Tento článok je na hranici medzi profesionálnymi požiadavkami a cenovou dostupnosťou riešenia. Vychádza z mojich dlhodobých skúseností s rôznymi druhmi osvetlenia pracoviska.…
Tretinový princíp
Skôr než začnem, chcem zdôrazniť, že nasledujúce pravidlo – ako všetky pravidlá pri kompozícii – netreba brať celkom doslova. Ak poviem, že máte obraz rozdeliť na tretiny, rozdeľte ho zhruba na tretiny. Nemusí to byť nejaká mimoriadna presnosť. Stačí taká kuchynská tretinka.
Asi takto. Naozaj sa s tým netreba zaťažovať presnejšie, pretože ani skutočné objekty, ktoré fotografujeme, nie sú tak dokonalé, že by bolo treba nejaké merania či kvalifikované odhady.
Tak. Obraz si viete na tri časti rozdeliť a teraz čo s tým.
Objekt fotografovania by ideálne mal byť blízko miest, kde sa čiary pretínajú.
Napríklad takto.
Alebo takto.
Iste ste si už všimli, že fotograf sa vyhýba tomu, že by niečo umiestnil presne do stredu.
Takúto kompozíciu fotograf ponecháva pre laikov.
Ak chcete nafotografovať kvetinu, ktorá rastie z kameňa, kvetinu posuňte v hľdáčiku tesne pred odfotografovaním nabok. Zhruba do miest tretiny záberu.
Takou kompozíciou spravidla dostanete fotografovaný objekt do vzťahu s okolím – v tomto prípade napríklad zvýrazníte kameň a absurdnosť rastu kvetiny na ňom.
Čo vlastne tieto kvetiny stále chcú? S nikým sa nebavia a nasáčkujú sa všade, kde sa dá…
Rovnako vlčí mak. Ak sa nebojíte, odfoťte si ho, ale nie na stred.
Vlčí mak niektorí fotografi považujú za gýč. Teda, samozrejme, nie kvetinu ako takú, ale jej zaznamenávanie. Ak ho odfotíte, riskujete, že sa pred vami budú predvádzať a kritizovať vaše fotky z gýčovitosti. Poďakujte sa im za taký názor a nabudúce si pozvite na návštevu niekoho normálneho…
Rozdeľte obraz na tretiny a hneď viete, kde by kvetina mala byť umiestnená.
Napríklad tu.
Ak je – ako v tomto prípade – na výber z možností, či má byť kvetina hore alebo dolu, dobré je voliť spodnú pozíciu. Kvetina aj v skutočnosti býva „dole“.
A znova. Amatérska fotka.
Tretinová fotka.
A na záver zopakujem, že to s tretinovým princípom rozhodne nepreháňajte! Ak sa vám vidí, že na fotke by mohlo lepšie pôsobiť, ak objekt bude celkom naboku, umiestnite ho proste nabok. A ak sa vám zdá, že niečo môže byť v strede, netrápte sa a nechajte to v strede.
Z tretinového systému neubudne… :-)