Hlava patrí hore

Tí, čo fotíte spôsobom, ktorý za chvíľu popíšem neklesajte na duchu – aj mnoho profesionálnych kameramanov takýmto spôsobom dodnes filmuje, táto chyba kompozície sa dá celkom bežne vidieť v kine, aj v televízii.

Takže o čo ide? Ide o hľadáčik.

Mnoho návodov na obsluhu fotoaparátu začína kapitolku o fotení asi takto: "Zamerajte hľadáčik na tvár neboráka, ktorého idete fotiť, namerajte hodnoty (zaostrenie) a exponujte."

Zameriate a zaostríte na oči. Veľmi správne! Presne tak sa to má robiť.

Exponujete. A je zle.

Oči sú presne v strede obrázku a nad hlavou je toľko priestoru, že by sa tam zmestila ešte jedna fotka.

Pozriete sa, aké informácie sú týmto spôsobom odfotografované a to celkom zbytočne, ak ste nefotili oblohu a konáriky.

Nad hlavami nebýva spravidla nič, čo by zvýšilo informačnú hodnotu fotografie. Nič, čo by fotku vsadilo do nejakého kontextu, alebo aspoň tvorilo nejaký zaujímavý vizuálny vzťah.

Takže ako fotiť?

Chce to cvik. Dá sa zvyknúť na postup, že po zaostrení namiesto stlačenia spúšte stlačíte najskôr telo fotoaparátu trochu nižšie.

Táááák, už je to lepšie, ale ešte je rozrezaný ten obrázok na tričku. Nebojte sa ísť s hlavou ešte viac ku hornému okraju.

Zas nie príliš. Mieru treba určiť vždy odhadom.

Asi tak.

Pri fotografii človeka je vždy lepšie vidieť čo najviac z fotografovaného a ak okolie nebolo zámerom, nemusí ho byť v zábere viac, než je nutné.

A takto zvyknú vyzerať moje fotky, ak ma fotí niekto, kto striktne dodržiava to, čo vidí v hľadáčiku.

Je tam predsa taký ten štvorček, terčík. Zamieri na hlavu a cvakne.

Pri obtlstlých indivíduách, ako som ja je síce veľkou výhodou, ak fotka končí skôr, než začína pivný mozoľ, ale to nemení nič na fakte, že takto komponovaná fotografia využíva len malé percento plochy obrázku na to, čo autor pôvodne chcel odfotiť. A buďte si istý, že zámerom fotografa nebolo fotiť ani dom, ani konáriky.

V digitálnej fotografii je čo najefektívnejšie využitie plochy obzvlášť naliehavé – výrezom sa totiž zhorší kvalita obrázkov.

Výrez

Záchrana zle odfotenej fotky výrezom je jednoduchá. Ak pôjdu fotky na internet, spravidla sa ešte veľmi zmenšujú – tam rozdiel v kvalite nebude možno ani vidieť.

Ak ale chcete vyrobiť pohľadnicové fotky, výrez, aký si za chvíľu ukážeme síce zachráni kompozíciu, zato však zredukuje váš fotoaparát na polovičnú kvalitu – ak ste fotili trojmegapixelovým, po výreze máte kvalitu približne 1,3 megapiselového stroja. A aj na pohľadniciach to veru uvidíte.

Pôvodný obrázok.

V editore ho orežte tak, že odstránite všetko zbytočné okolie.

Výsledkom bude triezvejšia kompozícia.

Komentáre k článku: Hlava patrí hore

  1. E. Hlava 13. januára 2004

    Nejsem profesionální fotograf, ale přesto bych měl jednu připomínku. Podle mě není správné dávat cokoliv do středu. Fotografovaný objekt by měl být posunut kousek k jednomu okraji asi tak do třetiny obrázku. Takhle všechny ty fotky vypadají dost nepřirozeně. Co myslíte?
    E. Hlava
    http://www.hlava.net

  2. Miro Veselý 13. januára 2004

    Jasné, že to tak býva lepšie, nechcem však všetko vraziť do článku na inú tému :-)

  3. Překvapení 4. mája 2004

    Koukám že E.Hlava rozumí opravdu kdečemu.
    Jde mi z něj hlava kolem…

  4. BoBo 16. marca 2005

    ja len jeden postreh… tie parohy na jednom zo zaberov nemaju chybu :o)))

  5. Miloš 15. decembra 2014

    Dobrý deň.
    Som nadmieru natešený z uvidenia Vašich internetových foto a kamero-príspevkov.
    Som amatérom a vlastním už 12r kameru Panasonic NV-GS120.
    Po kúpe nového TV som zistil, že kamera prestala „ostriť“ a všetky videá, či fotky sú rozostrené. Mám preto na Vás dve otázky.
    1. Je možné s pôvodnou kamerou zlepšiť ostrosť snímania videa, aj fotiek? Ak áno, poraďte prosím ako?
    2. Doporučte mi prosím kúpu novej kamery / fotoaparátu? Aj filmujem, aj fotím. Amatérsky samozrejme. Chcem mať obidve funkcie v jednom „vercajgu“.
    Ďakujem za Váš čas.
    Iľanovský.

  6. Miro Veselý 16. decembra 2014

    Miloš výber kamery je dosť komplikovaná záležitosť, nie je ľahké vybrať niečo univerzálne bez znalosti dosť veľa ďalších otázok. Odporúčam poraďte sa v špecializovanej predajni. Na bežné rodinné video stačí aj fotomobil, alebo lepší fotoaparát – kompakt s full HD. Pre vyššie ambície by som nekupoval jedno zariadenie na film aj foto.

Pridajte komentár: