Kedy sa digitál neoplatí

Ak fotografujete iba cez sviatky a sem-tam nejakú tú narodeninovú tortu, digitálny fotoaparát by bol zbytočne drahý.

Mnoho ľudí má doma nejaký ten foťák a film ňom vydrží aj rok. Pre takú rodinu je nákup digitálneho fotoaparátu celkom zbytočný.

Jediné, čo je potrebné uvážiť je to, či sa nefotí málo len preto, že ceny za fotky sú vysoké. Ak áno, digitál môže priniesť hodne radosti, alebo zábavy.

Digitálny fotoaparát sa neoplatí kúpiť, ak nemáte počítač (takmer akýkoľvek), pretože bez počítaču sa stráca operatívnosť. A kupovať počítač len kvôli fotoaparátu je asi predsa len ešte trochu drahé.

Pozrime sa na niektoré nevýhody digitálneho fotoaparátu:

 • Digitálne fotoaparáty sú zatiaľ stále veľmi pomalé. (Napríklad športové fotky budú problém.)
 • Na veľký rozmer fotografií, napríklad na výstavu, majú stále trochu málo megapixelov. (Rozmer A4 s prižmúreným okom zvládnu, v rodinnej fotografii sa tak veľké fotky nezvyknú vyrábať.)
 • Digitálny fotoaparát nemá tak vysokú expozičnú pružnosť, ako kvalitný film. (Ak zle odfotíte záber, ťažko to napravíte. Na filmovom fotoaparáte je aspoň nádej…)

Predpokladám, že tento stav sa postupne bude meniť a v horizonte niekoľkých rokov aj v profesionálnej praxi začne pribúdať využitie digitálnej fotografie.

Očakávam prudký a masívny prechod k digitálnym fotoaparátom. Ich cena stále pozvoľna klesá a kvalita prudko stúpa. Od polovice roku 2002 sa ceny za digitálne fotoaparáty stali znesiteľnejšie a kvalita na rodinnú fotografiu začala byť použiteľná. Stav sa stále zlepšuje.

Predpokladám, že za niekoľko málo rokov bude raritou stretnúť človeka, ktorý ešte fotí na film. A nemá doma počítač. Kto má deti, mal by im dať na stolík počítač s pripojením na internet, ak ich nechce pripraviť na život pomocného personálu. Počítačovo / internetová gramotnosť bude dôležitá a čím skôr s ňou deti začnú, tým masívnejší náskok budú mať pred rovesníkmi. Radšej im uprite jednu lyžovačku, ako počítač.

  Aj filmovanie na obľúbené 8 milimetrové filmy sa v najväčšej tichosti kamsi vytratilo a s ním aj filmy, kamery, premietačky a laboratóriá. A netrvalo to ani 10 rokov…

S digitálnou fotografiou to bude podľa mňa podobné, len oveľa, oveľa rýchlejšie.

Komentáre k článku: Kedy sa digitál neoplatí

 1. philips 13. novembra 2008

  aky stary je tento clanok? myslim ze sucasne fotaky nemaju so zachytenim pohybu problem

 2. kubo868 10. apríla 2010

  isteže nemajú… dnes sa už naozaj oplatí kúpiť digitálny foťák pretože tieto veci ktoré sú tu spomenuté už zopár rokov neplatia.

Pridajte komentár: