Formát fotografie po orezaní

Veľká väčšina digitálnych fotoaparátov vyrába fotografie s pomerom strán obrazu 4:3. Aj fotopapier vo fotolaboratóriách má pomer strán obrázkov podobný (niekedy 3:2, ale to teraz nie je podstatné).

Neskúsený fotograf tomuto tlaku pohodlnej výroby fotografií často podľahne a dá si zhotoviť fotografie tak, ako vypadli z fotoaparátu.

To nemusí byť vždy ten najlepší nápad.

Ak chcete svoje fotografie dostať do tej najlepšej možnej „kondície“, spravidla im budete musieť trocha pomôcť. Na to sa používa výrez.

Pri výreze je často vhodné nepodriadiť sa štandardným rozmerom fotopapiera – fotografia sa dá aj na papieri orezať – biely okraj odstrihnete a získate zaujímavý obrázok netradičného rozmeru. Často tým získate lepší dojem z výsledku.

Bežný záber straky.

Výrezom odstránite nepodstatné časti obrazu.

Finálny obrázok môže lepšie vystihnúť zámer.

Pri takýchto „krutých“ výrezoch je dobré byť opatrný. Čím viac z fotografie odseknete, tým menej megapixelov bude mať výsledný vyrezaný zvyšok…

Napríklad toto je 5 megapixelový záber.

Tu je už výrezom zredukovaný možno na polovicu – ak by som z toho chcel vyrobiť pohľadnicovú fotografiu, stačí to. Ale pri pokuse vyrobiť z tak razantného výrezu rovnako veľký záber, ako by zniesol 5 megapixelový zdrojový obrázok, mal by vyrezaný záber viditeľne nižšiu technickú kvalitu.

Tu už je to skôr vec názoru – ja sa napríklad nazdávam, že ak mám nevydarený záber…

…samospúšťou, asi je lepšie odseknúť prebytočné oblasti aj za cenu zníženia technickej kvality.

Možno výsledok bude o niečo menej ostrý, ale fotografia bude na prvý pohľad celkom jasná – papagáj popíja kávu. Pena na zobáku sa už nestratí v záplave nepodstatných informácií.

Pri voľbe vhodného výrezu, samozrejme, môžete vychádzať práve z budúceho rozmeru blízkeho fotopapieru…

…a vyrobiť pomer strán podľa propozícií, aké vám dá fotolaboratórium. Nemusíte vždy a za každú cenu tvoriť fotografiu úzku a vysokú, či v prípade krajinky dlhú.

Z bežného pomeru strán 4:3 sa často orezaním na pomer (zhruba) 3:2 veľmi často podarí získať podstatne pôsobivejší obrázok.

Teraz sú odrezané rušivé a nepodstatné informácie.

4:3

Zhruba 3:2.

Širší rozmer.

Na panoramatické snímky je dobré použiť aj rozmer, kedy dĺžka fotografie má niekoľko desiatok centimetrov…

Netradičné rozmery dobre vyniknú pri veľkom rozmere fotografií.

Záber na výšku.

Záver

Ak máte fotografiu, ktorú si chcete zavesiť v izbe na stenu alebo poslať ju do súťaže, myslite pri určovaní výrezu aj na možnosť využitia netradičných rozmerov obrázka a pomeru strán.

Tip na záver: Odporúčam vám, aby ste sa vyhýbali rozmeru fotografie, ktorý je takmer štvorcový, ale nie je celkom štvorcový.

273 × 300 pixelov.

Tento záber má práve taký rozmer – je to skoro štvorec, ale nie je to štvorec. Taký rozmer môže v niektorých situáciách pôsobiť čudným dojmom.

Komentáre k článku: Formát fotografie po orezaní

 1. velo 21. septembra 2004

  Ako na Photoshope zadať rozmer rezania 3:2?Nedarí sa mi to.

 2. shinobi 21. septembra 2004

  Najlepsie rucne prepocitat pomer stran v pixeloch, odporucam aj pozriet kapitolu o bezstratovom oreze jpeg obrazkov.

 3. Miro Veselý 21. septembra 2004

  velo: v lište zadajte parametre 3, 2 a rozmer bude možné meniť, no orez bude mať správny pomer strán

 4. velo 21. septembra 2004

  Aha,vďaka za nakopnutie.

 5. Peter 21. septembra 2004

  Opat velmi „husty“ clanok. Dakujem za vsetkych, ktori ho potrebuju. Uz nedavam klobuk dolu, lebo na zemi ich uz je dost a nezmestia sa ;-) Vacsinu operacii s obrazkami aj v starsich clankoch uvadzate s odkazom na upravy vo „fotosope“. Viem, ze ho pouzivaju niektore firmy a keby aj nie, asi sa patri… Ako sa Vam v porovnani s nim javi napr. Corel-Photopaint, ci ine? Ak mozete, odpovedzte nezaujato – nie som zastanca ani jednej znacky – zivim sa inak. P.S. Uz coskoro prispejem…

 6. Miro Veselý 21. septembra 2004

  Peter: korel photopaint som videl len zriedkakedy, ale na prvý pohľad je kvalitou porovnateľný, aspoň na bežné veci je celkom jedno v čom sa robí, či v Gimpe, alebo v Paintshoppročke… Ja bežne robím v starom ľahkom Photoshope, bežne sa dávva na CD ku skenerom, niekotrým aparátom a bohato stačí na všetko dôležité.

 7. Peter 21. septembra 2004

  Miro Veselý: Dakujem Vam za odpoved – chcel som pocut nazor odbornika. Nemam totizto rad snobov

 8. Lukas 21. septembra 2004

  Chci se zeptat jak se da v minilabu vyvolat taky nestardatni rozmer je to vubec mozne ?

 9. Miro Veselý 22. septembra 2004

  Lukas: Väčšinou asi nie. Treba dať spraviť veľký formát a zvyšok odstrihnúť… Alebo spraviť prípravu tak, aby na odstrihnutom kuse bolo ešte niečo iné – portréty na preukaz, fotky pre matku, alebo iný neštandardný obrázok…

 10. pokusnik 22. septembra 2004

  Zdravim.
  Ake mate skusenosti s fotolabmi pri spracovani digitalnych fotiek na papierove? Viem, ze tu uz bol clanok, ze si treba obehat fotolaby, ale…
  Chcem fotky z digitalu na papier, klasicky format 13×9. Automaticke orezanie vychadza cca 3.5 mm zhora aj zdola.
  Z toho mi plynie otazka: ak chcem z digitalnej fotky papierovu vo formate 13×9 cm (teda 12.7 x 8.9, ergo 5 x 3,5 palca) a hore alebo dole (nie) je podstatna informacia, je vhodnejsie, ked si v editore sam „zrezem“ tych prebytocnych 7 mm (samozrejme v preratani na pixely :) na jednej strane a takto upravenu fotku dam na spracovanie? Nezvyknu (sa) „zmrsit“ aj predlohy dodane v pomere stran 3:2?
  Vdaka za odpovede.

 11. ap 22. septembra 2004

  „Klasický“ formát je skôr asi 10×15 cm ale to je jedno. s fotolabmi je to tak, že zrejmee väčšina robí len formát 3:2 – potom ti formát 4:3 orežu zhora aj zdola alebo ti nechajú na bokoch biele pásiky-podľa toho ako chceš,niektoré fotolaby :-) /nebudem menovať lebo nechcem robiť reklamu/ , ti pri zadanej šírke urobia akúkoľvek dlžku, číže ti spravia aj formát 4:3. Čiže keď chceš dať vyvolať fotky do fotolabu ktorý robí 3:2, lepšie je orezať doma sám /napr. aj bezstrátovo- Fotoview-odkaz na tomto serveri nájdeš/, aby ti neodrezali napr. hlavy, nohy a podobne. ale ešte je tu aj technologický orez čiže napriek tomu že máš už orezaný formát 3:2, ešte ti nejaké malé percento odrežú /vraj v jednom labe cca do 2.5% zase nebudem menovať aby nebola reklama/, vraj sa boja, aby neostal úzky biely pásik na okraji. nejak som sa rozpísal, už končím. klikni si na www stránky nejakých labov a majú to tam väčšinou všetko vysvetlené. čau ap

 12. maro 23. septembra 2004

  OT: ta „Čistička VZDUHU“ (reklama vpravo) je dobra!
  :-)

 13. Laci 27. septembra 2004

  tiez nechcem robit reklamu, ale viem o fotolabe, kde robia panoramy so sirkou 9 cm a za kazdy cm dlzky nad 13 cm zaplatite korunu. pravdaze len do 27 cm (aby to nebol take dobre)

 14. MAHO 27. septembra 2004

  To Laci:
  Tiez nechcem robit reklamu :-)
  ale v jednom labe mi robia panoramy 12″x5″ (t.j. 30,5cm x 13cm) za 21SKK!!!
  A celkovo tam maju velmi ludove ceny. (7SKK 9×13 a 14SKK 13x18cm – a vacsinou na pockanie)

 15. Martin 1. októbra 2004

  Kdyz jsem si pripravil foto do labu 3:2 a nechal bez orezu, nechali mi tenký bílý proužek na horním okraji, papír proste nebyl presne 3:2 -> zrejme se vyplatí orezat jen priblizne a zbytek nechat na nich.

 16. pokusnik 5. októbra 2004

  Martin: no ved o to ide, presny pomer fotiek 3:2 je 6:4″ t.j. 15.24 : 10.16 cm.
  Napr. ak si daval robit fotky 13:9, tu ten pomer nie je 3:2, ale 5:3.5″. Ak dodas obrazok upraveny na 3:2, pri prisposobeni siirky vyjde rozmer obrazku 5: 3.33″, t.j. 12.7: 8.47 cm. Standardna fotka ma vysku 8.89 cm, tak Ti tam zostal 4.2 mm pasik, predpokladam.

 17. PeterV 11. októbra 2004

  pre Laci:
  Laci ak poznas lab kde robia 9 X 13 az 27cm posli mi info na mail:
  P.vesely@punch-nam.sk

 18. Flare 5. januára 2005

  Chcem reagovat na rezanie vo photoshope na pomer 3:2. Ak na liste nastavim 3 a 2 (PSCS), automaticky to meni aj rozmer obrazka, pretoze to neberie ako pomer, ale ako rozmery (cm, px, pt a pod). Pretom si myslim, ze je lepsie prepocitat a nastavit pomer v pixeloch, napr 1600:1067 a nebude uz treba menit velkost. Mam pravdu?

 19. mirec 5. januára 2005

  Flare: Treba na liste zmenit „Styl“ z „normální“ na „pevný poměr stran“ (PS7cz)

 20. Flare 12. januára 2005

  Mirec: Diky mnirec, ale vo photoshope8 (CS) sa to takto neda nastavit….

Pridajte komentár: