Formát fotografie po orezaní

Veľká väčšina digitálnych fotoaparátov vyrába fotografie s pomerom strán obrazu 4:3. Aj fotopapier vo fotolaboratóriách má pomer strán obrázkov podobný (niekedy 3:2, ale to teraz nie je podstatné).

Neskúsený fotograf tomuto tlaku pohodlnej výroby fotografií často podľahne a dá si zhotoviť fotografie tak, ako vypadli z fotoaparátu.

To nemusí byť vždy ten najlepší nápad.

Ak chcete svoje fotografie dostať do tej najlepšej možnej „kondície“, spravidla im budete musieť trocha pomôcť. Na to sa používa výrez.

Pri výreze je často vhodné nepodriadiť sa štandardným rozmerom fotopapiera – fotografia sa dá aj na papieri orezať – biely okraj odstrihnete a získate zaujímavý obrázok netradičného rozmeru. Často tým získate lepší dojem z výsledku.

Bežný záber straky.

Výrezom odstránite nepodstatné časti obrazu.

Finálny obrázok môže lepšie vystihnúť zámer.

Pri takýchto „krutých“ výrezoch je dobré byť opatrný. Čím viac z fotografie odseknete, tým menej megapixelov bude mať výsledný vyrezaný zvyšok…

Napríklad toto je 5 megapixelový záber.

Tu je už výrezom zredukovaný možno na polovicu – ak by som z toho chcel vyrobiť pohľadnicovú fotografiu, stačí to. Ale pri pokuse vyrobiť z tak razantného výrezu rovnako veľký záber, ako by zniesol 5 megapixelový zdrojový obrázok, mal by vyrezaný záber viditeľne nižšiu technickú kvalitu.

Tu už je to skôr vec názoru – ja sa napríklad nazdávam, že ak mám nevydarený záber…

…samospúšťou, asi je lepšie odseknúť prebytočné oblasti aj za cenu zníženia technickej kvality.

Možno výsledok bude o niečo menej ostrý, ale fotografia bude na prvý pohľad celkom jasná – papagáj popíja kávu. Pena na zobáku sa už nestratí v záplave nepodstatných informácií.

Pri voľbe vhodného výrezu, samozrejme, môžete vychádzať práve z budúceho rozmeru blízkeho fotopapieru…

…a vyrobiť pomer strán podľa propozícií, aké vám dá fotolaboratórium. Nemusíte vždy a za každú cenu tvoriť fotografiu úzku a vysokú, či v prípade krajinky dlhú.

Z bežného pomeru strán 4:3 sa často orezaním na pomer (zhruba) 3:2 veľmi často podarí získať podstatne pôsobivejší obrázok.

Teraz sú odrezané rušivé a nepodstatné informácie.

4:3

Zhruba 3:2.

Širší rozmer.

Na panoramatické snímky je dobré použiť aj rozmer, kedy dĺžka fotografie má niekoľko desiatok centimetrov…

Netradičné rozmery dobre vyniknú pri veľkom rozmere fotografií.

Záber na výšku.

Záver

Ak máte fotografiu, ktorú si chcete zavesiť v izbe na stenu alebo poslať ju do súťaže, myslite pri určovaní výrezu aj na možnosť využitia netradičných rozmerov obrázka a pomeru strán.

Tip na záver: Odporúčam vám, aby ste sa vyhýbali rozmeru fotografie, ktorý je takmer štvorcový, ale nie je celkom štvorcový.

273 × 300 pixelov.

Tento záber má práve taký rozmer – je to skoro štvorec, ale nie je to štvorec. Taký rozmer môže v niektorých situáciách pôsobiť čudným dojmom.

Pozrite si aj tieto články: