Držte aparát vodorovne

Zásada „vodorovného“ držania fotoaparátu platí aj pri fotografovaní na výšku. Cieľom je, aby fotoaparát pri fotografovaní kolmých či horizontálnych objektov tieto zaznamenával kolmo či horizontálne ku stranám fotografie.

Jednou z najhrubších chýb je práve záber, ktorý zobrazuje more alebo architektúru šikmo. Čím viac zvislých alebo vodorovných objektov je na zábere, tým presnejšie treba aparátom mieriť.

Takéto obrázky pôsobia veľmi lajdácky a v prípade, že chcete záber neskôr retušou opraviť, je spravidla potrebné z okrajov obrazu odstrániť pomerne veľký kus. Tým sa zbavíte cenného dátového objemu a zbytočne znížite kvalitu obrázka.

Navyše si potrebou retuše len prirábate nadbytočnú prácu, ktorú by ste nemuseli vykonávať v prípade, keby fotografia bola bývala nasnímaná v poriadku.

Ľudské oko je citlivé aj na malé nepresnosti v nastavení horizontu.

Presne vodorovný horizont.

K tejto téme snáď ani nie je čo viac povedať.

Ale je… :-)

Napríklad to, že by bolo vhodné, keby ste si opakovane pripomínali, najlepšie tesne pred fotografovaním, že je dobré overiť si na nejakom zvislom alebo vodorovnom predmete, či fotografia, ktorú práve idete odfotografovať, je dobre pripravená.

Niektoré fotoaparáty majú možnosť na LCD zobraziť pomocné čiary, podľa ktorých sa dá tento parameter ľahšie odhadnúť. V takom prípade odporúčam mať pomocnú sieť zapnutú stále, pomôže.

Čo s perspektívou?

Veľmi často sa stáva, že pri fotografovaní architektúry sú horizontálne línie šikmo – vľavo smerujú doprava, vpravo doľava. V takej situácii odporúčam fotografovať vždy na stred. Aj v prípade, že sa dominanta obrázka nachádza na boku.

Nech je vždy zvislé to, čo je v strede. Dôvod je jednoduchý – neskôr môžete fotografiu opraviť retušérskou technikou zvanou reštitúcia.

Po reštitúcii získate prirodzene vyzerajúci obrázok.

Nesprávne je „primerať“ pravý okraj obrazu podľa nejakého domu. 

Alebo ľavý okraj. To potom celá fotka „padá“ kamsi nabok.

Fotografia našikmo

Do tejto kategórie sa dá zaradiť aj občasná snaha natesnať do jediného záberu čo najviac.

Ak sa fotoaparátom nedá zaznamenať všetko čo treba, niektorí fotografi fotografujú „na šikmo“. Veľmi málokedy sa takáto kompozícia hodí.

Väčšinou vznikne obrázok, ktorý nie je ako prezentovať. Musel by byť prezentovaný šikmo, a to býva problém – v albume zaberie priveľa miesta. 

Samozrejme – na šikmý záber môžete mať dôvod pri špecifickej kompozícii. Potom fotografujte tak, ako potrebujete.

Komentáre k článku: Držte aparát vodorovne

  1. duky 22. októbra 2004

    pod stvrtou fotkou s vezou je v texte chyba, pravy-lavy okraj.

  2. Dano 22. októbra 2004

    Ta kompozicia je naozaj dolezita. Staci maly naklon a uz to nevyzera dobre. Ale vsimol som si, ze vobec nieje lahke si to pri foteni ustrazit.

  3. MAHO 22. októbra 2004

    Jedna poznamka:
    sikmost moze sposobit aj geometricke skreslenie objektivu (sudkovitost, poduskovitost), ak je horizont cez cely obrazok (more), tak to nevadi, lebo oba kraje su rovnako „spotvorene“, ale ak je vodorovna linia len vpravo hore (napr. more, ked je vlavo na horizonte utes :-) ), tak aj ked bol fotak drzany rovno moze sa zdat, ze more smerom ku kraju pada, preto je najlepsie najprv korigovat sudkovitost (vyborny nastroj PT Lens) a potom narovnavat.

    A este jedna poznamka:
    DOST vela digitalnych kompaktov NEMA CCD snimac ulozeny VODOROVNE (myslim rovnobezne s vonkajsim obalom fotaku) – jednoduchy test – postavte pred fotak zrkadlo tak, aby sa tam fotak „cely videl“, cvaknite a potom sa pozrite na vysledok – zistite odchylku od vodorovneho smeru.

  4. BoBo 22. októbra 2004

    Ono najme pri vodnych plochach je problem s perpektivou… ked udrzite horizont, tak zasa more ide sikmo, akoby sa malo vyliat :))) Vidim len 2 riesenia… bud fotit VZDY vodne plochy kolmo, alebo kaslat na to :D Ale suhlasim… treba sa snazit udrzat horizont, no viem, ze nie kazdemu sa to vzdy podari (mne nie :(…

  5. MP4 26. októbra 2004

    A co tak pouzivat stativ s vodovahou. Je to sice „nieco“ navyse, ale ja ho pouzivam asi pol roka a viditelne som si polepsil kvalitu a hlavne sirku zaberu /manualny rezim, nocne foto bez blesku s dlhou expo. a pod. …/

  6. Miro Veselý 26. októbra 2004

    MP4: Neviem. Ja vodováhu mám, ale nikdy som nepotreboval takú presnosť, aby som sa s tým musel príliš trápiť. Taká presnosť je potrebná skôr v špeciálnych prípadoch.

  7. MP4 26. októbra 2004

    Ja som dal len navrh niekomu, kto to chce mat OK a neudrzi to v ruke, alebo to nedokaze odhadnut. Samozrejme tiez nefotim vsetko „direkt“ len so stativom, ale pri chutovkach to pomoze.

  8. Miro Veselý 26. októbra 2004

    MP4: A ja som zas chcel upozorniť začiatočníkov, že vec netreba dramatizovať. Jasné, pravdu máte vy – ak treba presný horizont, niekedy je vodováha jedinou možnosťou

  9. Maros 8. novembra 2004

    Len tak zo skusenosti….Pracujem s kamerou a tieto one „sikme“ zabery sa pouzivaju dost casto..hlavne pri tvorbe dokumentu…Ked fotim, tak ich pouzivam pri popularnom druhu fotografie s nazvom – party fotografia :))) Vela ludi na jednom mieste, pri jednom stole, v roznych polohach a este odfoteny na krivo…ale vyzera to dobre…take hrave zabery:))))

  10. jaja 23. januára 2012

    je málo fotiek odfotených našikmo, ktoré sa mi páčia,resp.nevybavujem si ani jednu. v mojej tvorbe to NIKDY nevyužívam,nakoľko sa mi to doslova hnusí. Keď sa mi nezmestí objkt do záberu,radžej zmením technickú kompozíciu.

Pridajte komentár: