Ako odfotiť kvapku vody

Majlom mi nedávno prišla otázka, ako odfotografovať kvapku vody.

Niečo takéto.

Provizórium je možné, ale…

V provizórnych podmienkach nespravíte kvalitné zábery.

To však ešte neznamená, že spravíte zábery nepoužiteľné. Ak si s tým dáte prácu, výsledky môžu prinajmenej príjemne prekvapiť a potešia vás. Možno to nebudú obrázky na výstavu, ale určite je to zaujímavé cvičenie.

Kompaktný fotoaparát

Asi najviac ľudí má "len" bežné fotoaparátiky, ktoré na takéto zadania nie sú stavané. Napriek tomu to môžete aspoň skúsiť.

Zatvorte sa do kúpeľne tak, aby v nej bolo viac tmy, ako svetla.

V umývadle (lepšie vo vani) nechajte kvapkať vodu a prepnite na makrorozsah.

Zaostrenie bude problémom. Nemôžete ostriť na miesto, kde bude neskôr kvapka. Môžete len odhadovať. Preto máte na výber dve možnosti:

  • Ak fotoaparát má manuálne zaostrovanie, zaostrite na potrebnú vzdialenosť.
  • Ak je to automatický prístroj, zaostrite na iný objekt v rovnakej vzdialenosti, no zo spúšte už prst nespustite. Aparát už je zaostrený, stačí aparát namieriť na budúce miesto kvapkania a exponovať.

V kúpeľni narazíte na problém okolia. Štuple vodovodu, hladina, oválny tvar umývadla spôsobia rušivé miesta.

Kruhy na hladine…

…sú rozbíjané reflexami. Preto musíte fotografovať tak, aby na záberoch bolo čo najmenej takýchto rušivých momentov. Dobre si to vyskúšajte predtým, než začnete fotografovať "naostro". (Alebo vlastne namokro.)

Inak aj relatívne použiteľné zábery budú plné rušivých miest.

Po výreze a stmavení…

…sú v zábere rušivé fľaky.

Stmavenie

Veľmi pravdepodobne nafotografujete zábery, ktoré nebudú mať príliš vysoký kontrast.

Nečudo – voda je priehľadná a fotografujú sa len tiene zvlnenia.

Na to poslúži funkcia úrovne (Levels) ktorou môžete zvýšiť kontrast, aj sýtosť tieňov.

Výsledok je vizuálne oveľa atraktívnejší.

Ono to však stále nie je ono. V skutočnosti sa na tento typ fotografie používa externý blesk, najlepšie v svetelnom tuneli.

Modrá

Efektnejšie, než čiernobiele bude modré dno.

Nalepte kus plastu do nádoby a zalejte.

Vzadu svetlé pozadie, aby kvapky boli brilantnejšie. Neskôr ho využijeme na difúziu externého blesku. Zatiaľ však fotografujeme kompaktom.

Svetlé pozadie je užitočné nato, aby kvapky mali viac kresby.

Fotenie vstavaným bleskom však prináša nemilé dôsledky – kvapky vrhajú tieň na pozadie. Čím bližšie bude blesk ku objektívu, tým tesnejšie budú kvapky vedľa tieňa. Riešením by bola oveľa hlbšia nádoba.

Test trpezlivosti

Pri fotografovaní kvapky je potrebná veľmi veľká dávka trpezlivosti.

Ak budete vodu kvapkať príliš rýchlo, hladina bude príliš sčerená.

Ak budete kvapkať pomaly, len veľmi zriedkakedy trafíte expozíciu v tom správnom okamihu. Raz blysnete neskoro…

…inokedy priskoro.

A teraz už vážne

Na použiteľné výsledky potrebujete externý blesk. Takú radovánku tu nemám, použil som preto dva fotoaparáty.

Vľavo prístroj na statíve nastavený, zaostrený. Expozičný čas 2 sekundy, nastavené na samospúšť. V miestžnosti takmer úplná tma. Po spustení odpočítavania samospúšte som začal kvapkať vodu jednou rukou a druhou rukou som bol pripravený blysnúť bleskom spoza bieleho plexiskla. Vo chvíli keď samospúšť otvorila dvojsekundovú expozíciu, blysol som.

Viem, je to vec náhody, trafiť presne kvapku. Neočakávajte však, že máte také reflexy, ktorými by sa vám podarilo rukou spustiť blesk oveľa presnejšie, než ak expozíciu necháte na úplnú náhodu samospúšte…

Celkový záber. Mäkké, difúzne protisvetlo plynulo osvetľuje hladinu. Keby plexisklo nemalo pásiky, fotografia by bola presne taká, aká má byť. Na kvalitný výsledok môžete použiť napríklad papier na pečenie, ktorým svetlo rozptýlite – nemá takmer žiadnu štruktúru.

Výrez.

Po stmavení. Na hladine sú rušivé pásiky pozadia – nebyť ich, fotografia by bola veľmi blízka tomu, čo chceme dosiahnuť.

V tejto konfigurácii však prichádza do hry ešte nový prvok – lesk hladiny. Ten by sa dal eliminovať polarizačným filtrom, no to sa už začíname dostávať do triedy požiadaviek na profesionálny svetelný park a vybavenie.

Myslím, že kvôli jednej kvapke vody sa to kupovať neoplatí :-)

A čo denné svetlo?

Na slnečnom svetle síce môžete spraviť zopár pokusov, ale asi neuspejete.

Tisícina sekundy je minimálny expozičný čas a aj ten nestačí na všetky situácie.

Pri kvapkaní na bežnom slnku nebude osvetlenie dostatočne difúzne.

Voda bude relatívne nevýrazná a bude vrhať tiene.

Kvapky takmer nerozoznáte od vody, zväčším to…

…a ešte trocha stmavím…

…no stále to nie je ono. Kvapka je stratená a vrhá rušivý tieň.

Akonáhle však použijete svetelný tunel, prudko klesne intenzita svetla a tisícina sekundy už nestačí. Pritom samo difúzne svetlo nestačí, musí prichádzať len z jedného smeru, čo znamená ešte väčšiu tmu.

V bežnom svetelnom tuneli prakticky neexistujú tiene a potom nemáme čo fotiť – kvapka vody je práve vec tieňov…

V difúznom svetle nebude takmer nič vidieť…

Navyše mnoho kvapiek bude neostrých, tisícina proste nestačí. Treba blesk, ten svieti kratšie.

Záver

Iste ste si všimli, že v článku nemám ani jednu ukážku tak dokonalú, ako by mala byť. Je to preto, že nemám potrebné vybavenie, ktoré by umožnilo vytvoriť optimálne (netreba ideálne) podmienky na snímanie. Na ukážkové zábery však postačí aj to, čo som nasnímal. Aspoň vidíte, že ak to myslíte s fotením vody vážne, potom budete musieť prekonať nejeden problém.

V zásade teda fotografujte tak, aby svetlo dopadalo z veľkej, plynulej plochy. Malo by byť difúzne, ale prichádzať by malo len z jedného smeru. Osvetlenie bleskom cez papier na pečenie, pauzák, alebo plexisklo je primerané. Tým zaistíte príjemné svetlo a plynule osvetlenú hladinu.

Na zamedzenie leskov od hladiny sa hodí polarizačný filter, zmierni ich. Tiež ale uberie svetla a tu už nemusí stačiť blesk z bežného kompaktného fotoaparátu.

Ak chcete mať fotografiu modrej farby, môžete použiť farebný plast na dne, alebo neskôr môžete fotografiu tónovať pri retuši. Lepšie však je fotografovať vo farbe, akú chcete na výsledku.

No a potom desiatky, či stovky pokusov trafiť moment expozície presne v tej chvíli, keď kvapka tesne po tom, čo padla do vody, vyprskne novú kvapku.

 

Nakoniec asi mierne zvýšenie kontrastu pre efektný vzhľad.

Pozrite si aj tieto články: