Panoramatické fotky

Softvér

Špecializované programy na výrobu panorám dokážu priam zázraky. Za zázraky a kúzla sa však zvykne platiť, a tak skôr, než sa rozhodnete pre kúpu, prehliadnite si dôkladne CD, ktoré ste dostali s fotoaparátom. Veľmi často býva súčasťou ceny fotoaparátu aj síce jednoduchší, ale plne funkčný program na výrobu panoramatických záberov. Možno vyprodukuje tu a tam nepresne zložené obrázky, nie vždy to však prekáža. Obzvlášť, ak sa s panorámou len trochu zabávate, bolo by škoda vyhodiť veľa peňazí za špeciálny program…

V závere článku totiž prinesiem aj argumenty proti výrobe panorám.

Ak vás však panorámy vážne a trvalo bavia, zrejme sa vám oplatí nákup špecializovaného programu. V sekcii softvér na tomto webe nájdete tipy na niektoré z týchto programov.

Tipy na lepšie panoramatické fotky

Ak chcete mať dobré fotky a pritom sa veľa nenatrápiť pri ich výrobe, tu je zopár tipov, ako na to.

Ako sa fotí

Panoráma sa fotografuje tak, že snímate postupne jeden obrázok za druhým a točíte sa pritom dookola. Na bokoch sa obrázky musia trocha prekrývať. Na miestach, kde sa prekrývajú, bude obrázok spojený. Ak si môžete vyberať, kde bude miesto spoja, voľte čo najmenej neutrálne. Radšej strom, ako dom, radšej lúku, ako niečo zložité.

Horné dva zábery sú ukážkou, ako vyzerajú jednotlivé fotky zo série. Spodný je zlepený záber z tých dvoch.

Použite statív

Veru tak. Ak je to len trocha možné, uľahčíte si tým prácu.

V ruke sa vám pri všetkých záberoch nikdy nepodarí dodržať presne rovnako vysoký horizont. Ani vodorovne nedokážete držať aparát bez statívu na všetkých záberoch…

Bez statívu nafotíte zábery vždy trocha našikmo a tieto nepresnosti budú zdrojom problémov. Jednak bude potrebné odrezať prebytočné okraje hore a dolu a ťažšie sa nadväzujú fotky, ktoré nie sú nasnímané zvislo.

So statívom stačí získané fotky spojiť a panoráma je hotová. Straty na okrajoch budú zanedbateľné a aj miesta spojov sú takmer dokonalé.

Chyba nastavenia horizontu

Horné dva obrázky sú fotené s nesprávnou výškou horizontu – to sa pri fotení bez statívu stane celkom zaručene. Pokus o zlepenie nesprávne nastaveného horizontu vedie k veľkému odpadu na hornom a dolnom okraji. Musíte orezať všetky "trčiace" časti fotiek…

Chyba vodorovnosti fotoaparátu

Ďalšou klasickou chybou pri fotení z ruky je to, že aparát nebude nikdy v dokonale vodorovnej polohe.

Ľavý záber "klesá" smerom doľava, pravý doprava. Pokus o spojenie takých fotiek dopadne zle, pretože buď jednu fotku otočíte a stratíte veľa z horného a dolného okraju, alebo miesta spojov budú rozostrené a každý na prvý pohľad uvidí, že fotka vznikla s dvoch.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Úplne najhoršie je, ak máte spojiť sériu fotiek, ktoré sú nasnímané aj rôznou expozíciou aj od ruky…

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Aj to sa síce dá retušérsky zvládnuť, ale taký zásah zaberie veľa času.

Chyba v nastavení expozície

Väčšina fotoaparátov dnes má režim panoráma. Jednou z jeho výhod je aj to, že prístroj uzamkne expozíciu a nastavenie bielej pre celú sériu obrázkov z panorámy.

Ak nemáte režim panoráma, môže sa (veľmi pravdepodobne) stať, že každá fotka bude mať inú svetlosť a niekedy aj iné farebné podanie.

Z dvoch nerovnakých záberov sa jeden vytvára ťažko a stratíte veľa času rôznymi úpravami a retušami. Preto…

Použite režim panoráma

Spravidla vo fotoaparáte okrem uzamknutia expozície spustí aj sprievodcu, ktorý vám na LCD bude ukazovať značky okrajov oblastí, ktoré sa majú prekrývať a tým vám pomôžu čo najúspornejšie nasnímanie celej sekvencie.

Dokonca niektoré prístroje vedia už v režime prezerania obrázkov ukázať panoramatickú sériu fotiek spojenú, takže po LCD sa posúva celá panoráma. Vďaka tomu už na mieste dokážete posúdiť, či má práve nasnímaná panoráma šancu na úspech

Pozor na pohybujúce sa bytosti

Pri fotografovaní sekvencie je dobré myslieť aj na to, že zatiaľ čo v reálnej situácii vy fotíte jeden obrázok za druhým, na fotografii budú spojené vedľa seba.

Môže sa tak stať, že na ulici sa vám nejaký chodec dostane do každého záberu a na fotke to bude vyzerať, ako keby ste fotili mesto plné klonovaných bytostí.

Taká situácia vás nemusí potešiť, ak na to prídete až doma.

Niekedy však opakované zobrazenie človeka na zábere môžete použiť zámerne, ako netradičný autoportrét :-)

Takýto záber vznikne z panorámy, ktorú budete fotiť tak, že na každom obrázku budete na vhodnom mieste záberu.

Červené šípky ukazujú miesta, kde sa obrázky prekrývali.

Preč so súdkovitým skreslením

Obrázky fotené širokouhlým objektívom bývajú skoro vždy súdkovito skreslené.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Vľavo súdkovito skreslený obrázok, vpravo „správny“ obrázok.

Drahšie programy si so súdkovitým skreslením hravo poradia a neobmedzia vaše možnosti. Dokonca vykonajú aj následnú reštitúciu…

Ak však pracujete s lacným programom, skúste obrázky najskôr zbaviť súdkovitého skreslenia a potom prípadne spravte ich reštitúciu. Pomôže to neskoršiemu spracovaniu.

Využiteľnosť panoramatických fotografií

Tak, a teraz poviem niečo, za čo ma asi niektorí nebudete mať radi.

Panoramatické fotky sú problém.

Čo s nimi? Umiestniť taký záber na internete je v zmysluplnej kvalite prakticky nemožné.

< img height="24" alt="Digitálna fotografia - ilustračná fotka" src="http://digi-foto.sk/foto/clanky-digitalna-fotografia-2003-4/digitalna-fotografia-fotka-018.jpg" width="400" border="0">

Toto je plný pohľad 360 stupňov na Račianske mýto v Bratislave.

 • keby som ho spravil dlhý na celú šírku monitora, stále by nebolo nič poriadne vidieť
 • keby som ho spravil vysoký na rozumnú výšku trebárs 400 pixelov, mal by pol mega a to sa bežne na internete nedá použiť. Museli by ste si ho aj tak posúvať a v celku by ste ho vidieť nemohli.
 • dal by sa vložiť vo súboru "virtuálnej reality", čo je len hrdý názov na znôšku ťažkostí

Súbor "virtuálnej reality" sa vyrába v programe, ktorý treba kúpiť. Ja ho kúpený nemám, preto tu nie je ani ukážka. Ak už aj máte taký súbor hotový, nie je malý – na internete sa mu tí, čo sú pripojení modemom, nepotešia. A tí, ktorí ho vidieť chcú, museli by si nainštalovať príslušný dekódovací softvér, čo sa kvôli pohľadu na nejaký jeden či dva obrázky neoplatí. (Odhliadnuc od toho, že inštalácia prehliadača QuickTime je veľmi nepríjemná, pretože si vynucuje pripojenie na internet, po inštalácii klikanie na reklamy…)

A problémy nekončia len na internete. Ako vyrobiť takú fotku na papier? Ak by ste chceli vytlačiť obrázok na výšku menšej strany kancelárskeho papiera, veľmi rýchlo by ste zistili, že taký nápad zožerie plno papiera a vyfŕkate naň pol toneru. To vyšróbuje náklady za jednu vytlačenú panoramatickú fotku na úroveň aj niekoľko sto korún (!), ak tlačíte na poriadny papier.

Potom to treba ešte pozliepať a ak sa vám to podarí, nasleduje otázka, kam s takou, akokoľvek peknou, ale dlhou panorámou?

Hádam niekam na stenu?

Kde to vytlačiť v jednom kuse?

Ak túžite po svojej panoráme vo veľkom rozmere na papieri, ale nie aby bola pozliepaná z viacerých papierov, môžete hotovú fotku dať spracovať v niektorom štúdiu, v ktorom tlačia veľkoformátovú tlač – bežne vedia tlačiť aj vyše 10 metrové kusy.

Je však potrebné vopred sa pripraviť na to, že taká tlač rozhodne nie je lacná – tieto zariadenia majú drahý atrament a veľmi drahý papier. Taká fotka vás môže vyjsť na mnoho sto korún, ale vytlačená bude naozaj výborne a ak ju použijete ako obraz na stene v izbe, vydrží mnoho rokov bez zmien farby.

Prosto: plné panorámy sú rozmerový problém. To je asi aj hlavná príčina, prečo sa tento formát využíva skôr zriedkavo. Je problém, ako ho predvádzať.

Jednou z ciest, ako tento problém vyriešiť, je použitie už spomenutej virtuálnej reality. V nej sa na obrázok síce pozeráte ako na obdĺžnikový, ale pri posune myšou sa môžete akoby obzerať okolo seba.

Preto sa prihováram "iba" za používanie širokouhlých záberov.

Širokouhlé zábery

Širokouhlý záber je panoráma, ktorá nezobrazuje obraz, ktorý obklopoval fotografa zo všetkých strán.

Je to záber zložený len z dvoch alebo troch obrázkov.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Takýto záber by sa na jediné cvaknutie bežným aparátom získať nedal. Aj na internete umožňuje v rozumnej miere zobraziť detaily a pritom už zachytáva pomerne širokouhlý záber. Aj s výrobou takéhoto obrázku je menej patálií.

Porovnanie

Plná panoráma.

Veľmi širokouhlý záber, zhruba 160 stupňov.

Širokouhlý obrázok zložený z troch záberov. Tento rozmer už je rozumne prezentovateľný, podobá sa formátu širokouhlého anamorfovaného filmu. (Táto fotka je o niečo širšia)

Zloženie dvoch obrázkov, veľmi dobre využiteľný fotmát.

Fotenie na výšku

Panorámy sa dajú fotografovať nielen na šírku. Môžete zábery doplniť aj fotkou (fotkami) oblohy a zeme. Niektoré programy potom zo série fotografií všetkými smermi dokážu vyrobiť fotku, ktorá sa v prehliadači dá pozerať ako virtuálna realita, kedy sa myšou natočíte kdekoľvek a môžete sa tam pozerať.

Panorámy v rodinnej fotografii

V rodinnej fotografii je to vlastne jasné – z dovolenky si môžete doniesť výjavy z miest, kde ste boli. Vrelo vám odporúčam ešte niečo: zaznamenajte si svoj byt, izby, najlepšie aj s ľuďmi.

O pár rokov sa vám zmení nábytok alebo sa presťahujete, taká fotka vám môže pomôcť zaspomínať si na staré zlaté časy.

(Akokoľvek vám je dnes zle, vedzte, že raz tieto časy zrejme označíte za staré a zlaté.)

Ukážky panorám

Keďže ja sa výrobe panoramatických fotiek nevenujem, bude lepšie, ak sa pozriete na fotky niekoho, kto ich robiť vie. Pred časom som objavil stránky www.goski.sk, kde sú majstrovské ukážky panorám. Sú aj citlivo nasnímané – mohli by ísť priamo na pohľadnice či do knihy.

Komentáre k článku: Panoramatické fotky

 1. myshpa 10. marca 2004

  free java aplet na prohlizeni panoramat najdete na

  http://webuser.fh-furtwangen.de/~dersch/

  (ukazka na http://webuser.fh-furtwangen.de/~dersch/hdr/hdrtest2.html)

  nic moc, ale funguje

 2. Maho 10. marca 2004

  Dersch vytvoril aj PanoTools – vyborny engine na spracovanie panoram – v spolupraci s PTAssemblerom (Max Lyons – http://www.tawbaware.com) je to podla mna spicka v cenovo velmi dostupnom panoramatickom softe – vyrovnava sudkovite (aj poduskovite) skreslenie, automaticky pootaca fotky fotene rukou, uprava horizontu, moznost ulozenia do nepreberneho poctu formatov – super

 3. yarco 10. marca 2004

  Len trocha zavrtam (aby Miro nezaspal na vavrinoch:)
  – hned prve 2 fotky su orezane tak, ze chyba napr. treti rad okien na dome v popredi, takze „zlepenie“ tej panoramy by si asi vyziadalo vacsiu retus.
  Nie ze by ma to nejako trapilo, viem si pointu domysliet, ale niekoho by ten priklad mohol trocha zmiast, kedze rovno nad fotkami sa pise o prekryvani sa zdrojovych fotiek.

 4. Miro Veselý 10. marca 2004

  Panoráme sa nevenujem. Pustil som to do softu a čo vypadlo, to som použil. :-) Aby bol obrázok dokonalý, musel by som sa to naučiť robiť…

 5. yarco 10. marca 2004

  Nemyslel som kvalitu tej panoramy, z tych obrazkov radovo 10×10 pixelov sa to aj tak neda posudit.
  Len som chcel upozornit, ze tie prve dve fotky sa vobec neprekryvaju, co je jasne vidiet aj napriek ich „malosti“. A to by mohlo na uvod niekoho zaskocit.

 6. Miro Veselý 10. marca 2004

  yarco už vidím, čo myslíte. prvé dva som odstránil a dal som tam iný obrázkok. dík za upozornenie, už asi nevidím pre oči alebo čo :-)

 7. Tana32 10. marca 2004

  Mne sa panoramy pacia, mam jednu dlhu dva metre na stene doma. Tie fotky na http://www.millan.sk su krasne. Pekne panoramy som nasla aj na http://www.bme.szm.sk/var_pan.htm.
  Asi ich zacnem fotit aj ja.

 8. Peto 11. marca 2004

  Zopar panoram ponukam aj ja. Fotky na millan.sk su fakt krasne. A to nepisem preto, ze autor sedi so mnou v kancelarii :)
  http://www.bratislava.ahoj.sk

 9. Old Foťák 14. marca 2004

  Ešte k panorámam./Old Foťák/.Sú na trhu tlačiarne.ktoré dokážu vytlačiť fotky aj“nekonečne dllhé pri šírke 21 cm.To je už dosť slušný rozmer.

 10. Miro Veselý 15. marca 2004

  Jasné, ale kde vziať (a za koľko) taký dlhý fotopapier. A kam potom s tou fotkou… :-(

 11. Laci 15. marca 2004

  zaujal ma clanok, preto som vytiahol manula k mojej camedii C4000 a zbadal som, ze naozaj je tam ponuka panrama a v programe camedia master aj automaticke zlozenie tycho fotiek do panoramy. sice fotky su slabe ako trikrat vymoceny pigi caj z nasej zavodnej jedalne, ale manzelku potesili :)

 12. Fero 16. marca 2004

  Len par poznamok k teme.

  Software: PanoTools je free a je jeden s najlepsich. Bezny uzivatel vsak potrebuje nadstavbu typu PTAssembler alebo PTGui. PTGui ma plne funkcnu demoverziu. Dalsi software, ktory je celkom dobry a je pouzitelny aj zaciatocnikmi je PanoramaFactory. Tiez je stiahnutelna funkcna free demo verzia.

  Prehliadace pre internet: Okrem QuickTime je mozne pouzit aj prehliadace na baze Java. Existuje ich niekolko. Jeden je v baliku PanoTools. Takze sa da zaobist aj bez instalacie QuickTime.

  Co s vyslednou panoramou: Okrem klasickeho vytlacenia na papier alebo zobrazenia na webe je mozne namapovat panoramu na rozne telesa. Existuje plug-in „Flexify“ do PhotoShopu, ktory to umoznuje. Existuje jeho demoverzia.

  Niektore zaujimave stranky s panoramami:
  http://www.panoramas.dk/ tu najdete aj panoramu z Everestu alebo aj z Marsu
  http://www.virtualneprehliadky.sk/ tu najdete panoramy z Tatier

 13. sano.a 19. marca 2004

  Zdravím! Ja by som chcel len povzbudit tých, ktorí kúpili svoj foťák skôr a funkciu panoráma v ňom nemajú. Nedosiahnu síce také 100% panorámy ako sú na http://www.milan.sk, no niekedy sú velmi vydarené – odporúčam však širokouhlé zábery.

  Návod: Ak máte plne automatický digifoťák ako ja (Kodak CX4230) skúste fotiť tak, že si niekde v strede vašeho budúceho širokouhlého záberu zvolíte nejaké presné miesto, na ktoré budete zaostrovať (a nastavovať automaticky expozíciu…). U väčšiny foťákov sa automatické nastavovanie robí tak, že spúšť stlačíte do polovičky. Po správnom zaostrení vám to foťák dá vedieť (ako čítajte manuál – napr. zasvietením zeleného svetielka).Teraz, keď máte takto foťák nastavený a ešte stále držíte prst na spúšti stlačenej do polovice, možete s foťákom hýbať a odfotiť prvý záber. Potom „zaostríte“ na to isté miesto a fotíte druhy, tretí … záber. Ak sa vám podarí pri hýbaní foťákom mať stále stlačenú spúšť do polovičky bez pustenia, môžete takto získať zábery s približne rovnakým nastavením farebnosti a zaostrením. Fotky potom spojíte v niektorom spomínanom editore.
  Pre záujemcov pošlem ukážku, ako takéto širokouhlé foto vyzerá – sano.a(zavinac)post.sk

 14. lukino 14. septembra 2006

  vidim ze tu su clanky starsieho data. chcem vediet, aky software mi odporucis na vytvorenie panoramy. Ak by to bol freeware, bolo by to super. dik.

 15. Miro Veselý 14. septembra 2006

  lukino: mne sa veľmi osvedčil PTGui, na 30 dní demo mi sedelo, zas panoráme sa nevenujem tak som nekúpil. ale na rovnakom základe je postavených viac nástrojov, aj freewarové

 16. Mick McKey 14. septembra 2006

  Ja pouzivam PTGUI uz dost dlho, asi dva roky a je stale lepsi. Vyskusal som aj ine, ale PTGUI je No1. Dokaze zlepit aj rady fotiek nad sebou.
  Pre mna je to dalsie vyuzitie fotaku. Ak chcem kvalitnu velku fotku niecoho, zazoomujem na maximum (u mna 4x)a nasnimam objekt napr 3*3 fotky, ktore potom spojim.
  A neocenitelna pomoc panoram je, ak nemate dostatocne siroky objektiv, alebo odstup (urcite ten problem vsetci poznate). Vtedy sa to da nasnimat na viackrat a potom spojit. Takto to robim dost casto.
  Pozrite si 360 stupnove vo vsetkych smerov na http://www.ptgui.com/gallery/ – su genialne.

 17. dingo27 10. marca 2008

  Panorámy som už pár krát fotil a celkom sa mi to pozdáva. Foťák to priamo podporuje a zobrazuje aj náhľad predchádzajúcej fotky, takže to ide od ruky. Len ma mrzí, že nový záber sa zobrazuje v okne asi 1,5×1,5cm… takže moc tam toho nevidno
  skvelý článok

 18. palino 29. júna 2008

  poradte mi jako sa foti panorama na olympuse mju – 780 … nejako mi to nejde dakujem

 19. palino 29. júna 2008

  alebo poradte kdo mi to vysvetli

 20. Miro Veselý 29. júna 2008

  Najpravdepodobnejšie si si nekúpil originálnu kartu olympus, ale od iného výrobcu. To olympus nemá rád, že im nedáme zarobiť za ich predražené karty a tak nás trestajú práve vypnutím funkcie panoráma. Takže fotiť sa dá len od oka. Väčšinou to stačí.

 21. Milan 1. júla 2008

  Panorama sa da vyuzit aj takto:
  http://www.facebook.com/photo.php?pid=524098&l=d7e56&id=629162449

 22. Old Foťák 3. augusta 2008

  Netreba sa vôbec trápiť tým,že fotoaparát nemá ponoramatický
  program.Stačí ak má možnosť na manuálne nastavenie expozície.
  Zmeria sa expozícia v strede panorámy a s týmto nastavením sa
  nafotí celá panoráma.Výsledok bude úplne rovnaký,ako s panoramatickým programom.Nie je to nič nové.Takto sa robili aj skadané panorámy na klasiku.Ak chcem urobiť ozaj dobrú panorámu s použitím statívu je ideálne ak sa fotoaparát otáča okolo strednej osi objektívu v mieste kde sa zhruba nachádza clona objektívu.Niektoré digitálne fotoaparáty majú s tohoto hľadiska statívový závit umiestnený úplne bokom,čo nedáva potom ideálny výsledok.Ak sa používa niektorý z posledných programov Photoshopu tak pri skladaní panorám nie je čo riešiť.Tam to fuhguje asi najlepšie zo všetkých panoramovacích programov.

 23. Josu 22. augusta 2008

  Ahoj chcem sa spytat, ci je daky dobry program na robenie panoram poradte, (nazov) dakujem jodo84@azet.sk

 24. marta 2. januára 2009

  Super projekt – panoramy 360 stupnou dokola a 180 zo zeme az do neba
  Zo zoznamu Prazskych vezí si vyberiete, z ktorej sa chcete
  pozriet. Nejlepsie je dat si FULLSCREEN a potom uz ljen hybat stisknutou mysou, alebo
  sa pohybovat sipkami.

  http://stovezata.praha.eu/seznam.html

 25. mpca 6. januára 2009

  alebo aj http://www.urbarhybe.sk/p/sliv.html

Pridajte komentár: