Mnoho fotografií je tmavších, ako by mali byť. Často sa s tým stretnete v situáciách, ak je na scéne veľa svetlých objektov.…
Fotky v detektívkach – pravda či podvrh?
Zväčšenina fotky v detektívkach? Je to spravidla vždy podvrh!
Nedávno som sa zúčastnil debaty, kde sa prítomní vášnivo hádali, či je možné z malej fotky „vytiahnuť“ detaily. Vidíme to často v detektívkach. Jasné, že to možné nie je. V článku sú ukážky, prečo sa to nedá.
Obraz, aký nám často predkladajú detektívky je krásny a vďaka digitalizačným možnostiam vyzerá skoro až ako realita. Nevie sa, napríklad, kedy bol spáchaný zločin.
Vyšetrovateľ dostane nekvalitný záber vraha, avšak ten je fotený priemyselnou kamerou. No skúsený inšpektor ho otvorí v počítači, klikne…
…a tvár sa zaostrí. Inšpektor zločinca zväčší.
A čo nevidí? Hodinky. Klik…
…a čas zločinu je jasný. To bola detektívka, však?
Takže toto nie je technicky možné a možné to ani nebude.
Možno si pomyslíte „čo ak niekde vo vojenských či kriminalistických laboratóriách majú vyvinutý softvér, ktorý dokáže analyzovať obrázky tak, že dokáže aj to, čo sa nám, smrteľníkom, zdá byť nemožné“. Áno. Software, ktorý dokáže zväčšiť malé fotky s neuveriteľnou ostrosťou obrazových hrán naozaj existuje. No tieto programy dokážu zväčšiť len to, čo je na predlohe. Nemôžu domyslieť niečo konkrétne, čo sa na fotke nenachádza.
Stačí, ak sa pozrieme na to, ako vyzerá obyčajným spôsobom zväčšená malá fotka. Horeuvedený záber by mohol v skutočnosti vyzerať napríklad takto. Pre zrozumiteľnosť už pracujem len s detailom.
Asi takto by mohol reálne vyzerať pôvodný obrázok. Bez špeciálnych nástrojov sa dá zväčšiť takto:
Vidíte sieť farebných štvorcov. Práve z nej sa skladá pôvodná fotografia.
No hodinky v oblasti ciferníka sú tvorené menej ako 10 pixelmi – štvorčekami. Tieto nesú informáciu o farbe. Ale žiadna kombinácia dát nemôže do tejto oblasti vypočítať, aký čas tieto hodinky ukazovali. Táto informácia sa na pôvodnej fotografii jednoducho nenachádza. V detektívke (aj ilustráciách k článku) sa to vytvorí podvodom – spojením niekoľkých fotografií.
Na záver ešte ukážka, ako taký obrázok zväčší špecializovaný program Genuine Fractals.
Pôvodný obrázok už poznáte.
Toto je bežné zväčšenie interpoláciou.
Toto je zväčšené špeciálnym programom. Fotka je viditeľne ostrejšia, v zábere je menej rušivých prvkov, vyzerá lepšie. Ale pozrite sa na tvár – neprináša nové informácie ba ani viac kresby.
Rovnako hodinky. Sú ostré, ale niet na nich viac informácií, než bolo na vstupnom zábere.
Zväčšenie malej fotografie napríklad na veľký plagát teda možné je – na to je taký software aj určený. Žiaľ extrapolovať čísla nemožno. Čo ak totiž vrah na ruke nemal hodinky, ale športtester? Ten ukáže iné čísla, hoc v malom vyzerá rovnako ako hodinky.