Perfekcionisti tvrdia, že kvalita resamplovania priamo v aparáte ani zďaleka nie je tak vysoká, akú umožňujú špeciálne programy.…
Tipy pre prácu v makrorežime
Aj bežné fotoaparáty majú takzvaný makrorežim. To je režim, kedy pri zaostrovaní bude fotoaparát najskôr skúšať zaostriť na blízke ciele. Môžete tak snímať kvetiny či hmyz. Volá sa to makrofotografia a v tomto článku je pár tipov ako na to.
Základom je stabilita
Makrofotografia znamená snímanie z blízkosti niekoľkých centimetrov. Skúste si predstaviť, ako by to vyzeralo, keby ste chceli nafotografovať mravca, ktorý má 4 metre. Z blízkosti troch – štyroch metrov by to nebol problém. Ak by ste však trocha pohli fotoaparátom, obrázok by bol neostrý. Pritom stačí aby ste pri tejto scéne pohli aparátom len o pár milimetrov. Ak si to zmenšíte na reálne veľkosti pri makrofotografii, pohnutie fotoaparátom aj o desatiny milimetra môže zničiť záber.
Takisto objekt, ktorý fotografujete sa nemôže veľmi hýbať. Aj malé pohyby sa odrazia v podobe neostrosti.
To je spôsobené aj tým, že v makrofotografii je spravidla k dispozícii menej svetla a to situáciu len komplikuje.
Profesionálna technika môže v mnohom napomôcť. Špeciálny objektív vyťaží z dostupného svetla maximum. Výkonné zábleskové osvetlenie dá dostatok svetla a zároveň krátky expozičný čas, takže výsledky budú často diametrálne odlišné od možností, aké sa dajú nafotografovať kompaktným fotoaparátom.
Ako na makro v amatérskych podmienkach?
Ak si to chcete vyskúšať doma, môžete začať tým, že budete fotografovať vodu. Kvapka je nádherný tvar. Aj ten najobyčajnejší kompaktný fotoaparát môže priniesť pekné výsledky.
Stačí vodovod a lavór s vodou. Nechajte vodu kvapkať a potom fotografujte jedno za druhým.
Možno spravíte 100 záberov, možno 200. Ale zopár bude zaujímavých. Tieto zábery sú fotené bežným kompaktným fotoaparátom so vstavaným bleskom. Profesionálne zábleskové zariadenie by dalo o niekoľko tried zaujímavejšie výsledky. Ale na týchto obrázkoch sa dá krásne skúšať experimentovať v makrorežime. Z celkom nudných objektov sa totiž môžu stať nečakane zaujímavé scény.
Rovnako zaujímavé tvary vznikajú aj na mieste, kam kvapky dopadávajú.
Stačí trpezlivosť a experiment.
Prečo vodu fotografujem s bleskom? Pretože blesk má extrémne krátku dobu, keď svieti. Je to oveľa kratší čas, ako tisícina sekundy. Vďaka tomu sa dá „zmraziť“ pohyb aj tak rýchlo sa pohybujúcich objektov.
Varovanie: pri fotografovaní vody striekajú jemné kvapôčky. Myslite na to. Riskujete, že sa vám do fotoaparátu dostane voda a poškodí ho. Preto tento návod realizujte len v prípade, že viete, čo robíte. Ak si nie ste istí, radšej fotoaparát zabaľte do igelitového sáčku a pred objektívom ako ochranu nechajte trčať sklíčko, alebo niečo iné.
Extrémna makrofotografia
Fotoaparát často dovolí fotiť až od 10 centimetrov od objektu. To je málo ak chcete snímať veľké detaily. Ak váš fotoaparát v makro režime nedokáže ísť až do takej blízkosti, môžete pred objektív vložiť lupu. Silnejšiu, nejakých pár dioptrií veľmi nepomôže. Môžete ju držať prstami pred objektívom. Nie je to opticky dokonalé, ale funguje to.
Môžete potom nafotografovať napríklad mak.
Pri použití silnej lupy.
Na takto veľkých zväčšeniach sa prejaví aj ďalšia klastická vlastnosť fotografovania zblízka. Hĺbka ostrosti bude extrémne malá. Niekedy len desatinka milimetra. To je ďalší typický jav týkajúci sa makrofotografie.
Alebo môžete odfotiť paradajku.
Alebo novovyrastené skalné ružičky veľkosti jedného centimetra.
V makrorežime.
Po použití silnej lupy.
Bežné makro.
Blízke makro.
S lupou.
Jednoducho svet malých predmetov vám dáva príležitosť fotografovať nádherné farby a neopozerané tvary.