Fotenie negatívov a diapozitívov digitálnym aparátom

Nie každý aparát vie od výroby fotiť zblízka. Ak má displej, zoberte trochu silnejšiu lupu a umiestnite ju tesne pred objektív. Na displeji uvidíte, že sa pomocou bežnej lupy dostanete celkom blízko k predlohe. Na úvod to všetko udržíte v ruke, ale na dlhšiu prácu by bolo vhodné zmontovať si nejaký špeciálny stojanček.

Ak ste sa takto dostali do makrorozsahu, môžete prefocovať aj filmy.

Svetlo a pozadie

Vyberte si na prácu slnečný deň, lebo čím viac svetla, tým lepšie. Ja fotím tak, že na stôl položím zopár bielych výkresov a tie vytvoria pozadie, ktoré je hladké a plynulé.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Pracovné podmienky sú úplne jednoduché. Ak sa však negatív krúti, treba ho upevniť buď do nejakého rámčeka, alebo medzi dve sklá zo zväčšováka. Kto takéto doplnky nemáte, dostať to vo fotokinách a v bazároch s fotopríslušenstvom. Niektoré firmy dokonca vyrábajú na tento účel aj špeciálne predsádky k digitálnym fotoaparátom.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Negatív na obrázku je takmer rovný, napriek tomu v makrorozsahu aj takéto malé prehnutie spôsobí viditeľné deformácie a neostrosti.

Lesky

Ako filmy, tak aj sklo sa lesknú. Ak môžete, zariaďte si pracovné podmienky tak, aby ste lesky vylúčili. Aparát nech je v tme, v tieni. Niekedy sa používa pevný čierny papier, ktorý má vyrezané „oko“ len pre objektív. To eliminuje väčšinu leskov svetlých častí fotoaparátu.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Odlesk svetlých častí aparátu je na fotke výborne vidno, ale priamo pri fotení si ho človek často ani neuvedomí. S takýmto záberom sa nedá spraviť nič, iba

 • vyhodiť, alebo
 • označiť lesk za umelecký zámer a draho predať.

Čiernobiely materiál

Ako čiernobiele negatívy, tak ani čiernobiele diapozitívy vám nespôsobia žiadne problémy. Namierite, odfotíte a je to. V programe na editáciu fotiek zvoľte „Desaturate“ (odstrániť farby), alebo ešte lepšie previesť obrázok na stupne sivej „Grayscale“. Ak ste fotili negatív, zvoľte ešte „Inverse“ (spraví z negatívu pozitív). Ak treba, trochu doladíte tmavosť či svetlosť obrázka a hotovo. S výsledkom budete veľmi spokojní.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Čiernobiely negatív.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Výsledok. (Milan Lasica a Július Satinský, záber zhruba z roku 1983, predstavenie SOS)

Farba

Diapozitívy nafotíte celkom pekne, stačí cvakať a automatika sa vám už postará o dobrý výsledok.

Negatívy sú však vždy problémom – sú totiž maskované. (Maska je ten oranžový závoj na filme. Navyše každý film má trochu iný odtieň masky.)

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Pohľad na maskovaný neexponovaný negatív.

 • Ak váš digitálny aparát nastavuje farebnosť fotiek iba automaticky, musíte zaistiť, aby pri fotení „videl“ LEN oblasť filmu, nie však už perforáciu. Ani kúsoček! Inak sa nastaví zle a fotku farebne nevyladíte.
 • Ak váš aparát nastavuje bielu iba z predvolených schém (denné svetlo, umelé…) nerátajte s použiteľnými farbami pri fotení farebných negatívov. Lepšie bude previesť ich v počítači na čiernobiele obrázky.
 • Ak môžete na vašom aparáte úroveň bielej nastaviť ručne – veľmi vám to uľahčí život – namierte prázdny kus negatívu cez objektív tak, aby aparát videl celkom oranžovo a potom nastavte úroveň bielej. Keď v hľadáčiku uvidíte, že oranžová sa zmenila na sivú, je to nastavené.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Teraz je farebnosť nastavená na farbu masky negatívu – všetko ostatné je modré. S takto nastaveným aparátom stačí už len cvakať negatív. Ak nemáte kus voľného miesta na filme, nastavte bielu pri „pohľade“ cez fotený obrázok. Znovu platí – nesmie byť vidno ani len kúsok z perforácie. (Pri nastavení bielej nemusí byť zaostrené.)

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Detail negatívu bez nastavenia bielej. Oranžová farba prekrýva takmer všetky farebné informácie. (Okraje filmu sú na snímke len kvôli názornosti, nesnímajte ich a nenastavujte podľa nich bielu!)

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Pokus o výrobu farebnej fotky z nekorigovaného maskovaného negatívu. Väčšinou prevládajú modré tóny.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Záber farebného negatívu už s dobre nastaveným aparátom – oranžová je korekciou vyváženia bielej úplne odstránená. Takto pripravený obrázok už stačí len invertovať…

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

…doladiť a vylúpne sa z neho ako-tak použiteľná fotka. Pri farebných fotkách sa však duševne pripravte na rozsiahlejšie dolaďovanie – všetky snímky budú mať rôzne farebné nádychy.

Kvalita

Kvalitu určí hlavne precíznosť vašich príprav a kvalita fotoaparátu. Na zosnímanie pár rodinných záberov to stačí. Rovnako na rýchle posúdenie, z ktorých záberov z filmu sa vám oplatí urobiť zväčšeniny. Alebo pri príprave reklamných letákov na ná
hľad výtvarného návrhu, aby netrpezlivý zákazník videl, ako bude vyzerať publikácia. Aj na www stránky.

Doplnok: Iné alternatívy – fotografovanie z premietačky

Môžete skúsiť fotiť priamo z plátna pri premietaní diapozitívov. Bude to náročnejšie, výsledky budú trochu horšie. Ale ak nemôžete fotiť v makrorozsahu… Rátajte ale, že v strede obrázku budú snímky oveľa svetlejšie, ako po rohoch.

Fotografovanie vo zväčšováku

Rýchle riešenie je aj umiestnenie fotoaparátu pod fotografický zväčšovák (ak ho máte). Odnímte akurát objektív na zväčšováku. Fotiť sa bude z veľkej blízkosti, ale s výsledkom budete vcelku spokojní. Zväčšovák totiž najjednoduchšie vyrieši to, aby aparát aj predloha boli v jednej rovine. Tiež nebudú robiť ťažkosti odlesky. .

Komentáre k článku: Fotenie negatívov a diapozitívov digitálnym aparátom

 1. Tibor Papp 17. januára 2004

  Super nápad.

 2. Peter 13. mája 2004

  Ok Ok

 3. kuznec 25. augusta 2004

  má niekto skúsenosti s doplnkom na snímanie negatívov? Je to možné si vyrobiť? Prípadne skúšali ste už snímať negatív priamo cez s-makro Oly C4000?

 4. Miro Veselý 26. augusta 2004

  kuznec: Ja mám – aj som ich popísal http://www.digi-foto.sk/info/prefocovanie-negativov-a-diapozitivov-digitalnym-fotoaparatom

 5. fero 6. septembra 2004

  Vyhodnejsie je otocit zvacsovak vodorovne, on ma totiz upevnovaciu skrutku, ktora to dovoluje a potom upevnit fotoaparat na stativ. Ostatne samozrejem plati {naladit bielu atd.}
  fero

 6. PeterV 11. októbra 2004

  Pre Mira Veseleho:
  Da sa „vyvazit“ biela aj potom v nejakom softveri aj ked som nasnimal farebny negativ bez nastaveni bielej? Mam totiz podobny problem ( modry efekt )avsak nemozem s nim nic robit pocas expozicie lebo negativy neprefocujem ale skenujem kde vyvazenie bielej bohuzial nie je. Ako na to?

 7. Miro Veselý 12. októbra 2004

  PeterV: Ak sa biela nevyváži už v skeneri/foťáku, aspoň jeden z kanálov bude orezaný => už sa v editore vyvážiť nedá.

 8. miso 16. novembra 2004

  Na prefocovanie filmov som použil trochu upravenú detskú premietačku diákov (taký bakeliťák), musel som akurát vložiť matné sklo a slabšiu matnú žiarovku, aby bolo svetlo lepšie rozptýlené. K tomu statív, čierny papier s dierou na objektív a hotovo. Výsledky na prefotené rodinné dia celkom slušné.

 9. Vlado 13. júna 2008

  Veľmi ma zaujal tento článok (máme veľa diákov zo starších čias a nie sú dostupné ostatným nafoteným) a určite to vyskúšam podľa tohto návodu. Mám Canon PS 720 IS a teda technické predpoklady sú (manál na vyváženie bielej a makro 1 cm), len nerozumiem ďalším postupom po nafotení, ..invertovať… doladiť farebné nádychy… Zatial nie som veľmi zdatný v práci s Photoshopom a zasahovanie do farebných kanálov je asi nad moje sily. Teda ten nafotený diák sa musí vždy ešte korigovať ? Nedal by sa zverejniť nejaký konkrétny postup tohto dolaďovania ?

 10. monika7 29. marca 2010

  Dakujeeem velmi pekne za super napaad,prefotilaa som uz vela Diakov a negativov podla tohto navodu a je to velmi pekne..mam FZ18 a vysli z toho dost dobre fotky…
  Ovela lepsie sa s tym takto pohrat,ako tie diaky davat vyvolat,bo aj to som si zistovala,ale zbytocne drahe…a takto si sama upravim fotky ako ja chcem.. :-)

 11. pepo 8. apríla 2010

  viete mi aj poradit cez aky program to robite?? lebo vobec neviem ako to spravit :( snazim sa ako viem ale nic z toho :( prosim neaky program a este by som bol rad keby date neaky navod kde co najdem :(((

Pridajte komentár: