Rozlíšenie a kvalita fotografií
Mnoho ľudí uvažuje logicky:
Ak si kúpim dvojmegapixelový fotoaparát, budem mať fotky 1600 × 1200 a tie mi stačia. Ak ale kúpim 5 megapixelový prístroj, fotky budú veľké, treba k nemu kúpiť aj veľkú pamäťovú kartu. Čo tak fotiť päťmegapixelovým prístrojom, ale iba v menšom rozlíšení? Ušetril by som miesto na karte. To zas nemá zmysel kupovať drahý fotoaparát…
Z tohto bludného kruhu sa nedá vybŕdnuť sedliackym rozumom. Na digitálnu fotografiu totiž neplatí len zdravý rozum, ale aj znalosť technológie.
Snímač digitálneho fotoaparátu sníma obraz pri pohľade zblízka pomerne nekvalitný. Preto platí, že softvérové zmenšenie veľkej digitálnej fotografie prinesie spravidla lepšie výsledky, ako nezmenšená digitálna fotografia malých rozmerov.
Inými slovami: zmenšený obraz je kvalitnejší ako malý obraz.
A pre prehľadnosť to isté ešte raz a ešte inými slovami:
- Menej kvalitný výsledok vznikne, ak fotíte dvojmegapixelovým fotoaparátom v rozlíšení dvoch megapixelov.
- Kvalitnejšia fotka vznikne, ak fotografujete šesť megapixelovým fotoaparátom, ktorý však nastavíte na také rozlíšenie, aby produkoval fotky v rozlíšení dvoch megapixelov.
Prečo?
Pretože zmenšenie zmenší aj nedostatky, ktoré zmenšením zaniknú a zostane tak ostrejší obrázok.
Snímač digitálneho fotoaparátu nesníma dokonale ostrý obraz. Ak ale fotku zmenšíme, zmenší sa aj táto neostrosť.
Kvalita zmenšenia
Digitálny fotoaparát, žiaľ, nezmenšuje fotky príliš kvalitne a to na zmenšeninách je viac či menej vidieť.
Preto nasledujúce tvrdenia nebudú platiť univerzálne – niektoré aparáty zmenšujú fotky precíznejšie a iné menej precízne.
Ukážka
Na test som použil klasické zátišie, ktoré používam pri recenziách.
Z neho som vybral terč rozlíšenia a kúsok bežných predmetov, na ktoré sa teraz pozrieme vo výreze 1:1.
A poďme sa pozrieť na výsledky.
Dvojmegapixelová fotka – výrez 1:1
Fotka trojmegapixelovým aparátom fotená v rozlíšení nastavenom na 2 megapixely, výrez 1:1.
Fotka 6 megapixelovým aparátom pri rozlíšení nastavenom na 2 megapixely, výrez 1:1.
6 megapixlová fotografia zmenšená v počítači na dvojmegapixelovú, výrez 1:1. Kvalita zmenšenia je viditeľne lepšia…
Záver
Na otázku kvality zmenšenia sa nedá odpovedať celkom jednoznačne, ale vo väčšine prípadov bude platiť, že zmenšený obrázok vo fotoaparáte bude kvalitnejší ako fotografia získaná prístrojom s natívne nižším rozlíšením.
Tento rozdiel v kvalite bude tým výraznejší, čím viac megapixelov bude mať fotoaparát, ktorého fotku zmenšíme.
Inými slovami: Fotka trojmegapixelovým fotoaparátom zmenšená na dva megapixely môže byť takmer rovnako kvalitná ako fotka dvojmegapixelovým prístrojom. Ale fotka 8 megapixelovým fotoaparátom zmenšená na 2 megapixely bude neporovnateľne lepšia.
Na nasledujúcej stránke nájdete ešte fotografiu terča na rozlišovaciu schopnosť fotoaparátu snímanú všetkými troma fotoaparátmi.
Dvojmegapixelová fotka – výrez 1:1
Fotka trojmegapixelovým aparátom fotená v rozlíšení nastavenom na 2 megapixely, výrez 1:1.
Fotka 6 megapixelovým aparátom fotená v rozlíšení nastavenom na 2 megapixely, výrez 1:1.
6 megapixlová fotografia zmenšená v počítači na dvojmegapixelovú, výrez 1:1. Kvalita zmenšenia je viditeľne lepšia…
Dvojmegapixelová fotka – výrez 1:1
Fotka trojmegapixelovým aparátom fotená v rozlíšení nastavenom na 2 megapixely, výrez 1:1.
Fotka 6 megapixelovým aparátom fotená v rozlíšení nastavenom na 2 megapixely, výrez 1:1.
6 megapixlová fotografia zmenšená v počítači na dvojmegapixelovú, výrez 1:1. Kvalita zmenšenia je viditeľne lepšia…
ap 28. júna 2004
nezobrazujú sa mi obrázky v tomto článku- kde je problém? ap
JJ 28. júna 2004
Odkazy na obrazky su na lokalny disk pocitaca autora clanku file:///c:/web/…
ap 28. júna 2004
„fotka 8 megapixelovým fotoaparátom zmenšená na 2 megapixely bude neporovnateľne lepšia“
súhlasím s týmto tvrdením, ale na lepšej kvalite sa zrejme podpíšu aj iné veci ako len rozlíšenie snímača /napr. optika , ktorá bude u 8 MPix aparátu pravdepodobne kvalitnejšia/
na exaktné porovnanie by bolo potrebné porovnať fotky z fotoaparátov, ktoré by sa líšili len snímačom a zvyšok by bol rovnaký /optika, firmware,…/, čo je samozrejme ťažko realizovateľné :-) ap
Miro Veselý 28. júna 2004
ap: ďakujem za upozornenie, opravil som. Vot baľšája ťéchňika.
Miro Veselý 28. júna 2004
ap: Optika sa podľa mňa na veci podpíše len zanedbateľne, respektíve pri dvojmegáči je optika takmer ľahostajná – viz canon A60/A70. Rovnaký objektív a v trojmegovej verzii je len viac vidieť problémy.
Tomas 29. júna 2004
a co fotit na 8Mpix a doma zmensovat v editore? to je asi najlepsia alternativa, ale so zreteloma na velky objem dat
Miro Veselý 29. júna 2004
Tomas: Jasné, je to najlepšie. Ale o dvojmegapixelových fotkách zvyknú uvažovať ľudia práve pri nedostatku priestoru na karte, trebárs počas dovolenky… :-(
Tomas 29. júna 2004
no jasne.
corvus66 29. júna 2004
Obetoval som nejaké peniaze na farbu a fotopapier, prelúskal som nastavenia svojho digiťáčiku, obišiel som 3 fotozberne, dal som fotky prezrieť piatim ľuďom a vyšlo mi toto:
http://www.mojweb.sk/corvus66/tab_rozliseni.htm
ondrej 1. júla 2004
Zdravim,
chcel by som sa spytat ci vytlacena fotka v labe na A4 bude kvalitna, ked sa foti 4MP olympusom c-765 UZ? alebo aky najvacsi rozmer moze mat tlacena fotka urobena 4MP fotakom?
Planujem tento tyzden zakupit C-765 UZ…
TO corvus66: zdravim kolegu Linuxaka ;)
Miro Veselý 1. júla 2004
ondrej: bude to asi v pohode, ale žiletkovú ostrosť nečakajte. Viac: http://www.digi-foto.sk/rychlokurz/vystavka-roznych-velkosti-fotiek
corvus66 2. júla 2004
TO ondrej: ide to. skusal som minuly tyzden z 3,2 MPix 2048×1536 na 20×30. v ramiku za sklom a pol metrovej vzdialenosti je vsetko ok. nikto neveril, ze to ja sam :)
OT TO ondrej: Uz som myslel, ze som jediny mensinovy :). thx. Potesilo.
ondrej 2. júla 2004
TO corvus66: super, tak to si ma potesil, vdaka.
Tiez som planoval niekolko mimoriadne vydarenych zaberov zavesit na stenu, takze malo by to v pohode stacit.
BTW aky prehliadac fotiek v linuxe pouzivas? ja digikam, ale akosi mi nesiel pripojit nikona… aj ked cez konquerora islo v pohode
corvus66 6. júla 2004
To Ondrej> XnView, a digitak pripajam ako mass storage. Ak mas MDK mozem poslat vypis etc/fstab. Treba spravit maly zasah do fstab.mdkorig, ci cosi take. t.c. som doma bez netu, tak ak mas zaujem o podrobnosti, posli mail /najdes na mojweb/, pozriem doma a odpisem :-)
BTW doplnil som nejake balony z fiesty u nas v KE.
link http://www.mojweb.sk/corvus66/fiesta04.htm
PS: Asi nebude MV rad, ak si tu spravime diskusny klub o Linuxe :-)
zuzka 14. augusta 2015
dobrý deň, ak sa možem opýtať, fotím s canon power shot SX170IS, rozlísenie 4608×3456/velkosťL 16mp/-ako si mám v pocitaci zmensit fotky aby som ich mohla napr. poslat mailom? mam si najprv skopírovat fotky ktoré chcem zmensit, a tie zmensené pouziť? ALEBO ked dám fotky do pocitaca tak mám vsetky zmensiť?
Fotak mi ponuka aj mensie rozlísenie napr S 640×480, M2 1600×1200 2 mp, M1 3264×2448 8mp. Dovolenku som nafotila S ale fotky boli v pocitaci malé a dá sa povedať ze aj neostré a nedobre:-( Teraz som si nastavila L, v pocítaci sú fotky okej ale zase ich treba zmensíť. Poradíte mi prosím ako to robiť a fotit aby bol výsledok co najlepsí? dakujem
Miro Veselý 15. augusta 2015
zuzka fotografovať je vhodné VŽDY v najlepšom rozlíšení vo vašom prípade teda to asi to L aby ste vo fotoaparáte zaznamenávala čo najlepšiu kvalitu obrázkov. Neskôr sa dajú v mnohých programoch zmenšiť ak je to potrebné. Naopak sa nedá – ak ste dovolenku fotila v malom rozlíšení, fotky budú mizerné a bez podrobností. Zmenšovanie fotiek na posielanie majlom nie je dobrý nápad, najlepšie fotky majlom neposielať vôbec. Pošlite ich cez niektorú službu na zdielanie fotiek, na USB kľúčiku, alebo ich inak prepošlite, ale majlom aj najmenšie fotky robia ťažkosti a sú potom primalé.
zuzka 21. augusta 2015
dakujem krásne za odpoved, cakala som že mi pride na mail a az teraz som to nasla, ked si tu opat listujem. ked mozem este sa vrátim k otazke. takze už fotím na L/4608×3072/ to je najvyssie nastavenie vmojom foťáku–mám si archivovat tieto velké foto/miesto na to mám prenosný HD/ alebo je to treba zmensiť/aj to neviem kde ale docitala som sa ze zmenšovať treba len skopírované foto, lebo už nieje cesta spat/Je dobré použit na zmensenie skicar alebo zoner photo studio 14 to mám v NB. Este sa spýtam na pomer strán–4:3 alebo 3:2—záleži to aj od toho či fotím na L alebo M?
ešte jedna vec, pokial som fotila predtým na M2 /1600×1064/to je asi 2Mpx, tak mi islo pekne posielat na mail. Teraz rozmýslam ci by sa to dalo tak, že foták nadstavený na L-najvysia kvalita a potom zmensit v pocitaci na rozlíšenie M2.
No teraz uz fakt neviem ci som sa dobre vyjadrila alebo ci porozumiete tomu co som napísala. Kazdopádne dakujem vám uz dopredu za každú radu. Pekný deň.
Miro Veselý 21. augusta 2015
zuzka pre archív je dobré mať proste najlepší možný originál, veľký. S tým obrázkom potom môžete robiť čokoľvek. Trebárs zmenšiť a poslať majlom, ale to je práve nanič, lebo prijímateľ bude možno chcieť tiež vidieť kvalitný obrázok. Nie zmenšený. Preto odporúčam následne obrázky poslať niekam trebárs ako je facebook, alebo v podobnej službe. Ak nie sú chúlostivé. Pokiaľ sú, tak ich radšej nikomu nedávajte.
zuzka 22. augusta 2015
dobrý den, ked možem ešte sa opýtam takto: docítala som sa že je dobré fotit na najvyssi rozmer/L/ a potom to zmensit/neviem na aký rozmer/ ze potom budu tie fotky kvalitnejsie a ostrejsie ked sa z velkého nafoteného rozmeru spraví o nieco mensí.
A ten pomer strán mám aký použivat 4:3,3:2?
Ďakujem vam za vás cas a odpovede, ktoré su pre mna velmi,velmi užitočné.
zuzka
Miro Veselý 22. augusta 2015
zuzka zmenšená fotka nebude kvalitnejšia. môže byť kvalitnejšia, ako keď by ste to nechali zmenšiť fotoaparát. Pomer strán nastavte taký, ako je snímač, to je v návode od fotoaparátu. Na rozmer 3:2 sa lepšie komponuje, ale ak je snímač 4:3 tak potom sa z obrazu orezáva zbytočne kus preč aby bol rozmer širokouhlejši. Čiže fotografujte v najlepšej kvalite a v plnom rozlíšení a všetko čo potom potrebujete s obrázkom urobiť spravíte vo fotoeditore.
zuzka 22. augusta 2015
prisahám posledná otázka: Ako by to teda zmensil moj fotak?, fotit na L a k tomu este nieco nastavit na zmensenie? vie to aj obyč.foták? nemám zrkadlovku. ALEBO to nechám tak ako je a budem s tým spokojná s tým čo mám. /to mi hovorí aj muž, ze nemám stále riešiť co ma nepáááli :-)
Pekný vikend prajem a ešte raz vďaka! :-)
Miro Veselý 22. augusta 2015
zuzka nie, vo fotoaparáte sa nedá (pokiaľ viem) fotiť v plnej kvalite aj v zmenšenom rozmere. takže fotografujte na plnú kvalitu a to je prvoradé. následne riešte ďalšie otázky, trebárs ak niekto tie fotky chce, tak ako mu ich dopravíte. ak majlom tak po jednej alebo po dvoch, ale to je otrava. alebo si nainštalujte niektorý program na úpravu fotiek a KÓPIE originálov (!) zmenšíte na malé obrázky a tie pošlete majlom. dôležité ale je, aby ste fotili v takej kvalite akú fotoaparát umožní. bolo by škoda mať drahý foťák a umelo ho nastaviť tak, aby fotil v nízkom rozlíšení
Adriana 17. marca 2016
Prosim poradte mi. Kupujem mobil, na jednom je rozlisenie fotaku 1440×2560 a na druhom presne naopak, 2560×1440. Znamena to nieco take, ze jeden ma nieco kvalitnejsie, napr.priblizenie a druhy napr.fotky ma lepsie? Nerozumiem sa tomu, oba su to samsungy a oba maju 16 megapixlov.
Dakujem.
Miro Veselý 17. marca 2016
Adriana v technických parametroch býva zmätok a chyby. Ale na poradí tých dvoch čísel určite nezáleží obidva vyrobia fotku s rovnakou veľkosťou pixelov. Treba ale pozrieť aj recenzie či niektorý z nich nefotí horšie ako druhý. Samotné rozlíšenie totiž nie je jediný parameter foťáku.