Zvuky fotoaparátu

Skôr, než začnem valiť špinu na zvuky digitálnych fotoaparátov, rád by som podotkol dve veci:

 1. Fotoaparáty sa po tejto stránke od seba dosť líšia. Niektorý vydáva zvuky priam smiešne, iný pomerne dôstojné.
 2. Názor dvoch ľudí na jeden zvuk prístroja a jeho význam sa môže výrazne líšiť, a pritom obidva názory môžu mať svoje platné opodstatnenie.

Takže, teraz si môžem dovoliť odporúčať, aby ste si zvuky fotoaparátov vypli, ale viete, že nemusíte.

Prečo vôbec zvuky?

Digitálne fotoaparáty majú takmer nehlučný chod. Uzávierka „cvakne“ takmer nehlučne a nič iné už fotoaparát po zvukovej stránke nespraví. (Zobrazenie práve odfotografovaného záberu majú niektoré fotoaparáty vypnuté, aby boli rýchlejšie.) Naproti tomu filmový fotoaparát po cvaknutí ešte zabzučí motorčekom, aby previnul film. Fotograf teda jasne počuje, že obrázok bol odfotografovaný. Väčšie fotoaparáty majú aj moment expozície hlučnejší.

Práve začiatočník môže mať s celkom tichým fotoaparátom problém.

Odfotil? Neodfotil?

S takými otázkami sa žije ťažko a preto výrobcovia zaradili do fotoaparátov jednoduchý zvukový systém, ktorý dokáže ozvučiť moment expozície umelým cvaknutím, pípnutím, či iným zvukom. (Za milý nápad považujem niektoré fotoaparáty, ktoré v momente expozície brechajú, čvirikajú a inak zabávajú. Digitálny fotoaparát v rodinnej fotografii[*] je určený často práve na pobavenie.
[* Rodinou nemyslím mafiu :-) ])

Ak vám pripadá, že zvuky fotoaparátu vám prinášajú úžitok, rozhodne ich nevypínajte. Na to tam sú.

Prečo nie zvuky?

Po krátkom období získavania skúseností s novým fotoaparátom sa však dá ľahko naučiť počuť aj ono takmer nehlučné cvaknutie. Ak si na to zvyknete, spolu s inými prejavmi prístroja bezpečne zistíte, že obrázok sa odfotografoval.

Potom vám odporúčam, aby váš prístroj bol stále ticho.

Dôvod je doslova výnimočný – len výnimočne sa stane, že zvuky naozaj vážne prekážajú, no práve kvôli týmto výnimkám sa oplatí vzdať sa ich natrvalo.

Pri fotografovaní v tichom prostredí (divadlo, prednáška, kostol, pohreb…) môžu byť rôzne kvíkania veľmi rušivé, až nevhodné.

Iste, poviete si, žiaden problém, pred akciou si predsa zvuky vypnem.

Ale človek nikdy nevie, čo sa stane za chvíľu. Ani neviete ako, a sedíte na predstavení v divadle. Ako počas akcie vypnete zvuky, keď prístroj už po zapnutí zamečí ako lapená kozička a po každom pohybe kurzorom v menu grgne?

To, že fotoaparát vydáva zvuky, si často celkom prestanete všímať. Na akcii vám ani nemusí napadnúť, že v tichu prednáškovej sály bude rušiť už aj len samotné zapnutie fotoaparátu. Všetci sa obzrú a vy ste možno vďaka tomu práve dofotografovali – ešte sa ani nevysunul objektív. Nespomeniete si vždy, že zvuky treba pred vstupom do niektorej miestnosti vypnúť. Tak, ako si niekedy nevypnete mobilný telefón v kine.

Preto práve z dôvodu výnimočných situácií, kedy by fotografovanie s hlučným prístrojom mohlo rušiť či dokonca až pohoršiť, odporúčam zvuky úplne vypnúť. Všetky.

Kedy áno zvuky?

Sú však situácie, kedy sa zvukové efekty hodí použiť.

Napríklad pri sérii záberov samospúšťou. Vtedy je dobré, ak fotoaparát žblnkne, kedy presne nastala expozícia – ak ste nefotografovali s bleskom, pomôže to.

Hodí sa ich zapnúť, ak svoj fotoaparát požičiate niekomu, kto nemá žiadne skúsenosti. Vtedy môže ozvučenie prísť vhod.

Záver

Odporúčam vypnúť zvuky vždy, keď na ich zapnutie nemáte nejaký vážny dôvod.

Ak si zvyknete, že váš fotoaparát je ticho, nakrátko zapnuté zvuky vás budú rušiť a pravdepodobne ich nezabudnete vypnúť.

Nikdy neviete, kedy vám zvuky môžu spôsobiť maličký „trapas“ a prilákajú na vás zbytočne pozornosť. Môže prísť niekto z ochranky a ďalšie fotografovanie vám znemožní…

A práve v mene prevencie je dobré, ak si zvyknete, že váš prístroj je celkom tichý.

Komentáre k článku: Zvuky fotoaparátu

 1. MAHO 8. októbra 2004

  Ja mam zvuky vypnute a zapinam ich naozaj iba pri pouziti samospuste, ked som na fotke aj ja…

  Canon tymto „multimedialnym“ strankam fotaku venoval celu jednu obrazovku menu – keby tak radsej rozdelil to uzitocne menu na dve stranky a toto dal len ako jednu z volieb v zozname :-(

 2. Pavol 8. októbra 2004

  Moj najväčší šok bol, keď ma po kúpe nového foťáku a jeho prvom zapnutí zaplavila a doslova vydesila zvuková smršť. 3 kolotoče s verklikárom a hracím automatom dokopy. A to bola 8080! Toto u Japoncov nikdy nepochopím.

  Prvé setup bol off sound and beep.

 3. dk 8. októbra 2004

  …ja mam na fotaku len to nestastne beep, ale prve co som sa pytal predavaca pri predvadzani bolo, ci sa to da vypnut. skutocne odstrasujuce. mam rad momentky, ktore zaznamenaju jedinecnost okamihu vyrazu tvare. a vtedy je priam nutne aby si fotografovany neuvedomil vopred, ze na neho mierim….:-)

 4. saschia 8. októbra 2004

  Ja som pri prvom zapnuti Olympusu C770 myslela, ze do mechaniky objektivu sa dostal piesok, tak to priserne skripalo. Takze prva vec tiez bola povypinat vsetky zvuky.

 5. Jeremy 8. októbra 2004

  Človek fotoaparát kúpi, príde domov, zapne ho, vypne zvuky, a tak ďalej… (asi toto isté spraví 95% ľudí – je to v nás zakódované)
  Myslím že môj panasonic žiadne extra žblnkanie nerobil, ale riadne som bol nervózny z pípania pri každom stlačení kurzora v menu…

 6. Tony 8. októbra 2004

  Vsetky zvuky okrem „cvaknutia“ som samozrejme co najskor vypol, ale cvaknutie sa hodi, a pokial je decentne ako na mojom Nikone (pripomina zvuk zrkadlovky) tak nie je co riesit. Ale asi 5 x som ho vypol kvoli nizkej hladine okoliteho zvuku.

 7. Dodo 8. októbra 2004

  Mne moj Canon pri zapnuti zameeeka, pri foteni kikirika a pri prechode v menu breše. A je to uplne super!!!

  Robim si srandu :o)
  Ale myslim ze decentny tichy klik pri stlaceni spuste je celkom uzitocny.

 8. Mavko 8. októbra 2004

  2 maho: je to asi take uzitocne, ako ked mas teraz na kazdom novom canone zvlast tlacitko na direct print ..

 9. BoBo 8. októbra 2004

  Vsetci len „nadavate“ na zvuky… Preco ??? Predsa horespominane canony maju moznost nastavit si hlasitost aj typ kazdeho pipnute, a v pripade potreby je na dosah vypnute akehokolvek zvuku… (menu a 2x zoomom doprava). Ja mam nastavene aj pri zapinani jemne pipnutie a ine pinutie pri vypinani. Plus „Canon 1Ds like“ zvuk na uzavierke… Vsetko na spodnej hranici hlasitelnosti. Ale dost hlasne na to, aby som ho ovladal po pameti+ ked ho niekomu dam do ruk, tak vie, ze to cvaklo (teda niekto, vetsina sa aj tak tvari vyjavene ;) )

 10. pp21 8. októbra 2004

  Hodí sa ich zapnúť, ak svoj fotoaparát požičiate niekomu, kto nemá žiadne skúsenosti. Vtedy môže ozvučenie prísť vhod.

  Prave kvuli tomu musim mit zvuky zapnuty. Fotak je firemni a fotit potrebuje kdekdo. Uz se mi stalo ze kolega si nafotil 20 fotek ale ve fotaku nebylo nic. Vzdy spoust jen „namacknul“, dojde k zaostreni a fotak trosku vrci. On si myslel ze foti.

  Nebo jiny kolega jel 70 km kvuli tomu aby si vyfotil co napsal jeho syn do navstevni knihy jednoho muzea (a za oz dostal reditelskou dutku). Vyfotil to udajne 6x. Ve fotaku byla jen jedna jedina fotka. Asi to jednou zmacknul „poradne“.
  Od te doby na firemnim fotaku zvuky nevypinam.

 11. richo 8. októbra 2004

  citam pravidelne, nekomentujem ale
  ‚keď prístroj už po zapnutí zamečí, ako lapená kozička a po každom pohybe kurzorom v menu grgne‘ ma skutocne dobre pobavilo :-)))
  pekny vikend vsetkym…

 12. Dano 8. októbra 2004

  Ja mam rad zvuky vznikajuce priridzenou cestou. Nie je krajsi zvuk ako preklopenie zrkadla v normalnej zrkadlovke alebo super rychle previnutie filmu v drahom fotaku. Nepaci sa mi ked ma digitalny fotak nieco ako PC speaker.

 13. Tomas 10. októbra 2004

  Absolútny súhlas.

 14. Peťo 11. októbra 2004

  Zvuk vždy vypínam, ale som nešťastný z toho, že môj low-end Olymp zabudne všetky nastavenia (aj čas) keď vyberiem baterky na dlhšie ako pol dňa – keď nabíjam celú sadu bateriek naraz.

 15. ad: Peťo 11. októbra 2004

  a prečo nemáš sady dve? :-)

 16. Feri 11. októbra 2004

  mám D70 a tam je možné v menu vypnúť len pípanie po zaostrení a samospúšť. neviete ako vypnúť to trápne klepanie pri fotení? niekedy (v tichom prostredí) to fest vadí… 8o)

 17. Andrej 11. októbra 2004

  Feri: Priznam sa ze D70 som nevidel ani z rychlika, ale nie je mozne ze to klepanie bude mechanickeho povodu (uzavierka)? Ak je velmi hlasne (co je to velmi), mozno sa jedna o mechanicku chybu a bude vhodne navstivit servis.

 18. Peťo 11. októbra 2004

  ad: Práveže mám dve sady, ale často ich nabíjam naraz. Potreboval by som sady tri, ale kvôli tomuto si ďalšiu kupovať nebudem.

 19. P. 11. októbra 2004

  Feri : ked das dole objektiv, ak uvidis take sklicko. Staci vytrhnut a nebude ziadne klepanie ;-)))

 20. tomXX 14. októbra 2004

  „keď prístroj už po zapnutí zamečí, ako lapená kozička a po každom pohybe kurzorom v menu grgne“

  tento vyrok je dalsi, co sa zapise do analov ;))))

Pridajte komentár: