Fotíme cez ďalekohľad

Horúci letný deň nespomínam náhodou – veľa svetla budete potrebovať. Týmto spôsobom sa netešte, že by ste tajne fotografovali napríklad ľudí cez okná v umelom svetle :-)

Tí, čo ma v diskusii nepravidelne nabádate, aby som už konečne napísal návod, ako fotiť akty, netešte sa. 

No, ale poďme po poriadku.

Tento špás nie je pre každý fotoaparát

Niektoré (s väčším priemerom objektívu) môžu snímať takto – a nepohnete s tým.

Dosiahli by ste pri tej najlepšej vôli len fotografie podobné tejto. No menší priemer objektívu a väčší okulár ďalekohľadu vám dajú vcelku solídne výsledky.

Dôvod je prostý – bežný ďalekohlad má okulár prispôsobený pre ľudské oko. Objektív však má väčší uhol rozhľadu (neraz aj priemer skla).

Upozornenie: Táto veta platí pre objektívy s väčším priemerom skla. Fotoaparáty s maličkým objektívom často obsiahnu celý obraz z okuláru ďalekohľadu bez rušivých okrajov.

Až silný zoom umožní priblížiť sa k tej malej škvrnke tak blízko…

…že z nej ostanú len okraje po rohoch obrázka. Zároveň nastane aj masívne priblíženie obrazu.

Kvalita bude mizerná, alebo ešte horšia.

Asi nemáte vyrobenú nejakú špeciálnu konštrukciu, ktorá by fotoaparát a ďalekohľad vzájomne upevnila a pritom plne dodržala optické osi. Také riešenie by prácu hodne uľahčilo. No kvalita výsledných fotografií nebude tak vysoká, aby sa príliš oplatilo nejakú takú konštrukciu vyrábať.

Hlavný problém tkvie v tom, že fotoaparát a ďalekohľad nie je jednoduché držať naraz tak, aby sa optické osi aspoň zhruba kryli – na hornej kresbe je ideálny stav, na dolnej situácia v provizórnych podmienkach.

Následky vychýlenia z optickej osi

Keďže bez merania a špeciálnej konštrukcie budete mať ďalekohľad pred fotoaparátom vždy len viac, alebo menej nakrivo, výsledkom bude masívna farebná aberácia.

Fotografia mesiaca – 10 násobný optický zoom + 12 násobný ďalekohľad. Hore sú tmavé okraje okuláru, dolu modrá aberácia. 

S tým sa nedá nič robiť.

Výrez z iného záberu, kde je aberácia ešte silnejšia.

Pozor na objektív!

A pre zábudlivých to zopakujem:

POZOR NA OBJEKTÍV!

Pri tejto činnostti vám bude všetko v rukách balansovať. Uź – už uvidíte cieľ, no stačí minimálny pohyb a už zas nevidíte nič z toho, čo ste chceli.

V takej situácii sa nervy míňajú neuveriteľne rýchlo a človek začína potichu zúriť a kliať. Nie je už tak pozorný a mohlo by sa stať, že okulár ďalekohľadu ťukne do objektívu a navždy ho poškriabe. Pozor na to.

Takýto experiment nestojí za poškodený fotoaparát. Ak môžete, použite nejaký filter, napríklad UV – ochráni objektív.

Ako na to

V prípade, že to idete len oprobovať, neoplatí sa vám stavať žiadne zložité vybavenie.

Je potrebné fixovať čo najviac vecí sa dá – asi najjednochuchšie to dosiahnete, ak sedíte so skrčenými nohami. Medzi kolenami môžete zvierať ďalekohľad a zostanú vám približne dve voľné ruky na fotoaparát.

Budete ich potrebovať, pretože ak chcete ďalekohľadom pohnúť napríklad viac doprava, mali by ste mierne upraviť aj pozíciu fotoaparátu.

Zabudnite na predstavu, že by ste stáli a v jedenj ruke by ste mali fotoaparát a v drujeh ďalekohľad. Tak to nejde. Vznikne tak silný balans, že sa nedá fotografovať. Jediné, čo môžete takto dosiahnuť je prestížny škriabanec v strede objektívu.

Sedím pred otvoreným oknom.

Priblížte sa k jednému z okulárov ďalekohľadu zhruba zaostreného na objekt, ktorý chcete fotografovať.

Prstami ľavej ruky fixujte okulár a objektív tak, aby boli vzájomne v strede optickej osi a zároveň chráňte objektív pred poškodením. Pravou rukou sa snažte dosiahnuť, aby fotoaparát mieril čo najpresnejšie tým istým smerom, ako ďalekohľad. Verte, nie je to jednoduché.

Na LCD uvidíte niečo takéto.

Teraz si znova overte, či stred objektívu je v strede optickej osi ďalekohľadu a pritiahnite zoom…

Budú nasledovať dlhé minúty, počas ktorých sa budete snažiť nájsť polohu, v ktorej vôbec uvitíte aspoň zhruba to, čo chcete.

Keď ju už nájdete, bude sa vám obraz veľmi triasť. Aj ten najmenší náznak pohybu sa pri takomto – bez preháňania šialenom priblížení – zmení na to, že cieľový objekt každú chvíľu úplne zmizne zo zorného poľa…

Nakoniec sa vám však asi podarí nafotografovať aj prvé zábery.

Expozičný čas

Pri takejto konštelácii prudko poklesne svetelnosť – aj cez slnečný deň sa asi dostanete k expozičným časom okolo pätnástiny sekundy. Také časy je niekedy problémom udržať v ruke aj „normálne“ nie pri takejto bláznivej a labilnej konfigurácii.

Preto vám určite pomôže nastaviť citlivosť na maximálnu.

Kvalita fotiek aj tak nebude príliš vysoká, nejaký ten šum navyše im už veľmi neublíži.

No pomôže vám skrátiť expozičný čas na udržateľný.

Vinetácia

Či budú po okrajoch obrázka tmavé okraje a aké veľké, to záleží na tom, aký máte objektív a aký priemer ďalekohľadu.

  • Čím väčší priemer bude mať ďalekohľad, tým menej tmavých okrajov bude na fotografii.
  • Čím silnejší máte zoom, tým menej tmavých okrajov.

A čo to dokáže v praxi?

Tak. Pointa prichádza na záver – ukážme si teraz, akú priblíženie môžete očakávať.

Ochromujúce. Uvidíte detaily, aké by ste vlastnými očami nevideli, ba ani netušili.

Bežný záber z okna, 38 milimetrový, širokouhlý objektív. Obdĺžnik ukazuje, aké priblíženie dosiahnete 10 násobným zoomom.

Po pritiahnutí desaťnásobného optického zoomu. Obdĺžnik v strede naznačuje, kam sa dostanete po priložení ďalekohľadu s dvanásťnásobným priblížením.

Toto je výsledok asi 5 minútového zápasu s fotoaparátom a ďalekohľadom zovretým medzi kolenami.

Výrez takejto fotografie síce nepatrí medzi najostrejšie fotogr
afie na tejto planéte, zato však rozoznám aj kvádre (či čo sú to), z ktorých sa skladá vzdialený komín.

Po razantnom softvérovom doostrení sa takáto fotografia dá použiť napríklad na internete. Nie je dokonalá, ale niekedy lepšie niečo, než nič.

Kvalita ďalekohľadu

Samozrejme, ak použijete kvalitnejší ďalekohľad, než som mal k dispozícii (asi 25 rokov starý, lacný…) aj výsledky budú podstatne lepšie. Ostrejšie a s menšou farebnou aberáciou.

Záver

Čo dodať? Ak sa do toho pustíte, tak vám držím palce.

Komentáre k článku: Fotíme cez ďalekohľad

  1. MIRO 30. augusta 2004

    http://www.rvt.sk/miro/mesiac.jpg

    Ziadne vyrezy ani upravovanie. Fotene 80cm astro dalekohlad + 50mm stary objektiv + Olympus C750UZ.
    Pozri EXIF pre dalsie info.

  2. Teddy 30. augusta 2004

    Pekna fotka, ten mesiac. Zaostrenie v Photoshope by pomohlo, ale aj tak su pekne viditelne detaily v okoli terminatora.

    BTW, aj tak si myslim, ze pre taku „hobby“ astro-fotografiu je nejaky pripravok na pevne suose uchytenie fotaku k dalekohladu nevyhnutne. Osobne sa tomu nevenujem, ale viem, ze kolega ma daky taky pripravok ktorym prichyti svoj uz-770 k svojmu 90mm/1200mm cassegrainovi. A ma z toho celkom pekne fotky…

  3. inty 30. augusta 2004

    dufam,ze tu pribudne aj clanok o foteni cez mikroskop ;o) – by som bol velmi vdacny…

  4. Miro Veselý 30. augusta 2004

    inty: nemám mikroskop. ak je tu niekto z bratislavy, kto má možnosť k mikroskopu ma pustiť, rád to vyskúšam. Malo by to mať ale okulár aspoň s centimetrovým priemerom, radšej 15 milimetrov.

  5. Dodo 30. augusta 2004

    A co tak cez periskop ? :o)

    MV: Myslim ze to ide aj aj s opt. zoomom 3x len treba dalekohlad s trocha vacsim priezorom.

  6. paulie 30. augusta 2004

    Imho vyborna vec je nafotit snimku nekolik desitek (opravdu nekolik desitek, ne jen nekolik) a pak je v sw peclive slozit dohromady a zprumerovat. Skladani se dela ve vrstvach (kterym se da blending mode „secist“ – v PS „linear dodge“ – a kryti 100%/pocet snimku). Pro presnejsi prekryti (pokud je treba obrazky posouvat, aby se prekryvaly) doporucuji fotografie zvetsit ad. absurdum (napr. na 600%) a nakonec je zpatky zmensit.

  7. jonko 30. augusta 2004

    nesuhlasim s tym, ze s malym zoomom sa neda pouzit dalekohlad. moj Canon IXUS IIs ma len 2x zoom ale po prilozeni dalekohladu foti bez komplikovanych manevrov ciste a ostre fotky dokonca bez neziaducich okrajov. skor ako od zoomu to teda zavisi od velkosti objektivu, resp. od toho, do akej miery su proporcie (priemer) objektivu a dalekohladu podobne.

  8. Zvedavec 30. augusta 2004

    tady ma kdosi http://www.netusil.cz/phprs/view.php?cisloclanku=2004012207 ukazku pouziti dalekohledu s 3x opt. zoomem DF.

    OT: ME ZADNE AKTY NEZAJIMAJI! Ja bych byl pro navod, kde sehnat tu babu na ne a nerozvadet se :-)

  9. Miro Veselý 30. augusta 2004

    Zvedavec: Ak má aparát optiku malinkú, potom sa ním ľahšie fotí. Môj digiťák má sklo hádam 5 centimetrové…
    Ku aktom: nerozumiem, prečo by ste sa mal rozvádzať kvôli foteniu aktu. :-)

  10. Zvedavec 30. augusta 2004

    Ja pochopitelne ne :-). Jenze druhych 50% by mozna chtelo a kdyz ne rozvadet, urcite by se mnou nekomunikovalo a mozna by byly i jine nasledky :-)

  11. Pirat 1. septembra 2004

    Suhlasim ze sa da aj s 3x zoomom fotit cez dalekohlad fotil som taq ze som oprel dalekohlad o strom jedna ruka na spoji medzi fotakom a dalekohladom druha na fotaku zoom na max a zapnute macro ziadne cierne okraje. Inak fotil som aj cez svetelny mikroskop fotky boli super. Mal som tam nejake struktury ocele taqze sa to da v pohode. Taqze jediny problem vidim v tom ze to treba udrzat ak to niekde oprete. Z ruky to je nemozn
    e :))

  12. Pirat 1. septembra 2004

    Este k tej babe na akty podla mna by nebol problem nato babu nahovorit ale problem by bol aby suhlasila ze bude niekde visiet na nete :) Ale mozno by sa dalo dohodnut ze by pozovala taq aby boli vidiet len ladne kryvky zenskeho tela a tie casti by boli bud prekryte zavojom alebo kolenami :)))

  13. chch 5. septembra 2004

    Zaujimava hlbka ostrosti, moc sa v tom nevyznam, ale ten cerveny komin ma take tehlove kominy okolo seba dva, jeden asi na 100 metrov (smer VUB), druhy asi na 300 metrov (smer most Kosicka).

    Vyzeraju ako keby stali za sebou, v lepsom pripade su vsak od seba 100m, v horsom 300 :-O

  14. chch 5. septembra 2004

    Lepsie som si pozrel tu fotku 002, takze to je ten tehlovy komin smerom na VUB, cize realna vzdialenost medzi kominmi je zhruba 100m.

  15. Macko 5. septembra 2004

    Mam 3x zoom a aj tak som uz davno cez dalekohlad fotografoval. Je to celkom sranda. trafit sa tam kam chcem je trocha problem ale da sa. Aby to vsak bolo mozne musel som dat zoom na maximum. Potom dokonca ani nebolo vidno cast dalekohladu. Obraz bol normalny bez cierneho okraju. Finta bola v tom, ze objektiv fotoaparatu pekne zapadol do gumeneho potiahnutia dalekohladu. Vzdialenost skla dalekohladu a objektivu bola asi 2-3mm. Ak mal fotoaparat problem dobre zaostrit, bolo mozne este doostrenie na dalekohlade. Vasledkom boli celkom pouzitelne zabery.

  16. Emil 7. septembra 2004

    Také jsem takto zkoušel fotit (též komín) a pomohlo mi, když jsem z dalekohledu sundal okulárové pupily. Mohl jsem potom objektiv skoro sklo na sklo přitisknout na dalekohled a téměř mi zmizely černé okraje.

  17. Fantomas 22. septembra 2004

    Ja mám len takú malu pripomienku.Na toto sa dá použiť jednooký dalekohlad/aký poznáme z pirátskych filmov.ten stačí upevniť na nejaký držiak,statív,a foťák tiež na statív,a výsledok je super.Ale ešte som to neskúšal.Mám kamaráta ktorý na objektív natiahol červený primeros,a potom hodinu čistil zamastený objektív,a nešlo to dole…

  18. Mac 8. októbra 2004

    Už som fotil cez teleskop, mikroskop aj iné „kukadlá“. Je to zábava. Môžem niečo poslať na ukážku? Kam?

  19. IcE 10. februára 2005

    …moj c-745 nechce zaostrit :o/… co s tym? mam stativ na dalekohlad i fotak

  20. Miro Veselý 11. februára 2005

    IcE: Skúšajte. Plný zoom. Kuker zaostrite podľa oka. Článok som písal pri skúšaní takmer rovnakého foťáku. Výhodnejšie sú aparáty s maličkým objektívom.

  21. Martin 15. mája 2008

    Vedel by mi niekto poradit ohladom fotenia cez monookularovi pozorovaci dalekohlad konuspot 100 (20-60×100) Mam Olympus 3020 Zoom Camedia s predsadkou Predsadka s UV filtrom a jednym redukcnym kruzkom a zavitom ma dlzku 33mm. Samostatny UV filter ma vysku so zavitom 6,5mm. Predsadka ma zavity 41vonkajsi 43 horny vnutorny zo 43 ide redukcny kruzok na46 z neho UV filt. M46. Mam k dalekohladu SLR redukciu so zavitom M42. Bude stacit zohnat redukcny kruzok miesto UV filtra s vonkajsim 46 a vnutornym 42? a navyse kde by sa dal takyto zohnat?

  22. Adam Gálik 25. januára 2009

    Pán Miro veselý tato stránka je úžasna len mi tu chyba fotenie cez mikroskop a periskop + výroba periskopu.

  23. Adam+Gálik 25. januára 2009

    A este pinhole cez digitalny fotak

Pridajte komentár: