Fotografie do dokladov podomácky

Pred časom som napísal článok o tom, ako sa doma dá odfotiť a ako si vyrobiť fotky na preukazy. Odvtedy dostávam relatívne často otázky, ako presne stanoviť veľkosť malých obrázkov na monitore, aby aj na fotografii boli práve v tej veľkosti, akú chcete. Na ukážku jeden z klasických majlov:

Nafotil a upravil som si nejake fotky, ktore by som chcel pouzit do dokladov. Neviem sa vsak vysomarit s rozmermi pod akymi mam fotocky ulozit. Mam nastavit cm a navolit pozadovanu velkost t.j. 3,5 x 3 a tak isto ked to uz budem ukladat aky ma byt rozmer hlavnej fotografie na ktoru prekopirujem male fotocky? Dam to vyvolat vo formate 9×13 alebo je lepsie to dat vo vacsom formate? prosim poradte mi! DAKUJEM

Uznávam, že podobná otázka pre matematika nie je problémom a iba sa na nej uškrnie. Ale prišlo ich už priveľa, asi to problém je. Preto tento doplnkový článok.

Problém

Máme odfotenú fotku, ktorú si vo fotolaboratóriu chceme dať spracovať tak, aby jej výsledný tvar mal vopred stanovené rozmery. Nebude sa dať pracovať na milimeter presne, pretože nemáme stopercentnú istotu, či fotolaboratórium spracuje obrázok naozaj presne. Skôr sa dá počítať s tým, že obrázok spracujú nepresne – asi trocha odrežú z okrajov a to by mohlo trocha narušiť naše výpočty. Preto vyrobíme aj alternatívne verzie.

Poznámka: ak tlačíte fotografie na fototlačiarni, môžete počítať s veľmi veľkou presnosťou.

Poďme teda spraviť fotku na preukaz, ktorá bude mať šírku 3 centimetre, výšku obrazu 3,5 a biely okraj dolu.

Príprava

Najskôr sa odfoťte. Nejaké okraje navyše sa zídu.

Trebárs takto.

Vo fotoeditore navrhnite, ako zhruba má vyzerať finálny výrez na preukaze. Prebytočné okraje môžete odseknúť.

Ediácia s rozmermi

Vo fotoeditore sa dá pracovať s presnými rozmermi. Ako konštantu si zvoľte nejaké rozlíšenie. Keďže pri tlači a výrobe fotografií je vhodným rozlíšením 300 DPI, prepnite najskôr obrázok s portrétom na 300 DPI.

Otvorte nástroj na nastavenie veľkosti obrázku. Vypnite možnosť Resample Image (prevzorkovať).

Pôvodný obrázok z fotoaparátu máva spravidla nastavené rozlíšenie 72 DPI. (Nech je aké chce, staré nás už nezaujíma.)

Zmeňte túto hodnotu na 300 DPI. Keďže ste zakázali prevzorkovať obrázok, zmena DPI sa prejaví len v zmene rozmeru fotky v centimetroch – pixelovo sa informácie nezmenia. Odklepnite.

Znova otvorte nástroj na zmenu veľkosti obrázka, ale teraz už zaškrtnite Resample Image. Obrázok ideme zmenšiť. Nastavte niektorý rozmer na šírku, ktorú požadujete. Napríklad šírku som nastavil na 3 centimetre, výška je vyššia, ako chceme. Nevadí, odklepnite. Tým sa už obrázok pixelovo zmenší na požadovaný rozmer.

Otvorte nástroj Canvas size (veľkosť plátna, čiže veľkosť fotky). Tu zmeňte výšku obrázka na 3,5 centimetra. Aby sa neodseklo zhora aj zdola, v položke Anchor som nastavil, aby sa odrezalo zo spodnej časti fotky. Odklepnite.

Hotovo, máte fotku 3 × 3,5 centimetrov.

Keby ste ju vytlačili na tlačiarni, mala by presné rozmery. Teraz ju treba rozmnožiť. Vytvorte nový obrázok.

Ako parametre zadajte 300 DPI a taký rozmer, aká bude veľká výsledná fotka z fotolaboratória. Napríklad 10×15 cm je bežný rozmer.

Na novovytvorenú fotku teraz skopírujte pripravený obrázok opakovane, koľkokrát sa zmestí.

Napríklad takto. Uložte ako JPG a odneste do fotolaboratória. Ak vám to vyrobia na rozmer 10 × 15 centimetrov, obrázky budú mať 3 × 3,5 centimetrov. Pod každým obrázkom je aj biely pásik na okraj. K orezávaniu sa dostaneme za chvíľu.

Ak s fotolaboratóriom nemáte skúsenosti, môže sa stať, že stroj fotku spraví s trocha inou veľkosťou, než ste chceli. Rozdiel však nebude dramatický. Možno ju mierne zmenší, či zväčší, čo bude mať za následok veľmi malé, ale merateľné zmeny veľkosti rozmerov fotiek.

Ak požadujete presnosť, poraďte sa vo fotolabe, ako máte pripraviť fotky, aby boli rozmery celkom presné. Ak vám to obsluha nevie povedať, choďte do iného minilabu.

Tú presnosť netreba preháňať…

Málokedy je presný rozmer fotografie treba dodržať naozaj dokonale. Na preukaz vám rovnako dobre zoberú fotografiu 2,9 × 3,4 centimetra ako aj 3,2 × 3,7 centimetra. Nelámte si hlavu, ak fotka o nejaký ten milimeter nezodpovedá stanovenému rozmeru.

Ale môžete tomu predísť a dodať presnú fotku. Spravte varianty veľkostí.

Vyrobte si na spoložnej fotke menej rovnakých záberov, ale spravte viac verzií veľkostí. Tak budete mať istotu, že niektorá z fotiek bude mať naozaj presný požadovaný rozmer.

Návod hotový teoreticky. A teraz poďme naozaj.

To všetko, čo som napísal je len teória. V praxi narazíte ešte na jeden vážny problém a ním je orezávanie fotografií. Je veľmi výhodné, ak môžete rezať z fotografie takto:

…čiže rezať z obrázkov a nie viesť rez po hrane fotografie, ktorá hraničí s okrajom, pretože to bude vidieť. Ak by ste sa snažili rezať obrázky po hranách…

…čiže takto…

…skoro určite bude na výslednej fotografii miniatúrny, ale rušivý biely pásik na niektorých okrajoch.

Ak režete "z mäsa" fotografie, žiadne rušivé okraje nehrozia.

Preto je dobré, ak malý okraj (spravidla stačí milimetrový) započítate už do výpočtov veľkosti fotografie. Biely pás stanovíte už vo fotoeditore, ten sa meniť nebude, ale okolo hlavy nechajte asi milimeter viac miesta.

A nakoniec: zabudnite na nožnice!

Dajte na slová skúsených fotografov a nepokúšajte sa fotografie strihať nožnicami. Nikdy nedosiahnete dobré výsledky! Snímky ostrihané nožnicami spravidla

  1. nemajú pravouhlý rozmer
  2. nemajú rovné rezy

Nožnicami ostrihaná fotka je "šišatá" s nerovnými okrajmi. Na orezanie použite fotorezačku. Ak nemáte, v mnohých fotolaboratóriách a kopírkach býva taký nástroj k dispozícii.

Počítajte s odpadom

S orezávaním súvisí aj odpad – ak nemáte prax s orezávaním, počítajte s tým, že zničíte aj niekoľko obrázkov, kým vyrobíte naozaj pekne orezané fotky.

Záver

Už asi tušíte, že vyrobiť si preukazovú fotku "na kolene" možné je, ale ak má byť k svetu, bude okolo toho dosť práce. Niekedy je pohodlnejšie, ak sa proste dáte vyfotiť v štúdiu a máte pokoj…

Na druhej strane je fakt, že ak si fotky vyrobíte sami, zoznámite sa s pr
ocesom fotografie komplexnejšie. Je to zaujímavá úloha, ktorou si môžete pomerne rýchlo zmerať svoje sily. Nafotiť, vyretušovať, pripraviť na tlač a nakoniec z spraviť perfektnú, pravouhlú preukazovú fotografiu, to chce hodne znalostí a remeselnej zručnosti.

Pozrite si aj tieto články: