Ochrana pred červenými očami: vypnúť!

Takzvaná ochrana proti javu červených očí je málo účinný nástroj, ktorý často napácha viac škody, ako úžitku.

Funguje to tak, že blesk najskôr vyšle niekoľko zábleskov "na nečisto", aby sa fotografovaným osobám zúžili zreničky následkom oslnenia. Potom už nasleduje posledný záblesk, ktorým sa už naozaj fotografuje. V tomto čase už sú zreničky naozaj zúžené a tak na fotografii budú oči buď menej červené, alebo budú celkom nezaťažené javom červených očí.

To však platí len v prípade, že oko fotografovaného má amputované viečka.

Normálna reakcia organizmu na prudký záblesk (či dokonca záblesky) totiž nie je len zúženie zreničiek, ale aj reflexné zatvorenie očí.

Skoro všetky zvieratá (psy, mačky) v čase medzi prvým zábleskom a fotografovaním stihnú zavrieť oči bezpečne, takže na všetkých fotkách "spia".

Ľudia to väčšinou nestihnú a na zábere majú preto často viečka privreté asi tak napolovicu – aparát ich odfotí práve v momente zatvárania očí. A potom vyzerajú ako debili. Alebo ako naozaj dôrazne podnapití politici.

Medzi jednotlivými modelmi fotoaparátov sú veľké rozdiely v tom, ako blesk bliká. Niektoré prístroje vyšlú 2 až 3 krátke záblesky a potom exponujú. Iné prístroje najskôr asi štvrť sekundy blikajú veľmi hustým stroboskopickým blikaním. Iné ožarujú fotografovaných silným červeným svetlom…

Preto na niektorom fotoaparáte budú ľudia vyzerať ako podnapití idioti – ak fotografovanie prichádza veľmi rýchlo po prvom záblesku. Nestihnú celkom zatvoriť oči.

A iný prístroj zas bude produkovať spiacich. To v prípade, že medzi zábleskom a fotografovaním je dostatočne dlhý čas, aby aj človek stihol oči zatvoriť.

Mačka zatvorí oči bezpečne.

Niektoré fotoaparáty nemajú možnosť vypnúť dvojzáblesk. Aj keď záblesky idú takmer okamžite po sebe, zviera dokáže oči zatvoriť takmer okamžite.

A potom cica vyzerá, ako keby bola popíjala namiesto mliečka koňačik. Krásne veľké oči proste neodfotíte, aspoň nie s bleskom.

S takým fotoaparátom rovno zabudnite na snímanie zvierat s bleskom.

Radšej retuš, ako spánok

Viem, retušovať červené oči nie je žiadna zábava. Ale zatvorené oči sa retušovať nedajú. (No dali by sa vmontovať z iného obrázku, ale buďme realisti.)

Aj keď takýto záber je krajne neprirodzený…

…po niekoľkých minútach retuše sa z toho dá spraviť záber, ktorý pôsobí pomerne prirodzene. Zo zástupcu mimozemskej civilizácie sa tak stane obyčajný pes.

Zaujímavosť na záver: Už ste skúšali fotografovať spiaceho človeka? Pokojne to spravte, spravidla sa nezobudí ani na opakované záblesky.

 

Komentáre k článku: Ochrana pred červenými očami: vypnúť!

  1. Denisa 7. septembra 2013

    Tak toto je zatial navtipnejsi clanok :))

  2. Martin 14. septembra 2013

    Vyborne clanky, len uz pri tych starsich sa nezobrazuju vsetky fotografie a obrazky co je velka skoda. Nedalo by sa s tym nieco spravit?

  3. Miro Veselý 15. septembra 2013

    Martin ďakujem za upozornenie, už to opravujem.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: