Špina na objektíve

Možno si poviete, že dnešné fotoaparáty majú optiku chránenú, ale nie je to tak. Rovnako profesionál, aj malé dieťa sa môže nechtiac dotknúť prstom (alebo niečím iným) objektívu. Ak si to pred fotografovaním nevšimnete, zničíte si fotografie.

Pred pár dňami mi písala čitateľka, ktorá si kúpila nový (a inak veľmi dobrý) fotoaparát, no výsledky sa jej nepáčili. Obávala sa, že fotoaparát je pokazený. K e-majlu priložila pár obrázkov s ukážkami a všetko bolo jasné. Žiadna technická chyba elektroniky. Špina na objektíve, pravdepodobne mastná.

Keďže podobný problém možno rieši viac ľudí, rozhodol som sa napísať článok, ako môžete aj vy z fotiek usúdiť, že je objektív špinavý. Začnem fotkami z majlu, pretože sú na demonštráciu tejto chyby naozaj veľmi názorné (publikujem ich so súhlasom autorky):

Agapornis je rozmazaný – tak znie záver na prvý pohľad. No…

…pri bližšom skúmaní vidieť, že vtáčik je zaostrený správne, ale okolo neho je akýsi fľak. Práve ten fľak prezrádza špinu na objektíve.

Podobne na tomto zábere je hlava bociana zaťažená fľakom, ale ostatné časti obrázka sú ostré.

Už aj chrbát vtáka je menej rozpitý.

A nakoniec jedna cica – tu je objektív veľmi špinavý a vedeli by sme dokonca povedať, akým smerom po ňom idú stopy po znečistení.

Týmto.

Ak na objektíve bude nečistota bodová, obraz bude difúzne rozmazaný.

Ak je mastnoty málo a je "ťahaná" prstom jedným smerom, vzniknú na skle stopy, ktoré budú vytvárať svetelné reflexy podobné, ako vidieť na mačke.

Mastnotu je dobre vidieť na svetlých objektoch a hlavne na kontrastných motívoch. Fotografoval som preto obyčajnú žiarovku.

Nepravidelná špina na objektíve. Časť obrazu je úplne zastretá, inde vznikajú reflexy po pokuse očistiť mastnotu.

Menej zašpinený objektív, mastnota je na ňom "neorganizovaná".

Mastnotu som z objektívu zotrel jedným smerom. Tým vznikol škvrnovitý útvar podobný bloomingu.

Pokus stiahnuť mastnotu iným smerom…

Teraz sa pozrime, ako sa špinavý objektív prejaví na fotografiách s menším kontrastom. Tu nastáva menej nápadných javov a neskúsený fotograf si špinu možno ani nevšimne.

Hore s mierne špinavým objektívom (špinil som filter, nie objektív) dolu bez špiny. Zašpinený (mastný, zaprášený) objektív produkuje zábery, ktoré sa podobajú situácii, ako keby bola na scéne hmla, alebo dym.

Nedá sa však týmto spôsobom hmlu, ani dym simulovať – citlivé ľudské oko rozlíši, že vzdialené postavy nie sú viac zahmlené a podvod odhalí.

Veľmi hrubá špina na objektíve vytvorí tak zlú fotografiu, že jediné, čo sa s ňou dá spraviť je vyhlásiť to za umeleckú abstrakciu, vytlačiť a draho predať s názvom recenzné impresie, alebo tak niečo :-)

Bodovo zašpinený objektív rozoznáte ľahko – časť obrazu bude zakrytá fľakom.

Postupné čistenie objektívu vedie k vytváraniu rôznych mastných dráh, ktoré potom vytvárajú svetelné kontúry.

Takmer čistý objektív. Na prvý pohľad sa zdá, že je všetko v poriadku, ale svetlé objekty stále majú "opar".

Špinavý objektív je nepríjemná vec. Najmä malé kompaktné fotoaparáty majú optiku malú a pri neopatrnom držaní sa optikou ľahko dotknete napríklad dlane, či prstu – ani si to neuvedomíte. Opakujem, stane sa to aj skúsenému fotografovi.

Preto je dobré, ak si objektív pravidelne skontrolujete, najlepšie na silnom slnku – to odhalí aj posledné zbytky nedokonale odstránenej mastnoty. Je dobré osvojiť si zásadu, že tesne pred každým fotografovaním treba fotoaparát skontrolovať. Jednou z vecí, kam sa treba pozrieť je práve optika.

Ak ste začiatočníci a nie ste si s čistením istí, môžete o pomoc požiadať skúsenejšieho fotografa. Väčšina fotografov sú normálni ľudia, ktorí radi pomôžu menej skúsenému kolegovi. Alebo poproste o pomoc v očnej optike. Pri troche dobrej vôle pomôžu, alebo vám predajú špeciálnu handričku na ten účel vhodnú.

Pozrite si aj tieto články: