Čudné farby

Pri snímaní jednotlivých obrázkov sa bude veľa fotoaparátov správať rozdielne. Niektorý prístroj extrémnu situáciu zvládne s prehľadom, iný zlyhá "na celej čiare".

Napríklad tento obrázok obsahoval nielen výrazné farby, ale aj silný kontrast. Čo mal fotoaparát považovať za bielu? Takmer oranžové slnečné svetlo? Zbytky búrkovýách modrých mrakov?

Aj tento obrázok je pre fotoaparát problémom, pretože väčšina scény je osvetlená z okolitej modrej oblohy, ale v zábere je aj žlté svetlo slnka.

Vážnejším problémom sú fotoaparáty, ktoré na malé zmeny reagujú výraznou zmenou farebnosti. Vidíme to častejšie na lacných fotoaparátoch menej známych výrobcov.

Mierne dozelena.

Pár sekúnd na to…

Ešte o niekoľko sekúnd.

Prevencia

Ak váš fotoaparát nezvláda niektoré situácie, ostáva nasteviť bielu ručne – ak sa dá. Ak sa nedá, zvoľte program pre niektorý druh svetla. Snímky možno nebudú farebne dokonalé, ale aspoň budú jednotné.

Komentáre k článku: Čudné farby

 1. Dano 25. novembra 2004

  Kam chodite na tie micky? Co clanok s ukazkou, to ina. Ja fotim akurat nasho Zmura. Ten je idealny lebo je z polovice biely a da sa na nom nastavit biela:)Inac mame aj ciernu macku a tu normalne odfotot sa podari jeden krat zo sto.

 2. Miro Veselý 25. novembra 2004

  Dano: :-) známi majú na záhrade plný húf, niekedy aj 17 kúskov. Keď idem okolo, vždy tie si mačky napchám až po strop do pamäťovej karty

 3. Tomas 25. novembra 2004

  sak predavaju farby na vlasy. Urob znej zrzku. ;-)

 4. Peťo 25. novembra 2004

  Ani na zrzke nenastaví bielu. Potrebuje úplne peroxidovú blondínu.

 5. Miso 25. novembra 2004

  Otázka je, či tá micka ten proces peroxidácie psychicky aj fyzicky zvládne :)

 6. Dano 25. novembra 2004

  Ta micka k nam prisla sama, tak som si nemohol vyberat farbu. Otazka prefarbenia ma netrapi, ale ako zabranit dalsim mickam. Sice by som mal co fotit, ale nahodou sa zas vyliahnu cierne… Idealne su sede alebo hrdzave. Este ze nas kocur je sedo biely. Na bruchu mu nastavim bielu a na chrbte expoziciu. Ani tercik nepotrebujem.

Pridajte komentár: