Fotograf a malinovka

Okrem poškodenia zdravia teda malinovky nepatria ani do blízkosti fotoaparátov a monitorov a pokiaľ nejakú malinovku máte, oveľa užitočnejšie bude, ak ju použijete na čistenie WC, než by ste ju priamo pili. Malinovky sa nehodia na vonkajšie, ani na vnútorné použitie človekom.

Ak si pozriete zloženie niektorej svetoznámej a obľúbenej sladkej žbrndy, nájdete v zozname ingrediencií samé zaujímavé chemikálie. Jednou z najefektnejších býva kyselina fosforečná, kyselina citrónová je snáď vo všetkých malinovkoidoch.

Minimum, čo môžete spraviť pre seba, ak už tieto malinovky pijete je to, že ich budete piť aspoň rýchlo. Žiadne pochlipkávanie – tým by ste si bezpečne zničili zubnú sklovinu a za pár rokov nariekali nad kazmi. Kyselina fosforečná leptá. Voči zdravotnému riziku popíjania veľkých dávok kokakoly, nech sa však radšej vyjadrí váš lekár.

Do spôsobu popíjania však má čo povedať aj opravár fotoaparátov.

Ak máte vo zvyku kolu si z fľaše naliať do pohára a tento pohár mávate postavený pri počítači, alebo pri fotoaparáte, riskujete.

Najviditeľnejším rizikom je, samozrejme:

Možnosť rozliatia

Akokoľvek si dáte pozor, za svoj život nechtiac, ale rozlejete niekoľko pohárov. Je dobré, ak sa rozlejú aspoň tak, aby nespravili škodu – nemajte ich v blízkosti techniky. Obliaty fotoaparát, či klávesnica síce nevyzerá, ako zmoknuté kura, či mokrý papagáj, ale môže sa navždy odporučiť.

Perie papagája vyschne, fotoaparát zvonka tiež, no vo vnútri voda nevyschne. Korózia na seba nedá dlho čakať…

Obávam sa, že ani vták by dobre neznášal kúpeľ v kole…

Ale poďme na zákernejší problém, ktorý vám na prvý pohľad nemusí ani napadnúť, ako možnosť vážneho ohrozenia:

Bublinky

Z pohára koly vychádzajú bublinky a nad ním sa „rozprsknú“.

Z pohára tak „vyletujú“ drobné kvapôčky do okolia niekoľko centimetrov.

Ľahko sa tak môže kola dostať aj na objektív neďaleko položeného fotoaparátu, či na LCD panel počítačového monitoru. Takto jemnými kvapkami ofŕkaný povrch môže v krátkom čase poleptať. Jemné kvapky koly sú totiž fŕkance zriedenou kyselinou.

Na objektíve rýchlo zaschnú.

V skutočnosti však vďaka vzdušnej vlhkosti môže kyselina predovšetkým v okrajovej oblasti každého fŕkanca ďalej pôsobiť.

Najmä na miniatúrnom fotoaparáte aj malé bublinky môžu zhoršiť kvalitu fotografií a ak si majiteľ prístroja nevšimne, že na objektíve sú jemné fŕkance, po dlhšom čase sa už optiku nepodarí vyčistiť – jemná antireflexná vrstva je navždy odleptaná.

Nemusí to síce veľmi viditeľne zhoršiť kvalitu obrazu, ale – môže. Je to od prípadu k prípadu…

Veľký detail vyleptanej kvapôčky na LCD monitore.

Okamžite odstrániť!

Ak sa kvapôčka dostane na optiku, urýchlene ju z objektívu odstráňte. Najskôr ho umyte čistou vodou, alebo špeciálnou tekutinou a potom príde na rad mikrovláknová utierka.

Pár minút pôsobenia koly na objektíve spravidla nezanechá žiadne stopy. Očistenie však neodkladajte na neskôr.

Okuliare?

Nosíte okuliare? Rovnaký problém s antireflexnou vrstvou sa týka aj okuliarov. Ak vám malinovka ostrieka okuliare, neváhajte ich ísť okamžite umyť.

Záver

Preto odporúčam: striktne si dávajte pozor na to, aby sa v blízkosti optiky neobjavovali naliate poháre koly. Môžu obliať, aj leptať. A ani vy ju radšej nepite, neprospieva zdraviu.

Pozrite si aj tieto články: