Fotograf a malinovka

Okrem poškodenia zdravia teda malinovky nepatria ani do blízkosti fotoaparátov a monitorov a pokiaľ nejakú malinovku máte, oveľa užitočnejšie bude, ak ju použijete na čistenie WC, než by ste ju priamo pili. Malinovky sa nehodia na vonkajšie, ani na vnútorné použitie človekom.

Ak si pozriete zloženie niektorej svetoznámej a obľúbenej sladkej žbrndy, nájdete v zozname ingrediencií samé zaujímavé chemikálie. Jednou z najefektnejších býva kyselina fosforečná, kyselina citrónová je snáď vo všetkých malinovkoidoch.

Minimum, čo môžete spraviť pre seba, ak už tieto malinovky pijete je to, že ich budete piť aspoň rýchlo. Žiadne pochlipkávanie – tým by ste si bezpečne zničili zubnú sklovinu a za pár rokov nariekali nad kazmi. Kyselina fosforečná leptá. Voči zdravotnému riziku popíjania veľkých dávok kokakoly, nech sa však radšej vyjadrí váš lekár.

Do spôsobu popíjania však má čo povedať aj opravár fotoaparátov.

Ak máte vo zvyku kolu si z fľaše naliať do pohára a tento pohár mávate postavený pri počítači, alebo pri fotoaparáte, riskujete.

Najviditeľnejším rizikom je, samozrejme:

Možnosť rozliatia

Akokoľvek si dáte pozor, za svoj život nechtiac, ale rozlejete niekoľko pohárov. Je dobré, ak sa rozlejú aspoň tak, aby nespravili škodu – nemajte ich v blízkosti techniky. Obliaty fotoaparát, či klávesnica síce nevyzerá, ako zmoknuté kura, či mokrý papagáj, ale môže sa navždy odporučiť.

Perie papagája vyschne, fotoaparát zvonka tiež, no vo vnútri voda nevyschne. Korózia na seba nedá dlho čakať…

Obávam sa, že ani vták by dobre neznášal kúpeľ v kole…

Ale poďme na zákernejší problém, ktorý vám na prvý pohľad nemusí ani napadnúť, ako možnosť vážneho ohrozenia:

Bublinky

Z pohára koly vychádzajú bublinky a nad ním sa „rozprsknú“.

Z pohára tak „vyletujú“ drobné kvapôčky do okolia niekoľko centimetrov.

Ľahko sa tak môže kola dostať aj na objektív neďaleko položeného fotoaparátu, či na LCD panel počítačového monitoru. Takto jemnými kvapkami ofŕkaný povrch môže v krátkom čase poleptať. Jemné kvapky koly sú totiž fŕkance zriedenou kyselinou.

Na objektíve rýchlo zaschnú.

V skutočnosti však vďaka vzdušnej vlhkosti môže kyselina predovšetkým v okrajovej oblasti každého fŕkanca ďalej pôsobiť.

Najmä na miniatúrnom fotoaparáte aj malé bublinky môžu zhoršiť kvalitu fotografií a ak si majiteľ prístroja nevšimne, že na objektíve sú jemné fŕkance, po dlhšom čase sa už optiku nepodarí vyčistiť – jemná antireflexná vrstva je navždy odleptaná.

Nemusí to síce veľmi viditeľne zhoršiť kvalitu obrazu, ale – môže. Je to od prípadu k prípadu…

Veľký detail vyleptanej kvapôčky na LCD monitore.

Okamžite odstrániť!

Ak sa kvapôčka dostane na optiku, urýchlene ju z objektívu odstráňte. Najskôr ho umyte čistou vodou, alebo špeciálnou tekutinou a potom príde na rad mikrovláknová utierka.

Pár minút pôsobenia koly na objektíve spravidla nezanechá žiadne stopy. Očistenie však neodkladajte na neskôr.

Okuliare?

Nosíte okuliare? Rovnaký problém s antireflexnou vrstvou sa týka aj okuliarov. Ak vám malinovka ostrieka okuliare, neváhajte ich ísť okamžite umyť.

Záver

Preto odporúčam: striktne si dávajte pozor na to, aby sa v blízkosti optiky neobjavovali naliate poháre koly. Môžu obliať, aj leptať. A ani vy ju radšej nepite, neprospieva zdraviu.

Komentáre k článku: Fotograf a malinovka

  1. Roman 7. marca 2005

    Zdravim Miro! Kyselina citronova nelepta?

    Roman

  2. ap 7. marca 2005

    miro nepomýlil si si to /to o leptaní skla/ s kyselinou fluorovodíkovou ??? :-)

  3. ap 7. marca 2005

    nebojte sa, Miro len straší, asi nemá rád coca-colu, sklo leptá kyselina fluorovodíková, však by nemohli predávať kolu v sklenených fľašiach, kys. fosforečná v kombinácií s inými kyselinami sa používa na leptanie hliníka- samozrejme v „trochu“ väčších koncentráciách ako v coca-cole

  4. duky 7. marca 2005

    zaludok zmakne ovela silnejsie kyseliny…sklovina, moze byt…ale az take zerave by som to nevidel, podla mna je nezdravsie ist sa prejst do mesta.
    az na tu osvetu zaujimavy a pekny clanok :)

  5. ap 7. marca 2005

    k.f.l. keď ju miluješ, nie je čo riešiť – a žiadny mirov článok ma neodradí :-)

  6. shinobi (ICQ 328139226) 7. marca 2005

    Len spomeniem jeden prieskum, kde zistili ze u ludi pijucich pravidelne napoje obsahujuce kyselinu fosforecnu, je az trojnasobne vyssia pravdepodobnost zlomeniny vdaka kvalitnemu odvapneniu kosti.
    Osobne chemikalie nepijem (hlavne z dovodu odpornej chuti). Mozno bude pokracovanie fotak + caj, kava, pivo … :-) ale vseobecne plati cim su akekolvek tekutiny dalej od techniky, tym lepsie :-)

  7. Miro Veselý 7. marca 2005

    Uff, to leptanie skla z článku radšej mažem, každopádne antireflexná vrstva je to, o čom sa bavíme, tá je veľmi jemná. Vďaka za upozornenie na chybu. K tej kole: na tento problém vyleptanej antireflexnej vrstvy ma upozornili v opravovni, že sa to stáva. Tak som chcel upozorniť. To, že kola poškodzuje zdravie je známe, o tom sa ntereba dlho dohadovať, kto ju miluje, má čo riešiť.

  8. Peter 7. marca 2005

    Čo sa týka leptania skla – ak to leptá zubnú sklovinu, tak odolnosťou skla by som si nebol veľmi istý.

    Inak – nie je to len fototechnika a naše zuby. Ak si chcete vybrať, čím poliať svoju klávesnicu a ešte lepšie notebook, tak z možností káva, červené víno, cocacola/sprite, tak cocacola či sprite (majú veľmi podobné zloženie) a im podobné „vody“ sú najúčinnejšie.
    Samozrejme závisí aj od miesta a plochy zásahu.

  9. ap 7. marca 2005

    myslím si že väčší problém ako kys. fosforečná bude najmä vysoký obsah cukru v kolových a pod. nápojoch a ten hlavne škodí zubom

  10. Igor 7. marca 2005

    Tento článok ma príjemne osviežil (lepšie ako kola).
    Pozor na šampanské!!!

  11. Tomas 7. marca 2005

    Malej vypadol zub a ja som ho dal do koly za tyzden tam zub nebol. Kola ho rozobrala dokonale.

  12. Pavol 8. marca 2005

    Neberte nám kofeín. Kofeín niéééééééééé!!!

  13. Miro Veselý 8. marca 2005

    Pavol: Však nech si dá, kto chce. Ale limonádky nie sú jediný zdroj kofeínu, ruky sa dajú roztriasť aj kávou.

  14. Robo 8. marca 2005

    A čo poleptanie LCD? Nie je tu namieste chrániť LCD nejakou fóliou?Mám malý Ixus 30 a nosím ho vrecku košele a zdá sa mi,že už je vidno akési poškodenie LCD.Asi by fólia pomohla.Nevieš o nejakej?

  15. Miro Veselý 8. marca 2005

    Robo: Existujú, ale ja na LCD pozor nedávam. http://www.digi-foto.sk/info/ochrana-lcd-na-fotoaparate

  16. Limonádový Joe 9. marca 2005

    Tak jsi mne předse dostal, Dagu Badmane

  17. Feri 9. marca 2005

    wow, parádny off-topic :-)
    inak, ja som kedysi úspešne použil pepsi na odstránenie poriadnej vrstvy vodného kameňa v šálke. funguje to skvele.

  18. MMx 10. marca 2005

    takže při focení mám preferovat námořnické oslavy, kde se nemíchá rum s kolou ?

Pridajte komentár: