Ako svojpomocne očistiť snímač na kompakte?
V článku Špina v objektíve som v prípade špiny vo vnútri objektívu odporúčal servis. Je to určite najlepšia voľba, ak máte fotoaparát v záruke. No čo v prípade, že fotoaparát nie je v záruke? Potom sa cena za opravu môže vyšplhať na číslo, ktoré sa blíži kúpe nového fotoaparátu. V prípade drahšieho stroja možno oprava zaplatí pol novej mašiny. A ak nie je fotoaparát v záruke, tak má viac než 2 roky. To už nové stroje sú kvalitou inde a je sporné, či sa oplatí pumpovať akékoľvek peniaze za opravu starej mašiny. (Tam dáte 50 dukátov za opravu, potom 40 dukátov za novú batériu a stále fotíte tým starým črepom…)
Aj ja som mal ten problém. Do kompaktu vyššej triedy sa mi dostal prach. Nadobúdacia cena nového sa mi po dvoch rokoch platiť ešte nechcela. V opravovni so mnou jednali dosť arogantne a to nemám rád. Kúpil som teda za 3 eurá sadu maličkých šrobováčikov, zhlboka som sa nadýchol a začal šróbovať. Podarí sa mi fotoaparát zachrániť? Alebo budem o hodinu stáť v obchode a kupovať za 350 dukátov jeho o dva roky mladšieho nástupcu?
Začnime od začiatku. Pár mesiacov som už pozoroval na fotkách takýto útvar:
Záber Bratislavy z rozhľadne v Bergu (Rakúsko). Nad Bratislavou sa – ako je známe – týči kopec Zobor (zelená šípka). Červená šípka ukazuje UFO. Nedefinovaný objekt niekde v optickej ceste. Spredu na objektíve sa nenachádza, pri zoomovaní mení polohu. Je jasné, že sa nenachádza ani priamo na snímači – to by sa nemenila. Je niekde medzi optikou a snímačom. Po pár mesiacoch pribudol ďalší krásavec:
Tentoraz aj v spodnej častí. Také fotografovanie ma už prestalo baviť.
Vidno viac fľaky než samotný obraz. Na Youtube sa dá nájsť veľa návodov, ako otvoriť aj menej otvoriteľné prístroje. A tak si môžete najskôr pozrieť, ako to robia iní. Možno si kladiete otázku, aké šance sú, že to zvládnete aj vy? Tu je môj odhad:
- Ak ste v minulosti už niečo rozoberali a zároveň
- sa vám to podarilo aj zložiť a zároveň
- vám nezostalo priveľa šróbikov po úplnom zložení prístroja a zároveň
- ak niektoré kľúčové šróbiky neskončili navždy niekde v koberci a zároveň
- zariadenie napriek tomu všetkému po oprave ďalej ako tak fungovalo, tak potom
- máte reálnu šancu fotoaparát opraviť.
Ja som sa v minulosti opravám trocha venoval. S príchodom miniaturizácie sa to už oplatí len málokedy. Ak niečo pokazíte, nebýva cesty späť. Nedá sa to nadstaviť súčiastkou, prilepiť lepiacou páskou, ani žuvačkou.
Potrebujete nádobu kam dáte šróbky. Sú miniatúrne, radi miznú, padajú, lepia sa na rukávy. Pozor pri kýchaní. Pozor na papagáje, radi ich vezmú a niekam odnesú. Prelet papagája tiež zvykne miešať poradie.
Šróbiek býva málo, zbavíte tak fotoaparát karosérie.
Tu a tam namiesto šróbiek bývajú dielce navzájom scvaknuté.
Elektronika býva pripojená káblikmi. Tie sú "zamknuté", čierny prítlačný prvok treba jemne nadvihnúť.
Šróbovákom sa ho práve dotýkam tak, ako keby som ho už zatváral. Buďte opatrní, tieto plastové káble síce niečo vydržia, ale jemnosť je na mieste. Po odomknutí ich ľahko vytiahnete. Nazad sa dajú strčiť asi ľahšie pinzetou, alebo vhodnými klieštikmi. Ale jemne.
Po odstránení elektroniky pre displej už vidíme druhú vrstvu elektroniky. V strede je snímač. Ten nás zaujíma.
Odomknite ho a vytiahnite.
Snímač. Na tomto fotoaparáte je snímač už natvrdo spojený s infračerveným filtrom. U niektorých fotoaparátov bude filter v podobe "sklíčka" medzi optikou a snímačom. Špinka môže byť aj na ňom.
Pohľad na objektív.
Veľký detail ukazuje vďačnú špinu vo vnútri objektívu. Tá sa, našťastie, zvyčajne do obrazu nepremietne. Presnejšie povedané je tak difúzna, že ju nevidieť. Len výnimočne sa stane, že špina vo vnútri objektívu je práve v takej oblasti, ktorá je viditeľná. To už sa obávam, že je na nový fotoaparát. Tieto sklíčka doma asi neopravíte a nový objektív bude asi pridrahý aj s cenou opravy sa to už jednoducho neoplatí.
V mojom prípade (a bude to asi najčastejší prípad aj u vás) sa špina nachádza medzi objektívom a snímačom. Tu je konkrétne na sklíčku IR filtra.
Čím čistiť jemnú optiku?
Nádoba so stlačeným vzduchom veľmi často stačí ako úplné a profesionálne riešenie. Ja mám doma stlačený vzduch len v črevách a na čistenie optiky ho nevyužívam.
Druhou možnosťou je použiť rôzne špeciálne vodičky na čistenie optiky. Bývajú na alkoholovom základe. Ani takéto veci nemám poruke. Určite mi k okuliarom niečo také darovali, ale kto to má hľadať? Na čistenie optiky používam agresívne látky, ako je Alpa, alebo benzínalkohol. Profesionáli zalomia rukami a omdlú. My ostatní pokračujeme.
Po vyčistení snímača benzín alkoholom a vatičkou ma upútala zaujímavá vôňa snímača. Uvedomil som si, že fľaštička benziňáku je podobná, ako fľaštička novej ústnej vody, čo som kúpil. Hmm. Tak som snímač očistil ešte raz, nech nie je lepkavý.
Po zatvorení fotoaparátu prišiel na rad kontrolný obrázok.
Áno. Pol hodina zaujímavej práce a mám vyriešený problém. Špina v objektíve je odstránená, fotoaparát je v poriadku. Až keď si niečo človek sám spraví pochopí, že cena za servis nie je nízka. Hodnota času šikovného opravára je vysoká a zaslúži si dobre zaplatiť.
Ak máte podobný problém, môžete sa pokúsiť riešiť ho aj svojpomocne. No vopred a znova upozorňujem: neodborný vstup do dnešnej techniky je vždy vysoko rizikový. Pred akýmkoľvek otváraním fotoaparátu si vopred predstavte, že ho už nikdy nemusíte zložiť. Oprava sa môže zmeniť na pitvu. Do práce sa preto pustite len v prípade, že máte buď už nejaké skúsenosti s opravovaním techniky, alebo si aspoň značne veríte. Ak sa o svoj fotoaparát bojíte tak, že sa vám pritom budú triasť ruky, tak sa do diela nepúšťajte vôbec. Je to jemná práca! :-)
Ján 16. februára 2015
Veľmi dobrý návod.Len by som ja potreboval poradiť,čím môžem vyčistiť optický valec z tlačiarne.Mám doma 60%špiritus z lekárne a benzínalkohol.Na nete som sa len dočítal,že sa to nemá robiť denaturovaným liehom.Vďaka za každú radu.
Boris 21. februára 2015
Vďaka za návod! Môj kompakt Lumix začal fotiť „kométy“. Už ich bolo asi päť a značne zasahovali do fotiek. V servise chceli za vyčistenie snímača 40€, tak som riskol svojpomoc.
Išlo to pomerne jednoducho, dokonca ani kábliky som nemusel odpájať. Na sklíčku snímača boli viditeľné špinky, ktoré som zotrel handričkou na optiku a kontakt sprejom. Po zatvorené foťáku mi ostali 3 šróbiky, zabudol som priskrutkovať držiak displeja. Ale aj tak celá operácia trvala pol hodinu. Fotky sú teraz bez komét, ostali len dve malé, takmer neviditeľné bodky na okrajoch. Čiže maximálna spokojnosť. Akurát treba byť maximálne opatrný.
Miro Veselý 21. februára 2015
Boris gratulujem. Kamarát mi dnes ukazoval foťák, všetko vyčistil, ale odlomil sa mu plošný plastový káblik a foťák poputuje do smetí…