Clona
Ak fotografujete v automatickom režime, väčšinou vás clona nemusí zaujímať. Môže však ovplyvniť hĺbku ostrosti a už to je vec, ktorú sa oplatí využiť.
Hĺbka ostrosti je označenie oblasti pred objektívom, v ktorej je všetko ostré. Ak objektív zaostríte, ostrý bude aj objekt trochu bližšie k aparátu aj oblasť kúsok za hranicou zaostrenia. Čím väčší priestor bude ostrý, tým väčšia je hĺbka ostrosti. Rozsah hĺbky ostrosti sa dá ovplyvniť clonou. Čím viac zacloníte, tým väčšia bude hĺbka ostrosti.
Väčšinou je výhodné mať čo najväčšiu hĺbku ostrosti. Dosiahnete to poriadnym zaclonením. Využitie veľkej hĺbky ostrosti v rodinnej, aj reportážnej fotografii je výhodné preto, že sa pri nej nemusíte o zaostrovanie vôbec starať a sústredíte sa len na fotenie.
Pohľad na starší objektív s ohniskovou vzdialenosťou 80 milimetrov. Horný rad čísel označuje zaostrenie, tretí rad clonové čísla. Stredný rad clonových čísel označuje rozsah hĺbky ostrosti. Používa sa tak, ako naznačujú zelené šípky – pri clone jedenásť bude dokonale zaostrené všetko od 2 a pol metra do vyše 7 metrov, aj keď objektív je „oficiálne“ zaostrený na 4 metre. Pri odclonenom objektíve na clonu 2,8 bude hĺbka ostrosti len v rozmedzí zhruba od 3,6 metra do 4 a pol metra. Objektívy digitálnych aparátov však majú podstatne väčšiu hĺbku ostrosti ako ten na obrázku – bez problémov nájdete také nastavenie, aby bolo ostré všetko od jedného metra pred aparátom až do nekonečna.
Naopak malá hĺbka ostrosti sa dá výborne využiť na potlačenie nežiadúceho pozadia. Spôsobíte ju, ak objektív čo najviac odcloníte. Ak fotíte napríklad portrét, neostré pozadie umožní zdôrazniť tvár, od ktorej nie je pozornosť odpútavaná rôznymi detailmi.
Ukážky:
Vľavo normálny záber, s veľkou hĺbkou ostrosti. Ostré sú aj postavy vpredu, aj pozadie. Vpravo je záber s malou hĺbkou ostrosti. Postavy sú ostré, pozadie neostré. Týmto spôsobom sa dá výborne zdôrazniť fotografovaný objekt. Pozadie síce naznačené je, avšak nevyrušuje.
Ako sa používa: Ak chcete hĺbku ostrosti skrátiť, clonu roztvorte čo najviac. Naopak, ak chcete, aby bolo ostré všetko – blízko aj ďaleko, clonu viac zatvorte.
Čo znamenajú čísla: Clona sa udáva v číslach, napríklad 2.8, 4, 5.6, 8, 11, 16. Čím sú tieto čísla (matematicky, čiže 2,8 je menšie číslo, ako 8) vyššie, tým viac je zaclonené, teda tým menej svetla ide do aparátu a o to dlhší expozičný čas musíte zvoliť.
Výhody, využitie: Clona reguluje množstvo svetla. Dôležitým doplnkom je zmena hĺbky ostrosti, ktorá sa dá využiť na mnoho spôsobov. Mnoho lacnejších digitálnych fotoaparátov fotí pomerne pomaly – práve zaostrovanie „žerie“ veľa času. Je však veľa situácií, v ktorých stačí zaostriť na nejakú priemernú vzdialenosť, napríklad 2 metre, zacloniť a všetky fotky budú ostré. Aparát sa pritom nebude zdržiavať so zaostrovaním. Odstránite tak aj riziko neostrých fotiek, ktoré vznikajú nesprávnym automatickým zaostrením. Ak fotíte v tmavom prostredí bleskom, lacné aparáty nemajú podľa čoho zaostriť. Vtedy sú manuálne nastavenie zaostrenia a silnejšie zaclonenie neoceniteľné a je to zároveň jediný spôsob, ako v takmer úplnej tme získať dobré a ostré obrázky s bleskom.
Problémy: Väčšina súčasných lacnejších digitálnych aparátov je vďaka, alebo presnejšie povedané vinou konštrukcie neschopná pracovať s malou hĺbkou ostrosti. Aj z toho dôvodu preto nepočítajte, že sa vám podarí urobiť obrázok s tak neostrým pozadím, ako je na ukážke. Záber s tak silným rozostrením pozadia sa dá v digitálnej fotografii dosiahnuť len s použitím veľmi silného zoomu (8× a viac) – alebo umelou retušou vo fotoeditore.
Pre kupujúcich: Bežné digitálne aparáty nedokážu odfotiť obrázky s malou hĺbkou ostrosti. Ak na tejto veľmi užitočnej vlastnosti trváte, musíte siahnuť buď po veľmi drahom prístroji, alebo zvoľte aparát, ktorý má čo najväčší optický zoom. Minimálne 8×, alebo radšej 10×. S takto nastaveným zoomom sa vám pozadie potlačiť podarí, aspoň čiastočne. Na opačnú úlohu, teda na čo najostrejšie obrázky bez ohľadu na to či práve fotíte veci nablízku, alebo v diaľke sú digitálne aparáty ideálne. Možnosť ručne nastaviť clonu (najlepšie aj zaostrenie) je teda výborná pre tých čo sa foteniu venujú aktívne. Na rodinné fotky si s nastavením clony netreba robiť starosti.
goran 26. júla 2004
hm, zaclonit a priclonit, vacsia clona a mensia clona. Asi by som to potreboval viac k tym cislam, lebo som nejako nechapavy :)
je toto spravene?
a)
zaclonit – napr. 2,8
odclonit – napr. 8
b)
vacsia clona – napr. 8
mensia clona – napr. 2,8
c)
velka hlbka ostrosti – napr. 8 (min. zoom)
mala hlbka ostrosti – napr. 2,8 (silny zoom)
vyzera to ako test, ale dost mi pomozete, ak napiste iba napr. a) dobre, b) naopak, atd… ;o)
kupil som si stativ, skusal som fotit dlhsie casy, no je to ovela krajsie vsetko. fotil som ale iba na priorite casu, lebo ta clona mi este akosi nejde (potreboval by som ju vysvetlit lapatisticky) :D
dakujem za help!
Miro Veselý 26. júla 2004
goran: čím vyššia clona, tým vyššie číslo. čím viac zaclonené, tým väčšie tma. Teda veľká clona je 8 malá clona 2,8.
Hĺbka ostrosti – čím váčšia clona tým viac je ostrého, čím menšia clona, tým menej ostrého.
peter 13. augusta 2004
zdravím. veľmi dobrý článok. myslím si, že som tomu dosť porozumel, ale nech robím čo robím, nedosiahnem ani raz fotky ako na tvojej ukážke. Nech zacloním alebo odcloním vždy sú rovnako ostré a nepohnem s tým. Čo môžem robiť ešte zle? Ako si napríklad fotil ty tie ukážky? dik za radu.
Miro Veselý 13. augusta 2004
peter: Ukážka je výraznejšie rozostrená retušou pre názornosť. Inak podobný efekt sa dá dosiahnuť výhradne silným zoomom a fotoaparátom s väčším rozmerom snímača – s bežným kompaktným fotoaparátom to spravidla možné nie je.
Peter 23. augusta 2004
Moje čiernobiele fotky sú stáel tak trochu „farebné“ stále niesú také jednopduché ako z nejakej knižky, kde mám pocit, akoby tá fotka bola skutočne len z dvoch farieb. Spraví to práca z clonou? Podľa toho čo som prečítal, tak by mi mohli pomôcť filtre. majú vlastne fitre taký viditerľný účinok, alebo to rozozná len oko znalca? Ďakujem
Miro Veselý 24. augusta 2004
Peter: To určite nesúvisí s clonením. Asi hovoríme s efektom pri fotení, kedy sa sníma „čiernobielo“ no aparát to zrejme nevie prepnúť celkom dokonale. Pre plne čiernobiele obrázky použite fotoeditor – získate spoľahlivo lepšie výsledky z farebných fotiek. http://www.digi-foto.sk/fotoaparat/nepouzivajte-efekty-v-digitalnom-fotoaparate
jan 17. novembra 2008
Dobry den, fotoaparat s 18x opt. zoomom disponuje clonou len v rozsahu 2,8 az 4,5. Budu teda fotky pri clone (len) 4,5 dostatocne ostre?
Martin D. 20. novembra 2008
Zdravím
možno sa mýlim, ale napr. aj moja fujina 6500 má na objektíve rozsah od 2,8-4,9. No v tomto prípade sa jedná o minimálnu clonu ktorá sa dá použiť (pri odzoomovaní 2,8 a pri plnom zoome 4,9) Pritom automatika vie použiť max. clonu 8 ručne AŽ 11 (-:
Niekedy by to chcelo aj 16 ale čo už… Napadá ma otázka, sklá ND2-8 mi asi nepomôžu, alebo hej?
Miro Veselý 20. novembra 2008
Čím väčší zoom, a čím viac nazoomujete tým presnejšie bude treba ostriť, lebo klesá hĺbka ostrosti. Rozdiel v clone pri tak malých číslach veľa nezmení. Navyše často optika pri plnom zoome má menšie číslo, čiže začína niekde na 4,5 (neplatí pre každý objektív)
Slávik 2. marca 2009
Zdravím priateľov optiky.
Páči sa mi tento článok o HĹBKE ostrosti ale mali by ste tam dať viac príkladov. Napríklad aj ako k takej clone priradiť Čas, lebo vyzerá to tak, že keď nastavím na fotáku najväčšiu clonu tak budem mať všetky fotky ostré. Tu to treba ukázať viac prakticky. Vo veľa článkoch je len sama omáčka ako pre atómových fyzikov ale taká ukážka ako je s babkami je za pol knižky. Jednou tabuľkou sa to nedá predpísať ale viac príkladmi by to išlo.