Objektív hrkoce a kýva sa

Veľa prístrojov "trpí" týmto javom. Vysúvací objektív sa dá chytiť prstami a "hegať" ním. Sú to síce len malé pohyby, ale sú pozorovateľné.

To, že objektív má vôľu sa prejavuje aj tak, že pri niektorých pohyboch sa tento mechanický pohyb objektívu prejaví aj zvukovo a vo fotoaparáte to trocha hrkoce. Ak sa pri hýbaní objektívom dívate na LCD, aj obraz sa veľmi mierne hýbe.

Mnoho ľudí tento jav spozoruje ešte v predajni a namiesto toho, aby si prístroj kúpili, zľaknú sa, z obchodu utečú. Potom mi píšu pobúrené listy typu "tak si predstav, že predavač ma chcel normálne oklamať a tvrdil, že je to normálne, určite sa chcel zbaviť poruchového kusa".

Je to normálne.

Vysúvanie objektívu má na starosti motorček. Motorček je poháňaný z batérie (polovička by povedala z baktérie :-) a batériami treba šetriť. Čím menší odpor bude objektív klásť, tým menej energie bude treba vynaložiť na:

  • Vysúvanie objektívu do pracovnej vzdialenosti.
  • Zaostrovanie – čiže posúvanie niektorých optických zložiek v objektíve sem a tam.

Ak by sa objektív nemal ani trocha pohnúť, musel by motorček prekonávať odpor aretácie objektívu. A to by plytvalo energiou.

Najmenší odpor je žiadny odpor a preto (najmä u ťažších objektívov typu ultrazoom) býva vôľa, ktorá umožní pohyb objektívom v prednej časti po vysunutí aj o milimeter vo všetkých smeroch. Napríklad ide o objektívy k Olympusom rady C-7XX, alebo Konica Minolta ZX, kde X je ľubovoľné číslo. (Obidvaja výrobcovia používajú v týchto fotoaparátoch rovnaké objektívy.) Tieto sklá sú relatívne veľké a majú aj nezanedbateľnú hmotnosť. Preto práve pri kúpe (alebo tesne po kúpe) naženú svojim majiteľom strach, či sa nejedná o poruchu.

Menšie fotoaparátiky samozrejme majú v optike tiež istú vôľu, no tá nie je tak nápadná, pretože objektív je maličký a tak aj jeho výkyv je oveľa menši. Aj hmotnosť sklíčok je nízka a preto aj pri pohyboch fotoaparátom bude hrkotanie takmer nehlučné.

Ak sa vám teda vidí, že objektívom je možné trocha hýbať a že hrkoce, ak naň klopkáte prstom, nebojte sa toho.

Zaostrovanie tento jav neovplyvní, pretože digitálny fotoaparát zaostruje podľa toho, čo "vidí" naozaj a tak diskrétne rozdiely zakalkuluje do zaostrenia.

Perfekcionistovi by mohlo prekážať, že aj tak drobný výkyv skla je odchýlka z optickej osi a teda sa zákonite musí podpísať na zníženej kvalite obrazu. Tento argument by možno bol pozorovateľný v laboratórnych podmienkach, určite však neovplyvní kvalitu obrazu pri bežných fotoaparátoch za pár (desiatok) tisíc korún.

Ak sa vám to nepáči, pokojne označte bežné, rodinné digitálne fotoaparáty za rumba gule* a kúpte si profesionálnu zrkadlovku.

Takže hrkotaniu zdar.

* Rumba gule sú rytmický hudobný nástroj určený na hŕkanie. Najčastejšie sa používa v latinsko-americkej, alebo tanečnej hudbe typu rumba, samba a podobnej.

Komentáre k článku: Objektív hrkoce a kýva sa

  1. owwi 24. januára 2005

    :) rumba gule… a fotka nebude??;)

  2. Jakub Šerých 24. januára 2005

    Musím majitele levnějších digitálů uklidnit tím, že popsaným jevem trpí i objektiv Nikkor AF-S 18-70 DX dodávany k poloprofi zrcadlovce Nikon D70.

  3. Maho 24. januára 2005

    Neviem to na 100%, ale myslim, ze to hrkotanie (t.j. „vola“ objektivu) nema na posun optickej osi na digikompaktoch ZIADNY vplyv, kedze objektiv je v jednom celku s CCD, ktory sa pohybuje spolu s nim…

  4. Miro Veselý 24. januára 2005

    Na tých ultrazoomoch to vidieť, ako sa trocha hýbe obraz ak hýbem optikou. Navyše hýbe sa predná, vysúvacia časť. Ale inak súhlasím s tvrdením ŽIADNY vplyv. Vplyv áno, ale 100% zanedbateľný.

  5. Pavol 24. januára 2005

    Rumba gule ma doslova rozrehotali. Super.
    Inak kam sa podela obloha k tejto stranke z grafiky? Ikonky, reklama, farebne plosky. Bolo to pestrejsie, zivsie, krajsie.

  6. Miro Veselý 24. januára 2005

    Reklamu už neriadim ja, ale agentúra. Časom zas bude.

  7. Maho 24. januára 2005

    To Miro:
    no jasne, ze na UZ na max. zoom je vidiet, ze sa hybe aj obraz ked hybes objektivom.
    Podstatne je vsak zistit, ci sa obraz hybe aj vtedy, ak hybes fotakom (t.j. objektiv zostane na mieste a ten jemny vykyv sa urobi len telom fotaku)

  8. Peter 24. januára 2005

    Od vyrobcov aparatov som este necital ani nepocul pojednanie o voli – vykyve objektivov, resp. o jej praktickej bezvyznamnosti. Myslim, ze oficialne zdovodnenia by upokojili dost ludi. nechcem tym povedat, ze tomu, co sa pise tu neverim :-)

  9. Miro Veselý 25. januára 2005

    V návode ktoréhosi foťáku som celkom určite nedávno čítal, že objektív má vôľu a že je to v poriadku. Tuším to bol korýsi ultrazoom oly, alebo km.

  10. Peter 25. januára 2005

    To Miro Vesely: To je dobre, lebo uz som si okolo tejto problematiky vypocul dost folkloru; mam na mysli beznych uzivatelov, pre ktorych su prave „kyvajuce sa“ aparaty – kompakty s ultrazuuumom urcene

  11. dev 25. januára 2005

    KÝVE SA, nie KÝVA SA :-)

  12. Slavek 26. januára 2005

    Jo jo a muj Canon 28-200 USM za 15 litru sice „ne-hrkoce“ ale kejva se taky a o tom setovym shitu 18-55 ani nemluvym.

  13. xuan@centrum.sk 26. januára 2005

    re:objektiv Nikkor AF-S 18-70 DX dodávany k poloprofi zrcadlovce Nikon D70.
    neviem ci sa mam tesit, ale priznam sa ze som z toho nadseny nebol…ale fakt to tak mam byt?

  14. Oliver18 27. januára 2005

    Opat jeden super clanocek, a tie rumba gule – to je dobre… Inak nedavno som kupil knizku o chudnuti (aj ked to nepotrebujem), super pocitanicko, dobre fotecky, he-he-he… Tak vsetko naj v novom roku!

  15. Miro Veselý 28. januára 2005

    Oliver18: :-) dík

  16. vrana 1. februára 2005

    Mozete byt kludny. Aj setovy objektiv k Olympusu E-1 Zuiko 14-54mm ma volu. A to nie je ziadny low-end.

  17. tomXX 1. marca 2005

    Pani, zrovna vcera mi padol zo stola zapnuty Oly C720UZ, objektiv odpadol… Dnes doobeda som urobil „reverse engineering“, vycistil konecne objektiv zvnutra :-D , poskladal (klasicka japonska konstrukcia – cvak-cvak) a fotacik ide ako gula ;-)
    No a co som vlastne chcel povedat?! Aha, ze ten objektiv ma volu!

  18. Ivan 1. apríla 2008

    nesúvisí to síce s objektívom, ale nenašiel som odekvátnu kolonku pre dotaz. Mám 5 r.Olympus C-40. firma Olympus už tieto aparáty neservisuje. Problém je v rýchlom vybití batérií /dve tužkové/ po dvoch dňoch, aj keď sa aparát nepoužíva. To znamená, že je v aparáte stály odber el.eneregie. aj po jeho vypnutí.
    Pokiaľ mal niekto takýto problém, alebo viete niekoho kto opravuje digitálne aparáty prosím adresu. Ďakujem.

  19. emča 15. marca 2012

    mne sa hýbe skličko na objektíve čo mam robiť? :/

  20. Andrea 13. júla 2012

    Ahojte…mám Canon SX40HD..a začal mi hrkotať objektív…je to v poriadku?

  21. Miro Veselý 14. júla 2012

    Andrea ak to predtým nerobil tak ťažko povedať takto nadiaľku, skôr by som brnkol do servisu čo povedia. Možno je to normálne, možno nie. Nepoznám ten stroj. Možno napíše niekto iný.

  22. Andrea 14. júla 2012

    Opýtala som sa len preto, lebo ste tu napísali, že hrkotanie nič neznamená. Fotoaparát vydáva taký rapkavý zvuk keď približujem a objektív sa vysúva. Ináč sa objektív ani nehýbe, ani nie je problém pri fotografovaní, len mi to nejako vadí, že to tak rapká.Skúste mi niekto poradiť…

  23. Miro Veselý 14. júla 2012

    Andrea opakujem znova ak to začal robiť a predtým to nerobil, tak to treba overiť. U bežných kompaktov a iných foťákov s vysúvacím objektívom sú zvyčajne tiché zvuky a jemné hrkotanie súčiastok normálne.

Pridajte komentár: