Slnečná clona

Začnem od konca: Mnoho fotoaparátov neumožňuje pripevniť slnečnú clonu. Sú to kompaktné prístroje, kde sa miestom šetrí a slnečná clona by zväčšila rozmery prístroja. Aj pri použití týchto fotoaparátov je vhodné, ak budete myslieť na to, že ak snímate v protisvetle, oplatí sa zacloniť silnejšie zdroje svetla – napríklad rukou – aby toto "zbytočné" svetlo nedopadalo na objektív. Preto sa článok oplatí čítať aj vám, čo máte kompaktné fotoaparáty. Ostatne – aj fotoaparáty s možnosťou nasadiť slnečnú clonu môžu kvôli zoomu mať rovnaké problémy.

Čo to je slnečná clona?

Zatnite zuby a nesmejte sa, skúsim spísať niečo, ako definíciu:

Je to mechanická prekážka :-) ktorá bráni dopadnúť bočnému svetlu na objektív a pritom sa sama nezúčastňuje na fotografovanej scéne. Slnečná clona teda slúži na zaclonenie slnka (alebo iných intenzívnych svetelných zdrojov) ktoré sa nenachádzajú v zábere. Názorný príklad:

Ak fotíte proti svetlu, slnko nemusí byť vždy priamo na zábere tak.

Stačí ho zacloniť rukou a vidíte, aký veľký rozdiel je v kvalite obrazu. Samozrejme, ak by sme chcel mať v zábere aj slnko, ťažko ho zacloníme, ale…

…často fotografujeme tak, že slnko síce v zábere nie je, ale svieti priamo na objektív.

Ak ho zakryjete rukou, zásadným spôsobom sa zlepší kvalita obrazu. Zakrytie slnka rukou síce na zábere priamo nie je vidieť, ale rozdiel je markantný.

Svetlo silného svetelného zdroja, ktorý svieti do objektívu z miest, ktoré nebudú na zábere, treba vždy zrušiť. Čím lacnejší objektív, tým je táto zásada dôležitejšia.

Ešte príklady rozdielov: Statív, manuálne nastavená clona, čas aj biela.

Bez slnečnej clony.

Po zaclonení slnka slnečnou clonou. Tu už je rozdiel menej zásadný, ale je prítomný.

Detail. Hore tienené, dolu bez slnečnej clony.

Animácia – tento obrázok strieda detail záberu s a bez slnečnej clony.

Princíp zaclonenia

Slovo clona je rovnaké, ako pri clone v objektíve, viem, môže to na prvý pohľad zmiasť.

 • clona v objektíve zužuje jeho priezor
 • slnečná clona je mechanická prekážka, ktorá znemožní dopadať svetlu na čelné sklo objektívu. A len takému svetlu, ktoré nie je priamo v zábere.

Uhol fotografovaného záberu je znázornený bielou. Vpravo svieti slnko.

Svetlo z boku dopadá na sklo objektívu a zhoršuje kvalitu snímaného obrazu.

Ak ho zacloníte (rukou, knihou, či špeciálne kúpenou slnečnou clonou) obraz bude lepší.

Akú clonu?

Najjednoduchší život sme mali v časoch, kedy na fotoaparáte bol pripevnený základný objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou. Taká optika sa dá dobre a účinne cloniť.

Dnešné zoom objektívy majú mrzutú vlastnosť – v stave širokouhlého objektívu sa slnečná clona takmer nedá použiť, pretože by zavadzala vo výhľade. Presnejšie – musela by byť príliš málo cloniaca svetlo, aby sama neclonila vo výhľade.

Preto mnoho výrobcov fotoaparátov clonu buď k fotoaparátu vôbec nedáva, alebo dávajú takú, ktorej tvar znesie aj širokouhlý záber.

Napríklad Konica Minolta 7D s pripevnenou slnečnou clonou. Je vytvarovaná tak, aby aj v širokouhlom stave nezasahovala do obrazu.

Žiaľ, slnečná clona, ktorá sa hodí pre širokouhlý objektív toho veľa nezacloní.

Aby neclonila vo výhľade, musí byť len krátka.

Pre rovnaký objektív v stave silného zoomu by mohla vyzerať pokojne takto a clonila by mnohonásobne efektívnejšie.

Práve preto je vhodné pri použití silnejšieho zoomu a pri fotografovaní v protisvetle myslieť na to, že zatienením dopadajúceho svetla rukou zlepšíte kvalitu obrázkov.

Na LCD paneli asi rozdiel v teréne neuvidíte, ale pri počítači už býva výraznejší.

Nepodceňujte "len" oblohu

Nemusí to byť len silné slnko, ktoré znehodnotí záber. Aj jasná obloha môže mierne ovplyvniť kontrast. Ak snímate detailný záber, oplatí sa zacloniť celú časť svetlej oblohy, ktorá nebude v zábere. Aj v nočnej fotografii sa oplatí, ak zatienite všetky svetlá, ktoré nie sú na obrázku.

Záver

Aj dnes, keď optika býva vybavená antireflexnými vrstvami, oplatí sa slnko a silné svetelné zdroje zacloniť. Zlepší sa tým kvalita obrazu – zamedzíte vzniku závoja, ktorý zníži kontrast.

Žiaľ pre širokouhlý objektív sa veľmi ťažko konštruuje clona, ktorá by bola efektívna po pritiahnutí zoomu. Preto v mnohých situáciách bude majiteľ poriadneho fotoaparátu postavený na roveň majiteľa najlacnejšieho kompaktu – obidvaja musia krotko zacloniť slnko rukou, ži nejakým iným predmetom.

Komentáre k článku: Slnečná clona

 1. Syn 17. mája 2014

  najjednoduchsia definicia slnecnej clony je „siltovka pre objektiv“ :)

 2. Rastislav 23. júla 2014

  Pekny den prajem, nemoyem zistit aku slnecnu clonu potrebujem na fotoaparat HX400V od Sony. Môyete mi poradit? Dakujem

 3. Rastislav 23. júla 2014

  Pekny den prajem, nemozem zistit aku slnecnu clonu potrebujem na fotoaparat HX400V od Sony. Môzete mi poradit? Dakujem

 4. Miro Veselý 23. júla 2014

  Rastislav pozrite na ebay alebo amazon a podľa názvu fotoaparátu vám nájde príslušenstvo.

Pridajte komentár: