Zoom. Dlhý, krátky, alebo žiadny.

Pohovoríme teraz o zoome.

Pozrime sa teda na objektív neškolenými očami. Aké parametre si pri nákupe treba všímať a prečo? Všímame si parameter zvaný ohnisková vzdialenosť a druhý parameter zvaný optický zoom.

Ohnisková vzdialenosť určuje, aký uhol záberu je aparát schopný zachytiť. Pri digitálnych aparátoch ide o čísla, ktoré nikomu nič nehovoria, ak nerátam húfik znalcov. Pre každý digitálny aparát platia trocha iné čísla a tak aby aj bežný smrteľník vedel aspoň odhadnúť, aké má objektív vlastnosti, uvádza sa jeho ohnisková vzdialenosť prepočítaná na kinofilmový fotoaparát. Môžete sa stretnúť aj s pojmom ekvivalent 35 milimetrového fotoaparátu, čo je to isté, len povedané inými slovami.

Zoom, známy aj pod názvom transfokátor je vlastnosť objektívu plynulo, alebo v skokoch meniť ohniskovú vzdialenosť.

Uznávam, táto veta sa začína podobať skôr na nejakú poučku a to ma mrzí. Ušla mi, tak ju skúsim odčiniť lepšou definíciou zoomu: Je to taká tá páčka, ktorú keď stlačíte, vo foťáku to spraví bzzz a obraz sa zrazu celý pritiahne, alebo oddiali.

Ukážky: 

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Pohľad na dom s mierne širokouhlým objektívom zodpovedajúcim zhruba 40 milimetrovému ohnisku kinofilmového aparátu.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Fotka miernym teleobjektívom, ekvivalent zhruba 70 mm.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Zoom takejto „intenzity“ sa už v bežných aparátoch nenájde.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Veľmi silný zoom, okolo 320 mm. Rozsah priblíženia na tejto ukážke zodpovedá zoomu 8×.

Ako sa zoom používa: Pred odfotením môžete pomocou zoomu priblížiť, alebo oddialiť záber tak, aby ste fotili len veci, ktoré vás zaujímajú.

Čo znamenajú čísla:  Ak aparát nemá zoom, v parametroch objektívu nájdete len jedno číslo. Ak zoom má, budú čísla dve. Jedno bude menšie a druhé väčšie. Menšie číslo znamená širokouhlý objektív, väčšie číslo teleobjektív. Medzi nimi býva možné plynulo nastaviť ktorúkoľvek hodnotu.

Výhody, využitie: Zoom je v digitálnej fotografii tým dôležitejší, čím lacnejší máte aparát. Z málopixelových aparátov sa totiž nedajú robiť žiadne výrezy – hneď by ste videli všetky neostrosti. A práve namiesto výrezu sa už pri fotení dá použiť zoom, ktorým sa „priblížime“ k objektu tak, že záber bude dobrý aj bez výrezu. 

Problémy: Zoom je zlý pán. Ak máte aparát so silným zoomom, napríklad 8×, musíte sa s ním poriadne naučiť pracovať. Také veľké priblíženie totiž okrem iného spôsobí aj to, že aj najmenší pohyb rúk, aj najmenšie nadýchnutie sa premietne, ako veľký pohyb obrazu. Fotenie so silným zoomom je mimoriadne náchylné na pohybovú neostrosť a preto, ak to je len trochu možné, s tak silným teleobjektívom fotografujte vždy keď môžete – zo statívu. Ak nemáte statív, sadnite si, alebo nájdite nejakú oporu. Ak to nejde, treba sa aspoň poriadne nadýchnuť, aparát pevne držať a zo zatajeným dychom cvaknúť. Ak je dvetla dostatok, fotka sa zaručene vydarí. V zime býva svetla málo a statív sa stáva nutnosťou.

Druhým problémom zoomu nastaveného do silného priblíženia je menšia hĺbka ostrosti , takže musíte veľmi precízne zaostriť. Na druhej strane tak vzniknú veľmi pôsobivé fotky a portréty.

Pre kupujúcich: Pre účely bežnej rodinnej fotografie sa neobávajte kúpiť aj aparát bez zoomu – bude výrazne lacnejší. Bez zoomu budete mať všetky fotky perfektné. Ak kúpite prístroj s miernym zoomom, dnes najčastejšie trojnásobným, je to na rodinnú fotografiu ideálne. Tak mierny zoom ešte neohrozuje zlými výsledkami a často ho aj naozaj využijete. Ak si kúpite veľmi silný zoom, môže sa vám stať, že budete veľmi sklamaní, ak väčšina fotiek bude neostrá. Silný zoom človeka zvádza použiť ho, ísť na detail tváre… Nafotíte veľa fotiek a máloktorá bude ostrá. Môže vás to sklamať – ak chcete kúpiť silný zoom, uistite sa, že ste ochotní trohu sa učiť fotiť. Bez toho je taký aparát zbytočne predražený.

Ak sviatočných fotografov od zoomu skôr odhováram, presný opak by som poradil tým, čo sa chcú fotografii venovať intenzívnejšie. Zoom 8× považujem za minimum. Aj keď v praxi s takým veľkým priblížením budete pracovať asi len výnimočne, stojí za to mať túto možnosť poruke. Tak silný zoom však môže zhoršiť celkovú kvalitu obrazu, taký objektív je už "plný kompromisov a skla". Tí, čo požadujú dokonalý objektív po stránke ostrosti kresby, silnému zoomu sa vyhnú.

Pekne som to pomiešal, však?

Ak ste to celé pochopili tak, že zoom je dobrý a zlý, že si máte kúpiť aparát s čo najmenším a čo najväčším zoomom, pochopili ste to celkom správne.

Varovanie pre kupujúcich: Väčšina fotoaparátov má okrem optického zoomu aj zoom digitálny. Akokoľvek dobre znie slovo „digitálny zoom“, je to funkcia, ktorá má bližšie k obchodníckemu triku, než k užitočnej vlastnosti. Digitálny zoom je vlastne len zväčšený výrez zo stredu fotky, alebo nezväčšený výrez zo stredu fotky. Ak teda kupujete digitálny aparát, hľadajte kúzelné slovíčko „optický zoom“. Nič iné vás nezaujíma. Na lacných aparátoch, ktoré nemajú optický zoom býva často napísané len zoom.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Detail hodín priblížený optickým zoomom. Kvalitná kresba.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Rovnaký pohľad, len z väčšej vzdialenosti, získaný tým istým fotoaparátom, ale s využitím digitálneho zoomu. Vidno veľký nárast neostrosti a šumu.

Komentáre k článku: Zoom. Dlhý, krátky, alebo žiadny.

  1. renáta 20. apríla 2012

    tak toto bolo super počné.Mne to teda otvorilo oči

  2. Rasťo 12. novembra 2016

    Super. Je jednoduchý prepočet medzi ohniskovou vzdialenosťou a zobrazovaným uhlom?

  3. Miro Veselý 12. novembra 2016

    Sú na to tabuľky, aj online sa dá nájsť. http://www.tawbaware.com/maxlyons/calc.htm ale problém je v tom, že vo výpočte sa ešte musí brať do úvahy aj veľkosť snímača. takže ak sa berie do úvahy už ohnisková vzdialenosť prerátaná na kinofilm, potom budú tie uhly platiť rovnako, teda trebárs 28mm bude znamenať príjemne širokouhlý objektív.

Pridajte komentár: