Špina v objektíve

Dostal sa mi na chvíľu do rúk fotoaparát, ktorý fotografoval "čudné fľaky". Boli len na niektorých záberoch. Keďže podobne formulovanú otázku som už niekoľko krát dostal majlom, možno táto ukážka zaujme aj vás:

Na niektorých záberoch fľaky zdanlivo nie sú…

…na iných sa už čosi tušiť dá.

V skutočnosti sú fľaky na všetkých fotkách, no pri členitom obrázku sa iba dokonale zamaskujú.

Nepravidelný fľak je smietka v objektíve.

Nad vežou je sotva badateľné stmavenie obrazu.

Na inom zábere je fľak ešte viac viditeľný.

Na tomto zábere už je viditeľný aj bez šípky a v strede sa dá tušiť náznak ďalšieho fľaku…

Prečo tie fľaky menia tvar a polohu?

Sú to špinky na rôznych miestach v objektíve.

Nákres je nepresný, nie som optik, aby som vedel vypočítať čo aj len približné optické vzťahy. Predstavte si, že objektív má 4 sklíčka:

Na niektorom sa môže uchytiť drobné prachové zrnko.

Jednotlivé sklíčka objektívu fungujú ako lupy – môžu zaostriť práve na onú špinku a potom ju vidieť krásne. Preostrenie objektívu však môže zmeniť pomery medzi vzdialenosťou niektorých sklíčok v objektíve a preto sa zmení aj ostrosť, či výsledná poloha, kam špinka vrhne svoj tieň.

Zoom a špinky

Aj poloha zoomu môže (nemusí) ovplyvniť to, kde ktorá špinka bude a ako výrazne bude viditeľná.

V širokouhlom stave…

Po zazoomovaní.

Ako identifikovať túto chybu?

Tieto špinky môžu byť v skutočnosti celkom maličké, takže ich v objektíve voľným okom vôbec nemusí byť vidno. Navyše môžu byť hlboko v objektíve, kam ani nevidieť…

Preto sa nemôžete na ne väčšinou pozrieť a o ich existencii sa dá presvedčiť len z fotografií.

Odfotografujte nejaký neutrálny objekt, najlepšie bezoblačnú oblohu a to viackrát za sebou a s rôznym zoomom.

Špinky sa musia nachádzať na všetkých obrázkoch, no podľa stavu objektívu (clona, zoom) vždy trochu inde alebo v inom tvare.

Keby boli všetky špinky vždy na rovnakom mieste a bez ohľadu na stav clony a zoomu, s najväčšou pravdepodobnosťou sú špinky priamo na snímači.

Aby ste špinky lepšie videli…

…pomôže konverzia do čiernobielej škály a zvýšenie kontrastu.

Po pritiahnutí zoomu sa zmení poloha a tvar špiniek. Po…

…konverzii na čiernobielu fotku…

…sú špinky jasne viditeľné.

Clona

Že ide o špinu v objektíve zistíte aj podľa toho, že po zaclonení sa špinky prudko zaostria. Zrazu sú konkrétnejšie, menej rozptýlené.

Čo s takým aparátom?

Nemocnica, čiže servis.

Nepokúšajte sa špinky odstrániť tak, že by ste fotoaparátom klopkali po podložke v nádeji, že odpadnú zo sklíčka…

Prístroj treba otvoriť, objektív vyčistiť. Tento zásah sa dá vykonať aj podomácky, ale je to vysoko riziková činnosť. Oplatí sa len v prípade, že fotoaparát už nie je v záruke a jeho oprava sa neoplatí. Potom môžete siahnuť po návode, ako vyčistiť snímač kompaktného fotoaparátu podomácky.

Čo proti tomu?

Do objektívu sa prach môže dostať rôznymi cestami, aj náhodne v bežnom prostredí. Prach, peľ, kúsky suchej kože a iné čiastočky sú v ovzduší skoro všade.

Prudko však zvýšite riziko zašpinenia objektívu, ak aparát beriete do prašného prostredia, predovšetkým, ak je vo vzduchu prach a aj vietor… Púšť, prestavba bytu a podobné prostredia a fotoaparát (kamera a iné mechanické prístroje všeobecne) sa spolu neznášajú.

V problémovom prostredí majte fotoaparát radšej v igelitovom vrecku.

Jemný prach

Niekedy sa na objektíve z vnútornej strany môže časom vytvoriť mimoriadne jemná a plynulá vrstvička prachu, ktorá spôsobí veľmi diskrétne zahmlenie fotografií. Tento jav nemusí ani vadiť, ale ak si všimnete, že vaše fotky už nie sú tak brilantné, ako pred nejakým časom a na kontrastných motívoch má svetlý objekt náznak difúzie, môže byť príčinou práve jemne zaprášený objektív.

Vyčistenie fotoaparátu po dovolenke, počas ktorej ste mali fotoaparát napríklad na púšti, je veľmi dobrým nápadom. Hoc aj "len" preventívne.

Komentáre k článku: Špina v objektíve

  1. PG 1. júla 2004

    Očekával jsem, že se tu dozvím něco o čištění objektivu zvenku s pomocí různých přípravků a hadříků.. ale jinak je článek samozřejmě OK.

  2. Andrej 1. júla 2004

    PG: Skuste http://www.digi-foto.sk/rychlokurz/ako-spravne-cistit-objektiv

  3. MichalŠ 1. júla 2004

    a co čištění proudem vzduchu? někde jsem četl o nějakých „foukátkách“… naprosto bezpečné i pro úplného laika.

  4. Miro Veselý 1. júla 2004

    MichalŠ: Ak je špina vo vnútri objektívu, nedofúknete tam.

  5. inty 2. júla 2004

    velmi dobry clanok aj s dobrymi ukazkami…

  6. diosko 14. júla 2004

    Takze v prvom rade – VELKA VDAKA M.VESELEMU. Dokupil som na jeho radu http://www.digi-foto.sk/recenzia/olympus-camedia-c-750 redukcny kruzok CLA-4 s UV filtrom pre Oly 750UZ. Bol som na dovolenke v takom pieskovom prostredi v Afrike a musim povedat, ze som mal menej problemov s cistenim objektivu ako znamy s rovnakym fotoaparatom bez CLA-4. Cize tych cca 1200 Sk (CLA4-4 a UV dohromady) vobec nelutujem

  7. Miro Veselý 14. júla 2004

    Ďakujem za doplnenie. Pred rokmi som si tak pokazil filmovú kameru na pieskovisku… :-( Tá CLA 4 je fakt dobrá, lepšie sa to drží

  8. opry 30. decembra 2004

    Hm.. tak takto teda vznikajú tie fotky UFO. A keď tak uvažujem, možnože aj videá – kamera preostrí, zazoomuje, zmení clonu a už sa na obraze objaví celá mimozemská flotila ohrozujúca našu planétu, poprípade Vesmírni ľudia, ktorí „sú tu a majú nás radi..“

  9. Vlado Dodiak Lukáč 2. mája 2010

    Zdravím :) minule som sa niekde dávno dočítal o automatickom čistení ultrazvukom pri vypnutí alebo niečo také len si už nespomínam či sa čistí snímač alebo objektív. Aj minule som fotil s takým fotoaparátom , ale chcel som sa spýtať či aj pri takýchto foťákoch sa môže zašpiniť objektív vo vnútri alebo či to odstraňuje len prach .ďakujem :)

  10. shogun 17. januára 2011

    Cely clanok je riadna hlupost. Pokial nie je spina velka aspon niekolko milimetrov a na poslednom optickom clene, nikdy sa nezobrazi na fotke.
    Ukazkove fotografie dokumentuju spinu na snimaci. Pri vyssom clonovom cisle sa zobrazuju vyraznejsie. Majitel fotaku by si mal nechat odborne vycistit snimac anastudovat danu problematiku.

  11. Peter 1. februára 2011

    Urobte jednoduchý pokus, vložte na prednú čočku čiernu nitku cez stred objektívu a sfoťte. Výsledok Vás presvedčí o tom či má pravdu shogun alebo pisateľ článku.

    Peter

  12. Miro Vesely 1. februára 2011

    shogun, Peter: nedá sa to zovšeobecniť. Špina v objektíve môže byť v oblasti ktorú nevidno vôbec (napríklad tam kde je clona, clonu nevidieť) ale môže byť v oblasti, kde ju vidieť. Často sa jej tvar mení podľa toho, ako hýbete zoomom. Aj šnúrka pred optikou – pri širokouhlom skle ju uvidíte skoro ostro, pri teleobjektíve (zoom) ju nebude vidieť vôbec.

    Špina na snímači je na rozdiel od špiny v optike vždy rovnaká, môže byť o chlp ostrejšia pri vyššej clone.

    Pokiaľ ide o konkrétny foťák, a ukážky, ktoré sú v článku tak ide o špinu v skle. Meníla tvar pri zoomovaní.

    Je fakt, že ak sa v objektíve objaví bublinka (od výroby) považuje sa to za bezproblémovú vec. Tieto názory sa tradujú od dôb 6×6 fotoaparátov, kedy objektív mal niekoľko centi priemer. Obávam sa, že pri pár milimetrovom priemere objektívu by bublinka nerobila tak dobrú krv :-)

  13. Andy 17. mája 2011

    mam kompakt a tiez sa mi robia cmuhy na fotkach hlavne ked si dam priblizit. Kolko cca stoji cistenie?

Pridajte komentár: