Low-key

Pri tejto technike na obrázku bude prakticky všade len tma. Iba tu a tam vykukne niečo menej tmavé. Touto technikou sa dá zvýšiť dramatičnosť, alebo zakryť nepodstatné oblasti v tme a zdôrazniť len nejakú líniu.

Aj keď táto technika vo filmovej fotografii už desaťročia nie je ničím novým, môžeme sa jej dopustiť aj s digitálnym fotoaparátom.

Základom je vhodne osvetlený motív. Kontrastnejšie svetlo, ktoré tvorí bohaté tiene a zdôrazňuje reliéfy je vítané. Väčšina scény bude v tme a hrať budú len osvetlené miesta.

V domácich podmienkach to nebýva jednoduché a preto si môžete pomôcť retušou.

Zrušte pozadie…

…a po prevode do čiernobielej verzie obrázok ešte upravte – čo malo byť v tme, stmavte.

Čiernobiela škála je pre túto techniku veľmi výhodná. Veľmi často chceme zdôrazniť len nejaký prvok, alebo tvar a odstránením farieb často zdôrazníme tvar.

Viem, keby som mal poruke ateliér, nemusel by som nič následne retušovať, ale aj touto cestou sa dá dopracovať ku pôsobivým výsledkom.

Technika low-key sa hodí najviac na portréty, ktoré budú pôsobiť tajuplne, bude v nich napätie.

Na ukážku stačí napríklad takýto obrázok. Dokopy nič na zábere nie je, šum som pridal umelo a obrázok ihneď nadobúda sociálny ráz. :-)

Pritom sa, myslím, ľahko dohodneme, že pôvodný obrázok neobsahuje nič tak zaujímavé, prečo by bolo potrebné ho komukoľvek ukazovať…

V exteriéri môžete nechať na fotografii vyniknúť odlesky vodnej hladiny a ostatné zložky exteriéru budú len naznačené.

Rovnako východ slnka…

Veľmi efektné využitie tejto techniky môže byť aj v reklamnej a produktovej fotografii.

Ak z elektroniky necháte nasvietené len malé časti…

…bude výsledok možné využiť napríklad na obálke katalógu, kde bude možné elektroniku iba tušiť.

Táto technika sa dá použiť vždy, keď neprekáža, že veľká plocha na fotografii nebude obsahovať informácie, iba tmu. Vhodný je veľký formát takých obrázkov…

Fotky z oslavy narodenín teda nie sú vhodným kandidátom na túto techniku. Využijete ju skôr pri tvorbe plagátov na stenu, vo výtvarnej fotografii, pri reklamnej a produktovej, či módnej fotografii.

Pri vhodne volenej kompozícii na obrázku nemusí byť takmer nič, len tma a napriek tomu bude pôsobiť zaujímavo, dramaticky a efektne.

Tip

Ak ani vy nemáte doma ateliér, pomôžte si pri tejto technike trikom. Exponujte v takmer úplnej tme a scénu nasvieťte obyčajnou ručnou baterkou. Expozícia bude trvať dlhšie. Pritom mierne svetlom baterky pohybujte. Získate perfektne plynulé osvetlenie, ktoré bude pripomínať bodový reflektor. Obrázky elektroniky som fotil práve tak.

Prezentácia

Podstatnou vecou pri voľbe techniky low-key je aj to, ako budete fotografie prezentovať. Na svetlom pozadí malá, tmavá fotka často nevynikne.

  • Hodí sa, ak taká fotografia bude vytlačená napríklad na stránke s tmavším pozadím.
  • Alebo ak je low-key obrázok dostatočne veľký, aby na človeka tma mohla pôsobiť. Napríklad plagát.

Jednotlivá, tmavá fotografia typu low-key môže pôsobiť, ako chyba.

Technika sa preto osvedčí, ak má dostatok priestoru – napríklad paspartu, diskrétny rámček.

Veľmi dobré je pracovať s matným povrchom fotopapieru, pretože ak sa fotografia bude prezentovať v miestnosti, mohli by odlesky rušiť pri prezeraní takého záberu. Ak je riziko, že vám odlesky majú zničiť z fotografie dojem, túto techniku radšej nepoužite. (Napríklad ak viete, že fotka bude na výstavke za sklom a osvetlenie v miestnosti je silné.) Tiež pri tvorbe katalógu si táto technika vyžiada veľké skúsenosti pri príprave, aj remeselnú zručnosť tlačiarov. A znova – ak má byť katalóg vytlačený lacno a nie kvalitne, radšej voľte bezpečnejšie techniky – zle spracovaný low-key môže znamenať, že katalóg po vytlačení rovno vyhodíte!

Záver

Aj keď v digitálnej fotografii na začiatku bude kvalitne exponovaná fotografia, môžeme ju miernym stmavením dostať do stavu, v ktorom začnú byť v obraze zdôraznené také línie, alebo farby, ktoré by na normálnej fotografii celkom zanikli. Touto technikou môžu vzniknúť efektné fotografie, v ktorých aj malé množstvo obrazových informácií dokáže vytvoriť napätie, či osobitnú atmoféru.

Stojí za to, aby ste na túto techniku mysleli vždy, ak chcete pracovať s obrazom, napríklad na obálke CD disku, katalógu výrobkov, či plagáte na stenu. Tmavý obrázok môže asociovať dôstojnosť, serióznosť, či tajuplnosť.

Bolesťou tejto techniky je, že tlač takýchto fotografií atramentovou tlačiarňou je pekelne drahá – minie sa veľa atramentu.

Pozrite si aj tieto články: