Možno si poviete, že dnešné fotoaparáty majú optiku chránenú, ale nie je to tak.…
Objektív hrkoce a kýva sa
Veľa prístrojov "trpí" týmto javom. Vysúvací objektív sa dá chytiť prstami a "hegať" ním. Sú to síce len malé pohyby, ale sú pozorovateľné.
To, že objektív má vôľu sa prejavuje aj tak, že pri niektorých pohyboch sa tento mechanický pohyb objektívu prejaví aj zvukovo a vo fotoaparáte to trocha hrkoce. Ak sa pri hýbaní objektívom dívate na LCD, aj obraz sa veľmi mierne hýbe.
Mnoho ľudí tento jav spozoruje ešte v predajni a namiesto toho, aby si prístroj kúpili, zľaknú sa, z obchodu utečú. Potom mi píšu pobúrené listy typu "tak si predstav, že predavač ma chcel normálne oklamať a tvrdil, že je to normálne, určite sa chcel zbaviť poruchového kusa".
Je to normálne.
Vysúvanie objektívu má na starosti motorček. Motorček je poháňaný z batérie (polovička by povedala z baktérie :-) a batériami treba šetriť. Čím menší odpor bude objektív klásť, tým menej energie bude treba vynaložiť na:
- Vysúvanie objektívu do pracovnej vzdialenosti.
- Zaostrovanie – čiže posúvanie niektorých optických zložiek v objektíve sem a tam.
Ak by sa objektív nemal ani trocha pohnúť, musel by motorček prekonávať odpor aretácie objektívu. A to by plytvalo energiou.
Najmenší odpor je žiadny odpor a preto (najmä u ťažších objektívov typu ultrazoom) býva vôľa, ktorá umožní pohyb objektívom v prednej časti po vysunutí aj o milimeter vo všetkých smeroch. Napríklad ide o objektívy k Olympusom rady C-7XX, alebo Konica Minolta ZX, kde X je ľubovoľné číslo. (Obidvaja výrobcovia používajú v týchto fotoaparátoch rovnaké objektívy.) Tieto sklá sú relatívne veľké a majú aj nezanedbateľnú hmotnosť. Preto práve pri kúpe (alebo tesne po kúpe) naženú svojim majiteľom strach, či sa nejedná o poruchu.
Menšie fotoaparátiky samozrejme majú v optike tiež istú vôľu, no tá nie je tak nápadná, pretože objektív je maličký a tak aj jeho výkyv je oveľa menši. Aj hmotnosť sklíčok je nízka a preto aj pri pohyboch fotoaparátom bude hrkotanie takmer nehlučné.
Ak sa vám teda vidí, že objektívom je možné trocha hýbať a že hrkoce, ak naň klopkáte prstom, nebojte sa toho.
Zaostrovanie tento jav neovplyvní, pretože digitálny fotoaparát zaostruje podľa toho, čo "vidí" naozaj a tak diskrétne rozdiely zakalkuluje do zaostrenia.
Perfekcionistovi by mohlo prekážať, že aj tak drobný výkyv skla je odchýlka z optickej osi a teda sa zákonite musí podpísať na zníženej kvalite obrazu. Tento argument by možno bol pozorovateľný v laboratórnych podmienkach, určite však neovplyvní kvalitu obrazu pri bežných fotoaparátoch za pár (desiatok) tisíc korún.
Ak sa vám to nepáči, pokojne označte bežné, rodinné digitálne fotoaparáty za rumba gule* a kúpte si profesionálnu zrkadlovku.
Takže hrkotaniu zdar.
* Rumba gule sú rytmický hudobný nástroj určený na hŕkanie. Najčastejšie sa používa v latinsko-americkej, alebo tanečnej hudbe typu rumba, samba a podobnej.