Objektív určuje, čo dostanete z vášho aparátu za fotky. Čím vyššie rozlíšenie má aparát, tým viac vstupuje do hry aj kavalita optiky.…
Vylepšite si video – color grading v Davinci Resolve
Dnes si povieme niečo na tému color grading. Po Slovensky to znamená niečo ako vystupňovanie farieb v zmysle vylepšenia farieb. Dalo by sa to síce popísať aj ako „korekcia farieb“, ale nepresne. V každom prípade, bežne sa používa skrátené označenie „farbenie videa“.
Súvis s farebnosťou a farbením nie je presný – s videom robíme oveľa viac vecí, ako len farebné úpravy. Ale prevažne ide o úpravy typické pre dojem, náladu.
V tomto článku si povieme aspoň najzákladnejšie základy, aby ste vedeli o čo ide. Možno vám to príde vhod.
Zobrať tému color gradingu do podrobností – to by bolo na riadne hrubiznú knihu.
Predpokladajme, že máte nafilmované bežné video. Možno točíte mobilným telefónom, možno bežnou kamerou. Výsledok zvyčajne nie je zlý. Ale ani nijak ohromujúci.
Pozrime sa hneď na príklady. Hore záber z videa. Dole po farebnej korekcii.
Farebnou korekciou teda rozumieme aj zjasnenie obrazu, aj zmenu farebnej sýtosti, vinetáciu a aj prípadnú retuš, kedy viete „upratať“ rušivý predmet na zemi. Celé video si môžete pozrieť tu, ale pre tento článok nie je dôležité.
Pri farbení videa môžeme rozdeliť prácu do troch základných vrstiev.
- Opravu záznamu na normálne vlastnosti. V prvom kroku z bežného záberu spravíte zdravý obraz. Ak je záber podexponovaný, vytiahnete ho. Ak je v obraze zlá farebnosť, napravíte ju. Pokiaľ používte niektorý testovací obrazec (napríklad Xrite color checker passport alebo podobné) viete veľmi rýchlo upraviť farebnosť na pomerne presnú zhodu.
- Efekty, zvýraznenia, potlačenia, zjednotenia. V ďalšej fáze môžete upravovať obraz strategicky. Môžete zosvetliť tmavé miesta, ale ponechať ostatné bez dotknutia. Môžete si vybrať napríklad len tvár a zmeniť jej farebnosť na normálnejšiu. Alebo selektívne upraviť trebárs farbu trička. Všetky tieto úpravy sa dejú v rámci vieda a dajú sa namapovať – ak sa tvár hýbe, viete to farbiacemu programu vysvetliť. (Ja robím v Davinci Resolve, ten sa vie naučiť ako sa objekt hýbe a potom posúva masku namapovanú na objekty.) Do tejto časti patrí napríklad zladenie strihov, aby mali rovnakú farebnosť. Alebo nastavenie farieb z rôznych kamier tak, aby výsledok bol jednotný.
- Nadstavbu a atmosféru. Nakoniec môžete nad to všetko nasadiť nejakú formu filtrácie. Častou túžbou digitálnych filmárov je simulovať že ide o snímok na filme. Alebo sa z obrazu odstraňujú niektoré farby. V kinematografii je bežné nechať v obraze len dve farby – oranžovú a modrú a nikomu to asi nevadí.
Všetky tieto zásahy sa ideálne robia ak máte kvalitnú kameru s extrémne veľkým dynamickým rozsahom. To sú napríklad kamery BlackMagic a podobné. Tam potom môžete očakávať výsledky porovnateľné s hollywoodskou produkciou – ak to dokážete nafarbiť. (Ak to dokážete nafarbiť, o prácu nebudete mať núdzu!)
Aký softvér používame na color grading?
Nástrojov na základnú úpravu farebnoti videa je mnoho. Každý nelineárny video editor to dokáže. Od najlacnejších počnúc. Lenže často ide o farebné korekcie, ktorých kvalita je sporná. Preto sa na pokročilé farbenie používajú špecializované nástroje.
- Davinci Resolve
- Wondershare Filmora
- Red Giant Colorista
- Adobe Premiere CC (Lumetri panel) alebo plugin NewBlueFX Color Fixer Pro alebo Colorfast
- Final Cut Pro X (Color Board)
- Color Finale
- FilmConvert (program vytvorí ilúziu, že video je snímané z klasického filmu)
V ďalšom texte budem pracovať s programom Davinci Resolve, ktorý bežne používam na videoprojekty. Iste vás poteší, že je zadarmo (!!!). Tri výkričníky sú málo. Do 4k rozlíšenia spravíte všetko, vrátane výkonnej stabilizácie rozhýbaného obrazu. V platenej verzii pribudne pár lahôdok, ako je odstránenie šumu, alebo rôzne vylepšenia. No aj zadarmo tak získate prvotriedny softvér, ktorý dokáže:
- Nastrihať videomateriál, vrátane zvuku. Inými slovami Davinci Resolve je plnohodnotná videostrižňa.
- Nafarbiť zábery. Po jednom, alebo naraz. Vie spraviť roundtrip, takže môžete strihať v Premiere, alebo Sony Vegas. Roundrip v Davinci Resolve nafarbíte a nakoniec môžete ďalej renderovať vo vašej strižni, ak chcete.
- Upraviť zvuk.
- Exportovať v rôznych formátoch vrátane bezstratovej kompresie.
Pozrime sa na niekoľko príkladov, ako som editoval videá. V reálnom videu sú tieto ukážky použité tu. Ani toto video nie je potrebné sledovať, je to len obrazová ilustrácia.
Vľavo je záber zaťažený podexpozíciou a je v protisvetle. Vpravo po korekcii so zvýraznením tmavých miest zosvetlením.
Tu som vyťal farebnosť naplno a mierne zvýraznil postavu zosvetlením.
Tu je vinetácia výraznejšia. Potláčam ňou chaotické okolie. Ako fotografia by takáto úprava neobstála. Myslite ale na to, že záber vo videu bude zobrazený možno dve sekundy. Oko musí okamžite skočiť na to, čo chcem ukázať. Divák nesmie byť odpútaný značkou, či autom.
Aj tu som potláčal okraje aj popredie.
Aj tu je trocha agresívnejšia vinetácia – v krátkom zábere je to v poriadku.
Klasická ukážka, kedy bežný divák farbenie ani nevidí. Obraz je šťavnatejší a nikto si veľmi nevšimne, ako som zosvetlením postavy zvýraznil, kam má oko hneď skočiť.
Na tomto zábere som zas chcel vyťať farebnosť až nadoraz. Naživo je to zážitok pozorovať taký západ slnka. Video filmované obyčajným lacným fotoaparátom nezaznamená všetky farby v tak veľkom expozičnom rozsahu. Práve tu môže color grading významne pomôcť. Viem – toto je prepísknutá farebnosť. Fotografia na papieri by z toho bola príšerná. Ale ide o video určené na Youtube a zobrazené kadejakými zariadeniami. Preto som to postavil na efekt.
Iná ukážka, ako môžete pomocou color gradingu korigovať chyby videa. Záber obsahuje zadný plán so správnou expozíciou, popredie je v tieni. Pomocou masiek môžete zosvetliť popredie.
Pár ukážok práce s farbením v Davinci Resolve
Ako úvodné zahrievacie kolo je ideálne ak si nameriate farebný terč. Cenovo dostupný je x-rite ColorChecker Passport, čo je zmenšená verzia pôvodného priemyselného štandardu Gretag Macbeth Color Checker. Na tomto webe som už o ňom pred asi 15. rokmi písal. Kto ho máte, dá sa použiť aj dnes. Je pravda, že stálosť farieb nie je tak dobrá (myslím, že má záruku 2 až 3 roky) ale na domáce použitie funguje stále.
V Davinci Resolve teda záber s terčom namapujete. Davinci pochopí, že terčík držím hore nohami. Vyberiete si farebný priestor v ktorom je video a nastavíte farebnú teplotu, ako má vyzerať výsledok. 6500 kelvinov je štandard pre neutrálnu farebnosť. Na zábere som ale volil nišžiu farebnú teplotu, pretože ide o záber pri zapadajúcom slnku. Tam istý nádych do oranžovej treba.
Takýto záber vyklopila kamera.
Rovnaký záber po korekcii farieb. Cholo checker je ideálny najmä vtedy, ak chcete zjednotiť viacero kamier. Predsa len každá má trocha inú interpretáciu farieb aj gradácie. Touto pomôckou sa dostanete na dobrý štart.
Iná ukážka z Davinci Resolve je maskovanie. Vytvoríte si takúto masku a určíte čo spôsobí. Ja som určil, že okolie masky má byť o niečo tmavšie. Tým sa rozprávajúca postava stáva pre oko centrom záberu a zároveň v pravej časti tmavšieho obrazu dobre vyniknú informatívne titulky o čom je aktuálne reč.
Záber z kamery.
Keďže ide o záber z dlhšieho videa, volil som miernejší color grading. Ani tu by divák nemal zbadať, že s obrazom sa manipulovalo.
Samozrejme, nie je problém zmeniť niektorú farbu, napríklad trička.
Alebo aplikovať rôzne zmršujúce retro filtre, ako keby video bolo filmované niekedy v sedemdesiatych rokoch na niektorý starší farebný materiál.
Nemám rád tieto devastačné filtre, ale dá sa spraviť všetko. Ak ale chcete simulovať starý film, potom je dobré myslieť na to, že
- Video by malo byť mierne neostré. Film mal nižšie rozlíšenie, než dnešné digitálne technológie.
- Videu treba pridať diskrétnu zrnitosť.
Ak to robíte, potrebujete mať na to dôvod. Nedemolujte farby vo videu len preto, že sa to dá…
Hollywood už desiatky rokov vychádza zo základného kontrastu oranžová a modrá (orange – teal). Niekedy to upravia na telovú farbu, ale v zásade ide o to, že sa potlačia všetky ostatné farby a získava sa tak farebný kontrast. Aj to je častá práca koloristu, čiže nešťastníka, ktorý musí farbiť video.
Takže toľko tip, ako sa dá farbiť video v Davinci Resolve.