ThumbsPlus – prehliadač fotografií

Skvelý šérvér na obrázky a všeličo iné. Všetko, čo dokáže ThumbsPlus, sa dá spraviť aj v mnohých iných grafických editoroch, „kukátkach“ a konvertoroch, často dostupných celkom zadarmo. Sú však dva vážne dôvody, prečo ho odporúčam.

Komplexné riešenie, ideálne pre ľudí, menej zažraných do počítačov. Nie každého občana baví na každý úkon s fotkou otvárať (plus hľadať a ťahať) iný program.

Kvalita – ThumbsPlus poskytuje veľmi vyváženú kvalitu. Je rýchly a ním spracované obrázky sú obrazovo pekné.

Program stiahnete z adresy www.tmtrade.cz/thumbsplus – česká pobočka firmy http://www.cerious.com. Demoverzia vám vydrží mesiac, potom umrie.

Ako vás zoznámiť s tak rozsiahlym programom? Snáď najlepšie tak, že si ukážeme najčastejšie úlohy, aké ľudia tomuto druhu programov zveria.

Prezerať a hľadať fotky

ThumbsPlus si vytvára databázu fotiek. Vy si určíte, či majú byť náhľady len mikroskopické, alebo veľké, detailné.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Za veľmi dobrú vlastnosť považujem možnosť zobraziť všetky obrázky vrátane tých z podadresárov (ChildFolders) – napríklad všetky obrázky z CD disku a potom si ich naraz prezerať či triediť.

Na ktorom cédečku to mám?

Ak máte mnoho CD diskov s obrázkami, zaručene sa vám zapáči, že obrázky si môžete v náhľadoch prezerať aj bez toho, aby ste museli mať vložený disk. Databáza obrázkov je tu na to – dokonca ju môžete uložiť priamo na CD, aby ste nemuseli zakaždým nanovo načítavať celý obsah CD.

Spraviť si poriadok

Často má človek na disku tisícky fotiek, mnohé sa opakujú, len majú rôzne názvy (neraz aj kvalitu). ThumbsPlus dokáže nájsť fotky vizuálne podobné, a tak môžete zo zbierky rýchlo vyhádzať všetko duplicitné. Ako na to nájdete v tomto článku.

Čo to je za font?

ThumbsPlus sa snaží zobraziť všetko, čo sa zobraziť dá – fonty nevynímajúc.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Názov fontu, aj jeho vzhľad, uvidíte bez toho, aby ste ho museli mať nainštalovaný.

Všetky fotky naraz

Čoraz častejšou úlohou býva vykonať určitý akt hromadne so všetkými obrázkami. Napríklad všetky zmenšiť.

Z menu Image zvoľte BatchProcess (Dávkové spracovanie). Program sa spýta, či chcete spracovať len označené obrázky, celý aktuálne otvorený adresár, alebo aj všetky podadresáre.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Z menu môžete teraz vybrať desiatky možností, čo sa s obrázkami má vykonať. V našom prípade ideme meniť veľkosť. Mohli by ste však nadefinovať aj viac akcií naraz – napríklad najskôr všetky obrázky zmenšiť, potom zaostriť a nakoniec trebárs previesť na čiernobiele.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Aspect Fit je otázka, či sa má zachovať pomer strán. New size (nová veľkosť) je otázka na rozmery budúceho obrázka. Nastavme napríklad šírku 800 pixelov a výšku 2000. Zaškrtnite Autocropafterresizing (orezať po zmene veľkosti), inak by výsledok vyzeral nejako takto:

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Výška 2000 pixelov má ten význam, že akékoľvek už bude mať obrázok rozmery, vždy bude mať šírku 800 pixelov a výšku aká vyjde. Na webstránkach býva často dobré mať práve jednotnú šírku.

Nakoniec ešte zvoľte metódu, akou interpoláciou sa bude záber zmenšovať:

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Najlepšie, ak si ich najskôr vyskúšate.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Zmenšená fotka mačiatka. Vľavo interpolácia Bi-linear, vhodná skôr na texty a plochy (na fotkách dáva zubaté hrany). Vpravo Resample, ideálne na fotky, ktoré po zmenšení vyzerajú mäkké, príjemné a výborne sa aj komprimujú.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Nakoniec si vyberiete, v akom výstupnom formáte fotky chcete mať a kam sa uložia. Ak tento úkon budete vykonávať častejšie, môžete si všetky nastavené vlastnosti uložiť a nabudúce spustiť priamo požadovaný profil.

Komentáre k článku: ThumbsPlus – prehliadač fotografií

  1. Jozef 15. decembra 2003

    Na internete je spústa free softu pre digi-foto. Ako sa v tom vyznať, keď každý je dobrý na niečo, ale ktorý je dobrý na všetko a čo to je všetko? To je skoro Hamletovská otázka. Akú kolekciu free software by ste zostavili? Aj keď sa to každú chvíľu mení, stále prichádza čosi nové…? Nejaké slobodné stálice nie sú?

  2. Miro Veselý 16. decembra 2003

    Uvažujem, zž spracujem niečo ako „balíky“ softvérových tipov, čiže aká kombinácia sa hodí. Ale je to dosť háklivá téma.

Pridajte komentár: