Je veľa situácií, ktoré fotograf chce zachytiť, no v skutočnosti trvajú tak krátko, že digitálny fotoaparát môže mať vážny problém túto úlohu zvládnuť.…
Batérie, akumulátory, energia…
Fotoaparát na svoju činnosť potrebuje energiu. Tú čerpá z batérií. Mnoho fotoaparátov už máva tieto články v cene aj s nabíjačkou. Dodnes však nájdete na trhu aj fotoaparáty, ktoré používajú klasické "ceruzkové" batérie. Ich výhodou je, že takmer kdekoľvek môžete dokúpiť náhradné a fotografovať. Trebárs na dovolenke. Nevýhodou je vysoká hmotnosť, rozmery a nižšia kapacita. Keďže sú starším riešením, začnime nimi. Oplatí sa pracovať s nabíjateľnými batériami. Ušetríte peniaze a navyše majú často lepší výkon, ako klasické alkalické batérie.
Bolo by finančne neúnosné kupovať stále nové baterky.
Preto sa v digitálnych fotoaparátoch používajú nabíjateľné batérie.
Zámerne volím nesprávny pojem „nabíjateľné batérie“ pre úplnú zrozumiteľnosť. Správny názov znie akumulátory, ale mnoho ľudí nevie, o čom sa rozprávame – poznajú len akumulátor do auta.
Pri výbere fotoaparátu je dobré zvážiť, či chcete, aby bol napájaný batériami, alebo špeciálnym zdrojom.
- Nabíjateľné NiMh ceruzkové akumulátory (tvar ako ceruzkové baterky) majú výhodu v nízkej cene.(K fotoaparátu je dobré mať najmenej dve sady nabíjateľných článkov.) Druhou výhodou baterkového formátu je univerzálnosť. Ak sa ocitnete niekde v teréne a minie sa vám energia, kdekoľvek na svete si môžete kúpiť náhradné baterky.
- Špeciálne zdroje, v súčasnosti najčastejšie Li-Ion sú podstatne menšie. Ak chcete čo najmenší fotoaparát, Li-Ion akumulátorček ušetrí veľmi veľa miesta. Jeho nevýhodou je cena. Nákup druhého, náhradného článku je trochu vyššia investícia, než je to pri NIMh kolegoch. Li-Ion článok tiež nemá normalizovaný rozmer. Ak sa vám v teréne minie energia, dofotografovali ste. Treba nájsť elektrickú zástrčku a nabíjať…
Na túto vec je treba myslieť už pri kúpe fotoaparátu. Ak chcete univerzálnosť, nekúpte si aparát s Li-Ion akumulátorom. "Trestom" za to bude veľkosť fotoaparátu. Klasický rozmer ceruzkových batérií je pomerne veľký, Li-Ion články sú celkom drobné.
Okolo nabíjania batérií koluje množstvo informácií. Niektoré pravdivé, iné sú nezmyselné. Mnohí špekulujú, ako čo najviac predĺžiť životnosť článkov. Čakajú, kým sa vybijú a podobne. Nabíjate? Tak potom:
Nikdy nešetrite nabíjateľné batérie!
Nabíjacie články majú síce obmedzenú životnosť, ale ak sa budete snažiť vždy ich úplne vybiť a až potom nabíjať, v praxi to prináša viac problémov, ako úžitku. Je dokonca sporné, či zámerné úplné vybíjanie batérií až nadoraz nie je kontraproduktívne. Ak s batériami idete skoro až nadoraz, alebo úplne nadoraz, hrozí to, že sa vám vybijú v tej najnevhodnejšej chvíli.
Každý elektrický spotrebič (televízor, počítač, žiarovka, foťák…) je práve pri zapnutí najviac zaťažený. Motorčeky vysúvajú objektív, zapína sa podsvietenie displeja, štartuje systém. Čo ak máte takmer vybité články a fotoaparát nenaštartuje práve v situácii, kedy by ste radi fotili?
Odporúčam vám preto, berte nabíjacie baterky, len ako podradný spotrebný tovar – foťte, koľko potrebujete a keď nefotíte, do nabíjačky s nimi. Aj keď ste nafotili len dva, či tri obrázky! Nech ich máte stále pripravené na fotenie – úplne nabité. Asi im tak skrátite trošku z ich krátkeho, asi dvojročného života, ale budete ich mať vždy stále riadne nabité. Dôležité je, aby ste mohli vždy začať fotiť, nie, aby ste obskakovali okolo nabíjačky.
Li-Ion články
V súčasnosti je stále viac fotoaparátov osadených novými článkami. Pamätníci vedia, že pre nabíjamni NiCd batérií platili iné pravidlá hry. Tam bolo dôležité, ako ich nabíjate. Potom tu boli NiMh batérie, tam sa veľa ťažkostí odstránilo. V súčasnosti sú v prístrojoch asi väčšinou Li-Ion. Najhoršie je, že zásady ako sa starať o nabíjateľné články prečívajú vo forme rôznych návodov ešte z doby NiCd nabíjateľných článkov. To nie je spôsobené len tým, že by si obyvateľstvo neprečítalo návod. Skôr sa občas aj dnes dá vidieť návod, ktorý výrobca mobilu či foťáku jednoducho kopíruje. Nové pasáže sa napíšu, staré sa skopírujú.
- Li-Ion batérie môžete pokojne nabíjať kedy sa vám hodí. Čakať na vybitie nemá zmysel. Li-Ion batérie nemajú pamäťový efekt, takže ich "nesprávne" použitie neskráti kapacitu. Taktiež nemá zmysel batérie "formátovať".
- Lítopvé batérie by mali zvládnuť okolo 300 nabití a vybití, viac už bude asi cítiť na nižšom výkone. To uvádzajú mnohí výrobcovia. Podľa iných zdrojov je však schopnosť týchto batérií oveľa lepšia. Ani po niekoľkých stovkách nabití by kapacita nemala klesnúť viac, než o pár percent. Problémom však je starnutie batérie. To skracuje jej životnosť oveľa rýchlejšie. Ak si navyše kúpite fotoaparát, ktorý stál pol roka v sklade a rok na predajni, batéria už niečo zažila. Ktovie kedy bola vyrobená kým ju vložili do krabice s prístrojom… Už po roku svojho "života" môže mať batéria o tretinu horší výkon, aj keď by ste ju kúpili zapečatenú v originálnom balení. Výrobcovia aj preto dátum výroby rôzne skrývajú, aby sa nedal tak ľahko zistiť.
- Ak chcete batériu chrániť, nevystavujte ju vyšším teplotám. Nechať fotoaparát v aute, kde je viac ako 40 stupňov je spoľahlivý spôsob, ako natrvalo znížiť kapacitu batérie. V prípade dlhodobého skladovania aj tu platí, chladnička, v suchu, ale nie pod 0 stupňov.
- Reálna životnosť Li-Ion batérie je 2 až 3 roky, pritom tretí rok už budete asi cítiť stále rýchlejšie klesajúci výkon.
Snaha chrániť batérie vedie ku zbytočnému strachu, na diskusných fórach sa bežne dajú čítať otázky typu “Co sa stane s bateriami, ked som ich v noci nabil a syn ich rano nabil znova. Pojdu do vecnych lovist?”… Nič sa takými batériami nestane, inteligentnejšia nabíjačka ich dokonca ani nenabije.
Ďalšou veľkou výhodou Li-Ion zdrojov je ich veľmi malý rozmer. Na rozdiel od štyroch ceruzkových bateriek podobný výkon podá aj miniatúrny Li-Ion článok. Preto fotoaparáty ktoré majú byť podľa možností čo najmenšie, výrobcovia osadzujú už prakticky výhradne článkami Li-Ion.
Majú malé samovybíjanie – ak ich nabijete, nemusíte čakať, že za nejaký krátky čas budú vybité, podobne, ako NiMh články.
Nevýhody Li-Ion
Majú spravidla špeciálny tvar, aký si vymyslí výrobca. Nehrozí preto veľká šanca, že ak vám dôjde energia počas snímania dôležitej udalosti, že by ste si zachránili krk nákupom náhradných článkov.
Li-Ion batérie sú drahšie a na domáce použitie je človeku ľúto k drahému fotoaparátu si kúpiť aj ďalší náhradný Li-Ion článok.
Tieto články vyžadujú presne dimenzovaný nabíjací zdroj! V žiadnom prípade neodporúčam používať nejaké provizórne napájacie zdroje iných výrobcov. Nesprávne nabíjanie Li-Ion článku môže viesť k požiaru, alebo aj k výbuchu. Našťastie k fotoaparátom sa dodáva aj nabíjačka, ktorá by mala zaistiť, že sa nič nestane. Pri nabíjaní sa články nesmú zahrievať.
Nemajú radi zimu pod nulou. Pri fotení na horách to môže výrazne a trvale skrátiť životnosť.
Nabíjačka Li-Ion
Často sa tieto články nabíjajú priamo vo fotoaparáte. Toto riešenie sa mi vôbec nepáči. Je fajn v rodinnej fotografii a vo všetkých prípadoch, keď máte len jeden článok. Potom je celkom ľubovoľné, kde ho budete nabíjať. Ak ale máte dva články, odpadá možnosť jeden článok nabíjať a druhým fotografovať. Dá sa len dopredu si nabiť obidva články a potom ísť do terénu.
Na záver sa ešte vráťme ku klasickým NiMh nabíjateľným článkom. Dodnes sa používajú a tak vám možno príde vhod pár tipov.
Pozor na teoretikov!
S meracími prístrojmi v ruke vás budú varovať, že batéria je tu ten pán, ktorému sa musia plniť želania. Že radšej máte trpieť vy a váš fotoaparát, ale baterky musia byť vo vatičke. Neviem. Pri cene za nabíjateľné batérie prepočítanej na ich výkon mi akékoľvek špekulovanie pripadá márne. Až smiešne. Neoplatí sa šetriť akumulátory…
S jednou štvoricou NiMh článkov som za dva roky nafotil asi 45 tisíc fotografií. Nikdy som ich nešetril. Postupne im síce trochu klesala výdrž, ale až po dvoch rokoch mi to začalo trocha prekážať. Keby som ich bol viac šetril, možno by vydržali o pár týždňov viac. Ale to sa ťažko určí – oni sa dajú stále používať, len nevydržia fotiť povedzme 240 obrázkov, ako zamlada, ale len 180. Šetrené by možno vydržali po dvoch rokoch 200. Možno. A možno nie. Rozdiel v životnosti batérií chovaných v bavlnke a batérií, ktoré sú nabíjané podľa potreby, je z pohľadu bežného fotografovania celkom zanedbateľný.
Áno, môžete si priplatiť za mnohonásobne drahšiu nabíjačku, ktorá bude akumulátorčeky nabíjať dokonale. To čo si priplatíte bude asi oveľa viac, ako keď si raz za rok kúpite novú sadu článkov. Viem, ekológovia si teraz trhajú vlasy. Ale rozdiel je naozaj malý.
Články skladujte v chlade ak s nimi nepracujete. Predĺži im to život aj nabitie.
Ako sa správať k akumulátorom?
Celkom prvá vec po nákupe, ktorú s akumulátormi odporúčam vykonať je: Zapíšte si na ne dátum. A označte ich. To prvé pre zaujímavosť, to druhé je dôležité – zamedzíte tým miešaniu sád akumulátorov.
Ideálne totiž je, ak sú všetky akumulátory v jednej sade približne rovnako opotrebované. Nepoužívajte preto akumulátory na nič iné, ako pre digitálny fotoaparát. Ak si budete „požičiavať“ tu dva akumulátory do lampášika, tam dva do tranzistoru, každý akumulátor bude v inom technickom stave a pri fotografovaní sa tým skráti čas, ktorý akumulátory vydržia pracovať. Spravidla vydržia iba tak dlho, ako najslabší z nich.
Nabíjačky akumulátorov
Akumulátorov je na trhu niekoľko druhov a pre každý druh sa vyrába trochu iný druh nabíjačky. Uistite sa, že kupujete nabíjačku, ktorá je určená na nabíjanie NiMh akumulátorov. (Rozhodne neodporúčam ísť ju kúpiť na trhovisko!)
Dôkladne si prezrite technické parametre akumulátorov, zväčša na nich alebo v pribalenej dokumentácii nájdete drobnú zmienku o tom, ako sa majú nabíjať. Uistite sa, že nabíjačka, ktorú mienite použiť, nabíja akumulátory v povolených hodnotách.
Pri nákupe nabíjačky sa dá voliť medzi niekoľkými druhmi.
- Rýchlonabíjačky sú zariadenia, ktoré dobíjajú akumulátory „agresívnejšie“, takže nabitie trvá len niekoľko hodín. Takto nabité akumulátory však o niečo rýchlejšie stratia energiu a skracuje sa mierne ich životnosť. Do bežného fotoaparátu na rodinné príležitosti by som rýchlonabíjačku nevolil, ale v práci reportéra má svoje opodstatnenie. Úprimne povedané – netrápi ma skrátenie životnosti. To bude asi hodnota na úrovni zanedbateľného rozdielu. Skôr vadí cena – rýchlonabíjačky sú drahšie. Otázkou je, či sa to oplatí…
- Kvalitné nabíjačky sa vyznačujú tiež vyššou cenou aj kvalitou nabíjania. Spravidla majú rôzne režimy, napríklad aj možnosť úplného vybitia akumulátorov a následného plného nabitia. Práve tak by sa totiž vraj s akumulátormi správne malo pracovať – vybiť čo najviac a až potom nabíjať. Ale podľa rôznych zdrojov je to aj naopak. Niektorí autori zas píšu, že je škoda vybíjať polonabité články a skracovať tak možno ich životnosť ďalším nabíjacím cyklom. Nabíjanie v týchto kvalitných nabíjačkách prebieha v niekoľkých fázach, ktoré riadi nabíjačka automaticky, podľa aktuálneho stavu. V prvej fáze sa akumulátor nabíja intenzívne, v druhej mierne a nakoniec sa nabíjačka prepne do režimu jemného dobíjania, z ktorého je akumulátor možné kedykoľvek zobrať, ako dokonale pripravený. Nabíjanie je pomalé, väčšinou na úrovni 8 – 14 hodín, ale veľmi kvalitné. Tieto nabíjačky udržia o niečo dlhšiu životnosť akumulátorov a poskytnú najviac energie. Na bežné rodinné použitie sú asi predsa len zbytočne drahé. Radšej si kúpte dve sady akumulátorov, ako takúto nabíjačku. To je môj názor, nemusíte s ním súhlasiť.
- Lacné nabíjačky. Nabíjanie v nich prebieha pomaly, bežne aj 15 hodín. Nabíjanie nemá žiadne fázy, dokonca neraz taká nabíjačka po nabití ani nevypne proces nabíjania. To síce mierne skráti celkovú životnosť akumulátorov, ale na druhej strane sú akumulátory kedykoľvek poruke a nabité. Výhodou lacných nabíjačiek je ich cena. Neraz sa predávajú dokonca priamo s akumulátormi za cenu, akú by ste inak dali za samotné akumulátory. Na bežné použitie v rodine by som odporučil zvoliť práve takúto sadu. Dôvod je celkom jednoduchý – cena je príjemná a odpadnú vám všetky starosti so skúmaním technických parametrov, či sa akumulátor s nabíjačkou vôbec znesú. Kúpte si navyše jednu sadu akumulátorov rovnakého druhu. Jedny budú stále vo fotoaparáte, druhé v nabíjačke. Jednoduché, spoľahlivé, overené a lacné.
Nabíjacie akumulátory
Akumulátory sa bežne medzi ľuďmi zvyknú označovať ako „nabíjateľné baterky“, čo je odborne nepresné, ale v slangovom žargóne bežné. Nechoďte však do obchodu kupovať „nejaké nabíjateľné baterky“. Aj akumulátory majú svoje technické parametre. Odporúčam používať nikel – metal – hydridné akumulátory. Toto slovo sa nemusíte učiť, stačí, ak si zapamätáte jeho skratku: NiMh.
Pozor na rady predavačov, ktorí vám za „vynikajúcu cenu“ budú možno chcieť predať „iné a lepšie“. Akumulátory sa vyrábajú pre rôzne druhy použitia. Niektoré prístroje majú malý odber a pre ne sa hodia iné druhy akumulátorov a batérií, než pre nenásytný digitálny fotoaparát.
Ďalší parameter akumulátorov je to, čo dokážu. Ich „sila“ sa uvádza v miliampérhodinách, čo je znova slovo, ktoré si nemusíte nutne pamätať. Na akumulátoroch býva toto číslo často ako najväčší nápis a končí skratkou mAh.
Odporúčam kúpiť akumulátory s čo najvyšším číslom mAh, nie menej ako 1800 mAh. Radšej viac.
Čím je číslo, ktoré označuje miliampérhodiny vyššie, tým dlhšie akumulátor vydrží.
Kúpte si dve sady akumulátorov!
Dôvod, prečo odporúčam mať dve sady akumulátorov je celkom jednoduchý – aparát budete mať nepretržite pripravený na fotografovanie.
Zákon schválnosti funguje spoľahlivo a najzaujímavejšie situácie sa odohrávajú zásadne až potom, čo sa vybijú baterky a naplnia pamäťové karty. Preto je dobré mať vždy aspoň malú rezervu v nádeji, že zákon schválnosti o tejto vašej rezerve nevie.
Druhý, nemenej vážny dôvod, prečo je dobré mať fotoaparát nepretržite osadený akumulátormi sú hodinky vo fotoaparáte.
V digitálnom fotoaparáte sú údaje o čase a dátume, ktoré sa ukladajú do každého obrázka. Ak však na nejaký čas z fotoaparátu vyberiete akumulátory – napríklad na pár hodín, aby sa nabili – za ten čas mnoho fotoaparátov „zabudne“ aký je deň a koľko je hodín.
Ak je fotoaparát niekoľko hodín bez prúdu, musíte dátum prácne nastavovať nanovo.
Preto je vhodné mať dve sady akumulátorov a jednu nabíjačku.
Zákon schválnosti?
Je to zákon schválnosti, že baterka skape práve po nafotení dôležitého záberu?
Nie. Je to logicky odôvodniteľná vec, hoc v zákonníku schválnosti by jej právom patrilo čestné miesto.
- Človek nefotí s takmer vybitou baterkou, ak nemusí. Keby vám na snímke nezáležalo, nezapnete aparát, ale dávno máte baterky v nabíjačke. Optimálne miesta na takú situáciu sú exotické dovolenky s nedostatkom nabíjacích možností.
- Ak už odfotíte obrázok (nebodaj s bleskom) vznikne nárazovo silnejší odber energie – zápis na kartu, prípadne plus nabíjanie blesku. O to ľahšie taký špičkový odber vyberie z baterky viac, než sa dá a systém preto “skape” v najnevhodnejšej chvíli. Jasné, že práve vtedy. A na záver ešte raz:
Čo okrem vypnutia LCD usporí energiu?
Všetko, čo fotoaparát robí navyše a prípadne dokonca zbytočne.
- LCD. Predovšetkým je to LCD panel – musí byť podsvietený pomerne silným svetlom a to spolu s riadením obrazu predstavuje veľký nápor na odber energie. Ak chcete veľmi šetriť, vypnite LCD. Ak máte k dispozícii priehľadový hľadáčik, veľa fotiek zvládnete aj bez kontroly na LCD či je všetko v poriadku.
- Elektronický hľadáčik. Ten býva podobne žravý ako LCD, ale spravidla sa vypnúť nedá, pretože by ste nevideli, čo fotíte. Ak máte možnosť fotiť buď cez LCD, alebo cez elektronický hľadáčik, rozdiel bude malý a foťte tak, ako vám to viac vyhovuje.
- Zoom. Bzučať zoomom z jednej pozície do druhej a chystať si tak každú chvíľu záber nie je dobrá cesta k úspore. Motorček zoomu predstavuje odber navyše. Preto, ak to nie je nevyhnutné, nezoomujte.
- Zaostrovanie. Aj zaostrovanie je riadené elektronikou a motorčekom. Chystať sa na záber “preventívne” a stláčať čiastočne spúšť znamená odber energie. Je jasné, že chcete byť na fotku pripravení, ale ak chcete minimalizovať odber, chystajte sa na fotenie až keď je veľmi pravdepodobné, že fotiť naozaj budete.
- Kontinuálny autofókus. Niektoré fotoaparáty majú funkciu, ktorá stále preostruje objektív na zaostrený stav, aj keď nefotíte. Uistite sa, že táto funkcia je vypnutá – výrobcovia by ju správne mali nazvať funkciou “rýchle míňanie bateriek nadarmo”, pretože čokoľvek funkcia pripraví, pred fotením aparát aj tak zaostruje nanovo…
- Video. Zvlášť FullHD je slušný žrút energie.
A teraz tipy, čo môžete pre predĺženie života batérií spraviť navyše:
- Power Save. Mnoho fotoaparátov má v menu možnosť zapnúť nejaký spôsob šetrenia batérií. Či už po pár sekundách vypnú displej alebo dokonca všetko, využite túto funkciu, ak chcete šetriť. Ja osobne ju zapnutú neznesiem – just vypne prístroj vždy štvrť sekundy predtým, ako chcem fotiť a zdrží ma aj o 5 sekúnd. To už býva neskoro na fotenie. Fotka je stratená a fotoaparát je zas zapnutý… Môže však pomôcť tým, čo aparát zabúdajú zapnutý.
- Manuálne zaostrenie. Ak máte prístroj s funkciou manuálneho zaostrenia, mierne znížite spotrebu, pretože prístroj nemusí motorčekmi presúvať optiku pred každým obrázkom.
S úsporou šetrite :-)
Nepreháňajte to príliš s šetrením energie.
Ak idete na vážnu akciu, zjednajte si radšej o sadu batérií viac. A od kamaráta si požičajte rezervnú pamäťovú kartu.
Pri fotení je veľmi, zdôrazňujem veľmi nepríjemné, ak namiesto plného sústredenia sa na to, čo by bolo dobré odfotiť, odkiaľ a kedy, musíte myslieť aj na to, že treba aparát vypnúť.
Ak šetríte energiou, podáte pri fotení spravidla horší výkon.
- Veľa situácií vám utečie, lebo ste mali fotoaparát práve vypnutý.
- Niektoré fotky sa nepodaria, pretože cez optický hľadáčik nevidieť všetko tak, ako to bude na digitálnej fotke, ktorá má predsa len hodne obmedzený dynamický rozsah.