DCEnhancer – automatický retušér
V bežných sharewarových programoch nebývajú práve najcitlivejšie nástroje na vylepšovanie fotiek. Navyše často býva v každom z programov len niektorý nástroj. Retuš a úprava fotiek sa tak stáva príliš náročnou vecou a človek sa do nej radšej ani nepustí.
Nedávno sa na internete objavila kolekcia freewarových (zadarmo) programov, určených špeciálne pre ľudí s digitálnymi foťáčikmi. Rovnako ich využijete aj pre naskenované fotky, či obrázky stiahnuté z internetu. Kým dočítate tento článok, dajte sa do ich ťahania z adresy:
http://www.mediachance.com/digicam
- DCEnhancer – vylepšovač fotiek
- ColorCastFX – upravovač farieb
- CleanSkinFX – retušér tváre
Budem popisovať tri oddelené (škoda, že oddelené) programy. Môžete použiť postupne všetky, ale skôr sa hodí pre každú snímku iný program. Čoskoro sa naučíte odhadnúť, ktorým softom sa ktorý obrázok najviac hodí „prefúknuť“.
DCEnhancer – vylepšovač fotiek
Tento program kombinuje niekoľko proti sebe pôsobiacich filtrov, ktoré sa snažia vizuálne čo najviac vylepšiť fotku tým, že ju zaostria a zároveň zbavia šumu (zrna). Všetky fotky, ktoré používam, ako príklady, sú veľké zväčšeniny, aby bolo dobre vidieť detaily, s ktorými sa budeme hrať.
Po vtiahnutí fotky do programu môžete nastavovať tieto parametre:
- Zoom je priblíženie. Môžete sa na fotku dívať vo veľkosti 1:1 alebo v režime Fit, čiže celý obrázok za zmenší, alebo zväčší tak, aby sa zmestil, či natiahol celý do okna. Pri nastavení parametrov, ako ostrosť a odstraňovanie šumu odporúčam používať režim 1:1, pre nastavenie farebnosti a tmavosti režim Fit.
- Auto Balance – Automatické vyváženie. Program si prezrie obrázok, nájde najsvetlejší a najtmavší bod a urobí z nich bielu a čiernu farbu. Celkovo sivá a nevýrazná fotka tým získa „iskru“, alebo ako to nazvať. Čím viac vytiahnete ukazovateľ doprava, tým viac bude prevažovať automatické vyváženie nad pôvodným. To vám umožní ponechať fotku v čiastočne šedivej forme – niekedy sa to hodí napríklad pre zachovanie atmosféry.
- Color – Tento ukazovateľ nastavuje celkovú farebnosť. Je to rovnaká nastavovateľnička, akú máte aj na televízoroch. V stredovej polohe farby zodpovedajú pôvodnému obrázku. V pravej sú trocha vyťaté, vľavo ubúdajú smerom k čiernobielemu zobrazeniu.
- Midtones – Stredné tóny. Tu nastavujete celkový ráz obrázku – Ak bol pôvodný obrázok fotený pod mrakom a pred búrkou, týmto ťahátkom znížite celkovo depresívny ráz fotky, vyjasníte čitateľnosť najmä v zatienených častiach obrázku.
- Enh. Details – Zvýraznenie detailov, alebo zaostrenie. Program „zaostrí“ fotku. V úvodzovkách píšem o zaostrení preto, že nejde o skutočné zaostrenie. Program si len fotku prezrie a tam kde nájde ostré kontrasty, tak ich ešte trochu viac zvýrazní tým, že tesne pri rozhraní lokálne zvýši kontrast. To opticky zvýrazní rozhranie a tým aj dojem z ostrosti. Lepsie než veľa písať, bude ukázať si to:
Ukážka štyroch stupňov „ostrenia“ (z iného programu) na ktorej pekne vidno princíp. Ak druhý obrázok je zdanlivo ostrejší, než zdrojový, na treťom už je efekt prehnaný a na štvrtom jasne vidieť, že ostrenie je spôsobené iba zvýšením kontrastu, trebárs koľajnice sú už úplne čierne a ich okolie skoro biele. Číslo električky je asi ešte presvedčivejšie.
- De Noiser – Odstraňovač šumu. Šumom na obrázku sa dá rozumieť všeličo. Môže to byť zrno fotky, nekvalita skeneru, alebo deštruktívna kompresia formátu JPG. Šum by sa odstraňoval ľahko, keby nekolidoval práve s najjemnejšími detailmi obrázku. Princíp odstránenia šumu je teda obrátený, ako pri zaostrení. Znova bude rýchlejšie, ak dáme ukážku z iného programu:
Tento filter pracuje na princípe, že ak sú nejaké dva body na fotke podobné, urobí ich ešte o trošku podobnejšie. Malé detaily teda likviduje a veľké necháva. Na druhom obrázku už zaniká štruktúra zeme, na treťom už nie je a na štvrtom začínajú zanikať aj koľajnice.
Vzájomným pôsobením týchto dvoch filtrov „proti sebe“ sa dá dosiahnuť, že fotka bude zdanlivo ostrejšia a zároveň vyčistená od šumu. Pri nastavovaní, ako veľmi bude „vyčistený šum“ si môžete zvoliť z možností Landscape, Mid Details, Close-up. Prvé sa hodí na krajinky, je takmer bez efektu. „Stredné detajly“ už citeľne vyčistí hlavne väčšie plochy, ale jemných detailov sa nedotkne. Close-up likviduje aj niektoré detaily a hodí sa na veľký detail tváre, ktorú vyčistí dočista dočista, aj od prípadných aknebákov.
Na tomto obrázku je vľavo originál, vpravo vylepšená fotka. Trochu som to prepískol, aby ste videli aj princíp, ako program dosahuje efekt: Na obrázok som nastavil nadoraz vyváženie bielej a čiernej, je teda kontrastnejší. Trochu som pridal farebnosť – pri deťoch trochu cukríkovej gýčovosti poteší oko unavené zo sivej reality. Dal som odstrániť šum a zároveň doostriť.
Na tomto štvorobrázku som balansoval s farbou a parametrom midtones. Okienko 1 je pôvodný obrázok, 2 je len priostrené, 3 som zosvetlil stredné tóny a 4 ešte zosvetlil a vyťal farby.
CleanSkinFX – retušér tváre
Druhý zo série upravovačov fotiek je určený na retuš tváre. Na hrubé vrece hrubá záplata – povedali si autori pri pohľade na niektoré fotky tvárí a vytvorili program, ktorý zlikviduje všetky detaily z vašej tváre.
Ak vytneme nastavenia „nadoraz“ získame toto:
Program na automatickú retuš tváre kombinuje niekoľko filtrov. Obrázok trochu zaostrí, čím vyskočia hlavne oči a iné dôležité detaily. Hneď na to rozostrí všetko málo kontrastné a svetlé. Ak sú teda na pleti drobné vrásky, aknebáky, zruší ich. V rozšírenom na
stavení program umožní ešte viac odstrániť nečistoty a ak by sa vám zdalo, že tvár dostatočne nevyniká, program mierne zvýrazní tie farby obrázku, ktoré zodpovedajú farbe ľudskej kože. Na druhej snímke jasne vidieť, že dieťa má hneď zdravšiu farbu.
Je ale nepopierateľným faktom, že niektoré tváre (archív autora) sa naozaj nedajú retušovať automaticky a chcelo by to ešte veľmi dlhú ručnú retuš. Možno aj púder pred fotením, kvôli leskom. Aha:
ColorCastFX – upravovač farieb
Posledný zo série retušovacích programov je nástroj, ktorý mierne upravuje farby. Iste ste si všimli, že mnoho profesionálnych fotografov dodnes používa filtre. To sú také tie sklíčka pred objektív foťáku. V dobe farebnej fotografie sa už väčšinou používajú iba priesvitné sklá, ktoré aj pri vytrvalom obzeraní vyzerajú priehľadné. V skutočnosti majú veľmi jemný, okom temer nepozorovateľný nádych, napríklad smerom k žltej, až ružovej farbe. Sú určené na fotenie za daždivého počasia, či na horách. V takých podmienkach totiž fotky vyzerajú pochmúrne, pretože v nich prevláda modrá farba.
Takýto efekt sa práve dá dosiahnuť, ak svoje fotky prefúknete cez program ColorCast. Parametrom, ktorý sa tu dá nastaviť je farebnosť trochu viac do žlta, alebo do modra a celková tmavosť obrázku. Fotky s bleskom. či za dažďa, bývajú trochu posunuté smerom k modrej. Fotky fotené pri západe slnka zas bývajú príliš do žlta. Tieto nepresnosti podania napravíte práve týmto programom. Keďže program sa snaží automaticky nájsť optimálnu farebnosť, môže sa stať, že jeho výstup bude najmä pri skenovaných obrázkoch horší, ako originálny obrázok.
Pri fotení vo veľmi kontrastnom prostredí, alebo v protisvetle zas často zanikajú detaily v tieňoch. Ti sa dajú zdôrazniť nastavením sýtosti, či celkovej tmavosti fotky.
Tento filter sa ideálne hodí aj na celkové zábery fotené na prudkom slnku, ktoré omámený foťák vyhodnotí tak, že výsledná fotka je veľmi tmavá.
Program dokáže okrem iného pozmeniť farebný profil fotiek z niektorých digitálnych fotoaparátov.
Predtým, než sa pustíte do skúšania, by som vás chcel veľmi naliehavo vyzvať, aby ste pred vlastnou retušou originálne obrázky zálohovali, alebo aspoň označili atribútom iba na čítanie. Všetky retušérske úpravy, ktoré vykonáte sú totiž zásahom do „zdrojového“ obrázku, ktorý síce je zdanlivým vylepšením, ale za pár rokov budú oveľa lepšie možnosti, ako vylepšiť pôvodné obrázky. Nechajte si preto prosím aj originály v čo najlepšej kvalite. Stačí totiž, aby ste mali slabší, alebo zle nastavený monitor a vaše nastavenia jasu, kontrastu, či farieb, budú dobré iba u vás.
- Pre grafikov a znalcov retuše – tieto programy neobsahujú nič navyše, čo by iné aplikácie nemali. Ide o bežné filtre typu Blur, Median, Sharpen, AutoLevels, AutoContrast, ColorBalance. Jediná výhoda je, že sú nastavené tak, aby sa ľudia, ktorí sa neživia grafikou mohli bleskovo dobrať výsledku. Ak sa výsledok hodí – fajn, ak nie – nepoužije sa.
- Pre negrafikov a neznalcov retuše – každá operácia v týchto programoch trvá zopár sekúnd, čím je fotka väčšia, tým viac. Je to tým, že program vykonáva milióny výpočtov pre každý z filtrov a to trvá dlho aj na rýchlom stroji. Odporúčam preto najmä na začiatočné skusy si vybrať obrázok (alebo jeho výrez) ktorý je malý – okolo 300×300 pixelov – program bude pracovať veľmi svižne a vy sa s ním rýchlejšie oboznámite. Veľký, niekoľkomegový obrázok sa spracováva dlho, rádovo v desiatkach sekúnd.
Tibor Papp 17. januára 2004
Nefunguje možnost stiahnutia.
Miro Veselý 17. januára 2004
Potvrdzujem, dokonca tam chýbajú niektoré obrázky. Je možné, že na tej stránke práve vykonávajú nejakú údržbu, snáď to zas pôjde. Ak nie, skúste Google, je to starší soft, určite sa niekde váľa.
mick 7. mája 2004
na mediachance.com je tam toho uz o nieco viac. napriklad je tam program filtersim – simulator desiatok filtrov, za ktore by ste v obchodoch zaplatili desattisice.
Nicolletta 23. júla 2010
.. Vy ste na práškoch chlapci?
.. Ide to stiahnuť ale volakto tu nevie čítať čo?
.. a uvedomte prosím vás ..
____________________________________
Je to na dobre vylepšovanie skúste to ..
—– odporúčam ——