Neat Image – odstráni šum z fotografií

Program Neat Image je vo verzii 4 na domáce použitie šírený zadarmo.

Verzia zadarmo má jedno dôležité obmedzanie – ukladá len JPG obrázky, takže dokonalá kvalita nie je možná. Platená verzia ukladá aj nekomprimované obrázky vo formáte TIFF či BMP. Na druhej strane kompresia je nastavená veľmi dôstojne, takže fotky na bežné použitie sú uložené v celkom primeranej kvalite, ktorá znesie aj väčšiu zväčšeninu.

Práca s programom môže byť zložitá aj jednoduchá.

Pri troche šťastia stačí, ak si stiahnete šumový profil pre svoj fotoaparát z webu NeatImage. Z neho si vyberiete tú citlivosť, ktorou ste fotili fotku, ktorú chcete odšumiť a nastavenia proste aplikujete na fotku. Bez akéhokoľvek ďalšieho nastavenia často získate viac než uspokojivé výsledky.

Ako príklad použijem výrez 1:1 z takejto fotky, 200 ISO.

Takto vyzerá výsledok odšumenia, pri ktorom som nenastavoval nič. Je to nastavenie, ktoré sa snaží zlikvidovať maximum šumu a zároveň spôsobiť minimálne straty informácií v pôvodnej fotke. Preto je na väčších plochách šum takmer eliminovaný a pritom na hranách a ostrejších miestach ho zostáva viac.

Ja uznávam trochu agresívnejší prístup – ak už má byť šum zlikvidovaný, tak potom úplne. Aj za cenu diskrétnych strát v pôvodnej obrazovej informácii.

Zhruba takto upravená fotka je odšumená prakticky úplne, no pôvodná informácia už je mierne skreslená. Toto diskrétne zmäkčenie fotky však na papieri či bežnom prezeraní fotiek nemáte šancu zbadať, pretože v takomto silnom zväčšení sa na fotku bežne nikto nedíva.

Animovaná ukážka – chvíľu je obrázok pôvodný, chvíľu odšumený. Hlavným rozdielom oproti pôvodnej fotke sú vyhladené oblasti hrán – dal som odstrániť aj šum z oblastí, ktoré by program vedel nechať nedotknuté.

Telegraficky z ovládania programu

Po načítaní fotky môžete v druhej záložke analyzovať šum.

Najjednoduchšie je stiahnuť si z internetu hotový šumový profil. Ak si chcete vytvoriť vlastný, stiahnite si testovací terč z webu NeatImage. Obsahuje rôzne stupne sivej. Vytlačte si ho (odporúčam kvalitnú tlačiareň alebo fotocestu) a odfoťte. Na rôzne sivých plochách sa program dozvie, ako šum vyzerá.

Po vytvorení profilu šumu sa môžete prepnúť do tretej záložky.

Tu sa dá jemne doladiť nastavenie tak, aby bolo pre túto fotku optimálne. Určíte, aká je úroveň šumu a ako intenzívne chcete šum zlikvidovať. Dá sa zapnúť aj doostrenie – niekedy môže pomôcť, ak je fotka po odšumení príliš mdlá.

Nakoniec obrázok uložíte.

Pre dobré výsledky čítajte manuál

Žiaľ, ak chcete tento program ovládať efektívne, nevystačíte len s náhodným poťahovaním nastavovacích prvkov. Program je síce veľmi efektívny, ale odstránenie šumu sa nedá nastaviť intuitívne, ak neviete, ako program pracuje. To v návode nájdete.

Ak vás teda šum na fotkách naozaj štve, začnite tým, že si pokojne prejdete manuál k programu, kde sú postupy práce vysvetlené podrobne.

K vynikajúcim výsledkom sa, žiaľ, v tomto programe neprepracujete náhodne.

Na záver ešte adresa, kde sa dá stiahnuť program a aj jednotlivé profily rôznych fotoaparátov: www.neatimage.com

Pozrite si aj tieto články: