Neat Image – odstráni šum z fotografií
Program Neat Image je vo verzii 4 na domáce použitie šírený zadarmo.
Verzia zadarmo má jedno dôležité obmedzanie – ukladá len JPG obrázky, takže dokonalá kvalita nie je možná. Platená verzia ukladá aj nekomprimované obrázky vo formáte TIFF či BMP. Na druhej strane kompresia je nastavená veľmi dôstojne, takže fotky na bežné použitie sú uložené v celkom primeranej kvalite, ktorá znesie aj väčšiu zväčšeninu.
Práca s programom môže byť zložitá aj jednoduchá.
Pri troche šťastia stačí, ak si stiahnete šumový profil pre svoj fotoaparát z webu NeatImage. Z neho si vyberiete tú citlivosť, ktorou ste fotili fotku, ktorú chcete odšumiť a nastavenia proste aplikujete na fotku. Bez akéhokoľvek ďalšieho nastavenia často získate viac než uspokojivé výsledky.
Ako príklad použijem výrez 1:1 z takejto fotky, 200 ISO.
Takto vyzerá výsledok odšumenia, pri ktorom som nenastavoval nič. Je to nastavenie, ktoré sa snaží zlikvidovať maximum šumu a zároveň spôsobiť minimálne straty informácií v pôvodnej fotke. Preto je na väčších plochách šum takmer eliminovaný a pritom na hranách a ostrejších miestach ho zostáva viac.
Ja uznávam trochu agresívnejší prístup – ak už má byť šum zlikvidovaný, tak potom úplne. Aj za cenu diskrétnych strát v pôvodnej obrazovej informácii.
Zhruba takto upravená fotka je odšumená prakticky úplne, no pôvodná informácia už je mierne skreslená. Toto diskrétne zmäkčenie fotky však na papieri či bežnom prezeraní fotiek nemáte šancu zbadať, pretože v takomto silnom zväčšení sa na fotku bežne nikto nedíva.
Animovaná ukážka – chvíľu je obrázok pôvodný, chvíľu odšumený. Hlavným rozdielom oproti pôvodnej fotke sú vyhladené oblasti hrán – dal som odstrániť aj šum z oblastí, ktoré by program vedel nechať nedotknuté.
Telegraficky z ovládania programu
Po načítaní fotky môžete v druhej záložke analyzovať šum.
Najjednoduchšie je stiahnuť si z internetu hotový šumový profil. Ak si chcete vytvoriť vlastný, stiahnite si testovací terč z webu NeatImage. Obsahuje rôzne stupne sivej. Vytlačte si ho (odporúčam kvalitnú tlačiareň alebo fotocestu) a odfoťte. Na rôzne sivých plochách sa program dozvie, ako šum vyzerá.
Po vytvorení profilu šumu sa môžete prepnúť do tretej záložky.
Tu sa dá jemne doladiť nastavenie tak, aby bolo pre túto fotku optimálne. Určíte, aká je úroveň šumu a ako intenzívne chcete šum zlikvidovať. Dá sa zapnúť aj doostrenie – niekedy môže pomôcť, ak je fotka po odšumení príliš mdlá.
Nakoniec obrázok uložíte.
Pre dobré výsledky čítajte manuál
Žiaľ, ak chcete tento program ovládať efektívne, nevystačíte len s náhodným poťahovaním nastavovacích prvkov. Program je síce veľmi efektívny, ale odstránenie šumu sa nedá nastaviť intuitívne, ak neviete, ako program pracuje. To v návode nájdete.
Ak vás teda šum na fotkách naozaj štve, začnite tým, že si pokojne prejdete manuál k programu, kde sú postupy práce vysvetlené podrobne.
K vynikajúcim výsledkom sa, žiaľ, v tomto programe neprepracujete náhodne.
Na záver ešte adresa, kde sa dá stiahnuť program a aj jednotlivé profily rôznych fotoaparátov: www.neatimage.com
Maho 16. apríla 2004
Ja osobne som najprv dlhsiu dobu pouzival Neat Image, ale teraz cim dalej tim castejsie pouzivam Noise Ninja – nezistil som nejake vyrazne rozdiely v kvalite, mozno ak, tak v prospech NN.
NN je oproti NI vyrazne rychlejsi (asi tak 2-3-krat), aj ked aj v NN pracuju a napriklad najnovsia verzia 3.x je asi dvakrat rychlejsia ako 2.6 a starsie…
sleeper 16. apríla 2004
Nastroj vie analyzovat aj sum na konkretnej fotke a podla neho si vytvorit profil. Verim tomu ze z tabulky je to presnejsie ale nie je to nutne.
Takze aj nahodne sa da dopracovat k dobrym vysledkom (clovek klikne na automaticku analyzu sumu a na odstranenie a vysledok je tu :)
Inac ako spominal Maho je dost pomaly.
Miro Veselý 16. apríla 2004
Ten NoiseNinja ale, žiaľ, neumožňuje sejvnúť obrázok, takže kto ho chce používať, musí zaplatiť. Neat umožňuje použiteľne pracovať aj zadarmo – podľa mňa veľa užívateľov si potrebuje len občas niečo očistiť, nie hneď zhurta kupovať :-) Tak nech je aj pomalší. Mimochodom zdá sa mi, že Neat má aj lepšiu databázu foťákov…
Bambo 16. apríla 2004
Som si vsimol ze uz o vas aspon z mojho pohladu 16 rocneho oubertaka vieme vela :) keby ze poskladam vsetky fotky co su na tomto webe tak mozno si urobim predstavu o tom ako vyzera vas byt(z mensej casti) ale inac sklanam poklonu clanky mi velmi pomahaju.
pepe 18. apríla 2004
Testovaci terc netreba stahovat z webu, je obsiahnuty priamo v programe – je mozne zobrazit ho na obrazovku (a priamo cvaknut fotakom) alebo ulozit do suboru…
Ak tlacit, rozhodne by som nedoporucoval sebekvalitnejsiu tlaciaren (mozno este termosublimacne), raster, ktorym su vytvarane sede odtiene (i ine pochopitelne), sa moze scitat z „prirodzenym“ sumom na exponovanej snimke a proces vytvorenia profilu zmylit…
Takze ak tlacit za ucelom vytvorenia profilu, najlepsie fotocestou…
Bublina 18. apríla 2004
Zdravím Miro Veselého !
Majster, šum ma serie ! Preto som si kúpil Zonner Explorer 6 Professional, kde je aj funkcia „odstránenie šumu“. Zatiaľ som to použil iba raz, nakoľko zväčša fotím pri dobrých svetelných pomeroch a teda nma základné ISO 64 (Pentax Optio 555)a šumu je zato málo. Zonner fotku dobre odšumoval, ale spravil ju tak neostrú, že bola na vyhodenie. Porovnávali ste Zoner a Neat ? Je skutočně Neat lepší ? Predpokladám, že je v angličtine. Neviete, kde by sa dal získať slovenský (český) manuál ? Ďakujem za odpoveď !
jokotoko@volny.cz
Miro Veselý 19. apríla 2004
Bambo: Musí byť fascinujúcim poznanie, že niekto, kto býva tak, ako bývam ja dokáže dokonca písať :-)
Vašemu detektívnemu úsiliu však pridám ďalšiu stopu: viete o tom, že na fotkách vidíte len to, čo chcem, aby ste videli? Môj byt vyzerá ešte o niekoľko tried horšie, nefotím ho, zle by sa komprimoval. :-)
pepe: Je to presne tak, doplním tip, pre tých, ktorí by si to predsa len chceli tlačiť doma: odfoťte si ten profilovací terč, ale zámerne trochu neostro. To veľmi pomôže.
Bublina: Zoner som neporovnával, ale neverím, že by dosiahol podobne kvalitné výsledky. Neat je špecializovaný nástroj… Na druhej strane na mierne zníženie šumu stačí aj bežný filter z rodu zneostrenia. Na bežné účely sú rozdiely medzi Neat a takmer hocijakým filtrom prakticky zanedbateľné… Neat sa oplatí predovšetkým na väčšie veľkosti – teraz som robil portrét 30 × 40 centi, nádhera – po zrne ani pamiatka…
Lubo 29. apríla 2004
Je ten NEAT skutocne zadarmo? Ja som sa na tej stranke dopracoval len k licencii za 30 a viac dolarov.
Miro Veselý 29. apríla 2004
Lubo: demoverzia je plne funkčná, ale s obmedzeniami, napríklad ukladať sa dá len do JPG.
owwi 28. septembra 2004
v neat image som odsumil obrazok (jpg) ktory mal cca 650kB, a po ulozeni sa scvrkol len na cca 200kB. moze sum az tak zvysovat objem fotky???
vdaka za odpoved&pekny den!!
Hacker 28. septembra 2004
owwi:
Ahoj, sposobuju to dve veci:
1. ten JPG si asi ulozil zasa do JPGu, teda ak si mal kvalitu povedzme 80% a ulozil si zasa 80%, tak teraz mas +/- 64%
2. aj ten sum k tomu svojou trochou prispieva.
Maj s
Roman
Miro Veselý 29. septembra 2004
owwi: Šum rozhodujúcou mierou zaberá šírku pásma. Môže spôsobiť až tak dramatický pokles veľkosti súboru BEZ straty kvality napríklad v ostrých oblastiach. Viac http://www.digi-foto.sk/info/jpg-a-sirka-pasma ale môže to byť aj tak, že Neat ukladá silnejšou (inou) mierou kompresie.
owwi 29. septembra 2004
ta fotka pozostavala vacsinou zo sedej farby+aj veru trochu tma tam bola, takze sumu bolo dost. len sa mi nezdala ta 1/3-ova velkost..
dakujem za odpoved!!
Jufe 11. septembra 2014
1-ako je to s poradim uprav? Myslim, co robit ako prve a co ako dalsie.
Najprv treba odsranit sum a potom zosvetlovat , odstranovat neziaduce veci z fotky, zaostrovat,orezavat,…, alebo opacne,alebo je to jedno?
Tip na poradie by pomohol.
2-Ku kazdemu fotaku je dodavany softver kde as daju robit niektore upravy napr. krivky, zosvetlovat, orezavat ako aj odstranit sum co poviete na tieto softvery. Na tieto programy som nenasiel ziadne vyjadrenie.
Miro Veselý 11. septembra 2014
Jufe ja by som najskôr odstránil šum a potom retušoval. Ku každému foťáku je dodaný iný softvér, takže sa nedá povedať, čo je lepšie. K lacnejším aparátom bývajú zvyčajne pridané slabšie nástroje…
Jufe 11. septembra 2014
Dik, za odpoved, Fotim Sony A200,Hokej na zimnom Stadione, koli svetlu nastavujem ISO na hodnoty 400, 800, 1600, kde mi vznika dost velky sum. skusim to s tymto programom a potom to upravym v Programe Gimp. Tato stranka je super ako aj tvoje vsetky ostatne. Mam aj tvoju knihu , Ako som schudol 30kg, vyrobil som si Fotky na preukaz. Som nadseny ako jednoducho a zrozumitelne pises.
Miro Veselý 11. septembra 2014
Jufe áno, športová fotografia v interiéri je vždy tvrdým orieškom. Nejaký čas som nesledoval dianie, tak netvrdím, že neat image je najlepší na šum aj dnes, ale tipujem, že patrí stále k špičke. Nájdi si na webe, či nie sú hotové šumové profily na tvoj foťák. Ak áno, výsledky odšumenia bývajú niekedy až prekvapujúco dobré. Žiaľ, zvyčajne až drahé zrkadlovky dajú prvotriednu kvalitu. Inak ďakujem za milé slová :-)