Ako fotiť námrazu
Zlé svetlo
Námraza sa spravidla spája so slabým osvetlením. Nielen, že v zime je svetla menej. Námraza sa objavuje v atmosférických podmienkach s ťažkými oblakmi, cez ktoré presvitne len málo svetla. To je pre fotografovanie veľmi nepríjemné.
Citlivosť
Vo väčšine situácií si také počasie vynúti vysokú citlivosť a teda fotografie zaťažené zrnitosťou. Radšej však mať zašumené, ako neostré obrázky. Logické by bolo použiť:
Statív
Ten však často nepomôže. Počas námrazy sa vďaka miernemu vetríku namrazené stromy a kríky mierne, ale zato sústavne kývajú a tak je statív celkom zbytočným pokusom o stabilizáciu motívu. V takom prostredí pomôže len krátky expozičný čas…
Detail verzus celok
Pri fotografovaní namrazených predmetov spravidla potrebujeme pracovať s väčším detailom.
Celkový záber stromu je zväčša zbytočný, pretože nevidieť, že všetko je "obalené" ľadom. Jedine, že by ste chceli zachytiť, ako klesli konáre pod tiažou mnohých kíl ľadového bremena.
Až polo detail umožní na fotografii zobraziť, že konáre sú ako zo skla. Ani takýto polo detail však neraz nie je dostatočne presvedčivý – na prvý pohľad to totiž pôsobí len ako zasnežené. Potom je potrebné zapnúť:
Makro režim
V makrorežime sa fotografuje ťažšie, pretože aj minimálny pohyb fotoaparátom, či konára stromu vedie ku okamžitej a masívnej neostrosti. Na druhej strane výsledné obrázky môžu byť veľmi zaujímavé – ukážete divákovi veľké detaily zaujímavého úkazu. Pred ukážkami vás však ešte potrápim ďalšími úvahami o fotení, aspoň sa vám zatiaľ stihnú načítať obrázky, ktorých je v tomto článku dosť veľa…
Nielen že vás idem zvádzať, aby ste prepli na makro, ale ešte si to sťažíme aj pritiahnutím zoomu.
Hĺbka ostrosti
V makrorežime sa aj s bežným digitálnym fotoaparátom dá pracovať s hĺbkou ostrosti. Ak môžete, fotografujte v makrorežime pri použití plného optického zoomu.
Bežná makrofotka, širokouhlý objektív. Pozadie je blízko pásma ostrosti a pôsobí rušivo.
Rovnaký motív, ale fotografovaný s plným zoomom. Pozadie je menej ostré a menej rušivé.
Ak teda môžete, používajte radšej silnejší zoom a rovnaký motív teda fotografujte z o niečo väčšej vzdialenosti.
To, žiaľ, násobí náročnosť práce pri fotografovaní.
V makrorežime s plným zoomom je potrebné úzkostlivo sa snažiť o to, aby ste počas expozície v žiadnom prípade nepohli fotoaparátom. A aj tak je treba každý záber niekoľko krát opakovať – pre istotu.
A teras skúsim formulovať aspoň jednu zásadu, ktorá sa týka kompozície pri voľbe motívu:
Kontrast
Pri fotografovaní námrazy je dobré využívať kontrast. Aby ligotavé namrazené objekty takpovediac vystúpili, je dobré, ak budú ich lesky na tmavom pozadí.
Čierne pozadie umožní jasne vystúpiť ihličkám, zababušeným do mrazivého skla .
Na zábere, kde je kontrast menší, nie je motív ľadu až tak nápadný.
Preto sa snažte už pri voľbe motívu hľadať také pozície, pri ktorých sa ľadové objekty ligocú čo najviac v oblasti, ktorá je inak prirodzene tmavá.
Nezabudnite radšej nasnímať viac verzií – niektoré situácie, ktoré sú fascinujúce v reálnej situácii na fotografii nedopadnú veľmi presvedčivo…
Blesk
Ako je už zvykom, vstavaný blesk nám v prítmí zimného dňa veľmi nepomôže.
Motív, ktorý môže byť zaujímavý v prirodzenom osvetlení…
…sa pri zábere s bleskom zmení natoľko, že zostáva sporné, čo je vlastne na zábere.
Iný príklad.
Problém je v tom, že chceme fotografovať ľad a ten má podobné vlastnosti, ako sklo. Ani pri fotografovaní skla sa blesk nedá využiť…
Nočná fotografia v čase námrazy
Námraza môže byť zaujímavá aj v noci.
Ligotavé stromy osvetlené svietidlami, môžu vytvoriť efektné obrazce.
Ako sklo lesklá zem zas môže byť zaujímavým doplnkom nočných obrázkov z mesta.
Prevod do čiernobielej…
Aby sa podčiarkol pocit chladu z fotografií, často pomôže prevod záberov do čiernobielej škály.
Nočné snímky pôsobia v čiernobielom podaní oveľa chladnejšie a depresívnejšie. Pomôžu aj v situácii, ak farebnosť nočných záberov z bežného kompaktného aparátu nie je príliš presvedčivá.
Oko nie je na čiernobielej fotografii odvádzané žiadnymi farbami a lepšie sa sústredí na hru svetiel tam, kde normálne nebývajú – na zemi.
Záver
Počítajte teda s veľkým odpadom. Mnoho záberov sa nevydarí, pretože počasie fotografovaniu nepraje. Zábery asi bude potrebné zbaviť šumu a vybrať len tie, z ktorých bude jasné, že je na záberoch námraza.
Preto sa oplatí s fotoaparátom zostať von, kým celkom nenaplníte kartu, aby ste nakoniec aj mali čo vyberať. Kým nefotografujete, udržiavajte fotoaparát v bunde, aby príliš nevychladol. Nehodí sa však použiť vrecko v nohaviciach – vlhkosť tela by mohla na vychladnutej optike kondenzovať a výsledkom by mohli byť zahmlené zábery.
Na druhej strane počas námrazy je, ako objekt na fotografovanie, vhodné prakticky všetko. Hocijaké stebielko trávy, ktoré je na niekoľko hodín zasklené do ľadu stojí za zaznamenanie…
radotower 13. februára 2005
uz aby som to mohol vyskusat
Mac 13. februára 2005
Už som sa chystal fotiť, ale večer ešte dosť pršalo a ráno už bola ľadová námraza fuč. Zostalo len blato.
Miro Veselý 13. februára 2005
Ja som tiež dosť zmokol pri fotení. Dúfal som, že stihnem článok vydať ešte počas námrazy (preto som ho vydal v nedeľu) ale ráno sa to roztopilo. Mrzí ma to :-( Snáď mimo Bratislavu ešte niekomu poslúži…
Roman 13. februára 2005
Tak som to skusal vcera fotit… a zistil som, ze chcem bud stabilizaciu alebo zrkadlovku s velkou citlivostou. :-) Pri ISO 400 a clone 2,8 boli casy okolo 1/5 sekundy, pri -1EV 1/10 sekundy… ziadna slava. Vsetko odpad.
Par neorezanych, iba zmensenych ukazok (tie najmenej rozmazane vecerne, + den alebo blesk) na http://thehacker.host.sk/myfiles/frost/
Roman
yohnny 13. februára 2005
Dobry den, Miro
Aj ja som chcel fotit, no bud bola tma, alebo prsalo – ani jedno nic moc. Ako ste sa vysporiadali s tym dazdom – nezmokne vam aparat?
Miro Veselý 14. februára 2005
yohnny: Trocha zmokne. Ak sa pracuje opatrne, ide to aj berz dáždnika, hlavné je, aby neboli kvapky na optike. tie by sa prejavili na fotkách.
velo 14. februára 2005
Netreba sa toho báť a sedieť doma.Išiel som do von v sobotu do dažda.Aparát bol totálne mokrý,zatečený.Ale v pohode funguje.Mám super zábery.Už som sa z minulosti poučil,že treba ísť hneď,večer alebo zajtra je už iné počasie.Objektív bol tiež totálne mokrý a v pohode.Preboha ľudia veď je to len spotrebná elektronika :-)
janojano 16. februára 2005
Mne sa v sobotu 12.02.05 v BA petrzalka podarilo spravit zopar velmi fajm fotografii namrazy so Sony P-92.
ivankooo 15. júla 2008
aj ja som zmokool ale poriadne ,,,,,,,,,,,skadial mas miro takuto stranku ako skade ju mas
Miro Veselý 15. júla 2008
Napísal som ju.
mimushka 9. júna 2009
Velo: ak mas ale fotak s kvalitnym objektivom za dajme tomu 1900 eur tak by ma asi porazilo keby sa mi ta spotrebna elektonika pokazila:-)
Miro: klobuk dole super stranka studujem ju uz rok a stale sa mam co naucit.