Ulead Cool 360 – panoramatické fotky

Ulead Cool 360 je starší, ale dodnes použiteľný program na výrobu panoramatických snímok. V dnešnej dobe (2004) však už nepodáva tak vysoký výkon, ako súčasné programy.

Panoramatické fotky sa vyrábajú pomocou sprievodcu a práca je veľmi jednoduchá. Určite si adresár, v ktorom máte sériu fotiek.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Program vám umožní skontrolovať a prípadne zmeniť poradie obrázkov, prípadne ich natočíte vhodným smerom.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

V ďalšom kroku vyberte, akým aparátom sa fotilo. Pre kontrolu sa zobrazia hranice prvého a posledného obrázka, takže vidíte, či sa darí korektne kompenzovať chyby. Ak v zozname váš fotoaparát chýba, je možné stiahnuť veľký počet novších modelov aparátov.

Z nich program vie zistiť, ako presne má nastaviť panorámy, aby bol výsledok optimálny. Program vďaka tomu dokáže presne nadviazať jednotlivé fotky a odstráni aj súdkovité skreslenie obrazu.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

V nasledujúcom kroku už ručne a úplne presne doladíte prekrývanie objektov. Neraz obrázok dokonca vznikne celkom bez chýb úplne bez vášho zásahu.

Môžete ešte upraviť tmavosť alebo farebnosť jednotlivých obrázkov zo série. Ak ste aparát nemali na statíve, dá sa pomocou rotácie kompenzovať aj chyba „šikmosti“, ak ste aparát nedržali celkom vodorovne.

Keď ste spokojní, môžete výsledok uložiť. Nielen ako obrázok, ale aj ako šetrič obrazovky alebo webovú stránku…

Tento obrázok sa otvorí v novom okne, má šírku 4000 pixelov a veľkosť neceného pol mega. Môžete si na ňom pozrieť, ako tento program spojí obrázky automaticky – bez akéhokoľvek môjho zákroku. Zámerne som volil fotografie v podstate nekvalitné – fotografoval som od ruky a nie so statívom. Z toho pohľadu je fotografia zlepená použitelne, hoc nie všetky miesta spojov sú v poriadku. Po tejto stránke už program Ulead Cool 360 nepatrí k špičke, ako pred niekoľkými rokmi. Autori ho prestali vyvíjať.

Záver

Ulead už niekoľko rokov túto aplikáciu neupgradoval a na jej výkone je to dnes už cítiť.

Spájanie fotiek vyžaduje veľmi často ručné zásahy a miesta spojov nie sú celkom neviditeľné.

Program sa dá stiahnuť z adresy www.ulead.com/store/cool360 a demoverzia je plne funkčná. Stojí 40 dolárov, čo je cena, ktorá náležite ochladí chuť pracovať s panorámami.

Myslím si, že za tú cenu sa už v dnešnej dobe (rok 2004) tento program kupovať neoplatí. Na druhej strane demoverzia je plne funkčná 15 dní a do fotiek nevpaľuje žiadne svoje značky. Môžete si to vyskúšať a ktovie – možno sa vám ovládanie programu nakoniec aj zapáči. Je jednoduché a prehľadné.

Komentáre k článku: Ulead Cool 360 – panoramatické fotky

  1. tomas 29. januára 2004

    http://www.3dvista.com/ aj toto je dobry

Pridajte komentár: