Pomer strán obrazu – 4:3 a 3:2

O čo ide?

Väčšina fotolaboratórií je nastavená na rozmer kinofilmového políčka, ktoré má pomer strán 3:2.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Aj keď nie celkom dokonale, ale dosť presne sa tak dostane celý obrázok na fotopapier bez toho, aby z obrázku bolo nutné niečo odrezať.

Rozmery fotopapierov sa samozrejme vytvárajú práve podľa rozmeru najčastejšie používaného formátu – kinofilmu. V minulosti, keď sa bežne fotografovalo aj na rozmer filmov 6×6, bolo bežné, že vo fotolaboratóriách vám vyrobili fotografie štvorcového formátu. Čiernobiele. Skúste dnes žiadať čiernobiele fotky štvorcového formátu z filmu 6×6… Pravdepodobne sa po nejakom čase začnú objavovať aj fotolaboratóriá, vyrábajúce rozmer strán, aké produkujú digitálne fotoaparáty.

  V praxi samozrejme fotolaboratóriá z obrazu z filmu vždy kus z každej strany odrežú, pretože na obrázkoch by inak boli čierne okraje, čo by veľa ľudí považovalo za chybu fotografií a reklamovali by to.

Digitálne fotoaparáty však majú iný rozmer strán obrazu, taký, ktorý skôr zodpovedá rozmeru televízneho obrazu, alebo monitoru počítača.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Obrázok v pomere strán digitálneho fotoaparátu.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Rovnaký obrázok po orezaní na „normalizovanú“ fotografiu v pomere strán 3:2.

Ak si teda z digitálneho fotoaparátu dáte spraviť fotografie, pýtajte sa, na aký rozmer papiera sa v danom laboratóriu robia fotky. Ak je to niektorý klasický rozmer typu 10×15 centimetrov, vaše obrázky budú celkom určite osekané zhora aj zdola a ťažko s tým niečo robiť. Snáď pokúsiť sa o dohodu, aby v laboratóriu spravili fotografie tak, že na papieri zostanú pásy bez fotografie… Alebo pred odovzdaním fotografií do laboratória orežte snímky ručne.

Niektoré digitálne fotoaparáty sa však už začínajú vyrábať s možnosťou nastaviť pomer strán 3:2 priamo vo fotoaparáte a produkovať tak fotografie, ktoré sú už pri fotení orezané na ten „správny“ rozmer, ktorý sadne na papier ako… viete čo na šerbeľ.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Obrázky vhodné na papier však pre zmenu nevyplnia celú plochu monitoru a tak sa budete musieť zmieriť s pásmi nad a pod obrazom, ako v akčnom filme.

Obrázky v rozmere 3:2 sú dátovo o niečo menšie, ale rozdiel nie je tak veľký, aby sa mohol stať argumentom, kvôli ktorému sa oplatí fotografovať týmto spôsobom.

Kompozične je rozmer 3:2 výhodnejší, na širokouhlejšiu plochu sa trochu lepšie komponuje väčšina motívov.

Ak si svoje fotografie prezerávate predovšetkým na monitore počítača, či televízora, rozmer 3:2 nepoužívajte, pretože nezaplnia jeho celú plochu.

Ako teda fotografovať?

Ak máte fotoaparát, ktorý umožňuje voliť tento režim fotografovania, budete si musieť rozmyslieť, ktorý rozmer chcete používať a ťažko vám v tom niekto poradí. Je to vec vkusu a názoru. No a cieľového určenia fotografií.

Ja sa prikláňam k fotografovaniu na plný rozmer bez orezávania, pretože orezať snímku môžete aj kedykoľvek neskôr, ale záber nafotografovaný s orezaním (napríklad kúsku hlavy) už nenatiahnete.

Už pri komponovaní obrázku pri fotografovaní je preto najlepšie vedieť, na aký účel bude fotografia slúžiť. To môže byť vodítkom pri rozhodnutí.

Komentáre k článku: Pomer strán obrazu – 4:3 a 3:2

 1. Gabo 27. januára 2005

  Ono je super, že niektoré firmy vyvolávajú fotografie z rastrových formátov podľa jedného, vami určeného rozmeru. Napr. zadáte šírku 9 cm, aká dĺžka z toho vyjde, je z hľadiska ceny nepodstatné. Využívam túto možnosť, pretože z nafoteného (ešte presnejšie zo skenov starších fotografií) robím kompozične vyvážené výrezy. Niektoré sú dlhšie, niektoré kratšie …, všetky za rovnakú cenu :-)

 2. pvav 23. mája 2005

  Pri rozmere 15×10 je pomer 3:2, ale pri rozmere 13×9 je 2,89:2.
  Aj ked pouzijem off-line klienta zberne, tak pre rozmer 13×9 ponukne iny orez ako pre rozmer 15×10.

 3. Vrana 18. apríla 2008

  Dosť som si oblúbil túto stránku a rád by som zareagoval: Fotografujem výlučne na formát 3:2, pretože s tlačením je fakt problém. Tlačím si sám, doma a ak nechcem orez alebo nerovnomerné orámovanie volím radšej 3:2. Nutno podotknúť, že len zriedkakedy využívam na prezeranie bezozvyšku celú plochu monitoru! Neviem ako iným, ale mne viac vyhovuje pri prezeraní ak mám viditeľnú aspoň dolnú lištu s „tlačidlami“ resp. techn. informáciami. Pri takomto spôsobe prezeraní (čo umožňujú už skoro všetky prehliadače) mi fotografie formátu 3:2 vyplňujú väčšiu plochu resp. zvyšok plochy než keby som použil 4:3.
  Problém je v tom, že vo fotoaparáte si nemôžem režim 3:2 navoliť pre všetky typy rozlíšenia

Pridajte komentár: