Ako fotiť šteňa alebo psa?

Fotenie šteňaťa je dobrou previerkou vašich fotografických schopností vrátane kontroly chrbtice a postrehu. Pod touto jednoduchou témou sa skrýva zadanie, ktoré sa nedá odbiť radou „veľa foťte“. Pri fotení bude treba vedieť viac.

Sú besné

Šteňa je extrémne rýchly terč na fotenie. Šteňa nepostojí, neposedí a už vôbec nezapózuje. Ani omylom. To kladie na fotografovanie niekoľko požiadaviek, ktoré si navzájom celkom protirečia.

Kým sedí, hýbe len hlavou. Aj to však je niekedy viac, ako by sme si priali…

Krátky expozičný čas

Pod expozičný čas dlhý päťstotinu sekundy nechoďte. Lepšie je voliť tisícinu, ako to svetelné podmienky umožnia – na výsledkoch to oceníte. S krátkym časom môžete skúsiť šťastie aj pri fotení bežiaceho šteňaťa. Zábery fotené v tomto článku sú fotené 800-tinou sekundy, clona 5,6, citlivosť ISO 100.

Vyššia clona

Ak vám to svetelné podmienky dovolia, zacloňte čo najsilnejšie.

Psíča pobieha aj bližšie a ďalej od vás a v momente, kedy fotoaparát zaostrí na určitú vzdialenosť, šteňa je už úplne inde. Ak nastavíte vysokú clonu, zvýšite tým hĺbku ostrosti a aj nádej, že fotka bude ostrá.

V každom prípade sa pripravte na veľmi vysoký počet neostrých fotiek, kedy vám pes doslova utečie z oblasti hĺbky ostrosti.

Manuálne zaostrenie

Podľa charakteru snímanej scény zvážte aj možnosť práce s fixnou vzdialenosťou, na ktorú zaostríte. Jej výhodou je podstatne rýchlejšie fotografovanie. Prístroj vtedy nemusí pomaly zaostrovať.

Sekvenčné snímanie

Ak má váš fotoaparát sekvenčné snímanie obrázkov rýchlo za sebou, využite ho.

Manuálne nastavenie expozície

Ak svieti slniečko a vy fotíte svetlého psa na trávniku, automatika mnohých fotoaparátov zničí všetky fotky. Trávička bude krásna, psík snehobiely, ako vystrihnutý z bieleho papiera.

Preto si expozíciu nastavte manuálne – pokiaľ sa na vašom prístroji dá. V prípade, že sa nedá, použite kompenzáciu expozície a ňou mierne stiahnite priveľkú svetlosť fotografií.

Automatika spôsobí, že šteňa bude takmer úplne preexponované.

Opačný problém nastane, ak fotíte čierneho psa – na ňom sa leskne srsť, nič iné sa fotiť prakticky nedá. Väčšie detaily čierneho psa často dopadnú zle, pretože automatika sa dychtivo snaží obraz zosvetliť. Aj v tom prípade je lepšie expozíciu nastaviť manuálne.

Vľavo správna expozícia, vpravo preexponované. Automatika videla veľa čiernej a odstránila ju.

Pri fotení automatikou sa vám ľahko stane, že váš pes bude na každej fotke celkom inej farby.

Manuálne nastavenie bielej

Práve takéto situácie sú chvíľou, kedy naplno využijete prednastavený profil vyváženia bielej pre slnečný deň. Nastavte ho a o viac sa nemusíte starať. Ak váš fotoaparát má aj plne manuálne vyváženie bielej, pokojne ho využite.

V prípade, že nastavenie bielej necháte na automatiku, môže sa ľahko stať, že každá fotka bude mať trochu iné farby – automatiku môže oklamať veľká zelená plocha trávy…

Klasická ukážka nesprávne nastavenej bielej automatikou, ktorú zmiatla zelená tráva. Fotky vznikli na jar, keď ešte tráva bola skôr hnedá. Keď sa rozzelenie, bude to s fotením ešte ťažšie.

Zoom

Pri fotení psa oceníte silný zoom. Nielen, že vďaka hĺbke ostrosti bude pes pekne oddelený od pozadia, ale priblížite sa k nemu aj v prípade, že práve odbehol o 20 metrov ďalej, než ste chceli fotiť.

Tí, čo máte trojnásobný zoom, zapnite ho na doraz a pri fotení čakajte až na vhodnú vzdialenosť od psa.

S desaťnásobným zoomom je život ľahší a fotky efektnejšie.

Bez zoomu nafotíte len fotku vzdialenej bodky s pracovným umeleckým názvom náš pes, „ktorý je v skutočnosti fenka“.

Komentáre k článku: Ako fotiť šteňa alebo psa?

  1. sleeper 17. marca 2004

    Hmm
    Autor radi pouzivat silny soom a sam upozornuje na velmi nekludny objekt fotografovania. Pri silnom zoome bude skutocne obrovsky odpad. Takze radsej z blizka a mensim zoomom. Podla mna vacsia pravdepodobnost ostrej fotky.

  2. Andrej 17. marca 2004

    Zoom zabezpeci ze na fotke bude co tam ma byt, a nie trava alebo obloha. Hlavne odporucanie je kratky cas.

    Pravdopodobnost ze pes pride dost blizko pre maly zoom je podla mna mensia ako sanca odfotit ostry zaber velkym zoomom. Odpad bude v oboch pripadoch.

    Vyborny clanok.

  3. sleeper 17. marca 2004

    Andrej:
    Uz si sledoval nepravidelne a rychlo sa pohubyjuci sa objekt zoomom priblizne 300 (10x digitaly maju ekvivalent cca 380)? Ak sa ti ho dari drzat v zabere a v rozumnej kompozicii tak klobuk dolu.

    Viem si predstavit sledovat predvidatelny objekt kde vies predvidat pohyb aj to ale s velkou davkou cviku pri takom zoome.

    Myslim si ze pre tento ucel je mensi zoom pouzitelnesi ako vacsi. Vsimni si ako fotil autor. Je lahsie sa priblizit k psovi na rozumnu vzdialenost a zaujat ho niecim ako sa snazit chytat 300-kou behajuceho a hrajuceho sa psa.

  4. Ľubomír Homola 17. marca 2004

    Miro,vynikajúci článok.Chovám a veľa fotím psov, takže viem o čom píšeš.Dvesto záberov a ak sa dobre darí tak 2-3 k úplnej spokojnosti. Jediný oddych mám na výstavách ale to je o niečom inom.

  5. dk 17. marca 2004

    mirex,
    som stalym citatelom vsetkych vasich stranok a obdivujem styl vysho pisania. clanky maju vzdy znacnu informacnu hodnotu a vacsinou aj pobavia. ale neda mi aby som nenapisal: tento clanok je skutocne krok vedla. tri (allebo tusim az styri) strany siahodlheho textu (doplneneho fotkami)ktoreho informacnu hodnotu som akosi nepostrehol. nehram sa na velkeho odbornika digitalnej fotografie (ani fotografie ako takej) a stale sa mam od vas co ucit (mimochodom viac krat sme boli v email kontakte a vzdy ste mi trefne pomohol aj v inych oblastiach ako je fotenie a upravy fotiek), ale tento clanok mi naozaj pripada, ze iba nebolo co napisat, tak aspon nieco! myslim, ze nic by bolo prijatelnejsie!
    nevesajte hlavu, je to len jedna plana vynimka spomedzi skvostnych periel! ale nedalo mi nenamietnut, som u vas proste zvyknuty na iny standard.
    uz sa tesim na zajtra, viem ze to prekroci aj uroven vcerajsieho clanku (a ten som cital viac krat a mam ho cely na disku. jednoducho zaujal)
    :-)

  6. Miro Veselý 17. marca 2004

    Sleeper: Áno, s krátkym zoomom je ostrejšie, ale s dlhým to lepšie vyzerá a relatívne ľahšie sa aj fotí – ak pobehuje po celej lúke, ťažko fotiť krátkym sklom. Skúšal som :-(

    Mimochodom mnohé fotky v článku sú fotené 10× zoomom. (test olympus c-760) Aj keď som od psa ôen 2 metre, plný zoom umožní portrét. Pes, ak sme pri ňom celkom blízko vždy reaguje – zoom umožní neutrálnejšie fotky.

    Môj názor je rovnaký, ako písal Andrej – radšej vyhodím 100 neostrých fotiek so zoomom, ako sa obmedzovať. Samozrejme, nič netreba brať doslova, ak vychvaľujem zoom, to neznamená, že nefotím aj širokáčom.

  7. Miro Veselý 17. marca 2004

    dk: ďakujem vám za upozornenie, že vám článok nedal nič. Dúfal som že začínajúcim fotografom sa môže hodiť, ak zhromaždím zásady, ktoré sa pri fotení psov hodí vedieť. (Aby nemuseli snoriť po webe a dávať si veci do súvislostí.)

    Pripúšťam, že sa mi to nemuselo podariť, žiaľ, to neviem ako autor dosť kriticky posúdiť.

    Veľmi by mi preto pomohlo, ak by ste mi napísal aj pár slov, čo presne vám v tomto článku nevyhovuje. (Sem, alebo majlom, ale radšej sem, aby sa mohli pridať aj iní, rád by som písal tak, aby to bolo užitočné pre vás.) Možno prekážal väčší rozsah textu, alebo to, že sú to vlastne skrátene zopakované zásady, ktoré sú inak bežne známe?

    Inak na zajtra ešte ani neviem čo napíšem. Snáď príde nejaká otázka majlom, ktorá to zachráni :-)

  8. Laco 17. marca 2004

    Zdravim.
    Podobne ako „dk“ denne citam clanky na tomto a aj inych weboch o digifoto a pravdu povediac tento Mirov clanok ma potesil.Konecne jeden uvolneny text s kopou zabavnych fotiek. Myslim, ze take uvolnenie nie je na skodu. Ci mi to nieco dalo? Urcite. Sam mam psa a za ten rok co mam digifotak som ho fotil snad X-tisic krat. Mozem potvrdit, aj ked to uz davno nie je stena, ze spravit skutocne pekny zaber v pohybe je asi viac nahoda stasteny ako cvik. Nastastie moj pes je uz „v rokoch“ a tak si rad kludne posedi ci polezi ale verim, ze aj z tohto clanku si kazdy moze zobrat par rad ako postupovat pri foteni a to nielen psa. Myslim, ze keby miesto psa pobehovalo po tej luke male a rozblaznene dieta, mozete mnozstvo rad z tohto clanku kludne pouzit. Ak by som si mohol dovolit trochu tento clanok zhodnotit,asi by som to nazval tak, ze velmi prijemnou a zabavnou formou podane zakladne informacie o tom, ako postupovat pri foteni maleho a velmi zivo sa pohybujuceho objektu.

  9. RCH 17. marca 2004

    Myslim ze clanok ma svoju hodnotu a podava uzitocne rady.
    Myslim ze DK hodnotil az moc tvrdo.
    Mozno tommu clanku predsa len nieco chybalo: to ako pracovat s fotoaparatom a s vlastnym telom je popisane. Ale ako pracovat so psom tak, aby nam on samotny pomohol ku kompozicii. Nemyslim si ze treba vsetko nechat na uplnu nahodu. Ale to je uz otazka mozno na samotnych psickarov. Taketo rady by sa urcite hodili aj pre skusenejsich (nielen psickarov). O novych majiteloch prvych steniatok ani nehovorim.

    TIP na zajtra (alebo na inokedy)
    Mna by strasne zaujimal clanok o predsadkach a filtroch.

  10. duky 17. marca 2004

    miro fajn clanok, akurat idem so psikom von na luku a beriem aj fotak. kedze som sa prave najedol, trochu teraz travim a skacem po webe. tvoj clanok mi prisiel vhod prave v hodine dvanastej :)

  11. Miro Veselý 17. marca 2004

    RCH: filtre som pretriasal pred par dňami a predsádky nemám k dispozícii. Sám by som rád spravil článok o tele a širokouhlých predsádkach a ak by sa mi ten článok páčil, širokú by som si aj hneď kúpil :-)

  12. dk 17. marca 2004

    to M.Vesely:
    zabudnite na to! ked som si precital kladne hodnotenia, ktore napisali ostatni citatelia, dospel som k zaveru, ze mne na tom clanku vlastne vadila iba jedna vec. nedozvedel som sa z neho pre mna nic nove. cize bol som vlastne sebecky a akosi automaticky som predpokladal, ze toto predsa musia vediet vsetci, co niekedy drzali fotoaparat v ruke. moja prva myslienka pri citani clanku bola: naco toto ten chlap vlastne pise? ved su to samozrejmosti! ano! su to samozrejmosti. ale po zrelej uvahe dodavam, ze aj to co som si tu precital vcera boli samozrejmosti. napriklad pre vas. ale pre mna to boli tak na 30-40% nove veci a tak som ten clanok, s hladom po informaciach ohladom fotenia mne vlastnym, zhltol aj s navijakom a dozvedel som sa napriklad, ze ak sa layers pri praci s ps vyhybam a tvrdim, ze je to zbytocna funkcia, mylim sa. ano, vo vacsine pripadov sa da obist a da sa pracovat aj v jednej hladine, ale preco, ked s viacerymi to moze byt jednoduchsie? doteraz som bol nuteny vyuzit 2 hladiny iba v pripade ze som potreboval dostat do corel draw bitmapu bez pozadia (alebo s transparent bacground). teraz vidim, ze to moze byt uzitocne aj inokedy.
    ale to som uz sialene odbocil od povodnej problematiky. chcel som tym vlastne povedat: asi to bol clanok dobry, tak isto ako ten vcera. len bol zrejme urceny (povedane jazykom reklamy) pre inu cielovu skupinu.

  13. Miro Veselý 18. marca 2004

    dk: ďakujem za doplnenie, samozrejme, teším sa, že nešlo o vážnejší problém s článkom. Keď sa niečo robí denne, musí sa to občas nepodariť, tak aj články. A ten pocit o ktorom píšete dôverne poznám, prestal som kupovať kvôl tomu počítačové časopisy. Vždy ma podráždilo, že som vyvalil dve stovky a praktivky nič som sa nedozvedel, akurát som našiel nepresné rady na otázky v poradniach :-)

  14. yarco 18. marca 2004

    Este pripomeniem dalsie mozne riziko:
    Ak clovek foti napr. uvedeny „trojmesacny autobus“ :) o par mesiacov neskor, nemusi oliznutie objektivu skoncit len machulou. Uz viackrat som pri pokuse nasho 40-kiloveho bernskeho „chlpacika“ o onuchanie alebo oliznutie objektivu skoncil v kotule vzad na kamenoch alebo betone. To sa potom treba rychlo rozhodovat, ci chranit radsej fotak alebo hlavu :)

    Inak, bol to vesely clanok od Veseleho :o)

  15. Miro Veselý 18. marca 2004

    yarco: :-) kamarát má hovawarta, to je tiež pekný autobus, ale dokázal ho vychovať tak, že v§bec neskočí na návštevu. Ako mláďa rád prevrhával stojacich, ale teraz sa len teší. http://www.hovawarty.sk/

  16. yarco 18. marca 2004

    Praveze navstevy ani prilis neobtazuje, taketo prejavy si setri pre mna a blizku rodinu :)
    Kym stojim, je to v pohode, ale drepnutie alebo sadnutie na zem dost casto chape ako vyzvu k veselej brannej hre :o)

  17. goran 23. marca 2004

    Trosku (alebo uplne?) mimo temy: ak som dobre zaregistroval, testujete prave C760UZ, ktory ma objektiv 42-420 mm (ekv. kinofilmu), namiesto obligatnych 38-380 mm. Je velky rozdiel medzi uvedenymi hodnotami? C760UZ sa mi celkom pozdava, ale dost ma odradza ta cocka, taku super uzku ulicku v Starom meste necvakne dobre :( Alebo sa mylim? Mozno nejaky clanok na tuto temu by bodol, ak chcete namet ;o) A este – ked uz zabrdam do tejto sfery, aka svetelnost objektivu je najlepsia. Je lepsie, ak je to rozmedzie vacsie alebo mensie? C760UZ ma F2.8-3.7, priznam sa, ze mi to vela nehovori… VDAKA za info, SORRY za odbocenie :o)

  18. Miro Veselý 23. marca 2004

    goran: ten objektív na C-760 som pri teste cítil, je to naozaj dobrý námet na článok. V zásade máte pravdu, zmenší sa trochu odstup od fotografovanej scény. Svetelnosť objektívu je najlepšia najnižšia. Čím menej, tým lepšie…

  19. Anonym 5. mája 2004

    Pekný článok.Kde sa tam z ničoho nič zjavil ten zajo? :o)

  20. Miro Veselý 5. mája 2004

    Anonym: Pásli ho tam zajačikári :-)

  21. shinobi 5. mája 2004

    Heh, fotit psa da zabrat poriadne :-)
    Ukazka, co dokaze urobit pes:
    http://daimjo.szm.sk/vyvrtka.jpg
    Podotykam, ze kym som sa chystal, krasne bez pohnutia pozoval, takyto pohyb stihol za 1/4s – teraz uz viem ze na psa je to nepouzitelny cas, ale ved clovek sa uci :-)

  22. Juko 14. júna 2004

    shinobi: super fotečka:)

  23. pepson 23. októbra 2004

    Fotenie hrajuceho sa psa je sice obtiazne,ale prave peklo je odfotit dzungara (skrecka).Pokusam sa o to dost dlho.Mam automat,cize su tam len predvolene programy.1-Makro nehrozi.2-Ten zver ;-) chodi zriedkavo z brlohu cez den,a ked aj vyjde tak je mizerne svetlo.3-Je svinsky rychly a neposedny,takze je problem aj s programom na sport.zabery.4-Ma sedo-bielo-ciernu srst a je problem to odfotit tak aby to vyzeralo ako srst ;-).Na poriadne fotky budem musiet kupit asi nieco lepsie :-(

Pridajte komentár: