Odstránenie šumu vo fotoaparáte

V mnohých fotoaparátoch je jednou z možných volieb v menu aj odstránenie šumu (Noise Reduction, alebo skratka NR). Táto funkcia má vplyv iba v prípade, že expozičný čas je dlhší, ako jedna sekunda. Nemá teda vplyv na šum pri normálnom fotografovaní.

Snímač totiž produkuje okrem obrazu aj jemný elektrický signál, ktorý sa nazýva šum. Šum je tým výraznejší, čím je expozícia dlhšia. Ak krátke expozície spravidla nevedú k pozorovateľným problémom v obraze, expozičné časy okolo jednej sekundy a viac nechajú vystúpiť do popredia mnoho z chýb snímačov. Zrazu v obraze vidieť rôzne farebné bodky, takzvané Hot Pixels. Práve to je viditeľný dôsledok, ktorý zanáša do obrazu dlhý expozičný čas.

Asi takto vyzerá výrez 1:1 z obrázka snímaného 16 sekúnd bežným kompaktným fotoaparátom. Hore bez odstránenia šumu, dole s odstráneným šumom ešte vo fotoaparáte.

Rovnaký obrázok, ale šum som pre názornosť veľmi zosvetlil, aby ste "hviezdnu oblohu" chýb snímača videli v jej plnej kráse. V spodnej, odšumenej, časti je len tu a tam nejaký bod, ktorý tam nemá čo hľadať.

Ale poďme do reálneho sveta.

Fotografia testovacieho zátišia rovnakým fotoaparátom. Pozrime sa na výrez z tohto obrázku:

16 sekundová expozícia, 100 ISO. Hore neodšumený obraz, dolu odšumený. Tento starší fotoaparát do obrazu vnáša veľký počet artefaktov, s ktorými by bolo dosť náročné hýbať pomocou programov na odstránenie šumu. Artefakty majú pozorovateľné riadkovanie a je ich veľa. Funkcia odstránenia šumu priamo vo fotoaparáte obraz síce mierne stmaví, ale výsledok je celkom neporovnateľný a priamo použiteľný.

Teraz skúsme porovnať výkon profesionálneho fotoaparátu:

30 sekundová expozícia, 100 ISO. V hornej časti obrázka je neodšumená fotka. Tiež je o "chlp" svetlejšia a obsahuje nepravidelné bodky v obraze. Automatickým odšumením je obraz týchto artefaktov bezpečne zbavený.

Pomáha, ale zdržiava

Funkcia odstránenia šumu teda vo veľkej väčšine prípadov prináša mimoriadne výrazné zlepšenie kvality fotografií získaných dlhým expozičným časom – to sa často veľmi hodí, pretože v nočnej fotografii býva veľa jednofarebných a tmavých oblastí, na ktorých akékoľvek chyby v obraze hneď dobre vidieť. Nevýhodou je, že fotoaparát po vlastnej expozícii exponuje ešte raz naprázdno rovnako dlhú expozíciu, aby získal porovnávací záber, podľa ktorého šum odstráni.

V praxi to potom znamená že fotku exponujete napríklad 15 sekúnd. Potom ďalších 15 sekúnd fotoaparát obrázok "spracováva", plus nejaká tá sekunda na jeho uloženie a ďalšiu fotografiu môžete exponovať až potom.

Odstránenie šumu teda výrazne spomalí prácu.

Používať? Nepoužívať?

V diskusiách fotografov zaznievajú názory od jednoznačnej podpory odstránenia šumu vo fotoaparáte, až po posmešné vyhlásenia, že odšumovať vo fotoaparáte je nezmysel, že si s tým hravo poradí každý lepší softvér na odšumovanie. Kto má pravdu?

Fotoaparát. On určí, ktorá cesta k pekným obrázkom pre vás bude lepšia.

  • Ak vlastníte prístroj, ktorý produkuje len jemný šumík, taký, ako na obrázku z profesionálneho fotoaparátu, potom asi uprednostníte fotografovanie bez redukcie šumu vo fotoaparáte. Artefakty šumu sú minimálne. Zanedbateľné, alebo hravo retušovateľné, fotografia o niečo svetlejšia a pri fotografovaní sa dostanete na príjemnú rýchlosť.
  • Ak vlastníte starší, alebo lacnejší prístroj, ktorý do obrázkov vnáša priveľa bodiek, dostanete sa možno do úrovní, ktoré sa nedajú odšumiť v programoch na likvidáciu šumu. Potom je redukcia šumu priamo vo fotoaparáte lepšou cestou k použiteľným obrázkom. V takej situácii sa nedá nič robiť, len si po každej expozícii pekne počkať, kým aparát obrázok očistí.
  • Niečo medzi tým? Áno, aj taká je možnosť. Môžete mať prístroj, ktorý nezašumuje obrázky príliš, takže sa šum dá odstrániť aj neskôr. Potom máte na výber, či chcete pomalšie fotenie s odšumením, alebo rýchlejšiu prácu pri fotení a následnú retuš.

Čo proti šumu?

Niekedy môže príliš silné prejavy šumu trocha zmierniť funkcia pixel mapping. Výrobcovia ju väčšinou odporúčajú používať len v prípade, ak je to potrebné a v obraze sú viditeľné bodky, preto ju neaktivujte každú chvíľu.

Pri nočnej fotografii je dobré fotografovať s manuálne nastavenou citlivosťou na najnižšiu hodnotu. Tým výrazne zmiernite celkový šum.

Čo ak fotoaparát nemá odstránenie šumu?

Potom sa nedá nič robiť. V obrázkoch s dlhým expozičným časom budete mať asi bodky. Ak sú tie bodky vždy na rovnakých miestach, dá sa siahnuť po retuši pomocou špeciálnych programov. Vyrobíte obrázok v úplnej tme a použijete ho, ako masku. Táto téma však už je z inej kategórie a spracujem ju niekedy nabudúce. Pre záujemcov tip na taký program: BlackFrame NR, HotPixels Eliminator.

Komentáre k článku: Odstránenie šumu vo fotoaparáte

  1. Lucas 6. januára 2005

    Tyka sa tento problem pri dlhej expozicii len snimacov CCD?
    Lebo ja mam snimac CMOS a na fotke exponovanej 30 sekund pri ISO100 nemam ani najmensi naznak sumu. A funkciu odstranenia sumu tam nemam.

  2. Miro Veselý 6. januára 2005

    Lucas: CMOS je trocha iná technológia, radšej sa vyhnem odpovedi, neviem.

  3. Dano 6. januára 2005

    cmos sa predsa montuje do drahych aparatov. Zrejme nie nahodou

  4. Maho 7. januára 2005

    To Lucas:
    Nemas nahodou Canon 300D alebo 10D???
    Lebo tam je OVELA vacsi snimac, t.j. je tam OVELA mensi sum ako na kompaktoch… (podobne aj velke CCD sumi o dost menej)

  5. mirec 7. januára 2005

    Zaujimava diskusia na temu CCD vs. CMOS je na: http://forum.grafika.cz/read.php?f=51&i=5115&t=5089

  6. Lucas 8. januára 2005

    Maho: Uhádol si. Mam Canon 300D. Asi to bude tou velkostou snimaca. Aj pri ISO400 som takmer bez sumu.

  7. ailame 8. januára 2005

    jedna poznamka – rozlisoval by som sum ako charakteristiku cipu (udavany napriklad cez SNR v dB ) a sum na uz interpolovanom obrazku ktory „vylezie“ z fotaku. To druhe totiz uz preslo vyhladzovaco/zaostrovacim algoritmom. Cim silnejsie je sum potlaceny a hrany zaostrene, tym „lubivejsie“ taky obrazok na prvy pohlad vyzera. Sprievodnym nasledkom su ale alterfakty, ktore aspon na mna osobne posobia rusivejsie ako samotny sum.
    To Lucas:
    zvac si svoj obrazok na 200% a prezri si male detaily a hrany.

  8. bd 9. januára 2005

    Nejbezpečnější obranou proti šumu je patrně používat co nejnižší citlivost.

  9. fire 12. januára 2005

    vyborny program na odtranenie sumu, zadarmo: http://www.neatimage.com/

  10. emiero 20. januára 2005

    Ako sa v praxi pouziva funkcia pixel mapping? Dajte mi prakticku radu, prosim.

  11. Miro Veselý 20. januára 2005

    emiero: To záleží na druhu fotoaparátu a nie všetky prístroje to majú. V návode na použitie nájdete viac.

Pridajte komentár: