Zaostriť softvérovo v digitálnom fotoaparáte?

Dosahuje sa tak, že na kontúrach obrazu sa mierne zvýši kontrast.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka Digitálna fotografia - ilustračná fotka Digitálna fotografia - ilustračná fotka Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Na týchto štyroch obrázkoch to je názorne vidno. Prvý je nezaostrený, s normálnou ostrosťou primeranou rozlíšeniu. Druhý je zaostrený akurát, aby takmer nebolo vidno, že je zaostrený. Tretí je príliš zaostrený pre názornosť. Štvrtý už je takmer nepoužiteľný.

Teraz si tieto 4 obrázky zväčšíme.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Nezaostrený, normálny obrázok.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Mierne zaostrený. Všimnite si jednopixelový skoro biely obrys zosvetlenia svetlej steny napríklad okolo hlavy. Rovnako aj tmavé časti sú stmavené. Pekne to vidno napríklad na tom mramorovom páse o ktorý sa opieram. To je ono zvýšenie kontrastu na hranách. Vďaka tomu fotka vyzerá ostrejšie.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Po ďalšom pridaní „ostrosti“ už kontrastnejú aj farby a kontúry sa stávajú takmer čiernobiele.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Ak to preženiete, kontrast obrysov už fotku zničí.

Dôležité je vedieť, že doostrením sa vždy znateľne zvýši aj šum na obrázkoch a akékoľvek iné artefakty. Doostrenie skenovanej nedigitálnej fotografie zvýrazní zrno. Okamžite uvidíte všetky, aj najmenšie prachové zrnká, ktoré boli na negatíve. Zvýšenie šumu následne vedie k väčším požiadavkám na dátový priestor pri kompresii na internet.

Doostrovať či nedoostrovať teda fotky?

Na túto otázku sa nedá odpovedať. Niekedy sa to hodí, inokedy nie. Sami musíte zvážiť, v akej situácii sa vám to oplatí.

    Opatrne aj v prípade, že začínate. Začínajúci retušér býva možnosťou „doostrenia“ nadšený a používa ju všade. Neskôr ho kontrastné hrany omrzia a je zle – čo s prezaostrenými snímkami? Všetky prerobiť býva parádna otrava.

Pre použitie na internete odporúčam radšej nezaostrovať – obrázky budú dátovo menšie.

Kedy doostrovať fotky?

Niektoré fotoaparáty majú funkciu doostrovania. Vedzte, že ak o zaostrovaní fotografií uvažujete, vo fotoaparáte je na to tá najlepšia chvíľa. Niekedy aj posledná možná.

Prečo?

Pretože zaostrovaním sa zvyšuje aj zvýraznenie všetkých artefaktov.

Artefaktom je žiaľ aj JPG kompresor. Ten pracuje pomocou siete štvorčekov vo veľkosti 8×8 pixelov. Ak už komprimovanú fotografiu doostríte, viac než vlastné zaostrenie uvidíte predtým takmer neviditeľnú sieť týchto štvorcov.

Dosť teórie, nasaďme obrázky.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Vľavo vidíme našu starú známu nezaostrenú fotku. Teraz už však je komprimovaná zhruba na 50% do JPG.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Štvorčeky príliš nevidno ani na štvornásobnej zväčšenine. Vpravo je táto fotka (po konverzii do JPG) následne zaostrená. Viac, než ostrosť sa „ukázali“ predtým skoro neviditeľné štvorčeky. A zväčšíme si to.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Vidíme, ako JPG kompresor poničil tie najjemnejšie detaily. Na prvý pohľad však v normálnej veľkosti ani neviete, že je fotka v JPG takto zmenená.

Po zaostrení však všetky štvorce vidieť dokonale.

Preto musíte zaostriť digitálnu fotku už vo fotoaparáte. Fotoaparát totiž vykoná zaostrenie skôr, než fotku skomprimuje.

Otázka teda teraz znie: Komprimovať vo fotoaparáte?

A ako vždy: Nedá sa odpovedať jednoznačne. Spravte si skúšky. Zaostrenie zvýrazní šum a do obrazu zanáša artefakt zvýšeného kontrastu na hranách.

Mne osobne sa doostrenie vo fotoaparáte páči a používam ho stále.

Ukážka reálneho zaostrenia vo fotoaparáte.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Záber stránky textu, dole výrez korektúry v rozlíšení 1:1

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Hore hardvérové zaostrenie vo fotoaparáte Olympus C730 „naplno“. V strede normálne zaostrenie, aké odporúča výrobca fotoaparátu. Je nastavené defaultne. Dolu nezaostrený obrázok. Horná ukážka je síce podstatne ostrejšia, okolo písma sú však viditeľné biele okraje – do obrazu sa tak vnáša nová, nepravdivá informácia.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Rovnaké nastavenie, ale na zábere je dom. Dobre vidno, ako sa na najostrejšom obrázku zdôraznil šum.

Môj názor

Už som naznačil, že som za doostrovanie vo fotoaparáte. So zdôrazneným šumom sa dá vždy niečo spraviť, aby sa potlačil. (Filter Median) Mám pocit, že dojem zo „žiletkovo ostrej“ fotky je lepší, než keď sú kontúry mdlé. Navyše šum (alebo zrno) na snímke dodáva pocit ostrosti – podobne ako v modernej elektronickej hudbe môže šum kazety na lepšej aparatúre navodiť ilúziu, že v hudbe je viac činelov a vysokých frekvencií než v skutočnosti.

Rozostriť nepatrne fotografiu môžete aj neskôr v editore a nič sa nestane. Zaostrenie JPG snímky však nedopadne pekne.

Pridajte komentár: