Ak by sa obrázok skladal zo šírky 50 pixelov a výšky 25 pixelov, vyzeral by takto: Tento miniatúrny obrázok sa skladá z 1250 obrazových bodov.…
AcdSEE
Čo ACDSee vie?
Pomocou ACDSee môžete pracovať s obrázkami. Jeho primárna funkcia je možnosť ich rýchleho zobrazenia a triedenia. Dokáže zobraziť všetky známejšie grafické formáty. Obrázky môžete radiť do skupín, vytvoriť si fotoalbum či kolekciu určenú na CD alebo na internet. Môžete v ňom konvertovať fotky z jedného formátu do iného, alebo meniť ich veľkosť a to aj hromadne. Cez ACDSee sa dajú „vyberať“ obrázky z digitálnych aparátov, upravovať, otáčať, odstraňovať červené oči a inak vylepšovať, aby ste ich nakoniec cez ACDSee zavesili na internet alebo vytlačili.
Môžete si prezerať náhľady obrázkov aj z CD diskov, ktoré nie sú práve zasunuté v mechanike a hľadať tak konkrétny obrázok aj v rozsiahlejších archívoch. Dokáže hľadať na základe mnohých kritérií, vrátane skrytých informácií, ktoré do obrázkov vkladajú digitálne aparáty. Z fotiek si môžete vyrobiť sekvenciu obrázkov, ktoré sa dajú využiť ako prezentácia – so zvukom či videom.
Novou vlastnosťou verzie 5 je kalendár – možnosť dať si zobraziť všetky fotky podľa dátumu. Tu uvidíte všetky obrázky fotené v určitom časovom období, bez ohľadu na to, kde sú umiestnené. Ak viem, že som v septembri fotil historickú jazdu električky, ľahko ju nájdem, aj keď CD s fotkami nemám zasunuté v počítači.
Porovnanie s verziou 4
Štvrtá verzia prehliadača obrázkov, ktorý už dávno nie je len prehliadačom, priniesla zopár noviniek, medzi inými aj neúmerne dlhý čas štartu aplikácie, čím sa z operatívneho pomocníka stal otravný dotieravec.
Na rozdiel od verzie 4 sa už v päťke neinštaluje PicaView, ktorý po kliknutí na zobraziteľný súbor pravým uchom myši zobrazil jeho náhľad, aj celý húf možností, ako s obrázkom ďalej naložiť. Ak je reč o pesničke, po pravom kliknutí myšou začala hneď hrať. Zjavne sa to ľuďom nepáčilo. Ak ale funkciu používate, päťka vám ju nezmaže.
Podobne je na tom „štvorkový“ ImageFox. Kedykoľvek dáte otvoriť alebo uložiť súbor z ktoréhokoľvek programu, prilepí sa na okno a ak kliknete na obrázok, ukáže vám ho a poskytne aj rýchlu cestu k obľúbeným adresárom. Vo verzii 5 po ňom tiež nie je ani stopy.
Rýchlosť
Rýchlosť spustenia programu je prijateľná, aj keď verzie 3 a menej boli, samozrejme, rýchlejšie. Pri režime prehliadania na celú obrazovku má však jednu naozaj významnú vlastnosť – načítava obrázky do rezervy. Kým vy si zo série obrázkov prezeráte prvý, ACDSee má už načítaný a na zobrazenie pripravený druhý. To sa prejaví tak, že vymieňanie obrázkov je naozaj bleskové. V tomto smere ide asi o najdôležitejšiu črtu programu, takže ak ACDSee používate prioritne ako prehliadač, rozhodne stojí za zváženie. Aj keď prehliadač štartuje asi tak ako ten z verzie 4, čiže pomalšie, než je prijateľné, táto funkcia, myslím, vyváži utrpenie spojené s čakaním na štart. Hlavne pri prezeraní väčších fotiek oceníte, že sa zobrazujú hneď celé, namiesto ich pomalého „pribúdania“ na obrazovku.
Kvalita zobrazenia
Môžete si nastaviť aj kvalitnejšie zobrazenie obrázkov, ak ich zväčšujete alebo zmenšujete na celú plochu monitora –výsledkom je naozaj pekne prekreslený obraz. Samozrejme, táto funkcia mierne spomalí čas načítania obrázka, ale výsledok za to stojí. Kto má pomalší počítač, môže túto vlastnosť vypnúť. Na súčasných počítačoch je však zdržanie nepostrehnuteľné.
Úpravy fotiek
Úprava fotiek v ACDSee poskytuje viac než základný rozsah nástrojov na editovanie. Okrem bežných samozrejmostí (obracanie obrázkov, zmena farebnosti a kontrastu) tu nájdete aj rôzne filtre. Okrem nepotrebných, ktoré z fotky spravia niečo „akože maľované štetcom“, tu nájdete aj užitočné nástroje ako odstránenie šumu z digitálneho aparátu, zneostrenie či zaostrenie. S fotkou tu jednoducho dokážete spraviť všetko, čo sa bežne s obrázkami robí.
Záver
Možnosti ACDSee sú veľmi slušné, autori však požadujú priamo peniaze. Dostanete naozaj široké spektrum funkcií, ktoré tento program poskytuje. Ak si ho chcete pred kúpou vyskúšať, máte 15 dní na to, aby ste sa rozhodli, či vám to za to stojí. Pre človeka, ktorý si kúpil digitálny aparát, nechce sa veľa učiť a hľadať rôzne freewarové alternatívy, ACDSee môže byť ideálnym komplexným riešením, ktoré už nevyžaduje žiadne ďalšie doplnky či dokúpky.
Program sa dá stiahnuť z adresy http://www.acdsystems.com/. Testoval som aj proces odinštalácie a bol som milo prekvapený – prebehol pomerne korektne. Zamietol po sebe skoro všetky stopy. Prestal byť prítomný v systéme, nastavenia a ikony vrátil na pôvodné hodnoty, iba osobné predvoľby si ponechal v registri a na disku.
Diskusia pod čiarou
Tu si predstavte čiaru. Na väčšinu činností, na ktoré je ACDSee určený, bohato vystačíte aj s freewarovými programami a malou kôpkou informácií. Úprava fotiek je možná napríklad v programe Gimp, prehliadanie obrázkov zas cez IrfanView či nepreberné množstvo iných aplikácií.