2 tipy ako zaostrovať obrázky

O zaostrovaní obrázkov pomocou retuše som už dávnejšie písal. V tom článku všetko platí a odporúčam prečítať si ho. Dnes si ukážeme dva tipy, ako zaostriť fotografiu čo najvýraznejšie a pritom tak, aby to príliš nebolo vidieť.

Bežný obrázok dosahuje normálnu ostrosť. Pre zvýšenie efektu je možné pridať hranovú ostrosť. Každý nástroj na retušovanie fotografií takú možnosť má.

Po jemnom doostrení v obrázku vznikne ilúzia ostrosti. Žiaľ, nestúpne zároveň aj množstvo podrobností. Len sa zvýši hranový kontrast.

Ak to preženieme, obrázok je zničený. Je preostrený. Okolo hrán sú rušivé oblasti. Preto nie je ľahké nájsť mieru, ako intenzívne zaostriť tak, aby to ani cvičené oko nepoznalo. Na lepšie výsledky je dobré použiť rôzne nástroje, ktoré vedia zaostriť o niečo lepšie a potlačia zároveň umelo vyzerajúce oblasti. Taký nástroj som vám už odporúčal dávnejšie. Napríklad sada filtrov Power Retouche túto službu splní výborne.

V niektorých situáciách – a to aj pri práci s filtrami! – sa vám oplatí spraviť jeden krok stranou, ako by povedal Jára Cimrman.

Preveďte obrázok z RGB modelu do LAB modelu

Potom…

…v nastavení kanálov vyberte len kanál s jasovou zložkou obrazu a zaostrite len tú. Kanály a a b nezaostrujte. Tie nesú informáciu o farbe.

Na bežnom obrázku rozdiel voľným okom nenájdete. Sú však situácie, kedy tento trik veľmi pomôže.

Trebárs pri práci s webovou grafikou. Originál nie je zaostrený.

Bežné zaostrenie v RGB. Každá farba a jej kombinácia je zaostrená inak.

Ak takýto obrázok zaostríte v LAB priestore a teda len jeho jasovú zložku, vznikne rovnomerný efekt zaostrenia.

Výsledný obrázok bude vyváženejší.

Samozrejme, na ukážke som pre názornosť zvolil veľmi výrazné zaostrenie. Pri použití jemnejšieho ostrenia získate ostrejší dojem bez artefaktov.

Vľavo nezaostrené, v strede zaostrené v RGB a vpravo zaostrené v LAB.

V RGB je červené tričko v kontraste s modrým vagónom v pozadí a tak v jednom z kanálov vznikol vyšší kontrast a vznikla tak "nová" farba, ktorá tam nemá čo hľadať. V LAB verzii je síce tričko ostré, ale farby sú korektné.

Tip 2: zaostrujte selektívne

Poďme ešte na tip, ako môžete pracovať so selektívnym zaostrovaním.

Bežnú fotku netreba doostrovať, ale ak by ste to spravili…

…my, ješitní päťdesiatnici by sme sa hneď pohoršovali, ako veľa vrások vyskočilo. A čo ešte keby ste fotili ženskú! Tá by hromžila ako letná búrka.

4 krát zväčšený detail už do JPG raz konvertovaného záberu. Vidno, že okolo tváre sú artefakty od ostrenia. Na pleti sú zvýraznené kazy a celý obrázok je "potiahnutý" chybami JPG kompresie.

Ako to spraviť lepšie?

Skopírujte si neostrý obrázok a vložte ho na pôvodný záber. Takže budete mať 2 vrstvy. Spodná je normálna. Vrchnú vrstvu poriadne zaostrite.

Následne choďte v menu vrstiev do maska vrstvy a zvoľte možnosť skryť všetko. V tej chvíli "zmizne" vrchná, ostrá vrstva.

Na mieste, kde teraz budete kresliť bielou farbou sa bude vrchná vrstva "odkrývať". To je maska vrstvy.

Nakreslite bielou farbou len oči, ústa, nos, uši a vlasy. Netreba presnosť.

Tým získate ilúziu prvotriedne zaostreného obrázku, ale v skutočnosti sú zaostrené len najdôležitejšie časti obrázka. Fakticky by stačilo obliznúť len oči. Tie rozhodujú o tom, či je portrét ostrý, alebo na zmazanie.

Tu vidíme 4 krát zväčšený záber selektívneho zaostrenia. Väčšina obrázku je oveľa menej ostrá, takže:

  • Okolo tváre nie sú žiadne artefakty. (šípky)
  • V pleti nie sú ostrením zvýraznené chyby (bradavice, aknebáky, jazvy, vrásky a iné krátery).
  • Vďaka tomu má JPG kompresor oveľa menej práce a má väčšiu šírku pásma na prenesenie informácií o ostrej oblasti.
  • Normálne zaostrené oblasti sú do JPG ukladané s podstatne menej viditeľnými chybami a preto pleť pôsobí plynulejšie. (Aj celý záber, ale portrétovaný si zvyčajne všíma svoju tvár :-)

Táto technika selektívneho doostrenia sa výborne hodí najmä na webovú grafiku, bannery a podobne. Ak si na to zvyknete, retuš je otázkou niekoľkých sekúnd. Ide to rýchlejšie, než trvalo, kým ste si prečítali tento tip. 

Nakoniec ešte zopakujem rovnaké fotografie tesne pod sebou znova, aby sa vám to lepšie porovnávalo:

Zaostrený celý obrázok.

Selektívne zaostrené.

Neupravené.

Selektívne zaostrené.

Všetko zaostrené.

Pridajte komentár: