Funkcia fotoaparátu: fotka pripravená na e-mail Niektoré fotoaparáty majú v menu napísané, akú veľkosť bude mať váš budúci obrázok v pixloch.…
Polarizačný filter
Sú dokonca situácie, kedy slovo "užitočný" môžete pokojne zameniť za "nevyhnutný". Myslite na to v predstihu, pretože polarizačné filtre sa nekupujú tak často a tak nemusia byť vôbec v obchodoch na sklade. Často sa stretnete iba s predajom na objednávku…
Ak v samostatných článkoch o filtroch nájdete skôr teoretické popisy, v tomto článku sa sústredím priamo na konkrétne ukážky, ako sa dá polarizácia svetla vlastne využiť.
Nevýhodou polarizačného filtra je jeho tmavosť – zníži sa tak množstvo svetla, ktoré vstupuje do fotoaparátu a to zhruba na úrovni troch clonových čísiel. To je pomerne veľa. Pravdepodobne vás to donúti nenosiť tento inak užitočný filtrík stále našróbovaný na objektíve.
Práca s polarizačným filtrom je celkom jednoduchá – pootáčate ním a pritom sledujete, aký má ktorá poloha účinok.
V exteriéri
Pri práci v prírode sa pomocou polarizačného svetla dá odstrániť „opar“ osvetlených vrstiev atmosféry, napríklad, ak fotíte v protisvetle. V meste zas môžete nasnímať zábery okien, či výkladov prakticky bez odleskov.
Hore filtrovaný záber – na oknách nie sú žiadne lesky. Podobne sa dá zmierniť lesk vodnej hladiny na jazere.
V interiéri
Odlesky okien od nábytku sa vám podarí potlačiť vo veľmi silnej miere.
Vďaka tomu zdanlivo vzrastie farebnosť zobrazovaných materiálov.
Vľavo nefiltrovaný záber. Vpravo sú prakticky celkom potlačené lesky na porcelánových miskách. Drevená skrinka bez odleskov má oveľa prirodzenejší vzhľad.
Reklamná fotografia
Pri reklamnej fotografii je použitie filtra úplne nezastupiteľné, pretože vďaka tomu, čo dokáže polarizačný filter, nafotografujete veci prakticky bez akýchkoľvek rušivých odleskov.
Hore normálna fotografia v miernom protisvetle – ideálnej situácii na výrazný rozdiel. Dolu rovnaký záber po potočení polarizačného filtra. Všetky ostatné parametre sú pre obidva zábery totožné. Až takto masívny rozdiel však vzniká len v niektorých situáciách.
Pri zložitejšom objekte nie je jednoduché rozhodnúť, ktoré lesky eliminovať a ktoré naopak zdôrazňujú plasticitu objektu. Hore zlikvidovaný odraz objektívu, v strede naopak zdôraznený. Spodný záber je snímaný bez polarizačného filtru.
Krajinka bez polarizačného filtra.
Polarizačný filter stmaví oblohu, takže viac vyniknú oblaky a modrá farba. Zároveň odstráni z listov odlesky a vďaka tomu sa na stromoch a tráve viac prejaví farba.
Záber trate.
Rovnako, ako pri krajinke. Výrazná farba zelene, tmavšie nebo. Diskrétne potlačený aj lesk drobných častíc vo vzduchu, takže vzdialené domy a strom vpravo o niečo lepšie vidieť.
Ak fotografujete portrét, je polarizačný filter skoro rovnako účinný, ako keby ste fotografovaným bytostiam prepudrovali tvár.
Vľavo polarizačným filtrom odstránené lesky tváre.
Detail tváre.
Aby som efekt odstránenia leskov pre názornosť zdôraznil, pomohol som tomu nakrémovaním tváre, takže lesky sú naozaj výrazné. Napriek tomu po nich vľavo nie je ani pamiatka. Samozrejme tvár som mal nakrémovanú aj pri fotografovaní s polarizačným filtrom.
Pri fotení portrétu zvykne polarizačný filter hodne pomôcť.
Odstráni lesky, ktoré môžu byť rušivé.
Bez filtra.
Polarizačný filter v protisvetle odstráni lesky na tvári.
Bežný záber v prírode. Na tvári sú odlesky.
Polarizačný filter ich odstráni. Navyše nádherne odstráni aj odlesky z vlasov. Vďaka tomu viac vynikne ich farba.
Na zväčšenom výreze to vidieť lepšie.
Ako otáčate polarizačný filter, tak sa mení aj to, ktoré odlesky sa budú z objektov odstraňovať. Vľavo sú odstránené odlesky na zemi, vpravo sú takmer odstránené odlesky na stene.
Hore je odstránený odlesk na predných oknách, v strede na bočných. Dolu je záber bez filtra.
Efekt polarizácie však nemusí byť vždy tak masívny, že ho vidieť na prvý pohľad. Horný obrázok má mierne odstránený modrý nádych vzdialených domov. Aj obloha je prekreslenejšia.
Podobný záber s už intenzívnejším efektom. Hore odstránený vplyv osvetleného vzduchu. Obloha je pekne prekreslená aj domy vzadu sú farebnejšie.
Neodstráni všetko, ale môže významne zmeniť zobrazenie vody.
S filtrom. Výrazné nebo a veľmi potlačené odlesky z vodnej hladiny.
Polarizačný filter v opačnej polohe síce nebo zosvetlí, ale mierne zdôrazní aj lesk vodnej hladiny – niekedy sa to veľmi hodí.
Záber bez filtra
Kačky, bez filtra.
Rovnaké kačky o pár sekúnd neskôr, ale na rovnakom mieste. Polarizáciou sa úplne zrušili odlesky oblohy a vynikne farba vody.
Polarizačný filter s potlačeným odrazom vody.
Polarizačný filter so zdôrazneným leskom hladiny.
Bez filtra.
Polarizačný filter s potlačeným odrazom vody.
Polarizačný filter so zdôrazneným leskom hladiny.
Bez filtra