Často treba niečo odfotografovať tak, aby výsledná fotografia bola čo najvernejším zachytením originálu.…
UV filter – kaskadér v mene objektívu
Mnoho fotoaparátov má na objektíve závit. Ak vlastníte fotoaparát s takouto možnosťou, odporúčam tak naliehavo, ako sa dá: kúpte si UV filter a dajte na objektív.
Ak by nemali UV filter, dá sa použiť aj takzvaný Sky Light filter. Je zafarbený jemne do ružova, ale okom to takmer nevidieť. Tento zanedbateľný farebný nádych automatika fotoaparátu bezpečne kompenzuje. UV filter je teda "o chlp" lepší, ale ak by nemali UV filter a vy súrne potrebujete ochranu, dá sa použiť aj Sky Light. Pre obidva filtre platí to isté, čo napíšem ďalej.
Filter sa dá ľahko našróbovať a chráni tým objektív.
Sú fotoaparáty, ktoré nemajú závit priamo na objektíve.
Najmä k niektorým ultrazoomovým fotoaparátom je potrebné dokúpiť násadec, ktorý umožní pred objektív umiestniť filter. Napríklad násadec na fotoaparátu Olympus C-7XX sa volá CLA4.
A takto vyzerá nasadený aj s filtrom. Teraz je objektív chránený veľmi efektívne.
UV filter netreba, ak…
Digitálne fotoaparáty pre vlastné fotografovanie UV filtráciu nepotrebujú.
Preto sa UV filter používa len, ako ochrana objektívu pred mechanickým poškodením.
Nepotrebujete ho, ak patríte medzi tých pedantov, ktorí si fotoaparát dokážu ochrániť. Sú fotografi, ktorí objektív zakrývajú ochranným krytom a fotoaparát odkladajú do puzdra. Pre nich je UV filter vlastne takmer až zbytočný. Nie každý však má k technike tak opatrný vzťah. Niekto fotoaparát hádže do tašky, krytka na objektív je v krabici od výrobcu niekde v pivnici. Potom je UV filter veľmi dobrou voľbou.
Toto doma radšej neskúšajte:-) Ja fotoaparát nešetrím. Potrebujem, aby mi slúžil, nechcem slúžiť stroju. Hodím ho do tašky tak, ako je a idem fotiť. Je to rýchle a operatívne. Áno, technike to neprospieva, ale čo už. Časom sa sklo UV filtra poničí, ale nejaké 3 stovky mi stoja za niekoľkoročné doslova brutálne zaobchádzanie s fotoaparátom. Pár rokov zvykne sklo filtra vydržať rôzne čistenia tričkom v teréne, či v lepšom prípade vreckovkami.
Kvalita obrazu a cena filtra
UV filter je ďalším členom v optickej sústave a preto môže zmeniť kvalitu obrazu – ako inak, k horšiemu. Rozdiely sú však malé, až zanedbateľné. Keďže v diskusii k článku sa už o kvalite napísalo veľa viet, rozhodol som sa doplniť ukážky.
Kúpiť drahý, alebo lacný?
Vášnivé diskusie fotografov nepoznajú strop, na ktorom sa treba s cenou za UV filter zastaviť. Áno, ak má niekto poloprofesionálny stroj, nech si kúpi poctivý UV filter s antireflexnou vrstvou od známeho výrobcu. Na drahý fotoaparát drahá ochrana.
Na bežné fotenie bežným digitálnym fotoaparátom však celkom bohato postačí akýkoľvek, najlacnejší filter, teda filter bez antireflexných vrstiev. Je to nárazník, tak nech je lacný.
Filter bez antireflexných vrstiev sa na kvalite obrázkov podpíše viac, ale ak viete, aké situácie sú pre fotenie s lacným UV filtrom kritické (protisvetlo, svetlá v obraze) viete, že pred fotením týchto scén stačí filter zložiť…
Na bežných fotkách by ste očami, alebo nejakým meraním ťažko rozoznali drahý UV filter od lacného… Aspoň nie na bežnom digitálnom fotoaparáte za pár tisíc. Výnimkou sú reflexy, ktoré si ukážeme o chvíľku.
Čo to vlastne je ten filter?
UV filter je sklenená platnička, ktorá je pôvodne určená na filtrovanie ultrafialového žiarenia. Používa sa pri snímkach v horách a pri mori. Ak ho však máte nasadený trvale, nič sa nestane.
Nasadený bezfarebný filter poslúži ako takmer dokonalá ochrana objektívu pred znečistením a zaprášením. UV filter stojí len zlomok ceny fotoaparátu, ale od chvíle nasadenia na objektív máte o jednu starosť menej. Akúkoľvek špinku z UV filtra ľahko odstránite a navyše je na ňom veľmi dobre vidieť, ak je znečistený. Keby sa časom poškriabal, kúpite proste nový…
Čo však je dôležité – vášho objektívu sa vďaka UV filtru nemusíte roky ani len dotknúť, pretože sa nemá ako zašpiniť či zaprášiť.
Ani prst s kečupom sa cez filter k objektívu nedostane. Verte, občas sa také drobnosti stanú.
A drahá antireflexná vrstva by mohla po takomto ťapnutí kečupu "umrieť". Antireflexná vrstva je nepríjemne chúlostivá.
Ukážky
Vľavo záber bez filtra, vpravo kvalitný UV filter značky HOYA.
Vľavo neznačkový UV filter bez antireflexnej vrstvy. Vpravo som lacný filter držal pred objektívom zámerne šikno tak, aby nastal čo najmasívnejší reflex. Na pravom obrázku teda dobre vidieť, ako poškodzuje UV filter kvalitu obrazu. Svetlo, ktoré sa odráža od objektívu sa na lacnom filtri leskne a vracia sa nazad do fotoaparátu a tieto rušivé odlesky sa stávajú súčasťou fotografie. Fixky v pozadí sú prekryté závojom reflexov.
Položme teraz dva filtre vedľa seba a nechajme, nech sa na nich niečo leskne.
Vľavo UV filter bez, vpravo s antireflexnou ochranou. Na ľavom filtri sa krásne odráža obloha, na pravom filtri sa neodráža takmer nič – filter vyzerá takmer, ako keby nemal sklo. O to je lepší.
Fotka pred oknom v izbe. Lesk oblohy na lacnom filtri je normálny, ako na každom skle. Na UV filtri v rovnakej situácii nie je žiadny odlesk.
A ešte jedna ukážka pre názornosť – odlesk lampy.
Záver
UV filter na figitálnom fotoaparáter nie je potrebný.
Ak ho použijete, je to z dôvodu ochrany objektívu.
- Lacný filter môže zhoršiť (zhorší) kvalitu záberov v protisvetle, či záberov so silným svetlom, ktoré sa leskne na objektíve a jeho odraz v UV filtri sa dostane do záberu. Následky týchto reflexov sú síce viditeľné, ale nebývajú dramatické.
- Drahý filter prakticky eliminuje tieto nežiadúce javy (výrazne, no nie úplne). Aj drahý filter môže slúžiť, ako "nárazník", ale je to drahý nárazník. Ťažko by vydržal brutálne zaobchádzanie (čistenie provizórnymi nástrojmi), ale aj tu platí: radšej stratiť filter, ako celú optiku.
Takže odporúčam objektív mechanicky chrániť. Cena za filter však musí byť taká, akú ste ochotní zaplatiť.
- Za čisté sklíčko zaplatíte "pár stoviek". Je mechanicky odolné, no na niektoré zábery sa nehodí a mierne zhorší kvalitu fotiek. (Väčšina záberov bude nerozoznateľných od filtra drahšieho!)
- Za riadny UV filter zacvakáte zo dv
e – tri tisícky. Treba ho však tiež chrániť, pretože antireflexná vrstva sa ľahko poškodí. Kvalita obrázkov v chúlostivých scénach síce bude vyššia, ale musíte na filter dávať stále pozor. Preto je na veľké zváženie, či sa pre bežné amatéreske použitie taká investícia naozaj oplatí…
A ešte ukážka v plnom formáte
Rozdiely sú zanedbateľné – aspoň z pohľadu bežnej fotografie. Jasné, ak je niekto puntičkár, rozdiely nájde. Taký nech si zaplatí za UV filter desaťnásobok – ale tu sa už stráca zmysel mať filter… Ako ochrana sa mi trojtisícový filter javí dosť drahý, to už zas treba používať krytku, lebo taký filter načim chrániť rovnako, ako optiku.
Detail. Sám fotím s týmto lacným filtrom za 300 korún už asi 5 rokov a takéto malé prasiatka mi na fotografiách naozaj neprekážajú. Aspoň nie tak, aby som za to zaplatil nejaké 2 tisícky navyše a mal starosť s tým, ako vyčistiť drahý filter, aby som ho neponičil. Ostatne ak snímam v teréne, kde sa dá počítať s reflexami, filter aj tak zložím. A mimochodom – zložil by som aj Hoyu.