Statív – kúpiť, či nie?

Statív využijete vždy, keď fotíte v prítmí alebo v noci.

Poteší pri makrofotografii a pri fotení silným zoomom je priam nevyhnutný, ak teda nefotografujete za veľmi dobrých svetelných podmienok. Pomôže vylúčiť jeden z najnepríjemnejších faktorov, ktoré ničia fotky – pohybovú neostrosť.

Ak sa aparát upevní na statív, obrázky budú ostré. Môžu sa vám síce ešte pohnúť aj ľudia, ale – a na to je digitál jedinečný – nič vám nebráni spraviť mnoho záberov po sebe, a jeden hádam len bude ostrý.

Aký kúpiť

Statívov je veľa druhov. Od maličkých trojnožiek, merajúcich spolu 10 – 20 centimetrov, až po ťažké a pevné profesionálne stojany.

Ministatívček

Dostať aj vreckové stojančeky, ktoré umožnia fotoaparát pohodlne postaviť na nejaký predmet: stôl, múrik. Majú tú výhodu, že sa dajú ľahko preniesť, aparát môžete postaviť na stôl a fotiť z pevnej základne. Výhodou je veľkosť – nemusíte ho ani odmontovať a fotíte ďalej… Nevýhodou je určitá labilita a obmedzený počet miest, kde ho využijete. Ak nemáte poruke stolík alebo inú podložku, máte smolu.

Bežný skladací stojan bude asi to, čo sa oplatí mať

Malé, skladné a ľahké stojany sa fajn prenášajú, ale zle sa s nimi fotí. Rozložíte ho, kýchnete, a stojan je na zemi aj s aparátom. Pozbierate to, pozametáte rozbitý objektív a pravdepodobne už ten v deň nebudete fotiť.

Odporúčam zvoliť si radšej ťažší a robustný stojan. Len tak ľahko ho nič nezhodí, nožičky sa mu nerozliezajú, zvykne mať veľmi dobre riešené príslušenstvo, a aparát sa z neho ľahko odmontuje. Lenže je ťažší a horšie sa nosí…

Kúpiť ho hneď?

Nie!

Ak nie ste fotoamatér, čo stále rád niečo skúša a experimentuje, statív si nekupujte. Boli by to vyhodené peniaze. Najprv počkajte, či naozaj budete fotiť aj v nezvyčajných prostrediach. Statív môžete kúpiť kedykoľvek neskôr, kdekoľvek a ľubovolnej značky. Závity sú dnes univerzálne a statívy dostať v každom väčšom elektroobchode, fotokine, ba aj v hypermarketoch.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Nočný záber na súkromný ohňostroj. Statív je na takéto veci síce ideálny, napriek tomu tento obrázok vznikol aparátom položeným na múriku. Komu by sa chcelo nosiť statív stále so sebou?

Preto vás odrádzam od nákupu statívu. Ja sám ho využívam len veľmi zriedkakedy – v rodinnej fotografii nikdy, len pri testovaní alebo zákazkách.

Aká má mať parametre?

Občas mi mailom chodia otázky, aký statív si máte kúpiť. Preto tu zhrňme aspoň niekoľko zásad.

Najčastejšou predstavou začiatočníkov je kúpa úplne univerzálneho statívu, ktorý umožní všetko, čo vás v budúcnosti môže napadnúť. Pritom by mal byť malý, ľahký, spratný a lacný. Mal by zvládať makro, aj udržať pevnú nočnú fotografiu z výšky očí urasteného chlapa (najlepšie postaveného na stoličke)…

Tak taký statív nenájdete. 

Výška fotografovania

Ak plánujete fotografovať kvetinky z pár centimetrov, statívik by nemal mať príliš dlhé nožičky.

A naopak – ak plánujete snímať z veľkej výšky, statív by mal byť veľmi, opakujem veľmi, pevný. Už výška okolo dvoch metrov je tak veľká, že žiadny krehký stojan neprichádza do úvahy.

Robustnosť

Tu sú proti sebe postavené dva záujmy.

  1. Statív je tým lepší, čím je robustnejší. Masívny a ťažký statív bude držať fotoaparát pevne a bezpečne.

  2. Pri prenášaní je však zaujímavé, aby bol čo najmenší a najľahší. Ľahký alumíniový statív sa bude vždy trocha kývať – stačí malý pohyb alebo vánok a statív pohne aparátom. Ak ale statív mierne hýbe aparátom, stráca zmysel…

Materiál

Klasickým a bezpečným materiálom je drevo. Taký statív však býva drahý a asi po ňom nemá zmysel siahnuť, ak nie ste profesionáli.

Moderné statívy sú z ľahkých zliatin, ktoré sú primerane pevné a pomerne ľahké.

Príliš nepočítajte s veľmi ľahkými materiálmi ako plast  – taký statív spravidla nebýva stabilný. Rôzne teleskopické nožičky len o niečo hrubšie ako anténa tranzistorového rádia nie sú na fotografovanie použiteľné. Poslúžia len ako stojan, nie ako statív.

Vodováha

Mnoho statívov je vybavených aj vodováhou, aby sa vám podarilo zaistiť zaručene horizontálnu polohu hlavice.

Taký doplnok statívu síce dobre vyzerá, ale je veľmi málo pravdepodobné, že by ste niekedy statív potrebovali umiestniť naozaj až tak presne.

Otočný kĺb

Veľmi dôležitým prvkom statívu je jeho hlava či kĺb: to, čo umožní fotoaparát rôzne natočiť.

Čím viac možností natočenia fotoaparátu statív poskytuje, tým lepšie.

Samozrejmosťou by malo byť natáčanie do všetkých smerov a to pre zábery ako na výšku, tak aj na šírku.

Jednoduchosť manipulácie

Staré statívy mali priamo na otočnej hlave skrutku, ktorou sa fotoaparát pripevnil na statív. Trvalo vždy niekoľko sekúnd, kým ste ho zo statívu odmontovali.

Súčasné statívy majú medzikus, ktorý pripevníte k fotoaparátu a jeho nasadenie na statív nezaberie ani sekundu. To je veľmi výhodné. Môžete fotoaparát zo statívu zložiť, spraviť operatívne niekoľko fotografií a zas pokračovať v práci na statíve.

Páka

Statív má často páku, ktorou môžete presne regulovať, kam sa fotoaparát „pozerá“.

Táto páka nie je vždy nevyhnutná – na bežné fotografovanie ju netreba. Preto je dobré, ak sa dá odnímať.

Veľmi praktické je, ak môžete páku umiestniť pre pravú alebo pre ľavú ruku. Nie vždy sa hodí regulovať statív pravou rukou.

Páka sa veľmi hodí pri filmovaní – zaistí plynulé panoramovanie.

Pri statíve pozor na cenu – aby ste zbytočne nekúpili statív s prvkami pre video či filmovú kameru. Rozpoznáte ich ľahko – také statívi umožnia plynulé zmeny výšky kamery, či majú kvalitne riešenú plynulosť pohybu pri panoráme, či akomkoľvek inom pohybe. To pri fotografii netreba a môže to zbytočne zdržiavať.

Ako kupovať

Zástancovia osvedčených značiek ma asi znenávidia, ale zastávam názor, že nie je potrebné kupovať statív od renomovaného výrobcu.

Na bežné fotografovanie stačí prakticky akýkoľvek produkt, ktorý vám bude vyhovovať.

Ak vám záleží na kvalite, určite si preskúmajte trh statívov, no presnejšie rady v tomto smere vám nedám, nesledujem statívy.

Sám som zašiel do obchodu, kde majú veľa statívov, a jednoducho som ich všetky vyskúšal. Asi po hodine som mal kúpený statív, s ktorým som už roky spokojný.

Ako testovať

Test statívu by mal prebiehať až potom, kaď už viete povedať, aké máte na statív nároky.

Ak chcete len stojan na autoportrét či miernu stabilizáciu fotoaparátu, netreba vám ťažký a pevný statív. Voľte čo najľahší druh statívu, ktorý sa ľahko skladá a dobre prenáša.

Na pevnú sta
bilizáciu
aparátu testujte stojan v najvyššej výške, akú umožňuje. Rozložte ho a umiestnite naň fotoaparát. Ak sa pokúsite statívom jemne pohnúť, či doň trocha drgať prstom, nemal by javiť ani náznak pohybu či lability. Žiadny pohyb fotoaparátom.

Fotoaparátu sa počas fotografovania budete často dotýkať. Tento váš jemný dotyk by v žiadnom prípade nemal byť prenesený na obrázok. Statív musí bezpečne udržať nielen jemné klopkanie či pustenie spúšte fotoaparátu potom, čo začala časová expozícia. Musí bezpečne udržať aj nápor mierneho vetra – pri nočnej fotografii sa s ním občas stretnete.

Ak položíte ruku na fotoaparát a mierne ním skúsite pohnúť, mal by odolať a zostať pevne na starom mieste – to je známka poriadneho statívu.

Ľahký stojan sa pri takom teste často nielen rozhojdá, ale neraz sa aj nožičky posunú na novú pozíciu…

Testujte, či sa dajú fotografovať aj veci v zábere na výšku, pri fotografii kolmo dole či kolmo nahor, a podobné.

Aj skladanie statívu je treba skúmať. Koľko sekúnd trvá, kým ho zložíte, alebo naopak postavíte?

Ako rýchlo je možné znížiť výšku záberu?

Nožičky

Veľmi prospešné je, ak má statív nožičky, ktoré kombinujú dva druhy materiálu:

  • Guma – umožní efektívnu stabilizáciu v interiéri a nepoškodíte podklad.
  • Hrot – veľmi výhodný v exteriéri – lepšie stabilizuje napríklad na pôde či skalkách.

Býva možné pomocou závitu regulovať, či bude z gumených podstavcov vyčnievať hrot…

Záver

Záverom len opakujem: Aj keď statív je symbolom fotografa, nekupujte si ho len preto, že ešte neviete, či ho budete potrebovať.

Lacný stojan sa bude hodiť len ako držiak, ktorý vám nahradí človeka – pomocou samospúšte sa tak môžete odfotografovať.

Drahý statív je spravidla ťažký a nebude vás veľmi lákať nosiť ho von.

V praxi je často pohodlnejšie z problémovej situácie nasnímať napríklad 20 záberov a jeden z nich bude pri troche šťastia ostrý. Tak sme v období fotografovania na film postupovať nemohli…

Tip na dôvažok

Ak si už statív kúpite, odporúčam vám, nenechávajte na ňom fotoaparát, ak nefotografujete.

Statív v bežnom byte je prekážka, s ktorou sa nepočíta. Ľahko ho niekto prevrhne a je škoda, ak sa zrúti aj s fotoaparátom…

Pozrite si aj tieto články: