Statív – kúpiť, či nie?

Statív využijete vždy, keď fotíte v prítmí alebo v noci.

Poteší pri makrofotografii a pri fotení silným zoomom je priam nevyhnutný, ak teda nefotografujete za veľmi dobrých svetelných podmienok. Pomôže vylúčiť jeden z najnepríjemnejších faktorov, ktoré ničia fotky – pohybovú neostrosť.

Ak sa aparát upevní na statív, obrázky budú ostré. Môžu sa vám síce ešte pohnúť aj ľudia, ale – a na to je digitál jedinečný – nič vám nebráni spraviť mnoho záberov po sebe, a jeden hádam len bude ostrý.

Aký kúpiť

Statívov je veľa druhov. Od maličkých trojnožiek, merajúcich spolu 10 – 20 centimetrov, až po ťažké a pevné profesionálne stojany.

Ministatívček

Dostať aj vreckové stojančeky, ktoré umožnia fotoaparát pohodlne postaviť na nejaký predmet: stôl, múrik. Majú tú výhodu, že sa dajú ľahko preniesť, aparát môžete postaviť na stôl a fotiť z pevnej základne. Výhodou je veľkosť – nemusíte ho ani odmontovať a fotíte ďalej… Nevýhodou je určitá labilita a obmedzený počet miest, kde ho využijete. Ak nemáte poruke stolík alebo inú podložku, máte smolu.

Bežný skladací stojan bude asi to, čo sa oplatí mať

Malé, skladné a ľahké stojany sa fajn prenášajú, ale zle sa s nimi fotí. Rozložíte ho, kýchnete, a stojan je na zemi aj s aparátom. Pozbierate to, pozametáte rozbitý objektív a pravdepodobne už ten v deň nebudete fotiť.

Odporúčam zvoliť si radšej ťažší a robustný stojan. Len tak ľahko ho nič nezhodí, nožičky sa mu nerozliezajú, zvykne mať veľmi dobre riešené príslušenstvo, a aparát sa z neho ľahko odmontuje. Lenže je ťažší a horšie sa nosí…

Kúpiť ho hneď?

Nie!

Ak nie ste fotoamatér, čo stále rád niečo skúša a experimentuje, statív si nekupujte. Boli by to vyhodené peniaze. Najprv počkajte, či naozaj budete fotiť aj v nezvyčajných prostrediach. Statív môžete kúpiť kedykoľvek neskôr, kdekoľvek a ľubovolnej značky. Závity sú dnes univerzálne a statívy dostať v každom väčšom elektroobchode, fotokine, ba aj v hypermarketoch.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Nočný záber na súkromný ohňostroj. Statív je na takéto veci síce ideálny, napriek tomu tento obrázok vznikol aparátom položeným na múriku. Komu by sa chcelo nosiť statív stále so sebou?

Preto vás odrádzam od nákupu statívu. Ja sám ho využívam len veľmi zriedkakedy – v rodinnej fotografii nikdy, len pri testovaní alebo zákazkách.

Aká má mať parametre?

Občas mi mailom chodia otázky, aký statív si máte kúpiť. Preto tu zhrňme aspoň niekoľko zásad.

Najčastejšou predstavou začiatočníkov je kúpa úplne univerzálneho statívu, ktorý umožní všetko, čo vás v budúcnosti môže napadnúť. Pritom by mal byť malý, ľahký, spratný a lacný. Mal by zvládať makro, aj udržať pevnú nočnú fotografiu z výšky očí urasteného chlapa (najlepšie postaveného na stoličke)…

Tak taký statív nenájdete. 

Výška fotografovania

Ak plánujete fotografovať kvetinky z pár centimetrov, statívik by nemal mať príliš dlhé nožičky.

A naopak – ak plánujete snímať z veľkej výšky, statív by mal byť veľmi, opakujem veľmi, pevný. Už výška okolo dvoch metrov je tak veľká, že žiadny krehký stojan neprichádza do úvahy.

Robustnosť

Tu sú proti sebe postavené dva záujmy.

  1. Statív je tým lepší, čím je robustnejší. Masívny a ťažký statív bude držať fotoaparát pevne a bezpečne.

  2. Pri prenášaní je však zaujímavé, aby bol čo najmenší a najľahší. Ľahký alumíniový statív sa bude vždy trocha kývať – stačí malý pohyb alebo vánok a statív pohne aparátom. Ak ale statív mierne hýbe aparátom, stráca zmysel…

Materiál

Klasickým a bezpečným materiálom je drevo. Taký statív však býva drahý a asi po ňom nemá zmysel siahnuť, ak nie ste profesionáli.

Moderné statívy sú z ľahkých zliatin, ktoré sú primerane pevné a pomerne ľahké.

Príliš nepočítajte s veľmi ľahkými materiálmi ako plast  – taký statív spravidla nebýva stabilný. Rôzne teleskopické nožičky len o niečo hrubšie ako anténa tranzistorového rádia nie sú na fotografovanie použiteľné. Poslúžia len ako stojan, nie ako statív.

Vodováha

Mnoho statívov je vybavených aj vodováhou, aby sa vám podarilo zaistiť zaručene horizontálnu polohu hlavice.

Taký doplnok statívu síce dobre vyzerá, ale je veľmi málo pravdepodobné, že by ste niekedy statív potrebovali umiestniť naozaj až tak presne.

Otočný kĺb

Veľmi dôležitým prvkom statívu je jeho hlava či kĺb: to, čo umožní fotoaparát rôzne natočiť.

Čím viac možností natočenia fotoaparátu statív poskytuje, tým lepšie.

Samozrejmosťou by malo byť natáčanie do všetkých smerov a to pre zábery ako na výšku, tak aj na šírku.

Jednoduchosť manipulácie

Staré statívy mali priamo na otočnej hlave skrutku, ktorou sa fotoaparát pripevnil na statív. Trvalo vždy niekoľko sekúnd, kým ste ho zo statívu odmontovali.

Súčasné statívy majú medzikus, ktorý pripevníte k fotoaparátu a jeho nasadenie na statív nezaberie ani sekundu. To je veľmi výhodné. Môžete fotoaparát zo statívu zložiť, spraviť operatívne niekoľko fotografií a zas pokračovať v práci na statíve.

Páka

Statív má často páku, ktorou môžete presne regulovať, kam sa fotoaparát „pozerá“.

Táto páka nie je vždy nevyhnutná – na bežné fotografovanie ju netreba. Preto je dobré, ak sa dá odnímať.

Veľmi praktické je, ak môžete páku umiestniť pre pravú alebo pre ľavú ruku. Nie vždy sa hodí regulovať statív pravou rukou.

Páka sa veľmi hodí pri filmovaní – zaistí plynulé panoramovanie.

Pri statíve pozor na cenu – aby ste zbytočne nekúpili statív s prvkami pre video či filmovú kameru. Rozpoznáte ich ľahko – také statívi umožnia plynulé zmeny výšky kamery, či majú kvalitne riešenú plynulosť pohybu pri panoráme, či akomkoľvek inom pohybe. To pri fotografii netreba a môže to zbytočne zdržiavať.

Ako kupovať

Zástancovia osvedčených značiek ma asi znenávidia, ale zastávam názor, že nie je potrebné kupovať statív od renomovaného výrobcu.

Na bežné fotografovanie stačí prakticky akýkoľvek produkt, ktorý vám bude vyhovovať.

Ak vám záleží na kvalite, určite si preskúmajte trh statívov, no presnejšie rady v tomto smere vám nedám, nesledujem statívy.

Sám som zašiel do obchodu, kde majú veľa statívov, a jednoducho som ich všetky vyskúšal. Asi po hodine som mal kúpený statív, s ktorým som už roky spokojný.

Ako testovať

Test statívu by mal prebiehať až potom, kaď už viete povedať, aké máte na statív nároky.

Ak chcete len stojan na autoportrét či miernu stabilizáciu fotoaparátu, netreba vám ťažký a pevný statív. Voľte čo najľahší druh statívu, ktorý sa ľahko skladá a dobre prenáša.

Na pevnú sta
bilizáciu
aparátu testujte stojan v najvyššej výške, akú umožňuje. Rozložte ho a umiestnite naň fotoaparát. Ak sa pokúsite statívom jemne pohnúť, či doň trocha drgať prstom, nemal by javiť ani náznak pohybu či lability. Žiadny pohyb fotoaparátom.

Fotoaparátu sa počas fotografovania budete často dotýkať. Tento váš jemný dotyk by v žiadnom prípade nemal byť prenesený na obrázok. Statív musí bezpečne udržať nielen jemné klopkanie či pustenie spúšte fotoaparátu potom, čo začala časová expozícia. Musí bezpečne udržať aj nápor mierneho vetra – pri nočnej fotografii sa s ním občas stretnete.

Ak položíte ruku na fotoaparát a mierne ním skúsite pohnúť, mal by odolať a zostať pevne na starom mieste – to je známka poriadneho statívu.

Ľahký stojan sa pri takom teste často nielen rozhojdá, ale neraz sa aj nožičky posunú na novú pozíciu…

Testujte, či sa dajú fotografovať aj veci v zábere na výšku, pri fotografii kolmo dole či kolmo nahor, a podobné.

Aj skladanie statívu je treba skúmať. Koľko sekúnd trvá, kým ho zložíte, alebo naopak postavíte?

Ako rýchlo je možné znížiť výšku záberu?

Nožičky

Veľmi prospešné je, ak má statív nožičky, ktoré kombinujú dva druhy materiálu:

  • Guma – umožní efektívnu stabilizáciu v interiéri a nepoškodíte podklad.
  • Hrot – veľmi výhodný v exteriéri – lepšie stabilizuje napríklad na pôde či skalkách.

Býva možné pomocou závitu regulovať, či bude z gumených podstavcov vyčnievať hrot…

Záver

Záverom len opakujem: Aj keď statív je symbolom fotografa, nekupujte si ho len preto, že ešte neviete, či ho budete potrebovať.

Lacný stojan sa bude hodiť len ako držiak, ktorý vám nahradí človeka – pomocou samospúšte sa tak môžete odfotografovať.

Drahý statív je spravidla ťažký a nebude vás veľmi lákať nosiť ho von.

V praxi je často pohodlnejšie z problémovej situácie nasnímať napríklad 20 záberov a jeden z nich bude pri troche šťastia ostrý. Tak sme v období fotografovania na film postupovať nemohli…

Tip na dôvažok

Ak si už statív kúpite, odporúčam vám, nenechávajte na ňom fotoaparát, ak nefotografujete.

Statív v bežnom byte je prekážka, s ktorou sa nepočíta. Ľahko ho niekto prevrhne a je škoda, ak sa zrúti aj s fotoaparátom…

Komentáre k článku: Statív – kúpiť, či nie?

  1. sleeper 29. septembra 2004

    Ja som si kupil stativ s pakou na lavej strane. Pravou rukou ovladam fotoaparat.

  2. Dano 29. septembra 2004

    Ked som bol raz na burze, zbadal som tam jeden stativ. Zjednal som ho na 400 korun. Za tie peniaze ma aspom nemusi trapit, ci ho dostatocne vyuzijem.:) Javi sice znamky urcenia pre kameru, ale je vysoky asi ako priemerny clovek. Je to znacka SLIK, vyrobeny v Japonsku. Za cenu, ktoru stoji novy, si myslim, ze existuje aj vyuzitelnejsie prislusenstvo k fotakom.

  3. MAHO 29. septembra 2004

    Este by som dodal, ze na fotenie makra nemusia byt nutne „nozicky co najkratsie“ – ide hlavne o to, ci sa tie nohy daju viacej roztiahnut, pripadne ako nudzove riesenie – ci sa da stredova tyc prevratit (alebo ci sa da hlava zo stativu odskrutkovat a pripevnit k dolnej casti tyce – to je moj pripad).
    Samozrejme, roztiahnutie je najlepsie, ale ako provizorne riesenie pre makro moze dobre posluzit aj to spomenute „fotenie dolu hlavou“.
    BTW – nechapem velmi zmysel klucky na vysuvanie stredovej tyce – podla mna by stacila fixacna skrutka (niektore stativy ju maju).

    Inak, na dovolenke v Taliansku sa mi podaril na trhu kupit taky ministativ s teleskopickymi antenami namiesto noziciek :-) – ale ma naozaj vyhodu, ze ho nemusim z fotaku odsrobovavat a mozem ho pouzit celkom dobre aj ako nudzovy (kratsi) monopod.

  4. goran 29. septembra 2004

    sedim na letisku, moj odlet do BA je posunuty o 5 hodin :(, tak prispejem mojim poznatkom

    Stativ som si kupil za cca 1000 (v OD s elektronikou) a vyuzil som ho zatial iba ako okrasu pri PC ;o) Je vsak mimoriadne skladny, takze neva. Vyska cca 150cm. Teraz som v Grecku, tu sa foti jedna radost aj s 380mm ohniskom, tolko svetla tu je :P Alej aj v BA s tym nemam problem. Svetelnost mojho obj. je este dobra. Na druhej strane, nocne foto… No, z cca 1000 fotiek, ktore som tu spravil je asi 80 v noci a vobec mi stativ nechybal. 16 sek expozicie som zvladal bez problemov z kaviarenskych stolikov, murikov, schodov, okolo stojacich aut, kamenov na plazi (jeden suter som si mimoriadne oblubil) alebo aj z pohara sody :D A ruku na srdce. Kde nie je toto vsetko, vacsinou je tam tma-tmuca a tam kde je tma-tmuca, aparat nema co cvaknut ;o)

    Takze ako stastny majitel stativu, ktory nevyuzivam, vam odporucam neodporucat jeho kupu ;o) Radsej si kupte polarizak, viac vyuzijete, podla toho co viem. Ja si ho kupim hned po vyplate :P Do vtedy skusim pozut ten stativ, lebo po ;tejto dovolenke nemam ani fuka :(

  5. Dano 29. septembra 2004

    Goran ma pravdu. Polarizak sa da skor vyuzit. Stativ sa nahradit da, a su veci, ktore sa improvizaciou nahradit nedaju.

  6. KuboRobo 29. septembra 2004

    Stativ super vec. Je to ako s druhou sadou bateriek – niekto vaha kupit nekupit ale je dobre ich mat…
    Zabudovana vodovaha este lepsie a preco?
    Lebo ked fotim panoramu horizont je OK.
    Neviem ci mozem uviest nasu stranku
    ako priklad je tam viacero panoram v B.B.
    http://www.thknet.szm.sk

  7. Lojzo 29. septembra 2004

    Stativ odporucam kupit kazdemu, kto chce od fotenia viac, ako je bezna rodinna dokumentaristika. Mam stativ za 2k, je pevny a pritom pomerne lahky, ma prakticke puzdro s remenom, da sa nosit na chrbte. Mal som ho viackrat so sebou dokonca v Chorvatsku, kde sme na kolieskovych korculiach prekonavali tie ich strme kopce a nekvalitny asfalt/beton, popri tom som samozrejme niesol maly ruksak a fotoaparat… Ked nie je stativ, da sa improvizovat, ale riskujes, ze nenajdes vhodnu oporu prave na tom mieste, z ktoreho je idealna kompo. Ked ho mas, do 20s je rozlozeny a mozes ficat.

  8. goran 29. septembra 2004

    dovolim si nesuhlasit s tymi baterkami, lebo tie su nutne na KAZDY zaber, kdez to stativ vyuzivaju ludia len na male (mizive?) % fotiek. A k panorame: v improvizovanych podmienkach ju cvaknut nie je problem, v editore sa to dorobi (orezu sa nerovnosti, ktore su vyvolane MINIMALNYMI pohybmi), ved na to je tu, aby nas odlahcil (aj od nosenia stativov kvoli 10 fotkam z 300 ;o)

  9. dk 29. septembra 2004

    stativ mam a podla mojho nazoru je to fakt super vec. okrem spomenutych moznosti ho hojne vyuzivam este na jednu vec. a tou su rodine fotky na ktorych chcem byt aj ja. pokial som nemal stativ, mal som xxx albumovo-spomienkovych fotiek z vyletov a dovoleniek, ale na ziadnej som nebol ja. ano, je tu moznost dat sa niekomu odcvaknut, alebo fotak na nieco polozit, ale ma to dve ale. fotak vacsinou nie je kde polozit a ked dam neznalej osobe do ruky fotak, tak kompo je presne taka mizerna ako ked som ja nieco cvakol tak pred dvomi-tromi rokmi. stativ vrelo odporucam. nemusi to byt nieco extra. hocijaky low-end v cene cca 1000 babiek. vlastnim soligor s duralovymi teleskopickymi nozickami o max. vyske cca 160 cm. vo vacsom vetre ma sice tendenciu prevratit sa, ale aj tak nan nedopustim! :-)))

  10. sleeper 29. septembra 2004

    Rovnako si myslim ze stativ nie je az tak hodne vyuzivany a je na rozmyslenie ci ho kupit. K polarizaku by som este pridal ako vyhodnejsiu kupu ako stativ prechodak na krajinky.
    Ja sosbne som ho pouzil len par krat za 2 roky co ho mam. Vacsinou sa mi ho nechcelo trepat zo sebou. Ked sa chem nechat odfotit s rodinou tak nastavim fotak ja a niekomu ho strcim do ruky a poviem mu co mam mat na fotke a on len stukne. Nosit zo sebou stativ je otrava a urcite by som ho nenosil na rodinne vylety pre pripadne rodinne foto.
    Zato ale nocny zabery som robil vyhradne zo stativom lebo akosi neviem najst vhodne muriky a skaly kde by som vedel nastavit kompoziciu aku chcem a bol by tam fotoaparat stabilny.

  11. Simm 29. septembra 2004

    Otazku typu „stativ ano ci nie“ som kedysi tiez zvazoval. Potom som sa vratil z vikendu v Slov.raji a polovica zaberov isla do kosa (fyzicky, nakolko digitalna zrkadlovka bola vtedy dostupna leda tak profikom z NG) koli „maznutym“ zaberom. Odvtedy ho vlacim so sebou, aj ked ma bezmala 4 kilecka aj s hlavou. Zvykol som si a vobec mi pri potulkach neprekaza. Pred par tyzdnami som stravil tri dni na Plitviciach, fotil som dost na minimalnu dieru s kritickymi casmi okolo 1/4 – 1/2 sec a maznute je len to, co maznute byt ma (napr.vodopady). Su miesta a situacie, kde sa clovek dostane raz za zivot a prist o zabery len koli absencii stativu … to nastve. Vodovahu vyuzije clovek pri panoramach, aj ked pri digi vzhladom k moznostiam postprocesu jej absencia tolko neboli. A este jedna vec z praxe: ak fotite zo stativu, ludia maju akosi mensiu snahu „strkat“ sa do zaberu :o)

  12. sleeper 30. septembra 2004

    Simm: Do raja som si stativ bral aj ja s viziou ze tam bude pramalo svetla. Ked clovek ide s batohom tak tie 2 kila nejak odnesie. Ale vtedy som aj zistil ze by viac bodol monopod. Clovek sa tolko nezdrzuje odmontovanim stativu z batohu rozlozenim a pripravou. Ale kupovat si stativ pre spolocne rodinne foto? Co ja viem :)

  13. shinobi (ICQ 328139226) 30. septembra 2004

    Miro, mohli ste trosku rozviest vyhody a nevyhody gulovej, dvojcestnej a trojcestnej hlavy – nech citatelia vedia do coho idu, ked im v obchode predajca podla slovenskeho zvyku vysype parametre z manualu, ale netusi co znamenaju.
    Myslim si, ze stativ ma svoje nevyhnutne miesto hlavne v nocnej fotografii a v krajinkach (astronomicke foto apod ani neuvadzam :-) ). Fotky ako http://balu.kvalitne.cz/Praha/slides/p1060556.html alebo http://balu.kvalitne.cz/Praha/slides/p1060562.html by sa bez stativu odfotit nedali. Na fotenie ludi je skor pouzitelny kvalitny blesk, objekty sa hybu, chce to kratke casy, ktore nie je problem fotit z ruky.

  14. Miro Veselý 30. septembra 2004

    shinobi: až do takej hĺbky som zatiaľ nešiel ani ja :-) Statív považujem za pomôcku na občasnú prácu, nie predmet štúdia. Skôr sa stotožňujem s tými, ktorí pred jeho nákupom skôr odrádzajú…

  15. dk 30. septembra 2004

    nenapisal som, ze som si stativ kupil len koli rodiinym foto. to by bolo trosku scestne. ale ciastocne aj koli tomu.

  16. dez 30. septembra 2004

    clanok celkom fajn, chyba mi spomenute, ze stativ netreba pre bezny digital aj preto, ze vdaka ovela mensiemu chipu digi kompaktov oproti kinofilmu ma digi kompakt vacsiu hlbku ostrosti a na krajinky tak staci clona 5,6-8. dalsia drobnost, co chyba spomenuta, ze roztrasenie lacneho stativu sa da eliminovat casovym oneskorenim spuste.

  17. Peter 30. septembra 2004

    Su v praxi situacie, ked sa stativ neda nicim nahradit, hoci sa vyskytnu len trebars dvakrat v nasom fotografickom zivote. Dovolil by som si teda oponovat nazoru, ze ak stativ malo pouzivam, tak si ho nekupium. Clovek, ktory sa venuje fotografovaniu vaznejsie ma velku sancu, ze ho bude potrebovat. Myslim si ze vo vybave aspon fotoamatera su aj drahsie veci ako stativ. Naschval hovorim fotoamatera, pretoze digi-foto navstevuju ludia, ktori sa fotografovaniu venuju viac, ako raz za rok na dovolenke. Ja mam teleskopicky stativ za par stovak a este ma nesklamal. Samozrejme, treba vediet co od ktoreho stativu mozno ocakavat.

  18. Simm 30. septembra 2004

    2 sleeper:
    hej, monopod moze byt riesenie na turistiku, aj ked by mi asi chybala moznost nechat telo ulozene na stative a chvilu premyslat nad kompoziciou. Ale to je mozno len moj nazor. Faktom je, ze raz som lutoval, ze monopod nemam. Bolo to, ked ma nahovorili na fotenie turnaja v zenskom futbale. Vtedy som si uvedomil, ze sport a dlhe sklo (aj ked na velku dieru) monopod priam pyta. A behat okolo ihriska s trojnozkou … no … :o)
    2 Miro Vesely (k odradzaniu od stativu):
    ja som presne opacneho nazoru. Stativ doporucujem ako jednu z prvych veci vo vybave fotoamatera. Ale vzdy je to vec pohladu, ktory si kazdy musi nakoniec zvazit len a len sam.

  19. sleeper 1. októbra 2004

    Simm: nechcem odradzat od kupy tripodu ale ak by som ja mal byt znovu pred rozhodnutim kupit stativ tak by som si kupil monopod. Tripod sa mi casto nechce zo sebou trepat.

  20. Martin 1. októbra 2004

    Ja stativ mam, neni nijak super, ale primereny kompromis. Kupoval jsem si jej asi az pul roku po novem fotoaparate, kdyz jsem mel intenzivni pocit, ze jej uplatnim (tento postup se mi vyplatil nejen u stativu). A skutecne s nim fotim mozna vice nez 50% obrazku (vc. tzv rodinne fotografie). Ono asi zalezi na tom kde, co a jak chcete fotit…

    Na druhou stranu, kdybych mel ve fotaku stabilizator obrazu, mozna bych jej pouzival mene.

  21. DeeP 4. októbra 2004

    ja pouzivam stativ Velbon CX444 (http://www.velbon-tripod.com/cx01.htm)
    a som s nim maximalne spokojny… na nocne fotenie je to uzasna vec… v kombinacii so stabilizatorom obrazu (Panasonic Lumix DMC FZ10) sa sance na pekny zaber prudko zvysuju :o)

  22. mirec 4. októbra 2004

    DeeP: zapnuty stabilizator nema na stative ziadny vyznam, zevraj dokonca moze niekedy sposobit miernu neostrost obrazu..(http://www.grafika.cz/art/df/Canon_IS_test.html)

  23. pepem_sk 10. októbra 2004

    mohli by ste plz uzivatelia monopodov napisat zhruba skusenosti ake casy sa s tym daju udrzat ?

  24. fero 11. októbra 2004

    Slovo „statívy“ sa píše s tvrdým Y!
    Existujú statívy, ktoré dovoľujú otočiť upevnenie fotoaparátu pod statív, teda medzi nohy statívu.
    Zvýši to stabilitu a dovoľuje, spolu s kĺbom, fotografovať detaily pri zemi, ako napr. kvety, mravce (veľká výhoda, kým sa vyšplhajú po statíve, máte už ich foto) a pod.
    fero

  25. archi_tom 22. októbra 2004

    urcite zaujimavy clanok. som par rokov fotograf zijem ale mimo slovenska, teraz ale budem zit na slovensko. budem rad ak pridas aj typ na dobry obchod.
    pekny den.dakujem

  26. Miro Veselý 22. októbra 2004

    archi_tom: Dobrý obchod si bude musieť kúpiť reklamu. Potom. :-)

  27. sleeper 22. októbra 2004

    archi_tom: dobry obchod (nie lacny) tu uz ma reklamu pri konica minolta recenziach

  28. daniel 28. januára 2009

    absolutne neprofesionalny clanok zdoraznujuci malo skusenosti autora s fotografovanim… zle sa to cita. nazory beriem,ale su uplne mimo.

  29. vita 6. februára 2009

    a aky je Vas nazor daniel, ked tie v clanku povazujete za mimo? :)

  30. philips 7. februára 2009

    no… v prvom rade aj za dobreho svetla stativ zvysi ostrost fotky az o 15 percent

  31. Adam+Gálik 8. februára 2009

    Ja mam stativ Velbon DF-40 a nemá chybu :-)

  32. Timo 8. októbra 2012

    Dobri den som amater fotograf fotim len pre seba ale chcem robit dobre a mat dobre fotki mamsi kupit stativ a ak ano tak zaleži odviški človeka 180 cm mam dakujem

  33. janko 9. októbra 2012

    Ahoj ano stativ sa vybera podla vysky, zober ten najvyssi

  34. Juraj 9. októbra 2012

    Suhlasim s Danielom, v clanku su dobre „bludy“. Napr. veta:

    „Ak plánujete fotografovať kvetinky z pár centimetrov, statívik by nemal mať príliš dlhé nožičky.“

    ma uplne „dostala“.

  35. janko 9. októbra 2012

    Juraj, preco nenapises nam neznalym preco ta ta veta dostala. Takto sa nedozvieme pravdu a ostaneme vo vecnej nevedomosti. :)

Pridajte komentár: