Prechodové filtre
Pod pojmom prechodový filter sa rozumie sklíčko, ktoré nemá rovnakú intenzitu zafarbenia na celej ploche..
Farba tvorí prechod od žiadnej cez miernu až po tmavú farbu.
Vyrába sa veľa rôznych farieb a druhov týchto filtrov.
Využitie takéhoto nástroja je veľmi účinné pre mnoho druhov reklamnej či krajinárskej fotografie, ale využijete ho aj v nečakaných situáciách, napríklad v makrofotografii.
Účinok týchto filtrov sa nedá simulovať v počítači retušou.
Teda – dá sa a v závere článku to aj uvidíte. Ale je to veľmi odlišný výsledok od fotiek, aké by ste získali skutočným prechodovým filtrom.
Čo taký filter robí, si vie predstaviť každý, kto má okuliare s prechodovým filtrom. Aj šoféri by vedeli o veci čo – to povedať.
Keďže prechodový filter nemám, uskromním sa s ukážkou z auta.
Na mnohých predných sklách sa totiž taký filter nachádza.
Účinok je logický – filter sa snaží zmierniť najsilnejší jas v tých miestach, kde sa nachádza. Zníži tak podstatným spôsobom dynamický rozsah scény na úroveň, ktoré je príjemná pre oko a v našom prípade aj pre snímač digitálneho fotoaparátu.
Bežná scéna obsahuje tak silný kontrast, že sa nedá zaznamenať s dostatočnou kvalitou. Mraky sú celkom svetlé a tmavé objekty na scéne sú pritmavé.
Po prechodovom prefiltrovaní takejto scény sa vyrovná pomer kontrastov a fotka zároveň nadobudne dramatickejší charakter.
Samozrejme, na tejto ukážke je filter príliš tmavý a navyše modrý. Ale na ukážku princípu to stačí.
Veľa scén s vhodne voleným filtrom vyzerá tak, že by len málokoho napadlo, že ste vôbec niečo filtrovali.
Ale pri fotení bez takej pomôcky fotka okamžite stráca pôsobivosť a zostáva z nej obyčajné cvaknutie na dedinskej ulici.
Farby
Vyrába sa viacero farieb týchto filtrov a každá je určená na niečo iné.
Sivý prechodový filter je neutrálny. Nespôsobí zmenu vo farebnosti, dokáže však výrazne zdôrazniť oblaky či iné svetlé objekty. Vďaka primeranej expozícii svetlej oblohy to však často zdôrazní aj jej farebnosť. Na výslednej fotografii účinok filtra nezbadá skoro nikto. Len odborník si spokojne pokýva hlavou. Kto neverí, že účinok filtra zbadá len cvičené oko, spomeňte si na westerny či iné filmy točené prevažne v exteriéri. Prechodový filter je tam použitý veľmi často, ak si na to spomeniete, určite to už nabudúce – súc poučení – uvidíte.
Farebné prechodové filtre upravujú atmosféru na fotografii. Najmenej nápadným filtrom je modrý. Na krajinke ním zdôrazníte modrú farbu oblohy (keď nie je celkom tak modrá, akú ste chceli) a často nebude možné zbadať, že fotka je takto rafinovane upravená. Na vytvorenie zvláštnej atmosféry sa zas hodia filtre rôznych iných farieb, najznámejším je asi filter tabakový – hnedasto zafarbený.
Využitie
Vďaka takémuto zázraku dokážete fotiť snímky z nečakanou atmosférou. Nemusíte však sledovať len zmenu atmosféry fotografie – často je cieľom „iba“ dosiahnutie technicky správne exponovanej fotografie. Taká maličkosť je niekedy až nečakane účinná.
Podomácky
Ak si vec chcete skúsiť, použite napríklad slnečné okuliare s prechodovým filtrom. Ak nemajú príliš zafarbený obraz, výsledky budú pomerne dobré.
Ukážky
Keďže prechodový filter nemám, vyrobil som aspoň niekoľko simulácií účinkov týchto filtrov vo fotoeditore. Efekt preto nezodpovedá možnostiam skutočného filtra, ale obrázky majú podobný charakter, aký by ste dosiahli s prechodovým filtrom.
Pôvodný obrázok. Volil som záber, ktorý má zhruba rovnaký jas na oblohe ako v popredí…
Sivým filtrom sa zvýraznia, ale nezmenia farby. Modrá zmodrie, ale červená strecha zostane červenou. V skutočnosti by sivý filter nespôsobil až tak čačané nebíčko – farba by bola prirodzenejšia.
Modrý filter by spravil modré nebo aj z bieleho, bezfarebného zimného dňa. Niektoré objekty by však mierne pozmenili farebnosť.
Farebný filter môže fotografii pridať zvláštny ráz, ktorý pri vhodnom použití zaujme diváka nevšednou farebnosťou.
Viac ukážok zo skutočných filtorv nájdete napríklad tu, alebo tu.
Kedy a komu sa oplatí?
Je jasné, že na bežnú rodinnú fotografiu sa táto hračka neoplatí. Kúpi si ju skôr fotoamatér či profesionál, ktorý sa zaoberá krajinkami.
Nevýhodou je cena – najlepšie je mať niekoľko rôznych filtrov a pred fotografovaním posúdiť, ktorý z nich sa na daný námet bude najviac hodiť.
Ak o prechodovom filtri vážne uvažujete, odporúčam voliť neutrálne sivý, bude použiteľný na najväčší počet situácií. Modrý je už na zváženie, ale dá sa to risknúť. Farebné filtre iných farieb by som na amatérske použitie neradil kupovať vôbec. Ich účinok je síce mimoriadne efektný, ale s efektmi je nutné šetriť. Jedna – dve krajinky s hnedou oblohou určite zaujmú, ale ak ich budete vidieť tridsať, efekt vás otrávi…
Pri voľbe správneho filtra však treba vedieť, čo chcete fotografovať – univerzálna rada neexistuje.
maro 20. apríla 2004
Ak ma niekto zaujem pozriet si co taketo filtre dokazu, celkom pekne ukazky su na stranke Cokin:
http://www.cokin.com/ico3-p6-8.html
Zvedavec 20. apríla 2004
Ne ze by to nebylo zajimave, ale neodpustim si poznamku, ze kdyz uz je to o filtrech, ktere „se nedaji nasimulovat v PC“, neni dobre misto ukazky skutecnych filtru simulovat v PC. To nemate nikoho znameho s fitrem? Nebo obchodnika, ktery by za zapujceni mel reklamu u Vas na webu?
Berte to jako spis vytku z litosti nez nejaky „fuj utok“. Psat o filtrech bez filtru je spatne.
Miro Veselý 20. apríla 2004
Zvedavec: Nemám. Ukážky tam sú myslím dostatočné na to, aby sa dalo pochopiť a vidieť o čom je reč.
hitch 21. apríla 2004
dnes som prave chcel nejaky sedy prechodovy kupit….ale v celej BA neni dostat. nevies nahodou ci existuje nejaky obchod v BA okrem prolaiky a obchodu na heyudukovej kde by mohli mat? a este by ma zaujimalo ci naozaj existuju nejake filtre s ostrym prechodom a s postupnym prechodom. dik. cau….btw…clanok trochu moc strucny
Miro Veselý 21. apríla 2004
hitch: väčšina vecí, ktoré sa nekupujú masovo sú len na objednávku, trvá to dlho.
shinobi 22. apríla 2004
Kedze reklamy su zakazane nemozem poradit priamo internetovy shop, ktory ma dobry vyber a dobre cen.Odporucam googlit :-) zadajte mu nieco ako:
Hoya +filtre site:.sk a nieco najde, jasne ze vyrobcu si mozete menit. :-)
MAHO 13. mája 2004
To All:
nooo, mam objednane od toho „Hoya +filtre site:.sk“ :-) prave prechodak a polarizak Hoya, ale bohuzial, uz MESIAC cakam na dodanie (aj ked ceny a celkove mnozstvo prislusenstva maju najlepsie), dufam, ze mi tie filtre uz coskoro pridu…
sleeper 23. augusta 2004
MAHO: mal som s nimi podobne problemy. mal som objednane viac veci a cakal na poslednu. nedal vediet peco nedodava. potom sice prisiel kurier ako naplast za neskutocne dlhe cakanie ale pocit zo shopu zly
sleeper 25. augusta 2004
pre konkretne ukazky ucinkov filtrov je dobra linka http://www.cokin.com
Miro Veselý 20. septembra 2004
DALI: Nerád, ale Váš príspevok som zmazal. Obsahoval reklamu.
aes 21. decembra 2009
Zdravim,asi v dnesnej dobe je uz o prechodovych filtroch mozne zistit vela, tak len reagujem na davnu otazku ohladom roznych typov prechodov: V sucasnosti sa vyrobe prechodakov venuje uz viacero firiem, pricom zachovavaju kompatibilitu s cokin systemom a prave ti alternativni vyrobcovia posytuju aj rozne typy prechodov-makke aj ostre. Osobne som este neskusal, ale povedal by som, ze tie s ostrymi prechodmi su skor na specialne pouzitie a ako amater by som si skor zohnal tie s makkymi prechodmi.
Martin 19. septembra 2014
Zdravím,
na úvod by som sa Vám chcel poďakovať za výborný článok. Chcel by som sa však spýtať na trošku podrobnejší postup simulácie hlavne šedého filtra v PC, konkrétne trebárs vo Photoshope, som čistý amatér. Hádam nejak takto:
1. Vytvorenie novej bielej vrstvy.
2. Vyplnenenie tejto vrstvy farbou/prechodom -> nie je mi celkom jasné akú šedú použiť? Neutárlnu šedú?
3. Zmena režimu prelínania vrstiev -> opäť trošku tápem a prosím o nasmerovanie.
Veľmi pekne ďakujem za zodpovedanie otázky.
Martin 19. septembra 2014
Ospravedlňujem sa, už to mám, som slepý a hlavne lenivý. :D http://digi-foto.sk/retus/softverove-filtre/prechodovy-filter/