Pamäťové karty

Digitálny fotoaparát ukladá obraz väčšinou na pamäťovú kartu. Sú síce prístroje, ktoré pracujú s iným druhom pamätí, ale v princípe je to vždy to isté. V pamäti sa čísla, ktoré reprezentujú našu fotografiu uložia. Čím väčšiu pamäťovú kartu budete teda mať vo fotoaparáte, tým viac fotografií môžete nasnímať. Keď sa pamäťová karta naplní fotkami, musíte ich najskôr presunúť do počítača na inú pamäť. Harddisk, alebo na CD. Potom ich môžete z pamäťovej karty digitálneho fotoaparátu zmazať a znova na ňu fotografovať.

V texte sa dopustím viacerých zjednodušení, aby bol ľahko zrozumiteľný.

Pamäťová karta sa správa podobne, ako disketa, alebo počítačový harddisk. Môžete na ňu fotiť a mazať a pri troche šťastia prežije aj fotoaparát, ktorým na ňu zapisujete. Pri veľmi veľkej dávke smoly sa však môže poškodiť, rovnako, ako každý výrobok.

Ako sú dáta usporiadané

Pamäťové médium má spravidla dve hlavné oblasti. Alokačnú tabuľku a dátovú oblasť. (Alokácia znamená rozdelenie v zmysle „čo kam patrí“.)

Alokačná tabuľka je zoznam existujúcich súborov (fotiek) informujúci počítač o tom, kde sa ktorý súbor nachádza.

Dátová oblasť je to miesto na pamäťovej karte, na ktorom sa nachádzajú fotky.

Ako to funguje

Schéma, ako je rozdelená pamäťová karta:

FAT (z anglického File Allocation Table) zaberá malú časť pamäťovej karty, dátová oblasť veľkú.

Fotka môže byť umiestnená kdekoľvek v dátovej oblasti. Kde sa nachádza zistí fotoaparát v oblasti FAT a potom už ide ako na isté do dátového „skladu“.

Prečo fotky nemusia byť vždy v dátovej oblasti za sebou? Boli by, ale v praxi sa často stane, že nafotíte 20 obrázkov a potom tretí, štvrtý a sedemnásty zmažete. Nemá zmysel presúvať dáta všetkých obrázkov od čísla 5. To by trvalo niekoľko minút a zbytočne by sa míňali batérie. Proste vo FAT sa „oznámi“, že v dátovej oblasti je voľná „medzera“, miesto, kam fotoaparát môže uložiť ďalší nový obrázok.

Obrázky sa teda môžu ukladať aj do týchto „medzier“, takže v dátovej oblasti bude nakoniec celkom pekný chaos. To však nevadí, fotoaparát si s ním poradí.

Formátovať pamäťovú karty?

Teoreticky je to jedno, v praxi sú rozdiely, z ktorých si môžete vybrať ten postup, ktorý je pre vás výhodnejší.

Zmazanie obrázkov

Zmazanie obrázku neznamená nič iného než to, že v oblasti FAT sa zruší záznam o existencii obrázku. Nič iné.

 • Pri mazaní obrázkov sa nevymažú tie, ktoré ste označili, ako chránené pred vymazaním.
 • Pri mazaní obrázkov sa nevymažú dáta, ktoré ste na kartu prihrali z počítača. (Väčšinou, overte si, ako to rieši váš fotoaparát.)

To zároveň znamená, že kompletné dáta s obrázkom sa v tejto chvíli nachádzajú v dátovej oblasti stále neporušené. Iba fotoaparát už o nich „nevie“. On totiž nepozerá do dátovej oblasti, ale iba do FAT. Ak vo FAT nenájde o zmazanom obrázku žiaden záznam, obrázok ako keby nebol. Pri ďalšom fotení preto fotoaparát na toto – podľa neho prázdne – miesto zapíše dáta nového obrázku.

Až po uložení novej fotky na starú fotku zaniknú dáta starej fotky. Vďaka tomu je veľká šanca zachrániť aj „zmazané“ fotky. Špeciálny program na záchranu zmazaných fotiek pracuje tak, že ignoruje FAT tabuľku, rovno si prezerá dátovú oblasť. Ak v nej nájde niečo, čo sa podobá na fotky, pokúsi sa to zachrániť.

Úspešnosť záchrany zmazaných fotiek býva veľmi vysoká, často aj 100%-ná. Podmienky sú dve:

 1. Na dátovú oblasť so zmazanou fotkou sa už nesmie nič zapísať, preto po zistení, že ste niečo zmazali vypnite aparát a nefoťte.
 2. Na dátovú oblasť sa musíte dostať fyzicky. Niektoré fotoaparáty to však neumožňujú – pri pokuse o záchranu dát „klamú“, že tam nič nie je. V skutočnosti sa v takom prípade nepozeráte na dátovú oblasť, ale na to, čo vám o nej povie fotoaparát. Ak váš aparát nevidí zmazané fotky, skúste sa na kartu pozrieť cez čítačku pamäťových kariet – čím primitívnejšia, tým lepšie. Alebo cez kamarátov aparát.

Viac o záchrane zmazaných fotiek nájdete v samostatnom článku.

Formátovanie

Formátovanie sa od mazania jednotlivých fotiek častokrát veľmi nelíši. Hlavný rozdiel je v tom, že nelikviduje záznamy o jednotlivých fotkách vo FAT, ale aparát rovno napíše novú FAT tak, ako má vyzerať, ak je prázdna karta.

 • Pri formátovaní sa zmažú aj obrázky označené, ako chránené.
 • Niektoré fotoaparáty pri formátovaní zmažú všetky dáta, aj tie, ktoré ste na kartu umiestnili z počítača.

Aj pri tomto akte spravidla zostáva dátová oblasť neporušená, no oveľa viac fotoaparátov sa k nej už nedokáže dostať ani pomocou špeciálnych programov.

V absolútnej väčšine fotoaparátov sa formátovaním neprepisuje dátová oblasť – to by trvalo aj mnoho minút – fotoaparát by pri prepisovaní dátovej oblasti pracoval asi tak rýchlosťou 10 mega za pol minúty, takže úplné formátovanie 128 megovej karty by trvalo vyše 5 minút.

Čo teda zvoliť?

Vyskúšajte si obidve možnosti a zmerajte čas, koľko trvá ktorá operácia. V tomto sa fotoaparáty od seba dosť líšia.

Ja formátujem, pretože sa k tej funkcii dostanem ľahšie a trvá kratšie. Keby to platilo o mazaní, mazal by som.

Pri výbere je ale dobré myslieť takpovediac aj na zadné kolieska. Ak váš aparát vie ľahko zachrániť zmazané fotky, je výhodnejšie fotky proste vždy mazať. Akokoľvek sa budú aparáty dvakrát uisťovať, či naozaj chcete zmazať tie obrázky, človek je tvor omylný. Odpovie áno a zabudne, že maže aj fotky na ktoré zabudol.

Koľko formátovaní karta vydrží?

Životnosť pamäťovej karty je veľká a veľmi pravdepodobne na žiadny limit nenarazíte, iba ak by ste mali smolu, že sa vám pokazí. Či ju budete mazať, alebo formátovať, vždy sa pracuje po stránke komunikácie karty s fotoaparátom rovnako.

Kupovať karty značkové, alebo neznačkové?

Kupujte také karty, aké radí výrobca! A bez výnimky. Sú síce o niečo drahšie, ale v prípade problémov vás v servise vybavia, prípadne vám kartu vymenia. Ak ale prinesiete aparát s „nepovolenou“ kartou, pošlú vás preč. Právom.

A výrobca karty (ak si myslíte, že ho nájdete) vás zas pošle preč, že jeho karta je OK, chyba je určite vo fotoaparáte…

Navyše niektoré karty sa s niektorými aparátmi vôbec neznesú a môžete si ich zničiť. Takže s úsporami radím počkať na lepšiu príležitosť, ako je nákup karty.

Samozrejme – ak sa rozhodnete ušetriť, môžete byť dlho veľmi spokojní ako s úsporou, tak aj s kvalitou a možno nikdy žiadny problém nevznikne. Voľba je preto len na vás. Je pravdepodobnejšie, že neznačková karta bude fungovať, ako má… Pri troche šťastia nevzniknú žiadne problémy ani s neznačkovou kartou, pri výbere sa však poraďte s predajcom. Ak sa dá, hneď ju vyskúšajte, najlepšie ak bude v akcii aspoň zopár minút, napríklad či sa rýchlo a príliš nezahrieva. Ak kúri, radšej kúpte inú značku.

Na moju kartu sa nevojde toľko fotiek, ako píšu.

Veru ani na moju. Mnoho fotoaparátov si okrem fotografií vytvára aj náhľady fotografií. Na túto činnosť padne určitá časť dátového priestoru. Preto z napríklad 128 megovej karty nedostanete plných 128 mega fotiek, ale o niečo menej.

 • O koľko menej fotiek sa zmestí na kartu záleží od druhu fotoaparátu. Musíte si to skúsiť.

Ak kartu občas používate na prenášanie počítačových súborov, môže byť v hre ešte jeden problém – zabudnutý súbor na karte.

Tieto súbory spravidla fotoaparát nezmaže. Ak máte na karte napríklad pár pesničiek, po „zmazaní celej karty“ vo fotoaparáte spravidla pesničky vo fotoaparáte zostanú a zaberajú cenné miesto. Ak máte pocit, že vaša karta má podozrivo nižšiu kapacitu, pozrite sa, či to nie sú práve dáta z počítaču.

A ešte je v hre jedna drobnosť – počítačová hantýrka pozná rôzne číselné jednotky – sám sa ani len nesnažím skúsiť to pochopiť. Megabity, megabyty, a iné slovné hračky spôsobujú, že karta, na ktorej je napísané 128 MB má v skutočnosti inú kapacitu – menšiu. Je to podobné, ako keď si kúpite 80 gigový disk, ale v počítači budete radi, ak po naformátovaní bude mať 74 a pol giga…

Prečo sa nedajú do fotoaparátu nahrať fotky?

Neraz sa hodí vyretušovaní fotiek v počítači fotky vrátiť nazad do fotoaparátu, odniesť a napríklad cez TV výstup vybrané fotky premietnuť na prednáške, či seminári.

A ono sa to nedarí.

Dôvody môžu byť rôzne. Pre váš fotoaparát nemusia platiť všetky dôvody, ale môžu.

Fotoaparát je špeciálne zariadenie a nevie sa pozerať na rôzne druhy dát. Za fotku považuje len súbor, ktorý začína nejakým celkom konkrétnym spôsobom, nazýva sa to hlavička súboru. Je to informácia v počítačovom tvare na začiatku každej fotky, ktorá hovorí „ja som fotka nafotená v tomto fotoaparáte“.

Niektoré fotoaparáty teda akceptujú, ako fotku iba obrázok, ktorý má túto ich hlavičku.

Je to váš prípad? To zistíte hneď. Prihrajte na kartu cez počítač nejakú fotku, ktorú ste vyretušovali a uložili. Odpojte od počítača a pozrite sa vo fotoaparáte, či tam tá fotka je a či sa dá zobraziť. Ak áno, váš aparát nemá žiadne podmienky. Ak vidíte názov fotky, ale fotka sa nezobrazí, tak viete, že fotky musia mať presne takú hlavičku, ako vyžaduje fotoaparát. Dá sa to aj oklamať a podhodiť inú fotku so „správnou“ hlavičkou, ale to už je téma na iný článok.

Ak fotoaparát nevidí fotku, ktorú ste prihrali cez počítač znamená to, že fotoaparát si vytvára vlastnú tabuľku FAT a pozerá sa len cez ňu. Na takej pamäťovej karte je potom jedna skutočná tabuľka FAT – tú používa počítač. Druhá, spravidla je to nejaký súbor, je interný zoznam fotiek, ktorý si vedie fotoaparát. Fotoaparát potom neuvidí nič, čo sa nenachádza aj v jeho internom zápise.

Ak je to váš prípad, spravidla budete musieť siahnuť po špeciálnom programe, ktorým sa dajú prihrať fotky na pamäťovú kartu. Tento softvér dokáže vykonať zápis aj v internom zozname fotiek, takže fotoaparát sa o novo prihranej fotke cez počítač „dozvie“.

Tento špeciálny softvér býva často súčasťou inštalačného CD. Mnoho užívateľov si ho nenainštaluje, pretože špeciálne programy na prezeranie obrázkov zvyknú byť lepšie a rýchlejšie. Užívateľ, ktorý má takýto špeciálny program, často nepotrebuje nejaký špeciálny prezerač obrázkov z CD od fotoaparátu.

No a keď úplne všetko zlyhá, prešli ste všetkých kamarátov a známych, nazreli do diskusných fór a pregooglovali celý internet, asi vám nezostane nič iné, ako sa začítať do návodu na použitie fotoaparátu. Dosť často to tam býva priamo napísané.

Problémy s kartami a stratené dáta

Najčastejšou poruchou karty je situácia, kedy sa počas ukladania fotky na pamäťovú kartu fotoaparátu minú batérie.

To isté môže nastať, ak počas zapisovania nechtiac pamäťovú kartu vyberiete, alebo vyberiete baterky.

Fotoaparát zapíše dáta obrázku a potom do FAT doplní údaj, kde fotka je. Ak počas tejto činnosti aparát činnosť nedokončí, môžu sa stať dve situácie:

 • Pri prerušení zapisovania dát obrázok nebude pravdepodobne prístupný a to ani špeciálnym softvérom. Ak je zapísaný skoro celý, je možno nádej na záchranu aspoň časti obrazových dát posledne ukladaného obrázku.
 • Pri prerušení počas zápisu na FAT môže byť situácia zdanlivo vážnejšia. Na FAT sa nemusí objaviť posledne ukladaný záber, jeho dáta však na karte sú a dajú sa zachrániť. Vo FAT však môže vzniknúť chybný zápis a ten fotoaparát často nezvládne. V takom prípade často fotoaparát po znovazapnutí nahlási chybu pamäťovej karty a ponúkne jej formátovanie. Nerobte to – dáta v dátovej oblasti sú celkom v poriadku, len ich treba vytiahnuť niektorým špeciálnym programom.

Niekedy sa však môže karta aj naozaj poškodiť – obzvlášť mechanicky pri častom vyberaní, ak sa vám prelomí, alebo pri vyberaní „za jazdy“ keď je aparát ešte zapnutý. Z takej karty nebýva vždy možné vylúpnuť dáta a ak nepomáha formátovanie, kontaktujte servis. Ak máte známeho s fotoaparátom (alebo čítačkou) rovnakých pamäťových kariet, môžete skúsiť, či karta robí ťažkosti aj u neho.

Ak vám zmizli dáta, skúste predtým, než aparát od hnevu rozbijete na márne kúsky svoje dáta zachrániť. Tipy nájdete v samostatnom článku v rubrike „tipy a triky“.

Komentáre k článku: Pamäťové karty

 1. radka 1. októbra 2008

  Ahojky, mam mensi problem. Kupila som si 4 Gb kartu do mojho fotaka – Panasonic Lumix TZ1 a ked som ju dala naformatovat, tak sami „zcvrkla“ na 1 Gb a teraz neviem, ako z nej znova urobit 4 gb :( viete mi niekto poradit?

 2. vladok 3. októbra 2008

  ups to neni výhra .:)

 3. Igor 12. októbra 2008

  Skus ju naformatovat v pocitaci co ma citacku kariet a pozret kolko ma gig,ak nic tak reklamuj mas pravo 2 roky.caUKO

 4. PP 15. decembra 2008

  no, zrejme ten fotak nepodporuje SDHC karty

 5. misa 1. apríla 2010

  Zdravím. Mala by som otázku. Kúpila som si dig. fotoaparát Sony Cyber-Shot, k nemu Sony Memory Stick 4GB Pro Duo. Mám však problém. Nakoľko nie som veľmi technický typ, nechcem niečo pokaziť a preto sa radšej pýtam. Je potrebné pred vložením pamäť. karty do fotáku ju formátovať? Ako ju tam vložiť? V návode to napísané nemám. Skúšala som, ale nejak ľahko to tam nejde, nepustí ma hlbšie, niečo mi tam bráni a na silu to tam dávať nie je zrovna rozumné. Poprosím o radu. Dakujem.

 6. Peter 2. apríla 2010

  MISA ale ved karta by sa mala dat naformatovat priamo vo fotaku..Mala by byt sice naformatovana z vyroby ale je lepsie ak ju naformatujes priamo vo fotaku..Ja formatujem vzdy ked uz je plna karta,predtym presypem vsetko do compu,naformatujem a pohoda.Aj potom rychlejsie uklada fotky,ma prazdne miesto,poupratovane..

 7. Martina 7. mája 2010

  Prosím poraďte mi, mám starší foťák SONY DSC-S40, je v ňom taká dlhá pamäťovka Memory Stick PRO 64MB, chcela by som si kúpiť aspoň 4GB pamäťovku Memory stick PRO DUO, lenže tá ma iný rozmer. Neviem presne na čo slúži adaptér. Vložím si tú novú PRO DUO pamäťovku do toho adaptéra a tak to vložím do foťáka a hotovo ???? Ďakujem za radu, Martina

 8. sis 24. augusta 2010

  ako mam dostat fotky z pamatovky do pc mam na pc miesto na pamatve karty ale niekedy tomu sibe a nechce to nacitat … plsssssss help

 9. *N* 18. augusta 2011

  mám pamäťovu kartu v mobile a a ked stahujem piesne ukaže mi : vložte pamäťovú kartu … a pri tom ju mam v mobile čo mam robiť ?? HELP ME !!

 10. jana 9. septembra 2011

  mam problem, mam digit.fotak Samsung ES80 ale nechce mi spravit ziadnu fotku pokial nenaformatujem pamatovu kartu. Neviem ako sa to robi, prosim poradte. ( fotak mi ju nedokaze naformatovat) . dakujem

 11. Miro Veselý 9. septembra 2011

  jana foťák to zvyčajne dokáže, treba hľadať v menu alebo si prečítať návod.

 12. Mary 18. septembra 2011

  Prosim vas nevie mi niekto poradit…moja pamatova karta je plna fotiek, ale ked si ich chcem dat do pocitaca….tam ich nejde zobrazit…karta je vo vlastnostiach plna, aj vo fotaku idu pozriet…ale v pocitaci mi ukazuje ze tam nic nie je…a tak sa neviem dostat k fotkam.
  PLS KTO VIE PORADIT???

 13. Lilo 22. decembra 2011

  Mary, na boku je také posúvne tlačidlo ktoré musí byť hore. Ak bude dole, bude pamäťovka zamknutá…
  *N*, nie je pokazená? Alebo ju zle číta, môže tam byť špina…

 14. jana 27. decembra 2011

  Prosim, chcela by som sa spytat, ci je mozne, ze fotak zapisuje na kartu subory v zlom formate? Zapisuje mi fotky s konkovkou JQP, co je necitatelne v pocitaci ani vo fotaku. Alebo je zla pamatova karta? Niektore fotky idu zachranit cez software na ich zachranu, niektore vobec. Dakujem

 15. mirek 13. októbra 2012

  ahojte mam dotaz k rychlosti pamatovej karty- chcem ju pouzit na fotografiu zvierat vo volnej prirode bude mi stačit 60mb/s z kapacitou 8Gb, mam nikon D5100 a este aky filter pouzit pri krajine z vyraznym slnkom a velmi tmavym tienom, vdaka mirek

 16. Miro Veselý 14. októbra 2012

  mirek rýchlosti pamäťových kariet sú stále lepšie, rýchlejšia môže zrýchliť čas medzi snímkami, ale záleží to od foťáku a s tým prax nemám. Ak je na scéne vysoký kontrast tak filter nepomôže. Len skúšať to s HDR fotografovaním.

 17. Nika 11. novembra 2012

  Dobrý večer, prosím Vás som úplne zúfala. Neviem čo sa stalo, ale potrebovala som dostať fotky z fotoaparátu (olympus) do notebooku. Keďže káblik som pri sebe nemala a bolo to skutočne dosť súrne, tak som vybrala pamäťovú kartu (nejaká xD či čo to je) a vložila som ju do notebooku, ktorý podporuje tieto pamäťové karty. No však keď som ju tam vložila a snažila sa do nej dostať, notebook mi napísal že je prázdna tak som ju teda vložila naspäť do fotoaparátu a ten mi v galérii nezobrazuje žiadne fotky, a to som ich tam mala asi 1000 o ktoré nemôžem prísť. Od stužkovej cez dovolenku až po rodinné oslavy a nemám to nikde zálohované. Prosím Vás ak mi niekto vie poradiť čo mám robiť, tak by som bola veľmi vďačná pretože som naozaj v koncoch. Prosím Vás.

 18. Miro Veselý 12. novembra 2012

  Nika naslepo je ťažké radiť. Je možné, že v notebooku bol vírus, alebo nejaký antivirák mohol tú kartu „opraviť“, alebo bola z foťáku vybraná počas zapisovania dát alebo sa karta poškodila… ktovie. Určite na ňu teraz nič nefoťte a nezapisujte a dajte ju niekomu, kto sa vyzná v záchrane dát zo zmazanej karty. je tu o tom postupe článok, alebo sa môžete obrátiť na firmu. ak sa na kartu nič nezapisovalo je veľká šanca že väčšina fotiek by sa mohla zachrániť.

 19. Nika 12. novembra 2012

  V notebooku určite vírus nebol, dávam si ho pravidelne kontrolovať. Je možné, že na karte nejaký mohol byť? nepomohlo by keby dám pamäťovú kartu skontrolovať antivírusovému programu? či by to ešte viac všetko pokazilo? a.. keď som otvorila galériu vo fotoaparáte, dalo síce, že galéria je prázdna ale pamäťová karta je plná. ďalej mi poradili také veci, ako skúsiť gumou prejsť po tých zlatých „pásikoch“ na pamäťovej karte ale tak na to som sa ešte neodvážila. Žiaľ neviem o žiadnom človeku, ktorý by takéto veci vedel robiť tak asi skúsim niektorý z tých programov. ďakujem veľmi pekne :)

 20. Miro Veselý 13. novembra 2012

  Nika čo všetko môže byť sa naozaj dá písať dlho, ale opakujem, naslepo vám neporadí nikto. Tú katru treba dať do čítačky a prefúknuť nejakým diagnostickým nástrojom, softom na záchranu dát. tu o tom píšem http://www.digi-foto.sk/digitalny-fotoaparat/prislusenstvo-k-fotoaparatom/pamatove-karty/zachrana-fotiek-z-vymazanej-pamatovej-karty/ podobných nástrojov je veľa, treba hľadať a trocha sa v tom vyznať.

 21. Klaudia 19. decembra 2012

  Ahojte chcela by som sa opýtať. Kúpila som si fotoaparát Nikon Coolpix L810 Black a ked som doňho vložila pamäťovú kartu napisalo mi že “ Pamäťová karta je chránená proti zápisu“ čo mám robiť ?? Poradte prosím.

 22. Miro Veselý 19. decembra 2012

  Na karte nájdete na boku malý posuvník, možno tam je nápis „lock“ zmeňte polohu a už by to malo fungovať ako má

 23. Miška 16. augusta 2013

  Ahojte, na konci sa jedna baba pýtala čo má robiť keď vložila pamäťovú kartu do foťáku a napísalo jej že je chránená proti zápisu a poradili ste jej že treba zmeniť polohu lock..lenže ja si vložim pamäťovú kartu do pc to lock mám na správnom mieste a ajtak mi napíše že je chránená tak čo mám prosím vás robiť? fotky som si síce už preniesla ale teraz ićh neviem vymazať z foťáku. dakujem

 24. adminium 16. augusta 2013

  Miška takto naslepo ťažko poradiť. Videl som kartu, kde ten prepínač bol vyskočený z drážky a neprepol sa. Pozrite či to nie je ten prípad, inak neviem. Ak by blbla, karty už nie sú drahé.

 25. Rolo 3. februára 2014

  ked dawam veci na pametovu kartu tak mi ukazuje ako stahuje veci
  ale pritom kezdy priecinok je prazdny :/ :/ a ked dojdem do tento pocitac tak mi tam ukazuje na ikonke vymenitelnom Diske J ze mam dost vela GB este a i ukazuje kolko GB som si vycerpal a vsetky priecinky su prazdne

 26. Miro Veselý 3. februára 2014

  Rolo obávam sa, že takáto neštandardná chyba sa nedá riešiť nadiaľku. Príčin môže byť veľa. Skúste sa na to pozrieť v inom počítači, alebo sa poraďte s niekým, kto to bude mať fyzicky v rukách. Možností je veľa, pamäťová karta môže byť poškodená, windows môže byť zavírený, alebo je niečo chybne nastavené…

 27. Rolo 4. februára 2014

  ale ked vojdem do pocitaca tak mi na ikonke vymenitelnom disku ukazuje ze mam tam veci len mi nechce ukazat
  len niektore veci ukaze :/ ktore chce

 28. ondrej 11. mája 2014

  Prosim oko mozem pridat obrazok z fotoaparatu do PC ked tam nie je.PC napise,ze ziadne nove obrazky v tomto zariadeni nie su!

 29. Peter 29. mája 2014

  Dobrý deň kúpil som SDHC 16 gb kartu do Foťáku Panasonic Lumix FZ7 a nejde mi.Neviem či sa dá preformátovať na FAT a ako?Potom by išla? Neviete mi poradiť či ten foťák podporuje takéto karty?

 30. Miro Veselý 29. mája 2014

  Peter ideálne je kartu formátovať vo foťáku. Ak to nejde, asi je problém. Buď chybná karta, alebo si foťák s kartou nerozumie. Potom ju vráťte.

 31. Mirka 15. septembra 2014

  Mám fotoaparat Nikon Colpix C520 vytiahla som z neho pameťovú kartu z ktorej som potrebovala stiahnuť fotky. Po vložení karty do fotoaparátu a stlačenim tlačitka on / off mi zasvieti zelene svetielko,ale fotoaparat sa nezapne.

 32. Lila 6. novembra 2014

  Ahojte :) poradte mi mám Nikon D5100 a presúvam fotky z fotoaparáta do Pc ale Pc mám celý zavírený nepoškodí mi to foták alebo pamäťovú kartu ? :/ :)

 33. Miro Veselý 6. novembra 2014

  Lila ak je počítač zavírený, treba to riešiť. Vírusov je veľmi veľa, nedá sa preto povedať, čo presne sa môže stať. Môžete prísť o fotky v počítači. Aparát to zrejme nepoškodí, pamäťová karta môže byť zavírená a neskôr zdrojom opakovanej nákazy. Odporúčam preto odvírenie zveriť odborníkovi, aby ste neprišli o dáta.

 34. Feri 18. decembra 2014

  Zdravím mám problém s fotoaparátom Nikon coolpix L25 a cez notebook som si nahral súbor fotiek na pamäťovú kartu ADATA (16GB) a tú som vložil do foťáka, ale nenačítalo mi fotky a objavil sa nápis: V pamäti nie sú žiadne fotky…Čo mám robiť? :)

 35. Milan 1. mája 2016

  Mám Fotoaparát Nikon D3000 niektoré fotografie aby sa nezmazali som uzamkol na karte, zobrazuje sa kľúčík a neviem ako teraz po vyňatí uzamknutých snímok z karty znovu ich vymazať z nej, resp. ako zmeniť ich označenie na voľné

 36. Miro Veselý 2. mája 2016

  Milan asi najrýchlejšie bude po stiahnutí všetkých fotiek a videí z karty kartu naformátovať. inak by asi bolo potrebné označené snímky ručne a fo fotoaparáte zase označiť ako odomknuté.

 37. roman 19. júna 2016

  ahojte.doteraz som v pohode,ked som si chcel s fotaku stiahnut fotky do ntb stahoval,dal som do ntb pamat.kartu a v ntb sa mi urobila taka kolonka a odtial som to stahoval.problem je,ze teraz ked do ntb vlozim pamat.kartu tak ta kolonka sa mi nezobrazi.doteraz to fungovalo vzdy,zrazu to nejde.neviete nik poradit?dakujem

 38. Peter 8. októbra 2016

  Ahoj,ako mám vymazať pam.kartu? Ďakujem.

 39. Peterth 21. novembra 2016

  Dobry den ,, dnes som chcel nahrat fotky z Kingstom 8GB SD HC clas 6 karty do stareho PC Toshiby Satelite cez čítačku Trust ,, napred len načítalo polovicu a vypisovalo že nie je miesto a 3 opakovaní a hladani možnosti nahrat do disku D ,mi prestala karta reagovať a ak som ju dal do fotaku k ktorym som to fotil Canon G 16 ,,, vypisuje že je zamknutá !! S vypínačom LOCK nehýbal predtým ,, ale po som vyskúšal aj to ….. nepomohlo!
  Da sa to odomknut ??
  AKO Dakujem

 40. Miro Veselý 21. novembra 2016

  Peterth takto z diaľky neporadím, ale určite treba overiť či karta má podporu. lebo niektoré novšie krty sa na starších čítačkách nemusia vôbec zobraziť. ale čo presne je vo veci to takto neviem odhadnúť, ľutujem

 41. monika 31. októbra 2017

  dobrý deň chcem sa spýtať kúpila som som fotoaparát nikon coolpix L120 kúpila som už dva druhy pamäťovej karty a stále mi ukazuje ze nieje sformátovaná pritom som ju formátovala už neviem koľko krát pomôžete mi prosím niekto ???ý

 42. Miro Veselý 31. októbra 2017

  Ten foťák by mal zvládať SD / SDHC / SDXC karty takže ak niečo blbne, tak sa treba pokúsiť reklamovať, môže byť poškodený.

Pridajte komentár: