Power Retouche

Sada filtrov pre Adobe Photoshop a iné aplikácie používajúce rovnaké rozhranie pluginov.

Na stránke powerretouche.com sa dá kúpiť sada filtrov pre Photoshop. Filtre z tejto dielne patria k tomu lepšiemu, čo môžete na úpravu fotografií kúpiť. Z veľkého balíka filtrov by som rád upozornil na tie filtre, ktoré využijete pri retušovaní fotografíí častejšie.

Power Retouche Brightness

Veľmi častým problémom fotografií sú vypálené miesta, či miesta príliš svetlé. Tento filter umožňuje zmierniť tieto javy.

Power Retouche brightness

V nastavení máte možnosť regulovať 5 oblastí fotografie – vysoké svetlá, svetlá, stredné tóny, tmavé oblasti a veľmi tmavé.

Power Retouche brightness

Umožňuje jemné doladenie fotografií. Na tomto zábere som len mierne stmavil najvyššie svetlá, čo má za následok dojem, že tvár je prepudrovaná a menej sa leskne. Jemne som zosvetlil tmavé oblasti, takže obrázok je svetlejší, ale nie prepálený.

Power Retouche BW Studio

Konverzia farebných fotografií do čiernobielej škály.

Power Retouche BW

Tu netreba veľa rečí. Máte v rukách nástroj, ktorým urobíte čo treba.

Power Retouche kontrast

Niekedy je potrebné pridať do obrázkov kontrast.

Power Retouche kontrast

Okrem bežného nastavenia máte možnosť v Power Retouche pridávať kontrast rôznymi metódami, takže obrázok bude tvrdší a pritom to nemusí nutne viesť k prepáleniu okrajových oblastí.

Power Retouche zlatý rez

Celkom milá pomôcka pre prácu s kompozíciou fotografie, čiže s výrezom. Tento filter sa používa tak, že nad fotografiu, z ktorej chcete spraviť výrez umiestnite novú vrstvu. Do tejto novej vrstvy Power Retouche vygeneruje šablónu.

Power Retouche zlatý rez

Môžete si vybrať rôzne šablóny. Po zvolení veľkosti tejto šablóny môžete stanoviť, ako má vyzerať finálny výrez z fotografie. Ako príklad som upravil testovací obrázok nasledovne:

1. obrátil som ho zrkadlovo. Portrétu to neublíži a je lepšie umiestniť podstatné objekty do pravej časti obrazu.

Power Retouche zlatý rez

2. Tvár som umiestnil do oblasti určenej šablónou.

Power Retouche zlatý rez

3. Fotku som orezal a zmazal pomocnú vrstvu šablóny vygenerovanú programom Power Retouche. Je jasné, že kto pracuje s fotografiou častejšie, tieto veci má "v oku". Nikdy však nezaškodí zamyslieť sa nad tým, ako orezať záber, ktorý je dôležitý.

Power Retouche – dynamický rozsah

Podľa mňa jeden z najdôležitejších filtrov z tejto dielne.

Power Retouche dynamický rozsah

Umožňuje vyvolať dojem rozšírenia dynamického rozsahu. Na ukážke som zámerne nastavenia trocha prepískol pre názornosť.

Power Retouche

Výsledok tohto filtra vám umožní vytvoriť záber s detailným popisom vo vysokých svetlách i tmách. Pri bežných fotkách takéto mdlé podanie nepotrebujeme, ale pri ilustračnej fotografii je často príjemné, ak sa svetlých častí ani nedotknete a zosvetlíte tmavé miesta. Zábery sú potom svetlejšie, optimistickejšie.

Power Retouche Saturations

Niekedy sa hodí, aby fotografia bola viac kikirikí. Tento filter umožní veľmi detailné ovládanie intenzity farebného podania záberu v rôznych režiomoch.

Power Retouche saturations

Napríklad tento obrázok – farby tváre som dal zvýrazniť len málo, ostatné farby naopak intenzívnejšie.

Power Retouche saturations

Výsledkom je živší obrázok.

Power Retouche simulácia dymu

Power Retouche hmla

Tu niet čo riešiť. Filter simuluje hmlu, alebo mastný filter. Niekedy sa takýto špás používa napríklad pri portrétovaní, či na vyvolanie romantickej atmosféry. (Alebo odtlačku prsta na objektíve…)

Power Retouche nastavenie bielej

Posledný filter reguluje nastavenie bielej rôznymi spôsobmi.

Power Retouche

Príklad odstránenia farebného závoja.

Power Retouche

Príklad práce v režime s terčom Gretag Macbeth Color Checker.

Power Retouche záver

Filtrov na úpravu fotografií sú tisíce. Len málo z nich sa oplatí mať nainštalované priamo v Photoshope – zbytočne predlžujú jeho štart. Nástroje z dielne Power Retouche ako dynamický rozsah, saturations, či zaostrenie sa oplatí mať poruke. V tejto sade filtrov sú aj iné, takže záujemcov odkazujem na web výrobcu a ukážky na ňom.

Pridajte komentár: