Majlom prišla otázka, odpoveď na ktorú asi pisateľa nepoteší. Co ma zaujima, je zivotnost digitalnych fotoaparatov.…
Pamäťové karty
Digitálny fotoaparát ukladá obraz väčšinou na pamäťovú kartu. Sú síce prístroje, ktoré pracujú s iným druhom pamätí, ale v princípe je to vždy to isté. V pamäti sa čísla, ktoré reprezentujú našu fotografiu uložia. Čím väčšiu pamäťovú kartu budete teda mať vo fotoaparáte, tým viac fotografií môžete nasnímať. Keď sa pamäťová karta naplní fotkami, musíte ich najskôr presunúť do počítača na inú pamäť. Harddisk, alebo na CD. Potom ich môžete z pamäťovej karty digitálneho fotoaparátu zmazať a znova na ňu fotografovať.
V texte sa dopustím viacerých zjednodušení, aby bol ľahko zrozumiteľný.
Pamäťová karta sa správa podobne, ako disketa, alebo počítačový harddisk. Môžete na ňu fotiť a mazať a pri troche šťastia prežije aj fotoaparát, ktorým na ňu zapisujete. Pri veľmi veľkej dávke smoly sa však môže poškodiť, rovnako, ako každý výrobok.
Ako sú dáta usporiadané
Pamäťové médium má spravidla dve hlavné oblasti. Alokačnú tabuľku a dátovú oblasť. (Alokácia znamená rozdelenie v zmysle „čo kam patrí“.)
Alokačná tabuľka je zoznam existujúcich súborov (fotiek) informujúci počítač o tom, kde sa ktorý súbor nachádza.
Dátová oblasť je to miesto na pamäťovej karte, na ktorom sa nachádzajú fotky.
Ako to funguje
Schéma, ako je rozdelená pamäťová karta:
FAT (z anglického File Allocation Table) zaberá malú časť pamäťovej karty, dátová oblasť veľkú.
Fotka môže byť umiestnená kdekoľvek v dátovej oblasti. Kde sa nachádza zistí fotoaparát v oblasti FAT a potom už ide ako na isté do dátového „skladu“.
Prečo fotky nemusia byť vždy v dátovej oblasti za sebou? Boli by, ale v praxi sa často stane, že nafotíte 20 obrázkov a potom tretí, štvrtý a sedemnásty zmažete. Nemá zmysel presúvať dáta všetkých obrázkov od čísla 5. To by trvalo niekoľko minút a zbytočne by sa míňali batérie. Proste vo FAT sa „oznámi“, že v dátovej oblasti je voľná „medzera“, miesto, kam fotoaparát môže uložiť ďalší nový obrázok.
Obrázky sa teda môžu ukladať aj do týchto „medzier“, takže v dátovej oblasti bude nakoniec celkom pekný chaos. To však nevadí, fotoaparát si s ním poradí.
Formátovať pamäťovú karty?
Teoreticky je to jedno, v praxi sú rozdiely, z ktorých si môžete vybrať ten postup, ktorý je pre vás výhodnejší.
Zmazanie obrázkov
Zmazanie obrázku neznamená nič iného než to, že v oblasti FAT sa zruší záznam o existencii obrázku. Nič iné.
- Pri mazaní obrázkov sa nevymažú tie, ktoré ste označili, ako chránené pred vymazaním.
- Pri mazaní obrázkov sa nevymažú dáta, ktoré ste na kartu prihrali z počítača. (Väčšinou, overte si, ako to rieši váš fotoaparát.)
To zároveň znamená, že kompletné dáta s obrázkom sa v tejto chvíli nachádzajú v dátovej oblasti stále neporušené. Iba fotoaparát už o nich „nevie“. On totiž nepozerá do dátovej oblasti, ale iba do FAT. Ak vo FAT nenájde o zmazanom obrázku žiaden záznam, obrázok ako keby nebol. Pri ďalšom fotení preto fotoaparát na toto – podľa neho prázdne – miesto zapíše dáta nového obrázku.
Až po uložení novej fotky na starú fotku zaniknú dáta starej fotky. Vďaka tomu je veľká šanca zachrániť aj „zmazané“ fotky. Špeciálny program na záchranu zmazaných fotiek pracuje tak, že ignoruje FAT tabuľku, rovno si prezerá dátovú oblasť. Ak v nej nájde niečo, čo sa podobá na fotky, pokúsi sa to zachrániť.
Úspešnosť záchrany zmazaných fotiek býva veľmi vysoká, často aj 100%-ná. Podmienky sú dve:
- Na dátovú oblasť so zmazanou fotkou sa už nesmie nič zapísať, preto po zistení, že ste niečo zmazali vypnite aparát a nefoťte.
- Na dátovú oblasť sa musíte dostať fyzicky. Niektoré fotoaparáty to však neumožňujú – pri pokuse o záchranu dát „klamú“, že tam nič nie je. V skutočnosti sa v takom prípade nepozeráte na dátovú oblasť, ale na to, čo vám o nej povie fotoaparát. Ak váš aparát nevidí zmazané fotky, skúste sa na kartu pozrieť cez čítačku pamäťových kariet – čím primitívnejšia, tým lepšie. Alebo cez kamarátov aparát.
Viac o záchrane zmazaných fotiek nájdete v samostatnom článku.
Formátovanie
Formátovanie sa od mazania jednotlivých fotiek častokrát veľmi nelíši. Hlavný rozdiel je v tom, že nelikviduje záznamy o jednotlivých fotkách vo FAT, ale aparát rovno napíše novú FAT tak, ako má vyzerať, ak je prázdna karta.
- Pri formátovaní sa zmažú aj obrázky označené, ako chránené.
- Niektoré fotoaparáty pri formátovaní zmažú všetky dáta, aj tie, ktoré ste na kartu umiestnili z počítača.
Aj pri tomto akte spravidla zostáva dátová oblasť neporušená, no oveľa viac fotoaparátov sa k nej už nedokáže dostať ani pomocou špeciálnych programov.
V absolútnej väčšine fotoaparátov sa formátovaním neprepisuje dátová oblasť – to by trvalo aj mnoho minút – fotoaparát by pri prepisovaní dátovej oblasti pracoval asi tak rýchlosťou 10 mega za pol minúty, takže úplné formátovanie 128 megovej karty by trvalo vyše 5 minút.
Čo teda zvoliť?
Vyskúšajte si obidve možnosti a zmerajte čas, koľko trvá ktorá operácia. V tomto sa fotoaparáty od seba dosť líšia.
Ja formátujem, pretože sa k tej funkcii dostanem ľahšie a trvá kratšie. Keby to platilo o mazaní, mazal by som.
Pri výbere je ale dobré myslieť takpovediac aj na zadné kolieska. Ak váš aparát vie ľahko zachrániť zmazané fotky, je výhodnejšie fotky proste vždy mazať. Akokoľvek sa budú aparáty dvakrát uisťovať, či naozaj chcete zmazať tie obrázky, človek je tvor omylný. Odpovie áno a zabudne, že maže aj fotky na ktoré zabudol.
Koľko formátovaní karta vydrží?
Životnosť pamäťovej karty je veľká a veľmi pravdepodobne na žiadny limit nenarazíte, iba ak by ste mali smolu, že sa vám pokazí. Či ju budete mazať, alebo formátovať, vždy sa pracuje po stránke komunikácie karty s fotoaparátom rovnako.
Kupovať karty značkové, alebo neznačkové?
Kupujte také karty, aké radí výrobca! A bez výnimky. Sú síce o niečo drahšie, ale v prípade problémov vás v servise vybavia, prípadne vám kartu vymenia. Ak ale prinesiete aparát s „nepovolenou“ kartou, pošlú vás preč. Právom.
A výrobca karty (ak si myslíte, že ho nájdete) vás zas pošle preč, že jeho karta je OK, chyba je určite vo fotoaparáte…
Navyše niektoré karty sa s niektorými aparátmi vôbec neznesú a môžete si ich zničiť. Takže s úsporami radím počkať na lepšiu príležitosť, ako je nákup karty.
Samozrejme – ak sa rozhodnete ušetriť, môžete byť dlho veľmi spokojní ako s úsporou, tak aj s kvalitou a možno nikdy žiadny problém nevznikne. Voľba je preto len na vás. Je pravdepodobnejšie, že neznačková karta bude fungovať, ako má… Pri troche šťastia nevzniknú žiadne problémy ani s neznačkovou kartou, pri výbere sa však poraďte s predajcom. Ak sa dá, hneď ju vyskúšajte, najlepšie ak bude v akcii aspoň zopár minút, napríklad či sa rýchlo a príliš nezahrieva. Ak kúri, radšej kúpte inú značku.
Na moju kartu sa nevojde toľko fotiek, ako píšu.
Veru ani na moju. Mnoho fotoaparátov si okrem fotografií vytvára aj náhľady fotografií. Na túto činnosť padne určitá časť dátového priestoru. Preto z napríklad 128 megovej karty nedostanete plných 128 mega fotiek, ale o niečo menej.
- O koľko menej fotiek sa zmestí na kartu záleží od druhu fotoaparátu. Musíte si to skúsiť.
Ak kartu občas používate na prenášanie počítačových súborov, môže byť v hre ešte jeden problém – zabudnutý súbor na karte.
Tieto súbory spravidla fotoaparát nezmaže. Ak máte na karte napríklad pár pesničiek, po „zmazaní celej karty“ vo fotoaparáte spravidla pesničky vo fotoaparáte zostanú a zaberajú cenné miesto. Ak máte pocit, že vaša karta má podozrivo nižšiu kapacitu, pozrite sa, či to nie sú práve dáta z počítaču.
A ešte je v hre jedna drobnosť – počítačová hantýrka pozná rôzne číselné jednotky – sám sa ani len nesnažím skúsiť to pochopiť. Megabity, megabyty, a iné slovné hračky spôsobujú, že karta, na ktorej je napísané 128 MB má v skutočnosti inú kapacitu – menšiu. Je to podobné, ako keď si kúpite 80 gigový disk, ale v počítači budete radi, ak po naformátovaní bude mať 74 a pol giga…
Prečo sa nedajú do fotoaparátu nahrať fotky?
Neraz sa hodí vyretušovaní fotiek v počítači fotky vrátiť nazad do fotoaparátu, odniesť a napríklad cez TV výstup vybrané fotky premietnuť na prednáške, či seminári.
A ono sa to nedarí.
Dôvody môžu byť rôzne. Pre váš fotoaparát nemusia platiť všetky dôvody, ale môžu.
Fotoaparát je špeciálne zariadenie a nevie sa pozerať na rôzne druhy dát. Za fotku považuje len súbor, ktorý začína nejakým celkom konkrétnym spôsobom, nazýva sa to hlavička súboru. Je to informácia v počítačovom tvare na začiatku každej fotky, ktorá hovorí „ja som fotka nafotená v tomto fotoaparáte“.
Niektoré fotoaparáty teda akceptujú, ako fotku iba obrázok, ktorý má túto ich hlavičku.
Je to váš prípad? To zistíte hneď. Prihrajte na kartu cez počítač nejakú fotku, ktorú ste vyretušovali a uložili. Odpojte od počítača a pozrite sa vo fotoaparáte, či tam tá fotka je a či sa dá zobraziť. Ak áno, váš aparát nemá žiadne podmienky. Ak vidíte názov fotky, ale fotka sa nezobrazí, tak viete, že fotky musia mať presne takú hlavičku, ako vyžaduje fotoaparát. Dá sa to aj oklamať a podhodiť inú fotku so „správnou“ hlavičkou, ale to už je téma na iný článok.
Ak fotoaparát nevidí fotku, ktorú ste prihrali cez počítač znamená to, že fotoaparát si vytvára vlastnú tabuľku FAT a pozerá sa len cez ňu. Na takej pamäťovej karte je potom jedna skutočná tabuľka FAT – tú používa počítač. Druhá, spravidla je to nejaký súbor, je interný zoznam fotiek, ktorý si vedie fotoaparát. Fotoaparát potom neuvidí nič, čo sa nenachádza aj v jeho internom zápise.
Ak je to váš prípad, spravidla budete musieť siahnuť po špeciálnom programe, ktorým sa dajú prihrať fotky na pamäťovú kartu. Tento softvér dokáže vykonať zápis aj v internom zozname fotiek, takže fotoaparát sa o novo prihranej fotke cez počítač „dozvie“.
Tento špeciálny softvér býva často súčasťou inštalačného CD. Mnoho užívateľov si ho nenainštaluje, pretože špeciálne programy na prezeranie obrázkov zvyknú byť lepšie a rýchlejšie. Užívateľ, ktorý má takýto špeciálny program, často nepotrebuje nejaký špeciálny prezerač obrázkov z CD od fotoaparátu.
No a keď úplne všetko zlyhá, prešli ste všetkých kamarátov a známych, nazreli do diskusných fór a pregooglovali celý internet, asi vám nezostane nič iné, ako sa začítať do návodu na použitie fotoaparátu. Dosť často to tam býva priamo napísané.
Problémy s kartami a stratené dáta
Najčastejšou poruchou karty je situácia, kedy sa počas ukladania fotky na pamäťovú kartu fotoaparátu minú batérie.
To isté môže nastať, ak počas zapisovania nechtiac pamäťovú kartu vyberiete, alebo vyberiete baterky.
Fotoaparát zapíše dáta obrázku a potom do FAT doplní údaj, kde fotka je. Ak počas tejto činnosti aparát činnosť nedokončí, môžu sa stať dve situácie:
- Pri prerušení zapisovania dát obrázok nebude pravdepodobne prístupný a to ani špeciálnym softvérom. Ak je zapísaný skoro celý, je možno nádej na záchranu aspoň časti obrazových dát posledne ukladaného obrázku.
- Pri prerušení počas zápisu na FAT môže byť situácia zdanlivo vážnejšia. Na FAT sa nemusí objaviť posledne ukladaný záber, jeho dáta však na karte sú a dajú sa zachrániť. Vo FAT však môže vzniknúť chybný zápis a ten fotoaparát často nezvládne. V takom prípade často fotoaparát po znovazapnutí nahlási chybu pamäťovej karty a ponúkne jej formátovanie. Nerobte to – dáta v dátovej oblasti sú celkom v poriadku, len ich treba vytiahnuť niektorým špeciálnym programom.
Niekedy sa však môže karta aj naozaj poškodiť – obzvlášť mechanicky pri častom vyberaní, ak sa vám prelomí, alebo pri vyberaní „za jazdy“ keď je aparát ešte zapnutý. Z takej karty nebýva vždy možné vylúpnuť dáta a ak nepomáha formátovanie, kontaktujte servis. Ak máte známeho s fotoaparátom (alebo čítačkou) rovnakých pamäťových kariet, môžete skúsiť, či karta robí ťažkosti aj u neho.
Ak vám zmizli dáta, skúste predtým, než aparát od hnevu rozbijete na márne kúsky svoje dáta zachrániť. Tipy nájdete v samostatnom článku v rubrike „tipy a triky“.