Nikto nefotí dokonale a na mnohých fotkách sú rôzne technické chyby. Skúsený fotograf vie na prvý pohľad povedať, čo je na fotke zlé a prečo.…
Hardvérová kalibrácia monitoru
Zariadení na meranie monitorov je viac druhov a líšia sa od seba cenou a kvalitou. Na bežné domáce použitie sa, samozrejme, nejaké sondy kupovať neoplatí – sú to zariadenia drahšie, ako bežný monitor.
V menších štúdiách však už býva výhodné takéto zariadenie mať. Aj pokročilý fotoamatér môže využiť túto možnosť. Zmerať si monitor je jediná cesta k tomu, aby ste mali istotu, že farby na ňom zobrazené sú v poriadku.
Hardvérová kalibrácia však nie je všeliek – nepomôže vám, ak máte nekvalitný a prípadne aj starý monitor.
Meranie prebieha tak, že do počítača sa nainštaluje softvér.
Na monitor sa umiestni sonda.
Sonda má tvar myši, ale "na bruchu" má niečo, ako kameru. Merací prvok, ktorý vidí, aké svetlo vyžaruje monitor.
Program na kalibráciu ukazuje sonde rôzne farby a zisťuje, čo sonda "vidí". Keďže je známe, aké farby boli na monitor odoslané a aj to, ako by mali vyzerať, program na základe toho vie vyrátať, aké odchýlky produkuje monitor v zobrazení. Počas merania si program so sondou zistia aj to, aké najslabšie alebo naopak – aké najjasnejšie farby dokáže farby vie monitor vygenerovať. Na základe týchto meraní nakoniec vytvorí program ICC profil monitoru, ktorý upraví výstup počítača tak, aby výsledkom bola čo najvernejšia farebnosť.
Ešte jeden pokus odfotiť sondu aj s riadiacim programom.
Frekvencia meraní nemusí byť častá, ale jedno meranie nestačí navždy.
Predovšetkým CRT monitory s postupujúcim časom menia svoju farebnosť a preto sa odporúča ich pravidelná kontrola sondou. Ako často je to potrebné závisí na vážnosti úloh, ktoré sú na monitore vykonávané. Ak je to produkčný počítač, na ktorom sa retušuje napríklad farba pre tlač, kalibrácie treba čo najčastejšie. Pre bežné použitie stačí frekvencia meraní raz za štvrťrok a menej.
LCD monitory menia svoje parametre podstatne menej, preto pri nich stačí merania vykonávať oveľa zriedkavejšie.
Význam kalibrácie je veľmi veľký. Monitor spravidla svieti nejaké farby a fotka na ňom často vyzerá veľmi dobre.
Nemusíte si ani všimnúť, že niečo nie je v poriadku – na tomto obrázku simulujem zobrazenie na monitore, ktorý má veľmi tmavé podanie tmavých miest.
Kalibrácia zaistí, aby ste videli správne tmavé aj svetlé miesta obrázku. Ale čo s farbami? Na tomto obrázku simulujem mierne rozladené farby. Na prvý pohľad si to človek nemusí všimnúť.
Ale farby môžu vyzerať rôzne a pritom oko si na ne zvykne.
Ak ste na pochybách, či máte správne nastavený monitor a záleží vám na naozaj presnom nastavení, hardvérová sonda je jedinou cestou k pravdivému zobrazeniu.
Na domáce použitie stačia aj tipy na nastavenie monitoru, ktoré sú na tomto webe.
Okrem kúpy celého meracieho systému bolo možné siahnuť aj po službe, kedy ku vám príde pracovník, ktorý monitor odmeria a profil vytvorí. Momentálne nie je jasné či ju niekto robí. Pokiaľ takú službu potrebujete, hľadal by som kontakt v DTP štúdiách, alebo vo fóre forum.grafika.cz v sekcii správa farieb.
Doplnenie článku: pre náročné amatérske podmienky už v dnešnej dobe kalibrácia nie je tak dôležitá, ako v minulosti. Súčasné monitory majú už tak vysokú kvalitu, že ich pomocou kalibrácie prakticky takmer nezmeníte. Tento postup má zmysel len v profesionálnej praxi, kedy je nakalibrovaný celý reťazec.