Tento problém sa týka väčšinou fotoaparátu. Môžete sa s ním však stretnúť aj pri počítačovom monitore.…
Kedy sa digitál oplatí
Oplatí sa vám, ak máte chuť fotiť veľa, alebo dokonca veľmi veľa. Fotenie na digitál je prakticky zadarmo – ak nepočítame nadobúdaciu cenu fotoaparátu. Či už nafotíte ročne 36 obrázkov, alebo 20 000. Ak nie ste limitovaní šetriť políčka na 36 obrázkovom filme, nafotíte oveľa viac. Z veľkého počtu ľahko vyberiete skvelé snímky.
Digitálny fotoaparát sa však oplatí kúpiť nielen, ako rodinný fotoaparát. Aj pre fotoamatéra je to skvelý nástroj. Môžete si fotiť koľko chcete, učiť sa a skúšať. Nemusíte sa brzdiť len kvôli dnes až absurdne vysokej cene za filmy a fotky. Ak vám stačí prezeranie fotiek na monitore, nemáte prakticky žiadne náklady.
Aj v redakciách, či firmách sa oplatí digitálny fotoaparát. Je veľmi pružný – fotky sú k dispozícii okamžite. Prišiel do skladu nový produkt? Odfotíte ho a za 10 minút ho vidia zákazníci na internete. Práve ste dokončili úlohu a vyzerá to dobre. Odfotiť a máte ukážku do referencií pre budúcich zákazníkov…
Inžinieri si môžu nafotiť situáciu v teréne, ako fotopoznámku, lekár zas môže zaznamenať napríklad stav po úraze pred ošetrením.
Je veľmi veľa oblastí, kde sa digitálny fotoaparát oplatí. A dnešné prístroje sú navrhnuté tak, aby ich mohol hravo ovládať aj laik.
Pozrime sa teraz na výhody a nevýhody starej filmovej a novej, digitálnej fotografie.
Začnime výhodami
- Fotky vidíte okamžite po nafotení, nezdržiavate sa cestou do minilabu.
- Ak sa fotka nepodarila, zmažete ju.
- Ak nepotrebujete papierovú fotku, môžete si fotky prezerať na počítači, alebo na televízore.
- Na jednu pamäťovú kartu sa dá fotiť opakovane. Staré fotky po presunutí do počítača z karty zmažete a môžete na ňu znova fotiť. Je to podobné, ako s magnetofónovou kazetou.
- Môžete z jednej akcie nafotiť desiatky, či stovky obrázkov, pretože vás netrápi cena. Z nich ľahko vyberiete len tie najvydarenejšie. Tak to robia aj profesionálni fotografi.
- Čím viac fotíte, tým máte viac skúseností a vaše fotky sa zlepšujú.
A ďalej nasledujú nevýhody digitálnej fotografie:
- Musíte „na úvod“ zaplatiť pomerne vysokú čiastku za fotoaparát, pamäťovú kartu a nabíjateľné baterky (správne sa volajú akumulátory) s nabíjačkou. Je takmer nevyhnutné mať počítač, alebo aspoň prístup k počítaču a veľmi dobré je mať napaľovačku CD diskov.
- Na dlhšej dovolenke si nemôžete len tak dokúpiť pamäť, pretože je drahšia. Dá sa to síce obísť rôznymi spôsobmi, ale je to nevýhoda. Ak potrebujete v teréne nasnímať tisícky fotografií, musíte si dokúpiť buď pamäť, alebo iné zariadenie na ukladanie fotiek. (Na druhej strane nafotiť tisícky obrázkov na farebný kinofilm je oveľa drahší špás, než nejaký digitálny obrázkový „sklad“.)
- Ak plánujete z fotografií vyrábať veľmi veľké obrázky, obrazová kvalita mnohých – obzvlášť lacných – digitálnych fotoaparátov je slabšia.
- Digitálne fotoaparáty sú ešte stále dosť pomalé. Od chvíle, kým stlačíte spúšť prejde hodná chvíľa, kým sa obrázok naozaj odfotí. (Táto výhrada však platí aj na mnohé plnoautomatické kompaktné fotoaparáty na film.
Ak ešte nemáte žiadny fotoaparát, voľba digitálneho prístroja do rodiny je najlepšia. Horšie je to v prípadoch, kedy už v rodine máte drahý fotoaparát na film. Možno ste si ho kúpili len nedávno a dúfali ste, že vydrží mnoho rokov. A teraz prídu akési digitály a zas platiť?
Vypočítajte si, čo sa vám oplatí viac.
Ja som svoj starý aparát nechal v poličke. Padá naň prach. Chcem fotiť a chcem fotiť veľa. Nemám zbytočných pár tisíc korún mesačne naviac na filmy a fotky z nich. A keby som aj mal, viem aj o zábavnejšom míňaní peňazí.