Ako vyzerajú 1.3, 2, 3 a 4 megapixelové fotky?

1,3 megapixel

Éra 1.3 megapixelov pomaly končí (január 2003). Snímky sú síce celkom prijateľné, ale aj laik na druhý pohľad zbadá, že nie sú celkom úplne dokonalé. Fotka v rozmere 9×13 sa dá vyrobiť, je celkom pekná, ale ostrosť žiaľ nie je dokonalá. Na rodinné fotky však v pohode stačí.

Ukážka – 1.3 megapixel

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Foto: samospúšť. :-)

Obyčajný záber pri svetle neóniek, s vypnutým bleskom. Poznámka: Nejedná sa o nejaký druh svietiacich rybičiek, ale o žiarivkové osvetlenie :-)

Digitálna fotografia - ilustračná fotka Kliknutím na tento obrázok sa vám v novom okne zobrazí originálna, neupravená fotka z 1.3 megapixelového aparátu Olympus C-820L (bez zoomu). Má 388 kilo, rozmer 1280×968 pixelov, fotené v najvyššej kvalite. (Súbor neobsahuje informáciu o druhu foťáku, pretože to tento foťák neprodukuje.)

2 megapixel

Dvojmegapixel je oproti 1.3 megapixelu podstatne lepší.

Snímky sú prakticky skoro ostré, že sa jedná o digitálny aparát zbadá skôr zacvičené oko. Môžete si dovoliť fotky na papier v rozmere 13×18. Obrázky síce ešte mierne trpia neduhmi, ale všetko v prijateľnej miere. Na rodinné fotky to stačí s veľkým prehľadom.

Ukážka – dvojmegapixel

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Foto: Ľuboš Groch.

Obrázok je mierne farebne upravený a vyrezaný. Bežná rodinná fotka v náročných svetelných podmienkach – na zábere sú časti v tieni aj prudko osvetlené slnkom.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka Kliknutím na tento obrázok sa vám v novom okne zobrazí originálna, neupravená fotka dvojmegapixelového aparátu Olympus C2. Má 354 kilo, rozmer 1600×1200 pixelov.

3 megapixely

Skok v obrazovej kvalite medzi dvoma a troma megapixelmi už nie je tak priepastný, ako medzi 1,3 a 2 megapixelmi. Je však ešte viditeľný.

Trojmegapixelové snímky sa už dajú označiť za veľmi kvalitné. Rozmer 18 × 24 centimetrov vás uspokojí, ak vyrobíte bežné pohľadnicové obrázky, pochybujem, že ich rozoznáte od fotiek z filmu. Trojmegapixelové aparáty sú v súčasnosti (začiatok 2003) ešte drahé, ale dajú sa zohnať aj lacnejšie modely, napríklad HP720, ktorý je však žiaľ veľmi pomalý.

Ak vám neprekáža, že trojmegapixelové obrázky sú už aj dátovo náročnejšie, myslím, že trojmegapixelový fotoaparát by sa dal označiť za akýsi strop – v rodinnej fotografii už ďalej ísť netreba.

Ukážka trojmegapixel

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Klasická rodinná fotka s bleskom. Tento obrázok je farebne upravený a odstránil som aj červené oči.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka Kliknutím na tento obrázok sa vám v novom okne zobrazí originálna, neupravená fotka trojmegapixelového aparátu HP Photosmart 720. Má 756 kilo, rozmer 2048×1536 pixelov.

4 megapixely

Skok medzi troma a štyrmi megapixelmi je už z pohľadu rozdielu v kvalite obrazu pomerne veľmi malý a čím viac bude megapixelov, tým menšie navýšenie kvality tieto skoky prinesú.

Obrázky sú o poznanie väčšie a kvalita stúpne len málo. Pri zobrazení na 19 palcovom monitore je rozdiel medzi troj a štvormegapixelovým fotoaparátom len veľmi malý! Štvormegový aparát už je vhodný skôr do rúk aktívneho fotoamatéra, ktorý jeho vlastnosti ocení a podľa možnosti aj predá.

Komentáre k článku: Ako vyzerajú 1.3, 2, 3 a 4 megapixelové fotky?

 1. moco 24. augusta 2006

  caf mozes mi poradit ideme kupovat fotak a neviem sa rozhodnut ci pat megapixelov alebo styri. Je medzi tym velky rozdiel? Co by si poradil? Musim podotknut ze budeme len fotit bezne amaterske zabery ako rodinne oslavy nic profesionalne. Dakujem.

 2. Miro Veselý 24. augusta 2006

  moco: veľmi malý rozdiel.

 3. Anonym 25. augusta 2006

  Miro Vesely: Diky

 4. Moco 25. augusta 2006

  Nechcem ta uz otravovat ale mam este jednu otazku. Nehodi sa sice tu ale neviem kde ju mam dat. Kupil by si skor Canon Powershot a-420 alebo Fuji Finepix A400? Dakujem za radu.

 5. Miro Veselý 25. augusta 2006

  Moco: neviem. skúste forum.digineff.cz

Pridajte komentár: