Vernosť tmavofialovej farby na LCD

Tento problém sa týka väčšinou fotoaparátu. Môžete sa s ním však stretnúť aj pri počítačovom monitore. Všimnete si to iba v prípade, že fotografujete predmet, ktorý má veľmi špecifickú farebnosť. Napríklad niektoré druhy fialiek či reprodukciu plagátu, kde väčšinu tvorí fialová farba.

Na fotografii terča vidíme fialovú farbu vľavo. Táto fialová sa nazýva blue, čiže modrá.

Na LCD sa dokonca ako modrá aj zobrazí.

Pri fotografii kvetu je tento jav veľmi dobre viditeľný.

Na LCD sa niektoré fialové motívy (kvet vľavo) zobrazia v modrej farbe.

V prípade, že budete fotografovať podobný motív, nezľaknite sa tejto farebnosti, fotka bude v poriadku.

Celý jav je spôsobený len tým, že kvôli zjednodušeniu spracovania obrazu nie je obraz, ktorý fotoaparát pripravuje na LCD, upravený aj z pohľadu správy farieb.

Ak pošlete obraz z digitálneho fotoaparátu napríklad priamo do televízora, bude interpretácia tejto farby závisieť na tom – ktorom televízore. Napríklad pri poslaní fotky z fotoaparátu na televíznu kartu do počítača je obraz zobrazený s nesprávnou modrou. Ak taký obraz z TV karty uložíte a otvoríte v programe, ktorý dokáže správne interpretovať farby, je zobrazenie farieb korektné.

S týmto javom sa nedá nič robiť, iba o ňom vedieť.

Poznámka pod čiarou

S podobným problémom sa mohol stretnúť každý, kto pred viacerými rokmi pripravoval podklady do tlače. Počítače ešte nepodporovali správu farieb a vychádzalo sa z logického predpokladu, že ak farba Blue v RGB sa skladá z 0R, 0G, 255B, jej prevod do modelu CMYK je logicky C100, M100, Y0, K0.

Takúto sýtu modrú sme videli na monitore, ale ofsetová tlačiareň vytvorila niečo takéto:

Skúsenosti proste niečo stoja. A hľa – história sa opakuje. LCD obraz na dnešných fotoaparátoch má podobné vlastnosti, ako ten na počítačoch pred desiatimi rokmi… :-) 

Komentáre k článku: Vernosť tmavofialovej farby na LCD

  1. Andrej 24. marca 2004

    Preco sa na tomto serveri vsetky zobrazovacie jednotky ine ako CRT oznacuju skratkou LCD? Maju dnesne fotoaparaty naozaj obrazovky na baze tekutych krystalov? Aj v recenzii panelu EIZO sa docitam iba o LCD, ale velmi sa mi to nezda.
    Podla mna dnesne monitory pouzivaju TFT alebo este nieco ine.

  2. Miro Veselý 24. marca 2004

    Andrej: Používam nepresné pojmy, ako „LCD monitor“ namiesto TFT, alebo pojmy ako „nabíjateľné batérie“… Nie som expertom na všetky pojmy a predpokladám, že ak výrobca napíše „…LCD panel s TFT budičom“ bude stačiť, ak poviem LCD panel. Tomu porozumie každý. Ako presne ten panel funguje ma ako používateľa vlastne nie príliš zaujíma, až taký som ignorant. Ak to ale LCD nie je, potom by som použil pojem TFT. Čo na to ostatní?

  3. pepe 25. marca 2004

    Pre obecne oznacovanie je TFT zavadzajuce… Obecne sa i vo svete pouziva oznacenie „LCD monitor“…

  4. Tom 9. marca 2005

    TFT je iba typ LCD … aktivna matrica

Pridajte komentár: